zaloguj się
Znajdź książkę, muzykę, film...
Treść strony
Tytuł
Autor
na stronie w katalogu

Archiwum wydarzeń

2018
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
maj
styczeń
luty
marzec
kwiecień
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzień
Wszystkie
Wypożyczalnia Główna
Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa
Filia nr 1 Studzienna
Filia Nr 2 Ostróg
Filia Nr 3 Ocice
Filia nr 4 Szpital Rejonowy
Filia Nr 5 Płonia
Filia Nr 8
Filia Nr 9 Brzezie
Filia Nr 10 Markowice
Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży
Galeria Gawra
MiPBP w Raciborzu
Mediateka
O finansach...w bibliotece
wto
08
maj
wto
29
maj
kategoria:Warsztaty i kursy
terminy wydarzenia:08-29.05.2018
godz.:13:00
miejsce:Biblioteka, Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Jak założyć elektroniczne konto w banku, w jaki sposób sprawdzić oprocentowanie kredytu i jak skutecznie zarządzać domowym budżetem? W raciborskiej bibliotece trwa kurs „O finansach…w bibliotece” adresowany do osób po 50 roku życia.

„O finansach… w bibliotece” to projekt Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej dzięki któremu tysiące osób po 50. roku życia zaprzyjaźnia się ze światem finansów w bibliotekach publicznych. Do tej pory w przedsięwzięciu wzięło udział 370 bibliotek i blisko 8500 mieszkańców w całej Polsce.

8 maja do projektu przyłączyła się także raciborska biblioteka! Do tej pory uczestnicy kursu uporządkowali już swoją wiedzę nt. podstawowych źródeł dochodów i wydatków w gospodarstwie domowych m.in. z wykorzystaniem kalkulatorów internetowych, rozwinęli umiejętności związane z posługiwaniem się bankowością elektroniczną w tym z wysyłaniem przelewów czy uczyli się wybierać najkorzystniejsze oferty bankowe.

- Przed nami ostatnie dwa spotkania 28 i 29 maja, w trakcie których omówimy szczegółowo lokaty bankowe i ubezpieczenia a także przypomnimy wiadomości o banku centralnym, kursach walutowych oraz walucie euro – informuje Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP, jedna z prowadzących kurs.

 

4maly                                                           logomale_v

Galeria - O Finansach w Bibliotece - kurs 08.05.2018
Galeria - O Finansach w Bibliotece 15.05.2018
Galeria - O Finansach w Bibliotece 17.05.2018
Pliki do pobrania

Tagi: o finansach w bibliotece, kurs

Rozwiń
Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu
wto
08
maj
kategoria:Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu
terminy wydarzenia:08.05.2018
godz.:17:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

Gościem kolejnego spotkania w Klubie Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu była kosmetyczka i podolog a przy tym wierna czytelniczka Barbara Olejnik, która z pasją opowiedziała o pielęgnacji dłoni i stóp.

Pani Barbara podzieliła się z czytelniczkami wskazówkami na temat pielęgnacji dłoni domowymi sposobami a także zdradziła jak przygotować się do wizyty w gabinecie kosmetycznym. Odpowiadając na liczne pytania uczestniczek spotkania, jednocześnie wykonywała tradycyjny manicure. Spotkanie było także okazją do zaprezentowania tematycznych książek dostępnych w bibliotece.

Kolejne spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu, tym razem poświęcone wakacyjnym książkom, odbędzie się 12 czerwca o godz. 16.15. Serdecznie zapraszamy!

3maly 4maly                     logomale_v

Galeria - KPB 08.05.2018
Pliki do pobrania

Tagi: tydzień bibliotek, klub przyjaciół biblioteki na Ostrogu

Rozwiń
wto
08
maj
kategoria:Lekcje biblioteczne
terminy wydarzenia:08.05.2018
godz.:11:00
miejsce:Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, Rynek 12
organizator:Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, MiPBP w Raciborzu

8 maja w Czytelni i Wypożyczalni Naukowej przy Rynku gościli podopieczni Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Okazją do spotkania były 70–te urodziny raciborskiej biblioteki, które obchodzimy w tym roku.

Dzięki prezentacji multimedialnej uczestnicy zwiedzili najpiękniejsze, najnowocześniejsze biblioteki na świecie a także w Polsce. Przede wszystkim jednak poznali historię raciborskiej biblioteki - dowiedzieli się jaka była pierwsza książka wpisana do inwentarza i „odwiedzili” filie biblioteczne. Z wielkim zainteresowaniem oglądali także cenne stare książki, które znajdują się w zbiorach biblioteki. Na zakończenie spotkania, z okazji Dnia Bibliotekarza uczestnicy wręczyli bibliotekarkom własnoręcznie przygotowany obrazek.

Tagi: tydzień bibliotek, lekcja, cron

Rozwiń
wto
08
maj
kategoria:Warsztaty i kursy
terminy wydarzenia:08.05.2018
godz.:09:00
miejsce:Filia nr 1 Studzienna, ul. Bojanowska 5
organizator:Filia nr 1 Studzienna, MiPBP w Raciborzu

Macie przed oczami krótką opowieść o tym, jak grupa 11-letnich łobuzów poznała słowo ‘emporium’. Ekran nie odda zapachu tego słonecznego poranka, mieszaniny przekwitającego bzu i książek – książek starych i nowych, niektórych ubranych w cienki płaszcz kurzu, niektórych jaśniejących nowością.

Zaczynamy (i kończymy) naszą opowieść 8 maja, w Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. Grupa 11-latków znanych jako ‘Klasa Czwarta’ powinna planowo rozpocząć o godzinie 8.55 lekcję języka polskiego. Tymczasem pozostawiają plecaki w klasie i razem kierują się do sali numer 15, której 41 mieści tysiące różnych światów. Znajduje się tam bowiem nie co innego jak biblioteka!

Czym różni się biblioteka od księgarni nie trzeba tłumaczyć Klasie Czwartej. Czym jest książka również nie trzeba im wyjaśniać. Co jednak kryje się za tytułem „Panna Jones i Książkowe Emporium”? Cóż takiego to ‘emporium’? Przewodniczka po Sali numer 15 – bibliotekarka – proponuje zajrzeć na regał ze słownikami, gdzie można odnaleźć odpowiedź na niejedno nurtujące nas pytanie. No, może niekonieczne dowiemy się kto wygra Eurowizję… Świat wydaje się od razu nieco porządniejszy gdy wszystko ma swoją definicję. Klasa Czwarta zabawiła się w twórców i twórczynie słownikowych definicji – definiując m.in. człowieka, słownik i Dawida (klasowego kolegę).

Całemu spotkaniu towarzyszyła Znajda Jones i kolejne fragmenty jej przygód w Książkowym Emporium Montgomery’ego. Po wysłuchaniu o mechanizmie działania tej zadziwiającej księgarni wszystkich aż swędziały dłonie żeby samemu zaprojektować własne wersje wystrzałowego sklepu z książkami. Papier jest cierpliwy i przyjął pomysły na lewitujące książki w Sali Grawitacji, Salę Muzyczną z raperem zachęcającym do czytania i Leśną Salę z krasnoludkami rekomendującymi lektury. Znalazło się również miejsce na Salę Mikstur gromadzącą książki o starożytnej sztuce alchemii. O tym, jak takie alchemiczne traktaty były spisywane uświadomiło krótkie wprowadzenie do sztuki kaligrafii.

I tak kończy się nasza krótka opowieść, z obsadką w dłoniach – prehistoryczna metoda pisania w opinii współczesnych 11-latków – o wizycie w fikcyjnym Emporium, księgarni do której chętnie zajrzałaby nawet największe czytelnicze „niejadki”.

 

Za możliwość przeprowadzenia zajęć biblioteka dziękuję portalowi Lustro Biblioteki.

Galeria - Emporium

Tagi: książkowe emporium, lustro biblioteki, warsztaty

Rozwiń
Dla Ciebie Mamo-warsztaty
wto
15
maj
wto
22
maj
kategoria:Warsztaty i kursy
terminy wydarzenia:15-22.05.2018
godz.:14:00
miejsce:Filia nr 9 Brzezie, ul. Myśliwca 9
organizator:Filia Nr 9 Brzezie, MiPBP w Raciborzu

Kontynuacja warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży mających na celu rozwijanie umiejętności plastycznych i manualnych.

Tematem przewodnim będzie Dzień Matki. W związku z tym będziemy wykonywać laurki i upominki dla mamy na podstawie książek: Joanny Tołłoczko „Quilling”, Jadwigi Andrychowskiej – Biegacz „Skarbnica pomysłów na odświętne okazje”.

Przed przystąpieniem do zajęć praktycznych uczestnicy wysłuchają opowiadania pt.” Martynka i Dzień Mamy”

Tagi: warsztaty plastyczne, dla ciebie mamo

Rozwiń
Jak być atrakcyjną mamą?
wto
15
maj
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:15.05.2018
godz.:16:00
miejsce:Stowarzyszenie Spektrum, ul. Szkolna
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

Jak zastąpić muszę słowem chcę? Jak zaufać sobie i dziecku, wsłuchać się w Wasze potrzeby i odpowiedzieć na nie? Powołany przez bibliotekę na Ostrogu i Stowarzyszenie Spektrum Klub Rodzica zaprosił na kolejne spotkanie. Tym razem gościem była Emilia Góźdź-autorka książki „Atrakcyjna mama”.

Spotkanie odbyło się w gościnnych progach Stowarzyszenia Spektrum. Pani Emilia, która na co dzień prowadzi Leśny Krąg dla kobiet i Leśną Wioskę dla Rodzin, opowiedziała o rozwoju kobiety i zmianach, jakie w niej nieustannie następują, jednocześnie dzieląc się z uczestniczkami własnymi doświadczeniami w roli mamy. Podczas spotkania wywiązała się szczera i bardzo ożywiona dyskusja pomiędzy panią Emilią a mamami m.in. na temat rodzicielstwa bliskości, bezstresowego wychowania czy systemu kar i nagród. Pytaniom nie było końca, wystarczy dodać że spotkanie trwało ponad dwie godziny. W tym samym czasie dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach plastycznych, w trakcie których wykonywały laurki na zbliżający się Dzień Matki.

Klub Rodzica to miejsce, w którym rodzice mogą porozmawiać o ważnych dla nich sprawach, poszerzyć swoją wiedzę oraz znaleźć wsparcie i zrozumienie ze strony innych. A przy okazji spotkać się ze specjalistami z różnych dzień wspomagających wychowanie dziecka - autorami poradników, psychologami, terapeutami czy autorami książek dla dzieci. Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się 19 czerwca o godz. 16.00 w Stowarzyszeniu Spectrum. Gościem będzie Izabela Michta– autorka serii książek „Do uszka maluszka”, która opowie jak wychować książkowego mola. Serdecznie zapraszamy!

4maly                                                   logomale_v

Galeria - Klub Rodzica 15.05.2018
Pliki do pobrania

Tagi: klub rodzica, Emilia Góźdź

Rozwiń
Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży
pon
21
maj
kategoria:Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży
terminy wydarzenia:21.05.2018
godz.:15:30
miejsce:Wypożyczalnia Główna, Kasprowicza 12
organizator:Wypożyczalnia Główna, MiPBP w Raciborzu

Lektura na maj: "Niepełnia" Anny Kańtoch.

"Niepełnia" to kryminał nieoczywisty. Tajemnicza i nastrojowa, szkatułkowa, pełna ukrytych znaczeń literacka podróż do tożsamości płci.

Tagi: dyskusyjny klub książki dla młodzieży, DKK

Rozwiń
pon
21
maj
kategoria:Spotkania autorskie dla dzieci
terminy wydarzenia:21.05.2018
godz.:10:30
miejsce:Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
organizator:Filia Nr 10 Markowice, MiPBP w Raciborzu

Ruszyła Wielka liga młodych czytelników – nowy projekt raciborskiej biblioteki dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwszym gościem biblioteki w Markowicach był Wiesław Drabik.

Autor ponad dwustu bajeczek dla dzieci m.in. "Bajki o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków", "Awantury na podwórku", "Łakomczuchy" czy "Kocich łakoci" przywiózł na spotkanie walizkę pełną swoich kolorowych książek, które z dumą prezentował, opowiadając ciekawe anegdoty związane z powstawaniem każdej z nich. Uczestnicy spotkania-najstarsza grupa przedszkolna i dwie grupy uczniów chętnie odpowiadały na liczne zagadki gościa, tym bardziej że każda prawidłowa odpowiedź nagradzana była specjalną naklejką i układaną na poczekaniu rymowanką związaną z imieniem dziecka, co wywoływało salwy śmiechu.

Przypomnijmy, Wielka liga młodych czytelników to projekt realizowany przez bibliotekę w Markowicach we współpracy z ZSP nr 1, który zakłada przeprowadzenie cyklu różnorodnych wydarzeń o charakterze kulturalno-edukacyjnym i literackim. Poszczególne przedsięwzięcia będą adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkoły podstawowej. W ramach projektu zaplanowano m.in. spotkania z autorami książek dla dzieci, warsztaty papiernicze i drukarskie, spektakl teatralny czy uwielbiane przez dzieci „nocki” w bibliotece.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria - Wiesław Drabik 21.05

Tagi: wiesław drabik, wielka liga młodych czytelników

Rozwiń
Pograjmy razem!  Klub Gier Planszowych
pią
18
maj
kategoria:Inne dla młodzieży
terminy wydarzenia:18.05.2018
godz.:15:00
miejsce:Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, Rynek 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Bloodborne, Jenga, Civilization czy Świat dysku… to tylko niektóre z tytułów gier planszowych, które poszły w ruch w trackie kolejnego, pełnego emocji maratonu gier w raciborskiej bibliotece.

Jak najlepiej rozpocząć weekend? Raciborska biblioteka podpowiada: w miłym towarzystwie i przy planszówkach. Kolejne spotkanie Klubu Gier Planszowych, które odbyło się w ubiegły piątek potwierdziło, że miłośników „planszówek” w Raciborzu nie brakuje!

Przypomnijmy, Klub Gier Planszowych powstał we wrześniu ubiegłego roku z myślą o osobach, które lubią gry ale nie mają z kim grać albo po prostu chcą kreatywnie spędzić czas po lekcjach lub pracy – niekoniecznie siedząc przed TV lub komputerem. Biblioteka posiada już pokaźny zbiór gier, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście na spotkania można także przynieść swoją ulubioną planszówkę i „podzielić” się nią z innymi uczestnikami.

Kolejny maraton gier odbędzie się w piątek 15 czerwca o godz. 15.00 w Wypożyczalni i Czytelni Naukowej przy raciborskim Rynku (wejście od ul. Rzeźniczej). Serdecznie zapraszamy!

Galeria - Gry planszowe 18.05
Pliki do pobrania

Tagi: klub gier planszowych

Rozwiń
Dyskusyjny Klub Książki
czw
17
maj
kategoria:Dyskusyjny Klub Książki
terminy wydarzenia:17.05.2018
godz.:16:30
miejsce:Wypożyczalnia Główna, Kasprowicza 12
organizator:Wypożyczalnia Główna, MiPBP w Raciborzu

Lektura na maj: „Miłość życia: wspomnienia starego budrysa” Krzysztofa Turowskiego – znanego dziennikarza telewizyjnego, radiowego i prasowego, publicysty i felietonisty.

Autor nie gloryfikuje czasów Gomułki czy Gierka, ale dostrzega urok czasów swojej młodości, nazywanych często „pokoleniem czapki studenckiej” lub „pokoleniem pierwszej »Solidarności«”.

Galeria - DKK 17.05.2018
Pliki do pobrania

Tagi: dyskusyjny klub książki, DKK

Rozwiń
pon
14
maj
czw
17
maj
kategoria:Spotkania autorskie dla dzieci
terminy wydarzenia:14-17.05.2018
godz.:09:00
miejsce:Filie i oddziały biblioteki
organizator:MiPBP w Raciborzu

Na finał Tygodnia Bibliotek gościem raciborskiej biblioteki była Jolanta Reisch-Klose. Dziennikarka i autorka książek dla dzieci spotkała się z młodymi czytelnikami w filiach na Płoni, w Brzeziu i na Ostrogu. Z kolei dla młodzieży poprowadziła warsztaty dziennikarskie w Wypożyczalni i Czytelni Naukowej.

Dzieci zaczną czytać, gdy się je tego nauczy! – przekonywała w trakcie spotkań Jolanta Reisch-Klose - autorka książek dla dzieci i dorosłych, dziennikarka i redaktorka, tłumaczka z języka angielskiego, założycielka i wykładowczyni Alternatywnej Szkoły Dziennikarstwa i Literatury, laureatka wielu konkursów dziennikarskich i literackich. Prywatnie mama 13-letniej Zuzi, z myślą o której pisze kolejne książki.

Na początku spotkań z uczniami szkół podstawowych pisarka opowiadała czym zajmowała się zanim zaczęła pisać książki i dlaczego w ogóle zdecydowała się na pisanie. Autorka chcąc pokazać dzieciom jak wielką posiadają wyobraźnię zaprosiła ich do udziału w zabawie tworzenia bajek na podstawie ilustracji. Na koniec spotkania dzieci zadawały pisarce liczne pytania oraz otrzymały autografy.

Dla starszych uczniów zorganizowano warsztaty dziennikarskie w Wypożyczalni i Czytelni na Rynku. Prowadząca - Jolanta Reisch-Klose wspólnie z młodzieżą szukała odpowiedzi na pytanie dlaczego informacja rządzi światem, jak zadawać właściwe pytania oraz dlaczego etyka jest tak ważna w zawodzie dziennikarza. Dziennikarka przeplatała liczną teorię ćwiczeniami praktycznymi – uczniowie mieli za zadanie m.in. utworzyć krótką notatkę na podstawie opowiedzianej historii czy wymyślić kilka pytań, które uczestnicy chcieliby zadać wybranej przez siebie osobie.

Galeria - F9 Spotkanie J.Reich - Klose 14.05.2018
Galeria - Warsztaty dziennikarskie WiCN 17.05.2018
Galeria - Spotkanie J.Reisch - Klose 14.05.2018
Galeria - F5 Spotkanie J.Reich - Klose 14.05.2018
Pliki do pobrania

Tagi: Jolanta Reisch-Klose, spotkanie autorskie, warsztaty dziennikarskie

Rozwiń
Klub Malucha: język angielski z HeleMele
śro
16
maj
kategoria:Angielski
terminy wydarzenia:16.05.2018
godz.:09:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

Spotkanie dla młodszych dzieci i ich opiekunów. Nauka angielskiego poprzez zabawę. Zajęcia prowadzi nauczyciel ze Szkoły Językowej HeleMele.

Wstęp bezpłatny!

Pliki do pobrania

Tagi: klub malucha, język angielski, helemele

Rozwiń
Odjazdowy Bibliotekarz
sob
12
maj
kategoria:Tydzień Bibliotek
terminy wydarzenia:12.05.2018
godz.:11:00
miejsce:Raciborski Rynek
organizator:MiPBP w Raciborzu

Biblioteka i rower? Czemu nie! W sobotę 12 maja ulicami Raciborza już po raz piąty przejechał Odjazdowy Bibliotekarz-ogólnopolski rajd rowerowy czytelników i bibliotekarzy. Miłośników jazdy na dwóch kółkach nie brakowało a na raciborskim Rynku, skąd wystartował Odjazdowy Bibliotekarz, zrobiło się bardzo pomarańczowo!

Odjazdowy Bibliotekarz tradycyjnie przejechał szlakiem filii bibliotecznych. Tym razem uczestnicy odwiedzili biblioteki w dzielnicach Ostróg i Markowice. W każdej z nich nie zabrakło oczywiście atrakcji dla dorosłych i dzieci- konkursów wiedzy z nagrodami, krzyżówek czy puszczania ogromnych baniek. Na finał w Markowicach, dzięki wsparciu Zakładu Rzeźniczo-Wędliniarskiego Ernestyna Janety odbył się grill.

- Odjazdowy Bibliotekarz to niepowtarzalna okazja do integracji bibliotekarzy i czytelników, ale także oryginalny sposób na promocję czytelnictwa i pokazanie, że zarówno biblioteka i jak i jej pracownicy mają mnóstwo pozytywnej energii - podsumowuje Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP w Raciborzu.

Galeria - Odjazdowy Bibliotekarz 12.05
Pliki do pobrania

Tagi: tydzień bibliotek, odjazdowy bibliotekarz

Rozwiń
pią
11
maj
kategoria:Tydzień Bibliotek
terminy wydarzenia:11.05.2018
godz.:14:00
miejsce:Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, Rynek 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Dzień Bibliotekarza 2018, czyli kolektywna zabawa… po raz ostatni na Rynku!

W jubileuszowym roku, w którym biblioteka obchodzi swoje 70 urodziny i po raz ostatni w lokalu przy raciborskim Rynku, w którym trwała nieprzerwanie od 1954 roku odbyły się wyjątkowe obchody Dnia Bibliotekarza!

W trakcie uroczystości licznie zgromadzona publiczność - pracownicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu oraz zaproszeni goście mogli m.in. wysłuchać prezentacji podsumowującej działalność kulturalną biblioteki w roku 2017. Pełnym wzruszeń momentem było pożegnanie odchodzących na emeryturę pracownic MiPBP: Krystyny Komarek, Reginy Panicz i Grażyny Rubin. Sentymentalny charakter spotkania rodem z tamtych lat znalazł swoje odzwierciedlenie także w wystroju biblioteki czy poczęstunku (tak, były nawet oranżady na kapsel i wuzetki!). Chętni mieli okazję przymierzyć fartuch, w którym niegdyś obsługiwano czytelników, stanąć przy ponad 60-letniej ladzie bibliotecznej a nawet przybić archiwalną pieczątkę. Niektórym aż łezka się w oku zakręciła!

Galeria - Dzień Bibliotekarza 2018

Tagi: dzień bibliotekarza, pożegnanie rynku, pożegnanie emerytów

Rozwiń
Konkurs Gwary Śląskiej
czw
10
maj
kategoria:Konkurs Gwary Śląskiej
terminy wydarzenia:10.05.2018
godz.:09:30
miejsce:Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, Rynek 12
organizator:Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, MiPBP w Raciborzu

W jubileuszowej edycji Konkursu Gwary Śląskiej, organizowanego przez raciborską bibliotekę pod patronatem Prezydenta Miasta Raciborza i Starosty Powiatowego wzięło udział 68 uczestników z przedszkoli, szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i szkół średnich Raciborza i Powiatu Raciborskiego.

Autentyczność gwary, ogólny wyraz artystyczny oraz autentyczność stroju i rekwizytów oceniało jury w składzie: Anna Bannert - historyk z Muzeum Wsi Opolskiej, juror w Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim „Śląskie Beranie” w Izbicku, dr hab. prof. Jan Kajfosz z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz przewodnicząca Małgorzata Szczygielska-dyrektor MiPBP w Raciborzu.

Laureaci Konkursu:

Przedszkola:

I miejsce – Aleksandra Bartuzelska

II miejsce – Kinga Beczica

III miejsce – Karol Grzesiczek

Wyróżnienia: Żaneta Kilian, Szymon Pietrasz, Helena Socha, Sandra Suchanek

 

Szkoły Podstawowe:

I miejsce – Emilia Zawadzka

II miejsce – Ines Hofrichter

III miejsce – Paulina Grzyb

Wyróżnienia: Dominik Gembalczyk, Tomasz Modlich, Maria Socha, Agnieszka Wydra

 

Szkoły Podstawowe- klasy gimnazjalne:

I miejsce – Jakub Niedbała

II miejsce – Mateusz Płotek

III miejsce – Karolina Koczy

 

Szkoły Średnie:

I miejsce – Łukasz Czogalik

Wyróżnienie: Simona Dudek

 

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a laureaci nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Racibórz, Starostę Powiatu Raciborskiego i Mieszko S.A.. O poczęstunek dla uczestników konkursu zadbali Piekarnia „Alfred” oraz PSS Społem w Raciborzu.

4maly logomale_v

Galeria - Konkurs Gwary Śląskiej 10.05.2018
Pliki do pobrania
KGS Karta_zgloszenia_2018.doc(plik DOC, 24,5 KB)
KGS_regulamin2018.docx(plik DOCX, 18,64 KB)

Tagi: konkurs gwary śląskiej, tydzień bibliotek

Rozwiń
Rowerem wokół Matterhorn-slajdowisko
czw
10
maj
kategoria:Tydzień Bibliotek
terminy wydarzenia:10.05.2018
godz.:16:30
miejsce:Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
organizator:Filia Nr 10 Markowice, MiPBP w Raciborzu

Matterhorn - jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Alp - rozpala wyobraźnię niejednego podróżnika. Nie inaczej było z grupą czytelników biblioteki w Markowicach, którzy zmierzyli się z jego górskimi szlakami w trakcie slajdowiska raciborzanina Zbigniewa Kręcisza.

Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć wspaniale zdjęcia górskich krajobrazów. Szwajcaria jest krajem stworzonym dla rowerzystów a dzięki świetnie przygotowanym trasom o różnych stopniach trudności każdy znajdzie tam coś dla siebie. Jeśli ktoś nie chce wspinać się na wysokość 3 tysięcy metrów, może skorzystać z licznych wyciągów i górskich kolejek. Po trudach wędrówki warto zażyć kąpieli w jeziorze, choć jak pan Zbigniew ostrzega – woda bywa lodowata!

Zbigniew Kręcisz i jego koledzy już planują kolejne rowerowe wyprawy. Jest zatem szansa, że swoimi przeżyciami podzielą się podczas kolejnych slajdowisk w raciborskiej bibliotece.

Galeria - F10 Rowerem wokół Matterhorn
Pliki do pobrania

Tagi: tydzień bibliotek, zbigniew kręcisz

Rozwiń
Klub Malucha
śro
09
maj
kategoria:Klub Malucha
terminy wydarzenia:09.05.2018
godz.:09:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

W Klubie Malucha w bibliotece na Ostrogu odbyły się kolejne ciekawe zajęcia animacyjne. Tym razem dzieci poznawały domowe zwierzęta a bibliotekę odwiedził nietypowy gość – suczka Meja!

Milena, Matylda, Lena, Zuzia, Simon i Piotruś od razu po przekroczeniu progów biblioteki ruszyły do swojego ulubionego kącika pełnego kolorowych książek i zabawek. W trackie zajęć maluchy miały za zadanie m.in. nazwać zwierzątka, ułożyć tematyczne puzzle i z pomocą rodziców przykleić do specjalnej ramki ulubione zwierzątko.

Jednak największą atrakcją okazała się wizyta dogoterapeutki Jarosławy Kolorz, na co dzień nauczycielki Szkoły Podstawowej na Ostrogu, która przyprowadziła swoją suczkę o imieniu Meja. Krótki pokaz tresury wywołał wielką radość wśród dzieci a Pani Jarosława dodatkowo przeprowadziła kilka zabaw angażujących wszystkich uczestników.

Kolejne spotkanie Klubu Malucha zaplanowano na 6 czerwca na godzinę 9.00. Serdecznie zapraszamy!

Galeria - Klub Malucha 09.05.2018
Pliki do pobrania

Tagi: tydzień bibliotek, klub malucha

Rozwiń
śro
09
maj
kategoria:Tydzień Bibliotek
terminy wydarzenia:09.05.2018
godz.:09:30
miejsce:Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, Rynek 12
organizator:Filia nr 1 Studzienna, Filia Nr 3 Ocice, Filia Nr 5 Płonia, MiPBP w Raciborzu

Przyszedł maj, zakwitły kasztany a cwaniaczki ruszyły w teren! Trzecia edycja konkursu „Cwaniackie podchody” odbyła się gościnnie w bibliotece przy Rynku 12. Reprezentacje trzech szkół – ZSP nr 2, ZSP nr 3 i ZSP nr 4 – stanęły w szranki o tytuł największych raciborskich cwaniaczków.

Konkurs jest inspirowany popularną wśród dzieci serią książek „Dziennik cwaniaczka” Jeffa Kinneya. Tytułowy cwaniaczek, Greg Heffley to klasyczny „przeciętniak” w szkolnej hierarchii, który ma jednak duże ambicje, mnóstwo pomysłów i mało szczęścia…. Uczestnicy konkursu musieli m.in. stworzyć prototyp kultowej koszulki, zareklamować książkę i odegrać krótką scenkę kolejnego hollywoodzkiego hitu. Aż iskrzyło od inwencji twórczej!

Największymi „cwaniakami” okazali się uczniowie z ZSP nr 4 w Studziennej. Reprezentacje Ocic i Płoni zajęły-jak przystało na prawdziwych cwaniaków-ex aequo drugą lokatę. Zachęcone wiedzą i zaangażowaniem uczestników, organizatorzy już zapowiadają kolejne edycje „Cwaniackich podchodów”.

Galeria - Cwaniackie podchody 9.05
Pliki do pobrania

Tagi: tydzień bibliotek, cwaniackie podchody

Rozwiń
Dzień Książki Sportowej
pon
07
maj
kategoria:Tydzień Bibliotek
terminy wydarzenia:07.05.2018
godz.:16:30
miejsce:Filia nr 8, ul. Żorska 2
organizator:Filia Nr 8, MiPBP w Raciborzu

Interesujesz się sportem? Czytasz o nim książki, a może chciałbyś rozpocząć? Masz w domu książki o tematyce sportowej? Przyjdź i podziel się wrażeniami z lektury!

Filia nr 8 zaprasza na spotkanie z książką sportową wszystkich sympatyków literatury sportowej niezależnie od wieku.

Pliki do pobrania

Tagi: tydzień bibliotek, książka sportowa

Rozwiń
Domowe SPA
pon
07
maj
kategoria:Tydzień Bibliotek
terminy wydarzenia:07.05.2018
godz.:17:00
miejsce:Filia nr 9 Brzezie, ul. Myśliwca 9
organizator:Filia Nr 9 Brzezie, MiPBP w Raciborzu

W ramach Tygodnia Bibliotek 7 maja biblioteka w Brzeziu zorganizowała spotkanie z Małgorzatą Kłobuch, która opowiedziała licznie zgromadzonym czytelniczkom o praktycznym zastosowaniu naturalnych kosmetyków.

Pani Małgorzata zaprezentowała paniom spory wachlarz zestawów do pielęgnacji cery oraz upiększania twarzy w każdym wieku. Następnie wszystkie uczestniczki miały możliwość wypróbowania produktów na własnej skórze. Można było także zafundować sobie profesjonalny makijaż, który szkoda było zmyć po powrocie do domu.

Spotkanie było także okazją do zaprezentowania tematycznych książek takich jak: „Zielone kosmetyki: twoje domowe SPA” (Gabrieli Nedoma), „Uroda w każdym wieku” (Silke Amthor), „Być piękną: wszystko o liftingu twarzy” (Kimberly Henry) czy „Doskonały makijaż: jak się malować?” (Margit Rudiger). Tytuły są dostępne w raciborskiej bibliotece.

3maly 4maly                                                logo_v

Galeria - F3 Domowe Spa 07.05.2018
Pliki do pobrania

Tagi: tydzień bibliotek, domowe spa

Rozwiń
Jak mogę...
wybierz stronę
zapisać się do biblioteki?
zamówić/ zarezerwować książkę?
przedłużyć termin zwrotu?
Kalendarz
wto
08
maj
wto
29
maj
O finansach...w bibliotece
kategoria: Warsztaty i kursy
data: 08-29.05.2018
godz.: 13:00
miejsce: Biblioteka, Kasprowicza 12
czw
24
maj
Warsztaty na „5”: Minecraftowe portrety
kategoria: Warsztaty i kursy
data: 24.05.2018
godz.: 13:00
miejsce: Filia nr 5 Płonia, ul. Sudecka 2
czw
24
maj
Zrobione w domu – pokazane w bibliotece
kategoria: Warsztaty i kursy
data: 24.05.2018
godz.: 16:30
miejsce: Filia nr 8, ul. Żorska 2
Zaproponuj tytuł
tytuł*:
autor*:
e-mail*:
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij piłke.
Zapytaj bibliotekarza
imię i nazwisko*:
e-mail*:
treść zapytania*:
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij walizkę.
Sonda
Czy chciałbyś korzystać z oferty firmy Legimi na takich zasadach jak z IBUK Libra??
TAK
NIE
Portal http://www.biblrac.pl/ wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij