[PL]
[PL] Filia Publiczno-Szkolna nr 10 Markowice
Dlaczego zając znosi wielkanocne jaja W prezentacji multimedialnej są ukazane popularne w Polsce tradycje i zwyczaje okresu wiosny do świąt Wielkanocnych. Uczestnicy zapoznają się z obrzędami przywoływania wiosny, poprzez Wielki Post, potrawy świąteczne po lany poniedziałek i zwyczaj zwany śmigus-dyngus. Gorąca Afryka Prezentacja multimedialna na temat najważniejszych miejsc i zjawisk charakterystycznych dla Czarnego Lądu. Następnie zapoznanie z dzikimi zwierzętami tego kontynentu, wykonywanie biżuterii a ponieważ wszystkie dzieci nasze są część prezentacji poświęcona została dzieciom Afryki. Japonia-Kraj Kwitnącej Wiśni Zajęcia odbywają się w różnych blokach tematycznych, rozpoczynające się prezentacją multimedialną poświęconą zawsze innemu zagadnieniu. Origami, manggha, japońska kuchnia, ikebana i bonsai, japoński język i pismo, tradycyjny strój i makijaż, japoński teatr to główne linie tematyczne realizowane w trakcie spotkań. Po nauce podstawowych zwrotów po Japońsku takich jak Konnichi-wa, Sayonara czy Doomo sumimasen nie będą już stanowiły żadnych problemów. Co ze mnie wyrośnie? Zajęcia polegające na odkrywaniu swoich talentów, pasji i umiejętności. Rozpoznawanie atrybutów symbolizujących różne zawody. Ginące zawody świata oraz quiz dotyczący najbardziej tajemniczych zawodów świata. U kolebki państwa polskiego. Głównym celem lekcji jest budzenie zainteresowania przeszłością naszego kraju. Dzieci poznają a niektórzy utrwalą sobie symbole narodowe oraz legendę „O Lechu, Czechu i Rusie”. Lekcja wzbogacona jest prezentacją multimedialną omawiającą stolice Polski: Gniezno, Kraków i Warszawę.
Tradycje i zwyczaje okresu zimy. Zima to czas uśpienia przyrody. W tym okresie ustawały wszelkie prace w polu a życie ludzi przenosiło się do domów. Rozpoczynał się cykl zimowego świętowania. Prezentacja przedstawia Adwent a w nim tradycje i zwyczaje tego okresu, świętowanie Barbórki, świętego Mikołaja, przygotowanie do wigilii i świąt Bożego Narodzenia aż do świętowania Nowego Roku oraz karnawału, w którym królują kolędnicy i maszkary.
Jesteśmy czytelnikami. Pasowanie na czytelnika naszej biblioteki. Do biblioteki na uroczystość pasowania zapraszamy uczniów klasy pierwszej oraz ich rodziców lub dziadków. Nasi czytelnicy poznają regulamin i zasady samodzielnego wypożyczania zbiorów.
Owce w sieci Edukacja związana z tematem zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Kreskówki wykorzystane na zajęciach, z cyklu „Owce w sieci”, odwołują się do klasycznej opowieści o walce dobra ze złem. Kreskówki odwołują się do motywów ludowych – akcja rozgrywa się w szałasie na hali, bohaterowie przytaczają tradycyjne porzekadła, posługują się gwarą. Opowieści odzwierciedlają jednak współczesną kulturę dziecięcą, obecny styl życia. Zakończenie każdej bajki zawiera morał, mówiący jak uniknąć zagrożeń.
Sieciaki Zajęcia o bezpiecznym i odpowiedzialnym korzystaniu z Internetu. Dzieci poznają Drużynę Sieciaków czyli pozytywnych bohaterów, ale także spotkają tam internetowe zło czyli Sieciuchy. Spotkanie ma na celu pokazanie dzieciom jakie są dobre i złe strony korzystania z Sieci. Poznają podstawowe sieciakowe zasady bezpieczeństwa w Internecie. Światowy Dzień Lasu czyli książki popularnonaukowe o lesie i jego mieszkańcach Obchody tego dnia mają na celu podnoszenie świadomości dzieci na temat znaczenia lasów dla człowieka. Można korzystać z ich piękna i bogactwa, ale na określonych zasadach, tak aby następne pokolenia również mogły się z nich cieszyć i czuć się w nich bezpiecznie. Po zajęciach dzieci zdobywają tytuł Ekoludków.
Bliżej siebie Międzynarodowy Dzień Białej Laski jest okazją do uczestnictwa w warsztatach poruszających problem niepełnosprawności osób niewidomych i słabo widzących. Uczestnicy poznają przedmioty życia codziennego osób z poważną wadą wzroku tj. biała laska, skarpetnik, zegarek z lektorem, kasetka na bilon i wiele innych. Dowiedzą się w jaki sposób niewidomi czytają książki. Ochotnicy będą mieli okazję na próbę wczucia się w osobę niewidomą i jej przewodnika.
Książka moim przyjacielem Budzenie zainteresowań czytelniczych. Głośne czytanie fragmentów tekstów. Budzenie wrażliwości, rozwój zamiłowań czytelniczych. Zapoznanie z etapami powstawania książki, projektowanie strony tytułowej. Spotkanie uzupełniają ćwiczenia praktyczne i zabawy.
Z biegiem Wisły i Odry Cykl lekcji w odstępach miesięcznych od września do czerwca, mający na celu promowanie baśni i legend z poszczególnych miast Polski. Z dziećmi wyruszymy na wędrówkę z biegiem największych rzek Polski czyli Wisły i Odry. Zatrzymamy się w poszczególnych miastach gdzie za pomocą prezentacji multimedialnej poznają ciekawe zabytki, kulturę i ciekawostki, z których to miasto słynie. Poznają baśnie i legendy miast tj.: Wisły, Krakowa, Warszawy, Torunia i Gdańska oraz Raciborza, Opola, Wrocławia i Szczecina. Nie zabraknie chwili na relaks w postaci zabawy czy zajęć plastycznych.
Biblioteka w kolorach Zdobywanie informacji o naturze kolorów jest podstawą wzbudzenia zaciekawienia światem. Biblioteka zapłonie w kolorach. Rozszerzymy z dziećmi wiedzę o rzeczywistości tzn. poznamy różnice pomiędzy przedmiotami zrobionymi przez człowieka a przedmiotami należące do świata przyrody. Zastanowimy się jak powstaje tęcza, poznamy kolory tęczy oraz wiersze o kolorach otaczających nas w życiu codziennym. |