zaloguj się bip Szukaj
Zamknij
Find book, music, movie...
New items
See all »
Agnieszka Lewandowska-Kąkol-[PL]Dziewczyny od Andersa
[PL]Dziewczyny od Andersa
Author:Agnieszka Lewandowska-Kąkol
Reader:Magdalena Szybińska
Translator:
Publisher:Storybox.pl
Year of publication:2022
Species:
 
Audiobook available at:Wypożyczalnia Główna
 
Tagi: 2 Korpus Polski, kobieta, wojsko, Polska, biografia, historia, bezpieczeństwo i wojskowość
Description
[PL]

Koledzy z Polskiej Armii na Zachodzie mówili o nich „PESTKI” (od Pomocniczej Służby Kobiet). Miłości, przyjaźnie, codzienne kłopoty. PESTKI po wojnie wylądowały w różnych zakątkach globu; w Afryce, w Australii, w Szkocji, Kanadzie i na Podkarpaciu. Losy 19 dzielnych kobiet, które wyrwały się ze Związku Sowieckiego i razem z II Korpusem polskim przeszły cały szlak bojowy.

„Byłam jedną z pierwszych ochotniczek wcielonych do Pomocniczej Służby Kobiet. Dostałam mundur. Wreszcie czysta, syta i ubrana w coś innego niż łachmany. Miałam buty, pończochy, a nawet grzebień i szminkę do ust. Znów poczułam się kobietą, a nie poniżanym i poniewieranym tłumokiem”.

„Walki o Monte Cassino zaskoczyły wszystkich bezmiarem ludzkiej krzywdy. Lekarzom i pielęgniarkom w Venafro, gdzie służyła Karola, nie starczało czasu na sen. Zdarzyło się nawet, że nie odchodziła od stołu operacyjnego przez trzydzieści sześć godzin”.
„Przez sen usłyszałam przeraźliwy świst, a kiedy przetarłam oczy i usiadłam, było już po wszystkim. Nade mną gwiaździste niebo, a wokół żadnego namiotu, tylko głowy ludzi. Przeszła nad nami trąba powietrzna. Ale przeżyliśmy”. [Opis wydawcy]

How do I...
Choose page
Sing up to library?
Order/reserve a book?
Extend returing time?
[PL]przetwarzanie danych osobowych
Calendar
Sat
03
Jun
[PL]Dzień Dziecka z Biblioteką
Category: [PL]Dzień Dziecka, , [PL]Inne dla młodzieży
date: 03.06.2023
hr.: 11:00-14:00
Place: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Sat
03
Jun
[PL]Festiwal Gier Planszowych
Category: [PL]Gry planszowe, , , [PL]Inne dla młodzieży
date: 03.06.2023
hr.: 10:00 - 18:00
Place: Biblioteka, ul. Jana Kasprowicza 12
Mon
05
Jun
[PL]Akwarele Bogumiły Nieżychowskiej
Category:
date: 05.06.2023
hr.: 17:00
Place: Galeria Gawra, ul. Kasprowicza 12
Zaproponuj tytuł
 
If you want to send message, click here parasol.
Zapytaj bibliotekarza
 
If you want to send message, click here walizkę.
Portal https://www.biblrac.pl/ wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij