zaloguj się
Znajdź książkę, muzykę, film...
Treść strony
Tytuł
Autor
na stronie w katalogu

Archiwum wydarzeń

2017
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
luty
styczeń
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzień
Wszystkie
Wypożyczalnia Główna
Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa
Filia nr 1 Studzienna
Filia Nr 2 Ostróg
Filia Nr 3 Ocice
Filia nr 4 Szpital Rejonowy
Filia Nr 5 Płonia
Filia Nr 8
Filia Nr 9 Brzezie
Filia Nr 10 Markowice
Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży
Galeria Gawra
MiPBP w Raciborzu
Mediateka
Wystawa "Spontaniczne ekspresje"
pią
10
lut
pią
17
mar
kategoria:Wystawy
terminy wydarzenia:10.02-17.03.2017
godz.:10:00
miejsce:Galeria GAWRA, ul. Kasprowicza 12
organizator:Galeria Gawra

Wystawa jest pokłosiem I cyklu warsztatów, mających na celu wspieranie rozwoju młodych ludzi, łączących ruch i ekspresję manualną. W czasie zajęć wykorzystywane były narzędzia terapii tańcem oraz arteterapii, oparte na autorskiej metodzie Dance&Image (Taniec&Obraz).

- Bardzo ważną częścią warsztatów było odkrywanie i uruchamianie twórczego potencjału, uwrażliwianie na obcowanie z twórczością innych, odejście od oceny i krytyki, a przez to większe otwarcie na siebie samego i drugiego człowieka – mówi Violetta Larysz-Wołek z Pracowni Evolutio.

Na wystawie można zobaczyć wybrane prace dzieci i młodzieży, efekt ich twórczych poszukiwań, odkryć, a przede wszystkim zabawy. Podczas oglądania autorka warsztatów zachęca do wyjścia poza ramy umysłu, poza oczekiwania i ocenę, a tym samym do otwarcia się na młodych artystów, którymi gdzieś w głębi wszyscy jesteśmy.

Wystawę można oglądać do 17 marca w Galerii Gawra przy ul. Kasprowicza 12 w godzinach pracy biblioteki. Serdecznie zapraszamy!

Pliki do pobrania

Tagi: wystawa, evolutio

Rozwiń
pią
17
lut
kategoria:Inne dla dzieci
terminy wydarzenia:17.02.2017
godz.:09:00
miejsce:Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
organizator:Filia Nr 10 Markowice

Piątek 17 marca był ważnym dniem dla grupy uczniów z kl. I w Markowicach. Zostali oni zaproszeni do biblioteki, gdzie odbyło się uroczyste pasowanie na pełnoprawnych użytkowników książnicy.

Koledzy ze starszej klasy, przebrani za bohaterów wierszy Jana Brzechwy, wprowadzili gości w kolorowy świat książek. Po uroczystej przysiędze, uczniowie wyszukali dla siebie ciekawą książkę, aby później wykonać na jej podstawie ilustrację. Prace zostaną nagrodzone i wywieszone w bibliotecznej galerii „Na Klamerkach”.

Galeria - Pasowanie F1017.02.2017
Pliki do pobrania

Tagi: pasowanie na czytelnika, markowice

Rozwiń
Warsztaty na „5”: „Pippi”
czw
16
lut
kategoria:Warsztaty i kursy
terminy wydarzenia:16.02.2017
godz.:13:00
miejsce:Filia Publiczno-Szkolna nr 5 Płonia, ul. Sudecka 2
organizator:Filia Nr 5 Płonia, MiPBP w Raciborzu

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat, wykorzystujące literaturę dostępną w bibliotece.

W lutym uczestnicy wysłuchali pierwszego rozdziału książki „Pippi Pończoszanka” Astrid Lindgren a następnie wykonalio postacie Pippi i Pana Nilssona. Teraz, część z wykonanych prac trafi na konkurs plastyczny "Ach, ta Astrid Lindgren!", organizowany przez raciborską bibliotekę.

Galeria - Warsztaty Pipi 16.02.2017
Pliki do pobrania

Tagi: warsztaty na 5, pippi

Rozwiń
Zrobione w domu – pokazane w bibliotece
czw
16
lut
kategoria:Warsztaty i kursy
terminy wydarzenia:16.02.2017
godz.:16:00
miejsce:Filia Publiczno-Szkolna nr 8, ul. Żorska 2
organizator:Filia Nr 8, MiPBP w Raciborzu

Jak zdobyć modny sweterek lub ciepłą zimową czapkę? Przerażają Cię wygórowane ceny w sklepach?

Biblioteka przy ul. Żorskiej zaprasza na spotkanie poświęcone robótkom ręcznym, w ramach którego ekspertki Teresa Tulik i Iwona Figas pokażą jak zrobić samodzielnie gustowne i niedrogie ciuszki i dodatki przy pomocy szydełka lub drutów.

Tagi: zrobione w domu, pokazane w bibliotece

Rozwiń
Ostatnich gryzą psy - spotkanie autorskie z NAVALEM
śro
15
lut
kategoria:Spotkania autorskie dla dorosłych
terminy wydarzenia:15.02.2017
godz.:18:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Jak przetrwać morderczy trening i zostać szturmowcem GROM-u? W raciborskiej bibliotece odbyła się promocja najnowszej książki Navala „Ostatnich gryzą psy” i spotkanie z autorem.

„Zaczyna się od marzeń. Każdy mały chłopiec chciał być kiedyś czerwonym beretem” – zaczął spotkanie Naval, który zanim został operatorem GROM-u, był dekarzem, ślusarzem, spawaczem, kelnerem, a nawet drobnym przemytnikiem. Nabyte w cywilu umiejętności pozwoliły mu przejść selekcję i kurs podstawowy, a potem stać się zawodowym żołnierzem i służyć w GROM-ie.

Licznie zgromadzona na spotkaniu w bibliotece publiczność była ciekawa m.in. skąd pseudonim Naval, jaką rolę pełnią kobiety w GROM-ie, co było najtrudniejsze w trakcie szkolenia ale także, bardziej żartobliwie, jak Naval wspomina grę w LZS Ocice. Na pytanie czytelników odpowiedziała także obecna na sali… mama Navala, która zdradziła, czy była świadoma tego, że jej syn służył w elitarnej jednostce specjalnej.

Spotkanie w bibliotece było przede wszystkim okazją do zaprezentowania najnowszej, wydanej w styczniu br. książki Navala „Ostatnich gryzą psy”, przedstawiającej jego wspomnienia o życiowym szczęściu w trudnych sytuacjach oraz o determinacji i ciężkiej pracy, dzięki której początkowe niepowodzenie przekuwa się w sukces.

Książki „Przetrwać Belize” oraz „Ostatnich gryzą psy” można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece. Serdecznie zapraszamy!

Galeria - Naval 15.02.2017
Pliki do pobrania

Tagi: naval, spotkanie autorskie

Rozwiń
Klub Malucha
śro
15
lut
kategoria:Biblioteka 0+
terminy wydarzenia:15.02.2017
godz.:09:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

Tematem przewodnim lutowych zajęć w Klubie Malucha w bibliotece na Ostrogu były domy i domki. Dzieci, w oparciu o lekturę wierszyków i krótkich opowiadań, zgadywały, gdzie mieszkają zwierzątka. Jednak przebojem spotkania okazał się… domek z kartonu.

- Wspólnie z naszą klubowiczką Bernadetą Długosz-Włodarczyk przygotowaliśmy dla dzieci nie lada niespodziankę - domek z kartonu z drzwiami i oknami. Maluchy co chwilę wchodziły do niego a na koniec ozdobiły go odciskami swoich rączek – mówi Jolanta Sienkiewicz, kierownik biblioteki przy Bielskiej 12.

Małym uczestnikom i ich opiekunom zaproponowano także wspólne zajęcia plastyczne i zabawę klockami.

Kolejne zajęcia, w ramach których dzieci będą szukać kwiatów i owadów na wiosennej łące, odbędą się 15 marca o godz. 9.00. Serdecznie zapraszamy!

Galeria - Klub Malucha F2 15.02.2017
Pliki do pobrania

Tagi: klub malucha, domy

Rozwiń
Akademia Czytelnicza
pon
13
lut
kategoria:Inne dla dzieci
terminy wydarzenia:13.02.2017
godz.:13:00
miejsce:Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
organizator:Filia Nr 10 Markowice, MiPBP w Raciborzu

Na kolejnym spotkaniu w ramach Akademii Czytelniczej w Bibliotece w Markowicach, dzieci zapoznały się z treścią książki Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentowicza.

„120 przygód Koziołka Matołka” odczytała pani Barbara, mama jednej z uczestniczek przedszkolnych spotkań. Na zajęciach plastycznych dzieci wycinały i ozdabiały maski koziołka.

W marcu dzieci poznają Detektywa Pozytywkę. Serdecznie zapraszamy!

 

 

Galeria - F10 Akademia Czytelnicza 2.2.2017
Pliki do pobrania

Tagi: akademia czytelnicza, markowice

Rozwiń
pon
13
lut
kategoria:Przedstawienia
terminy wydarzenia:13.02.2017
godz.:
miejsce:Filia nr 8, ul. Żorska 2
organizator:Filia Nr 8

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, w bibliotece przy ul. Żorskiej gościł krakowski Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska”, który zaprezentował uczniom spektakl „Nick Victoria”.

Dzieci poznały historię Weroniki, która nie ma zbyt wielu znajomych, więc próbuje ich szukać w Internecie. Poznając kolejne osoby, daje się wciągnąć w świat gier komputerowych, od których wkrótce się uzależnia. Nawiązuje także ryzykowną znajomość z  „Aktorem”. Nastolatce z pomocą pospieszy nauczyciel, który  wskaże jej i przy okazji widzom, jak należy postępować, aby uniknąć zagrożeń wynikających z ujawniania danych osobowych w sieci.

Spektakl miał formę warsztatową - uczestnicy samodzielnie wymienili wszystkie znane im korzyści, jakie daje dostęp do Internetu, ale także wskazali na zagrożenia, wynikające z nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się w Sieci.

Galeria - F8 Teatr 13.02.2017
Pliki do pobrania

Tagi: teatr, bezpieczny internet

Rozwiń
"Spontaniczne ekspresje"-wernisaż wystawy
czw
09
lut
kategoria:Wystawy
terminy wydarzenia:09.02.2017
godz.:17:00
miejsce:Galeria GAWRA, ul. Kasprowicza 12
organizator:Galeria Gawra, MiPBP w Raciborzu

W raciborskiej Galerii Gawra od dziś można oglądać prace plastyczne uczestników warsztatów dla Dzieci i Młodzieży prowadzonych przez Pracownię EVOLUTIO. Wczoraj odbył się wernisaż.

Wystawa „Spontaniczne ekspresje” jest pokłosiem I cyklu warsztatów, wykorzystujących narzędzia terapii tańcem oraz arteterapii, oparte na autorskiej metodzie Dance&Image (Taniec&Obraz), mających na celu wspieranie rozwoju młodych ludzi, łączących ruch i ekspresję manualną.

Zgromadzoną licznie publiczność powitała prowadząca warsztaty Violetta Larysz-Wołek, która podkreśliła, że ważną częścią zajęć było odkrywanie i uruchamianie twórczego potencjału, uwrażliwianie na obcowanie z twórczością innych, odejście od oceny i krytyki, a przez to większe otwarcie na siebie samego i drugiego człowieka.

Na wystawie można zobaczyć efekty twórczych poszukiwań dzieci i młodzieży, ich odkryć, a przede wszystkim zabawy. Podczas wernisażu wyświetlony został film pokazujący proces twórczy a na koniec odczytano fragment książki „Piaskowy Wilk” Åsy Lind i zachęcono do obejrzenia prac, także tych, które wyjątkowo na czas wernisażu zawisły na suficie galerii.

Wystawę można oglądać do 17 marca w Galerii Gawra przy ul. Kasprowicza 12 w godzinach pracy biblioteki. Serdecznie zapraszamy!

 

Galeria - Wernisaż Evolutio 09.02.2017
Pliki do pobrania

Tagi: wystawa, evolutio

Rozwiń
Bezpłatne konsultacje  z mediatorem
czw
09
lut
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:09.02.2017
godz.:17:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

Bezpłatne konsultacje z mediatorem Agnieszką Wojtas-Beleć.

Tagi: konsultacje, mediator

Rozwiń
czw
09
lut
kategoria:Przedstawienia
terminy wydarzenia:09.02.2017
godz.:10:00
miejsce:EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12; Filia nr 2 Ostróg
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, MiPBP w Raciborzu

W czwartkowe przedpołudnie, w raciborskiej bibliotece gościł Teatr Moralitet z Krakowa, który zaprezentował uczniom gimnazjów spektakl poruszający problem przemocy i agresji w sieci.

„Tysiąc lajków” to sympatyczne przedstawienie pełne humoru, ale i skłaniające do głębokich przemyśleń. Opowiada historię nastolatki Kasi, która chce zostać Królową Internetu. Liczy na to, że kręcone przez nią filmiki zdobędą wymarzone poparcie i zachwyt a konkretnie tysiąc lajków. I tu zaczyna się opowieść, w której z jednej strony widać bezwzględny świat cyberprzestrzeni, w którym, w poczuciu anonimowości i bezkarności łatwo jest znaleźć przypadkową ofiarę i zniszczyć jej życie a z drugiej serdeczne, oparte na wzajemnym porozumieniu, szacunku, zaufaniu i lojalności relacje z najbliższymi.

Historia Kasi skłoniła obecnych w bibliotece uczniów do rozmowy z aktorami na temat cyberprzemocy, ale także roli rodziny i przyjaciół w życiu młodych ludzi i priorytetów, którymi powinni się kierować. Spotkania odbyły się w EURECE przy Kasprowicza 12 i w filii na Ostrogu i zgromadziły łącznie ok. 120 uczniów szkół gimnazjalnych.

Galeria - Teatr Moralitet 09.02.2017

Tagi: spektakl, moralitet, przedstawienie

Rozwiń
Bajkoczytanie po angielsku
pon
06
lut
kategoria:Angielski
terminy wydarzenia:06.02.2017
godz.:16:45
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

Wszystkie dzieci kochają zimę i zabawy z nią związane! Przekonali się o tym uczestnicy kolejnego Bajkoczytania po angielsku w bibliotece na Ostrogu – cyklicznych, bezpłatnych zajęć organizowanych przy współpracy z Centrum Edukacyjnym HeleMele.

Tym razem czytano opowiadanie „The big snowaball” a lektorka wprowadziła dzieci w świat śnieżnych kul, bałwanków i płatków śniegu. Dzieci poznawały nowe słówka, doskonale się przy tym bawiąc.

Kolejne spotkanie, związane tym razem z bajką „The very hungry Caterpillar” odbędzie się 6 marca o godz. 16. 15. Serdecznie zapraszamy!

Galeria - F2 Bajkoczytanie 06.02.2017
Pliki do pobrania

Tagi: bajkoczytanie po angielsku, helemele

Rozwiń
Plebiscyt na najważniejsze wydarzenie w dziejach Raciborza
nie
05
lut
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:05.02.2017
godz.:12:00
miejsce:Oddziały i filie biblioteki
organizator:MiPBP w Raciborzu

Dobiegł końca zorganizowany przez raciborską bibliotekę Plebiscyt na najważniejsze wydarzenie w dziejach Raciborza! Najwięcej głosów otrzymało „Nadanie praw miejskich w 1217 roku”. Zobacz, jak głosowali raciborzanie!

- Nasi czytelnicy zgłaszali swoje propozycje od początku stycznia. II etap Plebiscytu polegał na głosowaniu za pośrednictwem Facebooka lub bezpośrednio w bibliotece na wybraną pozycję z listy finałowej. Łącznie w plebiscycie wzięło udział 100 osób – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.

W wyniku głosowania, pierwsze miejsce z wynikiem 36 głosów i miano najważniejszego wydarzenia w dziejach Raciborza otrzymało:

NADANIE PRAW MIEJSKICH W 1217 ROKU

Na drugim miejscu z 33 głosami uplasowało się „Otwarcie linii kolejowej w 1846 roku” a na trzecim ex aequo z wynikiem 30 głosówUtworzenie Księstwa Raciborskiego” i „Powódź w 1997 roku”.

Zgodnie z regulaminem, zwycięzcy Plebiscytu zostali wyłonieni w drodze losowania. Wśród szczęśliwców, którzy otrzymają nagrody książkowe znaleźli się: Agnieszka Alker, Arleta Wojciszyn, Danuta Bauer, Ewa Wieder, Ramshe Zgoda i Kornelia Komorek.

- Dziękujemy za wszystkie zgłoszone propozycje i duże zainteresowanie Plebiscytem. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnych inicjatywach związanych z obchodami 800-lecia Raciborza, organizowanych przez nasza bibliotekę – kończy dyrektor MiPBP.

 

Galeria - Plebiscyt - losowanie 08.02.2017
Pliki do pobrania
Plebiscyt Regulamin.docx(plik DOCX, 17,5 KB)

Tagi: plebiscyt, 800 lat Raciborza

Rozwiń
Kurs komputerowy Internet 55+
pią
03
lut
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:03.02.2017
godz.:09:00
miejsce:Biblioteka, Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Już w lutym rusza kolejna edycja bezpłatnego kursu komputerowego „Internet 55+” organizowanego przez Bibliotekę w Raciborzu. Kurs adresowany jest do osób po 55 roku życia, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z komputerem lub chciałyby zdobyć nowe umiejętności.

Kursanci poznają podstawy obsługi komputera, nauczą się pisać w edytorze tekstu, obsługiwać program do obróbki zdjęć Picasa, założą własną skrzynkę e-mailową i konto, a także poznają praktyczne udogodnienia, jakie daje Internet.

Kurs „Internet 55+” trwa 7 tygodni, spotkania odbywają się raz w tygodniu w godzinach 12.45 – 14.15 lub 14.30 –16.00. Pierwsza edycja rozpocznie się 6 lutego i potrwa siedem tygodni.

3 lutego odbędzie się spotkanie organizacyjne, podczas którego prowadzący zajęcia sprawdzą umiejętności kursantów i podzielą ich na grupy.

Zgłoszenia na kurs będą przyjmowane do 31 stycznia w Sekretariacie biblioteki przy ul. Kasprowicza 12 lub telefonicznie pod nr  tel. 32 415 37 24. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona! W pierwszej kolejności, biblioteka zaprasza osoby, które nie uczestniczyły w poprzednich edycjach kursu.

Pliki do pobrania
Rozwiń
pią
27
sty
kategoria:Zima z Biblioteką
terminy wydarzenia:27.01.2017
godz.:12:00
miejsce:Filie biblioteczne
organizator:Filia nr 1 Studzienna, Filia Nr 2 Ostróg, Filia Nr 9 Brzezie, Filia Nr 10 Markowice, MiPBP w Raciborzu

W Studziennej włóczyli się po dachach Paryża, na Ostrogu poczuli „tę moc” a w Brzeziu zwiedzali Disneyland. Akcja „Zima w mieście” nie ominęła również filii bibliotecznych, które przygotowały zajęcia animacyjne w disneyowskim klimacie.

Kot wie co i jak… W Fili nr 1 w Studziennej prym wiodła kocia ferajna z Arystkotratów a zajęcia wypełniłyzabawy plastyczne, ruchowe i towarzyskie. Pierwszego dnia wybrano się z krótką wizytą do Paryża, drugiego przyjrzano się bliżej kocim zwyczajom a trzeciego spróbowano stworzyć własną książkę. Wszystko to w otoczeniu plejady mniej lub bardziej znanych bohaterów bajek Disneya.

Uczestników zajęć na Ostrogu zainspirowała baśń „Kraina Lodu”. Warsztaty plastyczne poprowadziła tutaj Bernadeta Długosz-Włodarczyk, z pomocą której małe czytelniczki wykonały efektowną tiarę Elzy. W Filii nr 9 w Brzeziu dzieci rysowały portrety swoich ulubionych bohaterów oraz wysłuchały bajek: „Minnie w Paryżu”, „Donald na wrotkach” i „101 Dalmatyńczyków”.

Biblioteka w Markowicach zorganizowała warsztaty plastyczne z wykorzystaniem filcu i papieroplastyki oraz spotkania literackie z bohaterami bajek Disneya - Kubusiem Puchatkiem, Małą Syrenką oraz 101 dalmatyńczykami.

Galeria - F2 Ferie z Biblioteką 23.01.2017
Galeria - F 10 Warsztaty filc 18.01.2017
Galeria - Ferie F1 23.01.2017
Pliki do pobrania

Tagi: ferie z biblioteką, disney, filie

Rozwiń
Bal na Zamku Disneya
pią
27
sty
kategoria:Zima z Biblioteką
terminy wydarzenia:27.01.2017
godz.:11:00
miejsce:EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
organizator:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, MiPBP w Raciborzu

Tegoroczną edycję „Ferii z biblioteką” zakończył baśniowy bal przebierańców na Zamku Disneya. Zobacz, jak bawiły się dzieci!

W ostatni dzień zajęć w bibliotece odbył się Bal na Zamku Disneya, na którym zjawili się m.in. Merida Waleczna, Pocahontas, Śpiąca Królewna, Myszka Miki, kowboj czy pirat. Jak na prawdziwy bal przystało, dzieci przy dźwiękach ulubionych muzycznych przebojów, ruszyły ochoczo na parkiet. W przerwie wszyscy wykonali karnawałowe maski Myszki Miki i plakaty reklamujące wybraną bajkę. Na koniec, z apetytem zjedzono pyszny baśniowy tort.

Przypomnijmy, że w ramach ferii, w bibliotece odbyły się  m.in. warsztaty robotyki Lego, modelowania i druku 3D oraz rysownicze, wycieczki do Krakowa i Gliwic a także spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką.

- W tym roku bawiliśmy się w klimacie baśni Disneya. Nasze zajęcia, które odbywały się codziennie od poniedziałku do piątku w EURECE przy ul. Kasprowicza 12, przyciągnęły w tym roku 536 dzieci w wieku 4-15 lat– informuje Małgorzata Szczygielska, dyrektor biblioteki.

 

Galeria - Ferie Bal 27.01.2017
Pliki do pobrania

Tagi: ferie z biblioteką, bal

Rozwiń
Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży
pią
27
sty
kategoria:Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży
terminy wydarzenia:27.01.2017
godz.:16:00
miejsce:EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
organizator:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, MiPBP w Raciborzu

Spotkania dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – miłośników literatury, którzy nie tylko lubią czytać, ale także rozmawiać o książkach.

W styczniu będziemy dyskutować o książce „Dom” z serii „Meto” Yves Greveta.

Pliki do pobrania

Tagi: dkk, dyskusyjny klub książki dla młodzieży

Rozwiń
Ferie z biblioteką 2017
pią
13
sty
pią
27
sty
kategoria:Zima z Biblioteką
terminy wydarzenia:13-27.01.2017
godz.:11:00
miejsce:EUREKA i filie biblioteczne
organizator:MiPBP w Raciborzu

 

FERIE z biblioteką 16-27 stycznia 2017

„Baśniowy świat Walta Disneya”

EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12

Odwiedź z nami Aleję Gwiazd Walta Disneya! Będziemy tworzyć książeczki z bajkami, zaprojektujemy stroje dla księżniczek, poznamy podwodny świat i postacie nie z tej ziemi oraz zaprzyjaźnimy się ze zwierzakami (także dinozaurami)!

Zajęcia: codziennie w godz. 11.00-14.00

Eksperymentalna

Noc dla gimnazjalistów

 13.01

godz.20

EUREKA

Całonocne spotkanie w bibliotece. W programie m.in. nocne podchody fizyczno-chemiczne, pokaz niezwykłych doświadczeń oraz seans filmowy. Zgłoszenia przyjmowane w EURECE lub pod nr tel. 32 415 35 88 do 6 stycznia.

Warsztaty: Robotyka LEGO; Modelowanie przestrzenne i druk 3D

16-19.01

EUREKA

Harmonogram warsztatów:

godz.10-11.30 Robotyka LEGO gr. 1

godz.11.40-13.10 Robotyka LEGO gr. 2

godz.13.20-14.50 Robotyka LEGO gr. 3

godz.15-16.30 Modelowanie i druk 3D

Wycieczka do Teatru Bagatela

 20.01

Teatr Bagatela, Kraków

Muzyczna adaptacja baśni o losach dzielnej sierotki Marysi. Historia walki o odzyskanie stada gąsek uprowadzonych przez chytrego lisa to także opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca w świecie.

Warsztaty

z Szymonem Telukiem

 23.01

EUREKA

- godz. 10.00 Zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Temat: postacie z baśni Disneya.

- godz. 13.00 Warsztaty rysownicze dla uczestników powyżej 13 lat.

Temat: rysunek techniką manga.

Zapisy: Eureka lub pod nr tel. 32 415 35 88.

Wycieczka do Gliwic na wystawę klocków LEGO

 25.01

Gliwice

Odwiedź największą w Polsce wystawę budowli z klocków LEGO®. Zobacz premierowe ekspozycje składające się z milionów klocków Lego - Air Force One czy statki powietrzne z Gwiezdnych Wojen.

Spotkanie z Beatą Ostrowicką

 26.01

godz.11.00

EUREKA

Beata Ostrowicka – autorka powieści dla dzieci i młodzieży m.in. „Franuś, gdzie ty masz głowę” czy „Ale ja tak chcę!”. Współpracuje z "Misiem" i "Świerszczykiem".

Bal na Zamku Disneya

 27.01

godz.11.00

EUREKA

Finałowe spotkanie w ramach Ferii z biblioteką – Bal na Zamku Disneya. W programie: podsumowanie ferii, wesołe konkursy i zabawy.

 

Hej, modne koty!

17-19.01

Filia nr 1 Studzienna

Poczujcie bluesa z biblioteką i wybierzcie się na włóczęgę po dachach Paryża. W menu solidna dawka opowieści, szczypta muzyki i spora doza dobrej zabawy.

Mam tę Moc!

16,17,23,24.01

Filia nr 2 Ostróg

Warsztaty plastyczne prowadzone przez Bernadetę Długosz-Włodarczyk; gry i zabawy związane z baśnią „Kraina Lodu”.

Kacze opowieści

 19.01

Filia nr 3 Ocice

Zajęcia dla młodzieży szkolnej. W programie prezentacja bohaterów Walta Disneya, quiz wiedzy oraz warsztaty tworzenia komiksu.

101 Dalmatyńczyków i inne zwierzaki

25,26.01

Filia nr 5 Płonia

Czytanie bajek, gry planszowe, prace plastyczne, zabawy ruchowe, quizy, zagadki.

Gdzie jest Nemo?

 

17,19,24,26.01

Filia nr 8,

Czytanie bajek, gry planszowe, prace plastyczne, zabawy ruchowe, quizy i zagadki, projekcje filmów.

Z wizytą w Disneylandzie

16,17,20,23,24.01godz.12-15

Filia nr 9 Brzezie

Głośne czytanie fragmentów książek Disneya. Zajęcia plastyczne, zabawa z wykorzystaniem teatru kamishibai, projekcja filmów.

Warsztaty na pogodę

i niepogodę

18,25.01

Filia nr 10 Markowice,

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 7-12 lat oraz spotkanie literackie z bajkami Disneya. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

bezpieczne_ferie_2017

 

Pliki do pobrania
Ferie 2017-zgoda.docx(plik DOCX, 14,25 KB)

Tagi: ferie z biblioteką, baśniowy świat disneya

Rozwiń
Ferie 2017: spotkanie z Beatą Ostrowicką
czw
26
sty
kategoria:Spotkania autorskie dla dzieci
terminy wydarzenia:26.01.2017
godz.:11:00
miejsce:EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
organizator:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, MiPBP w Raciborzu

Były już warsztaty robotyki i rysownicze, wycieczki do teatru i na wystawę Lego, gry i zabawy inspirowane Disneyem oraz wiele innych atrakcji… ale tej jednej, jak przystało na bibliotekę, nie mogło zabraknąć! W przedostatni dzień ferii zimowych, przy Kasprowicza 12 gościła popularna autorka książek dla dzieci i młodzieży Beata Ostrowicka.

Utwory Beaty Ostrowickiej zwracają uwagę żywą akcją, ciekawą intrygą i humorem. Takie też było spotkanie w bibliotece! Pisarka znana czytelnikom „Misia” i „Świerszczyka” spotkała się z dziećmi, aby z pasją opowiedzieć o sobie i swojej twórczości. Dzieci dowiedziały się m.in. jak powstaje książka - skąd biorą się pomysły, tematy czy bohaterowie i jaką drogę pokonuje książka, zanim trafia w ręce czytelnika. Uczestnicy spotkania mieli także okazję wcielić się w rolę pisarza i wymyślić opowieść, której głównym bohaterem była kudłata maskotka przywieziona przez pisarkę.

Na koniec Ostrowicka przeczytała opowiadanie o „kotopsie” ze zbioru „Franuś, gdzie ty masz głowę”, czym wywołała ogólna dyskusję na temat prawdziwej przyjaźni, tolerancji i umiejętności odnalezienia się w grupie. Dzieci chętnie zadawały pytania, aktywnie uczestniczyły  w dyskusji poświęconej literaturze oraz zabawach i zagadkach literackich proponowanych przez pisarkę.   Na zakończenie spotkania, otrzymały pamiątkowe autografy.

Książki Beaty Ostrowickiej można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece. Serdecznie zapraszamy!

Galeria - Ostrowicka-spotkanie
Pliki do pobrania

Tagi: ferie z biblioteką, beata ostrowicka

Rozwiń
Dyskusyjny Klub Książki
czw
26
sty
kategoria:Dyskusyjny Klub Książki
terminy wydarzenia:26.01.2017
godz.:16:30
miejsce:Wypożyczalnia Główna, ul. Kasprowicza 12
organizator:Wypożyczalnia Główna, MiPBP w Raciborzu

Działające w raciborskiej bibliotece Dyskusyjne Kluby Książki to wymarzone miejsce dla miłośników dobrej literatury, którzy nie tylko lubią czytać, ale także rozmawiać o książkach… w miłej atmosferze i przy małej czarnej. Pierwsze w Nowym Roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, odbyło się przy dwóch lekturach w zupełnie odmiennych klimatach.

Pierwsza to powieść Petera Godwina mówiąca o chylącym się ku upadkowi brytyjskim kolonializmie. Autor rekonstruuje historię swojego życia od dzieciństwa spędzonego wśród białej klasy średniej i czarnoskórych pracowników domu, którzy wprowadzili go w magiczny świat kultury, religii i języka Afryki. „Mukiwa. Biały chłopak w Afryce” to równocześnie przejmująca opowieść o białych osadnikach, wojnie i upadku Rodezji (dzisiejszym Zimbabwe).

Natomiast „Były sobie świnki trzy” O. Rudnickiej rozbawiły uczestników swoją satyryczno – kryminalną opowieścią o trzech przyjaciółkach, które postanowiły zostać bogatymi wdowami, co oczywiście nie jest wcale takie proste.

Kolejne spotkanie, poświęcone książce „Cygan to Cygan” Lidii Ostałowskiej odbędzie się 23 lutego o godz. 16.30. Serdecznie zapraszamy!

Galeria - DKK 24.01.2017
Pliki do pobrania

Tagi: dkk, dyskusyjny klub książki

Rozwiń
Jak mogę...
wybierz stronę
zapisać się do biblioteki?
zamówić/ zarezerwować książkę?
przedłużyć termin zwrotu?
Kalendarz
wto
21
lut
Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu
kategoria: Spotkania autorskie dla dorosłych
data: 21.02.2017
godz.: 16:15
miejsce: Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
śro
22
lut
Spotkanie podróżnicze „Klasztory i kultura Bułgarii”
kategoria: Spotkania autorskie dla dorosłych
data: 22.02.2017
godz.: 16:30
miejsce: Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
śro
22
lut
Klub Malucha: język angielski z HeleMele
kategoria: Angielski
data: 22.02.2017
godz.: 09:00
miejsce: Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
Zapytaj bibliotekarza
imię i nazwisko*:
e-mail*:
treść zapytania*:
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij piłke.
Zaproponuj tytuł
tytuł*:
autor*:
e-mail*:
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij motocykl.
Sonda
Czy korzystasz z platformy IBUK LIBRA?
TAK
NIE
Portal http://www.biblrac.pl/ wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij