zaloguj się
Znajdź książkę, muzykę, film...
Treść strony
Tytuł
Autor
na stronie w katalogu

Archiwum wydarzeń

2017
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
listopad
styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
grudzień
Wszystkie
Wypożyczalnia Główna
Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa
Filia nr 1 Studzienna
Filia Nr 2 Ostróg
Filia Nr 3 Ocice
Filia nr 4 Szpital Rejonowy
Filia Nr 5 Płonia
Filia Nr 8
Filia Nr 9 Brzezie
Filia Nr 10 Markowice
Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży
Galeria Gawra
MiPBP w Raciborzu
Mediateka
Pypcie na języku – spotkanie z Michałem Rusinkiem
pią
17
lis
kategoria:Łączy nas książka
terminy wydarzenia:17.11.2017
godz.:15:00
miejsce:Biblioteka ul.Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

„Awaria toalety. Prosimy załatwiać się na własną rękę” albo „Organizujemy sylwestry. Dowolne terminy” – poznaj te i inne „pypcie na języku”!

Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Doktor habilitowany nauk humanistycznych. Sekretarz Wisławy Szymborskiej. Autor książek dla dzieci i młodzieży m.in. „Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci”, „Wierszyki domowe” czy „Pypcie na języku” - zbioru uroczych, napisanych z wielką kulturą, anegdot wziętych z życia autora, dla których punktem wyjścia jest niefortunnie użyte słowo czy jakaś zagadka językowa.

Zadanie realizowane w ramach projektu „Łączy nas książka” dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pliki do pobrania

Tagi: Michał Rusinek, język, Łączy nas książka

Rozwiń
Popołudnie z książką  i nie tylko:  Jesienne przetwory
pią
17
lis
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:17.11.2017
godz.:16:30
miejsce:Filia nr 9 Brzezie, ul. Myśliwca 9
organizator:Filia Nr 9 Brzezie

Chcesz zdrowo się odżywiać, lubisz domowe przetwory? Zapraszamy na spotkanie na którym wymienisz się doświadczeniem, spróbujesz jesiennych przysmaków i wypożyczysz tematyczną książkę.

Pliki do pobrania
Rozwiń
Spotkanie z Marcinem Skrabką
czw
16
lis
kategoria:Hrabal 2017
terminy wydarzenia:16.11.2017
godz.:17:00
miejsce:Regionální Knihovna Karviná, Centrum 16

W ramach projektu „…ja chcę go takim widzieć” – Hrabal 2017, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu oraz Regionální Knihovna Karviná zaprosiły swoich czytelników na spotkanie z Marcinem Skrabką – ekspertem w dziedzinie wydawania literatury czeskiej i słowackiej.

Marcin Skrabka mówił w trakcie spotkania w Karwinie o innowacyjnych sposobach promocji literatury czeskiej w Polsce na przykładzie portalu www.czeskieklimaty.pl, którego jest pomysłodawcą i współtwórcą. Jak sprawić, żeby książka czeskiego autora dobrze sprzedawała się zarówno w świecie cyfrowym jak również w „realu”? Na czym polega fenomen języka czeskiego w Polsce? I co ma wspólnego książka z… Kofolą? Skrabka, który na co dzień jest niezależnym analitykiem rynku wydawniczego wspominał początki tworzenia czeskiego czytelniczego raju w Polsce, podając liczne, często nietypowe sposoby na promocję literatury.

- To już ostatnie z czterech działań w ramach projektu „…ja chcę go takim widzieć” – Hrabal 2017 realizowanego wspólnie z biblioteką w Karwinie. Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom proza Bohumila Hrabala zyska nowych miłośników – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy Granice”.

 

Galeria - Spotkanie z Marcinem Skrabką, Karvina
Pliki do pobrania

Tagi: Bohumil Hrabal, Marcin Skrabka

Rozwiń
Prelekcja "Życie codzienne w przedwojennej Polsce"
czw
16
lis
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:16.11.2017
godz.:16:30
miejsce:Filia nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1
organizator:Filia Nr 3 Ocice, MiPBP w Raciborzu

Wykład otwarty dla mieszkańców Ocic pn. "Życie codzienne w przedwojennej Polsce", połączony ze spotkaniem emerytów z Koła Emerytów w Ocicach.

Pliki do pobrania

Tagi: wykład, życie codzienne w przedwojennej Polsce

Rozwiń
Filmowa  Noc w Bibliotece
śro
15
lis
kategoria:Noc w Bibliotece
terminy wydarzenia:15.11.2017
godz.:16:00
miejsce:Biblioteka ul.Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Kamera! Akcja! Za nami kolejna, pełna atrakcji Noc w bibliotece - popularna impreza cykliczna, w trakcie której biblioteka nie zasypia a na wytrwałych gości czekają liczne atrakcje. Tym razem raciborzanie bawili się w filmowym klimacie a gwiazdą wieczoru był Olgierd Łukaszewicz.

Niezapomniany Albercik w „Seksmisji”, Ślązak w „Soli ziemi czarnej” i „Perle w koronie”, namiętny kochanek w „Dziejach grzechu” czy tragiczny generał Nil… Olgierd Łukaszewicz, pokazując w trakcie wieczoru w bibliotece unikatowe zdjęcia, zabrał liczną publiczność w osobistą, wciągającą podróż po polskiej kinematografii, wspominając swoje najsłynniejsze role, perypetie z planów filmowych i spotkania ze znakomitymi aktorami. Ale nie tylko… Aktor chętnie opowiadał także o dzieciństwie spędzonym na Śląsku, ukochanej piastunce czy kotku, zachęcając jednocześnie i odsyłając swoich czytelników do wydanej w 2016 roku autobiografii aktora „Seksmisja i inne moje misje”, którą można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece. Na koniec gość biblioteki uraczył raciborzan kilkoma wierszami Josepha von Eichendorffa w oryginale, czym zdradził swoją doskonałą znajomość języka niemieckiego.

Spotkanie z Łukaszewiczem poprzedził kiermasz rękodzieła, wypieków i książek z udziałem Środowiskowego Domu Samopomocy w Raciborzu, Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu, Stowarzyszenia PERSONA, Cukierni A. Wyleżoł z Bieńkowic oraz Księgarni SOWA.

- Goście, którzy odwiedzili wczoraj bibliotekę mogli także liczyć na darmową kartę biblioteczną, nowości książkowe, filmowe i muzyczne oraz 80% mniejszą karę za przetrzymane zbiory – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria - Noc filmowa w Bibliotece
Pliki do pobrania

Tagi: Olgierd Łukaszewicz, noc w bibliotece

Rozwiń
Klub Malucha: Jadą, jadą misie
śro
15
lis
kategoria:Klub Malucha
terminy wydarzenia:15.11.2017
godz.:9:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg
organizator:Filia Nr 2 Ostróg

Bohaterem listopadowego spotkania w Klubie Malucha był… miś. Z tej okazji wszyscy mali goście przybyli do biblioteki na Ostrogu ze swoimi ukochanymi pluszakami.

Na początku Ewcia, Zuzia, Lenka, Simon i Florek prezentowali swoje misie podczas wesołych pląsów. Następnie dzieci ubrały misia Uszatka, tak aby mógł się udać na jesienny spacer, ułożyły puzzle z misiami i wysłuchały historyjki o misiu łakomczuszku. Na zakończenie spotkania maluchy otrzymały papierowe czapeczki oraz odznaki „Przyjaciel misia”.

Następne, mikołajkowe spotkanie w Klubie odbędzie się 6 grudnia o godz. 9.00.

Galeria - Klub Malucha
Pliki do pobrania

Tagi: klub malucha

Rozwiń
wto
14
lis
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:14.11.2017
godz.:17:00
miejsce:Dom Kultury
organizator:MiPBP w Raciborzu

14 listopada w Domu Kultury „STRZECHA” odbyło się uroczyste wręczenie nagród Prezydenta Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W gronie nagrodzonych znalazła się Maria Machowska – kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu, która odebrała nagrodę w dziedzinie upowszechniania czytelnictwa.

Maria Machowska pracuje w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu od 1981 roku. Pierwsze dwa lata pracy poświęciła bezpośrednio obsłudze czytelników, natomiast od 1983 roku do dzisiaj pełni funkcję kierownika Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów.

Parafrazując znane powiedzenie o królu Kazimierzu Wielkim, można śmiało stwierdzić, że Pani Machowska zastała katalog raciborskiej biblioteki papierowy a zostawi… komputerowy. Komputeryzacja procesów bibliotecznych w raciborskiej bibliotece rozpoczęła się w 2000 roku w Dziale Gromadzenia właśnie pod kierownictwem Marii Machowskiej. Aby nadążyć za zmianami, Pani Machowska, mimo ukończenia wyższych studiów w zakresie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie Wrocławskim, na bieżąco uzupełnia swoje kwalifikacje. Od dwóch lat realizuje również cieszące się dużym zainteresowaniem zamówienia czytelników dokonywane poprzez usługę Zaproponuj tytuł na stronie internetowej biblioteki. Warto także podkreślić wkład Pani Machowskiej w odbudowę księgozbiorów dwóch filii bibliotecznych, które zostały całkowicie zniszczone w trakcie powodzi w 1997r.

Maria Machowska zawsze chętnie włącza się w akcje promujące czytelnictwo. Od lat bierze udział w imprezach cyklicznych dla dzieci takich jak: Noc z Andersenem, Lato z biblioteką czy Urodziny Kubusia Puchatka. Inicjuje i obsługuje liczne spotkania autorskie oraz wernisaże wystaw w bibliotecznej Galerii GAWRA oraz chętnie przygotowuje pytania do powiatowych konkursów literackich. W 2013 roku została nagrodzona Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Uroczystość wręczania nagród Prezydenta uświetnił występ zespołów Raciborskiego Centrum Kultury.

 

Galeria - Nagroda Animatora Kultury dla Marii Machowskiej
Pliki do pobrania

Tagi: święto animatora kultury, maria machowska

Rozwiń
Racibórz prozą zaczarowany  – finał konkursu
pią
10
lis
kategoria:Racibórz prozą zaczarowany
terminy wydarzenia:10.11.2017
godz.:18:00
miejsce:Biblioteka ul.Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Rozstrzygnięto konkurs „Racibórz prozą zaczarowany”

Za nami kolejna edycja ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Racibórz prozą zaczarowany” organizowanego przez  bibliotekę i Urząd Miasta Racibórz. 10 listopada przy Kasprowicza 12 ogłoszono wyniki a dla laureatów, uczestników i gości zaśpiewał zespół Frelki.

Na konkurs wpłynęło 16 prac, z czego 2 prace zdyskwalifikowano z uwagi na niespełnienie kryteriów zawartych w Regulaminie. Najstarszy autor pracy nadesłanej na konkurs miał 72 lata a najmłodszy 15. W konkursie jednak najbardziej liczył się pomysł na oryginalną fabułę, tym razem, w związku z obchodami 800-lecia nadania praw miejskich, nawiązującą do bogatej historii Raciborza.

Tradycyjnie, prace wpłynęły z całej Polski: Częstochowy, Krakowa, Poznania, Warszawy, Wieliczki, Zabełkowa, Ząbków, Głubczyc, Łodzi, Morawicy, Koła, pobliskiego Baborowa i Borucina oraz oczywiście z Raciborza.

Jury w składzie: Małgorzata Szczygielska – dyrektor MiPBP w Raciborzu, dr Janusz Nowak – członek Kapituły Konkursu i Kamila Besz – członek Kapituły Konkursu po przeczytaniu i ocenieniu wszystkich zakwalifikowanych do konkursu prac postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 1000 PLN – Krzysztof Rejmer – „Lament Meluzyny albo spowiedź kamiennej głowy”

II miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 600 PLN – Sławomir Hanak – „Figurka z miśnieńskiej porcelany”

III miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 400 PLN – Wojciech Kowalski – „Głód”

Wyróżnienia książkowe otrzymały: Agnieszka Polaczyk – „Wety zemsta doprawiane” i Agnieszka Drobna – „W Raciborzu – w pobliżu Strzechy”.

Nagrody wręczyła dyrektor biblioteki Małgorzata Szczygielska. Zapewniła wszystkich o kontynuacji konkursu w przyszłości. Chętni mogą przeczytać prace wszystkich nagrodzonych osób na stronie internetowej biblioteki: www.biblrac.pl. Do wglądu jest również komentarz do prac napisany przez dr Janusza Nowaka, uzasadniający werdykt jury.

Spotkanie umilił koncert raciborskiego zespołu Frelki ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu pod kierunkiem Aleksandry Fleger, który zaprezentował się w lokalno-patriotycznym repertuarze. W bibliotece barwnie ubrane Frelki wyśpiewały m.in. „Jeno mi w tym Raciborzu”, „Na tym raciborskim moście” i „Wele Raciborza”.

Galeria - Racibórz Prozą Zaczarowany
Pliki do pobrania
Lament_Meluzyny_albo_spowiedz_kamiennej_glowy-Krzysztof_.pdf(plik PDF, 73,51 KB)
Figurka_z_misnienskiej_porcelany-Slawomir_Hanak.pdf(plik PDF, 75,69 KB)
Glod-Wojciech_Kowalski.pdf(plik PDF, 81,16 KB)
Wety_zemsta_doprawiane-Agnieszka_Polaczyk.pdf(plik PDF, 65,11 KB)
W_Raciborzu_w_poblizu_Strzechy-Agnieszka_Drobna.pdf(plik PDF, 84,03 KB)
dr Janusz Nowak - komentarz.docx(plik DOCX, 15,95 KB)

Tagi: 800-lecie Raciborza, Racibórz

Rozwiń
Warsztaty plastyczne „Sam zrobię...papierowa jesień"
czw
09
lis
kategoria:Warsztaty i kursy
terminy wydarzenia:09.11.2017
godz.:15:00
miejsce:Filia nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1
organizator:Filia Nr 3 Ocice

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 7-12 lat.

Tworzenie jesiennych liści i kompozycji metodą origami oraz robienie jeży z książek (book-art.).

Pliki do pobrania

Tagi: warsztaty plastyczne

Rozwiń
czw
09
lis
kategoria:
terminy wydarzenia:09.11.2017
godz.:10:00
miejsce:
organizator:Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, MiPBP w Raciborzu

9 listopada w Wypożyczalni i Czytelni Naukowej, w ramach działalności Centrum Edukacji Ekologicznej odbyła się prelekcja dotycząca Rezerwatu Łężczok, w której wzięli udział uczniowie klas siódmych SP 4 w Raciborzu.

Zajęcia przeprowadziła pani Maria Bajsarowicz - zastępca kierownika Szkółki Kontenerowej w Nędzy. Pani Bajsarowicz, z zawodu leśnik, przedstawiła zgromadzonym uczniom historię rezerwatu oraz omówiła formy ochrony przyrody, którym podlega flora i fauna w rezerwacie. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć zdjęcia różnych drzew, kwiatów oraz ptaków zasiedlających teren rezerwatu. Ponadto w trakcie zajęć prelegentka odtworzyła nagrania odgłosów ptaków zamieszkujących ten teren.

 

Tagi: Rezerwat Łężczok, prelekcja w WiCN

Rozwiń
Drobinki nieśmiertelności - spotkanie z Jakubem Ćwiekiem
śro
08
lis
kategoria:Łączy nas książka
terminy wydarzenia:08.11.2017
godz.:18:00
miejsce:MiPBP w Raciborzu Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Jakub Ćwiek – jeden z najpopularniejszych pisarzy fantastyki młodego pokolenia, laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla, animator kultury i scenarzysta po raz kolejny spotkał się ze swoimi fanami w raciborskiej bibliotece.

Kamper a na jego pokładzie 8-osobowa grupa „wariatów” – m.in. pisarz, reżyser, fotografka, bloger i zawodowy kierowca. Podróż Od Bangor w stanie Maine przez Nowy Jork, Baltimore, Boston, Providence aż po Filadelfię. Spotkania z kultowymi postaciami świata popkultury – Stephenem Kingiem, czarownicami z Salem (których notabene było mniej niż w rodzinnym mieście pisarza-Głuchołazach!), Edgarem Allanem Poe czy Rocky’m Balboa… Tak powstała najnowsza, wydana we wrześniu br. powieść Jakuba Ćwieka – „Drobinki nieśmiertelności” - podparta licznymi przykładami odpowiedź na najczęściej zadawane pisarzom pytanie, czyli skąd czerpią pomysły. Tym razem źródłem inspiracji dla Jakuba Ćwieka były miejsca i zdarzenia związane z jego popkulturową podróżą przez Stany Zjednoczone.

Czego boi się Ćwiek? Co go inspiruje? Czym jest „skrót” i czy czytelnik znajdzie Głuchołazy w książkach pisarza? W trakcie spotkania w Raciborzu, autor zbioru opowiadań „Kłamca” chętnie odpowiadał także na liczne pytania a także podzielił się z publicznością barwnymi historiami z dzieciństwa.

Książki Jakuba Ćwieka, w tym najnowszą „Drobinki nieśmiertelności” można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dyskusyjnego Klubu Książki.

Galeria - Ćwiek Jakub 08.11.2017
Pliki do pobrania

Tagi: Jakub Ćwiek, Nagroda im. Janusza Zajdla, Łączy nas książka

Rozwiń
śro
08
lis
kategoria:Lekcje biblioteczne
terminy wydarzenia:08.11.2017
godz.:10:00
miejsce:Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, Rynek 12
organizator:Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, MiPBP w Raciborzu

8 listopada, Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa zorganizowała dla podopiecznych Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych spotkanie pod hasłem ”Najpiękniejsze miejsca na Ziemi”.

Jegouczestnicy wybrali się na wirtualną wycieczkę po najpiękniejszych miejscach na całym świecie. Zwiedzili m.in.: Piramidę Cheopsa, Wielki Mur Chiński, Tadź Mahal, Koloseum, Wielki Kanion czy Tęczowe Góry. Przekonali się, że Polska też może pochwalić się pięknymi miejscami jak np.: Kopalnią Soli w Wieliczce, Zamkiem w Malborku, Przełomem Dunajca czy Zamkiem Czocha w którym nakręcono wiele cenionych filmów.

Na zakończenie spotkania uczestnicy z wielką ciekawością obejrzeli książki o zabytkach architektury, zamkach, cudach natury, dostępne w raciborskiej bibliotece.

Tagi: Najpiękniejsze miejsca na Ziemi, WiCN,

Rozwiń
pon
06
lis
kategoria:Warsztaty i kursy
terminy wydarzenia:06.11.2017
godz.:10:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

6 listopada w bibliotece na Ostrogu odbyły się zajęcia psychologiczno-motywacyjne pn. „Akceptuję siebie i innych”, w których wzięli udział uczniowie klasy III Gimnazjum nr 2.

Akceptacja siebie = akceptacji innych? Na powyższe pytanie, w poniedziałkowy poranek próbowali odpowiedzieć trzecioklasiści. Głównym bohaterem zajęć był Nick Vujicic – autor książki „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!”, jeden z najsłynniejszych mówców motywacyjnych, który mimo swojej niepełnosprawności prowadzi życie, które sam określa jako „obłędnie szczęśliwe”.

Na przykładzie osoby Nicka, młodzież zastanawiała się m.in. jak ważne jest poczucie własnej wartości, jak zdanie innych osób wpływa na naszą samocenę i pewność siebie oraz w jaki sposób akceptacja własnej osoby łączy się z akceptacją innych ludzi. Na koniec, trzecioklasiści sprawdzili w praktyce umiejętność współpracy i komunikacji wykonując ćwiczenia grupowe.

 

 

Galeria - F2 Warsztaty psychodeukacyjne

Tagi: zajęcia psychologiczno-motywacyjne, ostróg

Rozwiń
pią
03
lis
kategoria:Nocki w bibliotece
terminy wydarzenia:03.11.2017
godz.:20:00
miejsce:Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
organizator:Filia Nr 10 Markowice, MiPBP w Raciborzu

W ramach współpracy z Przedszkolem nr 17, 3 listopada w późnych godzina wieczornych w Filii Publiczno-Szkolnej w Markowicach odbyła się kolejna nocka, tym razem pod hasłem „Chińska draka w chińskiej dzielnicy”.  

Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci poznały Chiny współczesne oraz tradycje, wynalazki, kuchnię i ciekawostki związane z państwem środka. Grupa starszaków spróbowała takze zapisywać znaki chińskie określające słowa: człowiek, duży, niebo i głowa na papierze czerpanym. Następnie uczestnicy mogli podziwiać taniec smoka podczas Święta Latarń w Hong Kongu a na koniec wykonały wesołe smoki z papieru.

Tagi: nocka chińska, markowice

Rozwiń
Bajkoczytanie po angielsku
pon
30
paź
kategoria:Angielski
terminy wydarzenia:30.10.2017
godz.:16:45
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

Październikowe bajkoczytanie po angielsku związane było z bajką „10 Little Monsters".

Na spotkanie przybyło troje uczestników. Olaf , Marysia i Dominika poznały nową lektorkę - Julię która odtąd będzie prowadziła comiesięczne zajęcia w bibliotece.

Poprzez wesołą zabawę: robienie czapeczek, układanie puzzli oraz rysowanie własnych potworków, dzieci uczyły się nowych słówek związanych z treścią bajki.

 

Kolejne spotkanie, tym razem z bajką „The Bear Story" odbędzie się 27 listopada o godz. 16.45.

Galeria - F2 Bajkoczytanie po angieslku w X 2017
Pliki do pobrania

Tagi: bajkoczytanie po angielsku, helemele

Rozwiń
Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży
pon
30
paź
kategoria:Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży
terminy wydarzenia:30.10.2017
godz.:15:30
miejsce:Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
organizator:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, MiPBP w Raciborzu

Spotkanie dla młodzieży, która nie tylko lubi czytać książki, ale także chciałaby o nich podyskutować.

Znany antykwariusz, Artur Aiguader, wchodzi w posiadanie bezcennego manuskryptu. Wynika z niego, że na terenie Barcelony jest ukryty niezwykły przedmiot, tzw. Kamień Boga o magicznej mocy, schowany w XV wieku na prośbę Żydów-przechrztów. Po brutalnym morderstwie Aiguadera sprawą zajmuje się jego przybrany syn i spadkobierca, pisarz Enrique Alonso. Będzie próbował rozszyfrować zagadkę z przeszłości, znaleźć skarb i rozwikłać tajemnicę zabójstwa antykwariusza. Intryga a la Agatha Christie i wątki biblijne. (źródło: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/)

Galeria - DKK - młodzież
Pliki do pobrania

Tagi: dkk młodzież, dyskusyjny klub książki

Rozwiń
V Powiatowy Konkurs Pięknego Pisania
pią
27
paź
kategoria:Konkursy inne
terminy wydarzenia:27.10.2017
godz.:09:00
miejsce:Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

 Konkurs pięknego pisania „Zostań Mistrzem Kaligrafii” od początku cieszył się dużą popularnością. Tak też było dzisiaj, podczas V już edycji, która zgromadziła 68 uczestników ze szkół Raciborza i powiatu raciborskiego.

Konkurs odbywał się w czterech kategoriach wiekowych. Zadaniem uczestników było przepisanie piórem wybranych fragmentów „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupéry. Jury oceniało charakter, estetykę i konsekwencję zapisu oraz prawidłowe rozmieszczenie tekstu.

Wyniki konkursu:

Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej:

I miejsce Magdalena Nawrocka - Szkoła Podstawowa Nr 13, opiekun Małgorzata Młynarczyk

II miejsce Sara Konieczna – Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Krzanowicach, opiekun Judyta Absalon

III miejsce Hanna Scheithauer – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kobyli, opiekun Bożena Lenort

 

Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej:

I miejsce Zuzanna Hajduga - Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich w Raciborzu, opiekun Ewa Wawoczny

II miejsce Vivien Wądołowska - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Tworkowie, opiekun Natalia Błachut-Kyrcz

III miejsce Anna Bors – Szkoła Podstawowa nr 18 w Raciborzu, opiekun Izabela Rumpel

 

Uczniowie klas VII szkoły podstawowej i gimnazjum:

I miejsce Julianna Koczy - Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Josepha von Eichendorffa (ZSO Nr 1) w Raciborzu, opiekun Leszek Radaj

II miejsce Anna Kazimierczak – Szkoła Podstawowa Nr 8 w Raciborzu, opiekun Beata Ryszka

III miejsce Joanna Zygar - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Tworkowie, opiekun Anna Majer-Krupa

 

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce Nikol Burek - Technikum nr 2 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Raciborzu, opiekun Katarzyna Betnerowicz

Wszyscy uczestnicy, szkoły i nauczyciele otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy pióra i książki.

Galeria - Kaligrafia konkurs pięknego pisania
Pliki do pobrania
Regulamin_V_Powiatowy_Konkurs_Pieknego_Pisania.docx(plik DOCX, 26,41 KB)

Tagi: konkurs pięknego pisania, kaligrafia

Rozwiń
pią
27
paź
kategoria:Inne dla dzieci
terminy wydarzenia:27.10.2017
godz.:
miejsce:Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
organizator:Filia Nr 10 Markowice

27 października w Filii Publiczno-Szkolnej w Markowicach najstarsza grupa przedszkolna uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym w ramach obchodów 800-lecia nadania praw miejskich miastu Racibórz.

W tym dniu dzieci miały niecodzienną okazję wysłuchać wspomnień z życia mieszkanki dawnego Raciborza. Rita Libera opowiedziała o swoim dzieciństwie i młodości, o strojach używanych na co dzień i od święta, o fartuszkach i specjalnych torebkach na śniadanie noszonych do przedszkola, pokazała stare fotografie. Dzieci były bardzo zainteresowane, jeżdżeniem furmanką czy bryczką. Wysłuchały anegdoty o Krysztofie, który często miał problemy z prawem. Na chwilę cała grupa przeniosła się na uliczki starego, ale jakże pięknego Raciborza.

 

Galeria - F10 Dawny Racibórz 27.10.2017
Pliki do pobrania

Tagi: Racibórz, Rita Libera

Rozwiń
czw
26
paź
kategoria:
terminy wydarzenia:26.10.2017
godz.:
miejsce:Filia Nr 5 Płonia
organizator:Filia Nr 5 Płonia

Marzycielska Poczta jest akcją charytatywną, narodziła się pod koniec 2009 roku i polega na wysyłaniu kartek i listów do chorych dzieci. Listy i kartki dodają dzieciom siły do walki z chorobą a ich rodzinom otuchy.

W akcję co roku włączają się również filie i oddziały raciborskiej biblioteki. Tym razem listy do podopiecznych Marzycielskiej Poczty pisali uczniowie klasy drugiej i trzeciej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego na Płoni. Adresatami życzeń byli : Martynka Kurek i Mateusz Halejcio.

Jak czytamy na stronie akcji: „Dla dzieci listy i kartki stanowią ogromne wsparcie. Dzieci często proszą rodziców o ponowne przeczytanie treści listów lub same wielokrotnie do nich wracają. Często od rodziców dzieci słyszymy, że nie spodziewali się, iż korespondencja sprawi tak dużo radości ich pociechom – więcej radości niż niejeden tradycyjny prezent.”

Adres strony : www.marzycielskapoczta.pl

Galeria - F5 Marzycielska poczta w bibliotece
Pliki do pobrania
Rozwiń
czw
26
paź
kategoria:Biblioteka 0+
terminy wydarzenia:26.10.2017
godz.:
miejsce:Eureka, ul. Kasprowicza 12
organizator:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży

Czy z biblioteki mogą korzystać 1-2-latki? Oczywiście, bowiem na zapisanie się do biblioteki nigdy nie jest za wcześnie. Mogli się o tym przekonać rodzice, którzy w ramach zajęć prowadzonych przez grupę zabawową Fiku Miku odwiedzili bibliotekę ze swoimi pociechami. Tym samym dla wielu dzieci był to pierwszy kontakt z biblioteką i tak dużą ilością książek.

Bibliotekarki przygotowały zabawy związane z Kubusiem Puchatkiem m.in. wspólne ozdabianie papierowego tortu i wyklejanie buziek misia. Dzieci z kolei odwdzięczyły się śpiewając wesołe piosenki.

Niektórym tak spodobała się biblioteka, że zostali jej czytelnikami. Największą popularnością cieszyły się książki z twardymi, tekturowymi kartkami, których jest wiele w Kąciku Malucha. Dzięki temu rodzice nie muszą martwić się o zniszczenie książek a dzieci mogą bez ograniczeń korzystać ze zbiorów bibliotecznych.

Galeria - Fikumiku spotkanie w Bibliotece 26.10.2017

Tagi: Fiku Miku, Biblioteka0+

Rozwiń
Jak mogę...
wybierz stronę
zapisać się do biblioteki?
zamówić/ zarezerwować książkę?
przedłużyć termin zwrotu?
Kalendarz
pon
20
lis
W krainie złotego smoka - slajdowisko podróżnicze
kategoria: Spotkania autorskie dla dorosłych
data: 20.11.2017
godz.: 16:30
miejsce: Filia Nr 10 Markowice
wto
21
lis
Klub Książki dla Dzieci
kategoria: Dyskusyjny Klub Książki
data: 21.11.2017
godz.: 15:30
miejsce: Eureka, ul. Kasprowicza 12
wto
21
lis
Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu
kategoria: Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu
data: 21.11.2017
godz.: 17:00
miejsce: Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
Zaproponuj tytuł
tytuł*:
autor*:
e-mail*:
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij piłke.
Zapytaj bibliotekarza
imię i nazwisko*:
e-mail*:
treść zapytania*:
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij motocykl.
Sonda
Czy chciałbyś korzystać z oferty firmy Legimi na takich zasadach jak z IBUK Libra??
TAK
NIE
Portal http://www.biblrac.pl/ wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij