[PL]...odeszli w ciągu minionych 12 miesięcy
Add date: 30.10.2024
[PL]
[PL]Pisarze, aktorzy, muzycy, dziennikarze, politycy… Ci, którzy gościli na pierwszych stronach gazet, jak i Ci, którzy tworzyli w ciszy, bez rozgłosu. W raciborskiej bibliotece wspominamy osoby kultury, które odeszły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, zostawiając niezatarty ślad w naszej pamięci i sercach.
- Maciej Damięcki († 17 listopada 2023) - Popularny aktor filmowy, serialowy i teatralny
- Włodzimierz Musiał († 19 listopada 2023) – Aktor teatralny i filmowy
- Marek Ałaszewski († 19 listopada 2023) - Lider i wokalista kultowego rockowego zespołu Klan, który powstał w 1969 r.
- Paweł Huelle († 27 listopada 2023) - Pisarz, poeta i wykładowca uniwersytecki
- Henry Kissinger († 29 listopada 2023) - Laureat Pokojowej Nagrody Nobla i ojciec polityki odprężenia w stosunkach Zachodu z Chinami i Związkiem Radzieckim w latach 70., był także od dekad krytykowany za swoją bezwzględność w polityce międzynarodowej, a niektórzy nazywali go nawet zbrodniarzem wojennym. Był także autorem licznych książek na temat polityki międzynarodowej
- Mirosława Krajewska-Marczewska († 6 grudnia 2023) - Aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa. W dorobku miała kilkadziesiąt ról filmowych i dubbingowych.
- Ryan O’Neal († 8 grudnia 2023) – aktor. Zagrał m.in. w filmie "Wielki skok". Jednak największą sławę i uwielbienie widzów przyniosła mu rola w dramacie "Love story", który miał premierę w 1970 r.
- Ewa Wanat († 13 grudnia 2023) - Jedna z najwybitniejszych dziennikarek ostatnich dekad. Pracowała jako reporterka, autorka reportaży i programów publicystycznych, wydawczyni programu w Radiu S Poznań
- Zofia Merle († 13 grudnia 2023) - Przekupka w "Misiu", Lusia w "Rozmowach kontrolowanych", gospodyni Stefania w "Klanie" — Zofia Merle zagrała wiele zapadających w pamięć ról.
- Krzysztof Respondek († 22 grudnia 2023) - Aktor, wokalista, satyryk i artysta kabaretowy. Wystąpił też w kilku filmach i serialach, m.in.: "Kryminalni", "Barwy szczęścia", "Prawo Agaty", "Hotel 52", czy "Święta wojna"
- Arkadiusz Malinowski († 1 stycznia 2024) - Wirtuoz gry na gitarze basowej, wokalista, kompozytor. Dołączył do Czerwonych Gitar (jako basista) w 1999 r., zastępując Bernarda Dornowskiego, który odszedł z zespołu ze względów zdrowotnych.
- Witold Mikołajczuk († 4 stycznia 2024) - Znany szerszej publiczności jako Witek Muzyk Ulicy był muzykiem-samoukiem, kompozytorem, akordeonistą, gitarzystą, wokalistą, aranżerem i autorem tekstów. Występował m.in. na ulicach Warszawy.
- Glynis Johns († 4 stycznia 2024) - Na scenie Johns zadebiutowała w 1931 r., mając zaledwie osiem lat. Znana z roli w musicalu "Mary Poppins" Glynis Johns, uznawana była za jedną z ostatnich wielkich aktorek tzw. złotej ery Hollywood i klasycznego kina brytyjskiego.
- Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski († 9 stycznia 2024) - Był polskim Ormianinem i duchownym katolickim obrządków ormiańskiego i łacińskiego. Znany jako duszpasterz osób niepełnosprawnych, prezes Fundacji im. Brata Alberta, działacz społeczny, duszpasterz Ormian katolików.
- Janusz Majewski († 10 stycznia 2024) - Jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów filmowych, scenarzysta, pisarz i wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Mistrz kina gatunkowego i wykładowca akademicki.
- Ewa Podleś († 19 stycznia 2024) - Światowej sławy śpiewaczka operowa. Dysponowała jednym z najrzadszych rodzajów głosu – kontraltem.
- Witold Olejarz († 14 lutego 2024) - Dyrektor warszawskiego Teatru Rampa od 1998 r. Wcześniej wieloletni dyrektor zarządzający Teatru Nowego w Warszawie.
- Tomasz Komenda († 21 lutego 2024) - Spędził w więzieniu 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił. Jego historia została przeniesiona na ekrany. W poruszającym debiucie pełnometrażowym Jana Holoubka "25 lat niewinności.
- Alicja Pawlicka († 7 marca 2024) - Gwiazda polskiej sceny filmowej i teatralnej. Przez wiele lat związana była z Teatrem Polskim w Warszawie. Polskim widzom znana była z ról w filmach "Nie lubię poniedziałku", "Wycieczka w nieznane" czy "Jezioro osobliwości".
- Ernest Bryll († 16 marca 2024) - Poeta, krytyk filmowy i prozaik. W latach 1991-1995 pełnił funkcję pierwszego polskiego ambasadora w Irlandii.
- Stanisława Ryster († 27 marca 2024) - Legenda polskiej telewizji. Od 1975 r. do 2006 r. prowadziła teleturniej TVP "Wielka gra", w którym uczestnicy musieli popisywać się specjalistyczną wiedzą pod okiem ekspertów.
- Mieczysław Grąbka († 1 kwietnia 2024) - Aktor filmowy i teatralny, związany z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Był także reżyserem i wykładowcą Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.
- Zofia Kucówna († 6 kwietnia 2024) - Aktorka, pedagożka, autorka książek, społeczniczka. Doskonale znana z takich produkcji jak "Wiano" Jana Łomnickiego, "Spirala" Krzysztofa Zanussiego czy "Deszczowy lipiec" Leonarda Buczkowskiego.
- Prof. Jadwiga Staniszkis († 15 kwietnia 2024) - Socjolożka, analityczka polityczna i publicystka. Laureatka Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
- Jacek Zieliński († 6 maja 2024) - Muzyk, kompozytor i wokalista. Lider i współzałożyciel uwielbianego przez Polaków zespołu Skaldowie (zasłynął napisaniem części z ponad 260 utworów Skaldów). Pisał także utwory Maryli Rodowicz czy Ireny Jarockiej.
- Jan Ptaszyn Wróblewski († 7 maja 2024) - Fenomenalny jazzman i dziennikarz muzyczny. Nazywany bywał "generałem polskiego jazzu", choć — jak sam wielokrotnie zapewniał — generalskich skłonności nie posiada.
- Jan A.P. Kaczmarek († 21 maja) - Zdobywca Oscara za ścieżkę dźwiękową do obrazu "Marzyciel". Był autorem muzyki do ponad 50 filmów długometrażowych i dokumentalnych. Dyrektor i twórca festiwalu Transatlantyk. Miał dar do melodii i czuł kino jak mało kto.
- Janusz Rewiński († 1 czerwca 2024) - Polski aktor, satyryk i polityk, poseł na Sejm I kadencji. Był współzałożycielem Polskiej Partii Przyjaciół Piwa.
- Marzena Kipiel-Sztuka († 9 czerwca 2024) - Polacy pokochali ją za rolę Halinki w popularnym polskim sitcomie "Świat według Kiepskich". W latach 1987–1989 pełniła funkcję suflera w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.
- Arkadiusz Tomiak († 10 czerwca 2024) - Operator filmowy, dwukrotny laureat nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskiej Nagrody Filmowej – Orzeł.
- Andrzej Edward Mularczyk († 21 czerwca 2024) - Pisarz, scenarzysta filmowy, autor reportaży, twórca słuchowisk radiowych. Zasłynął jako scenarzysta, debiutując w 1958 r. filmem "Miasteczko", zrealizowanym przez absolwentów Szkoły Filmowej.
- Tadeusz Woźniak († 8 lipca 2024) - Wielki muzyk, kompozytor i wokalista. Wokalista był jednym z najpopularniejszych bardów polskiej sceny, a jego "Zegarmistrza światła" słyszał chyba każdy.
- Jerzy Stuhr († 9 lipca 2024) - Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, a także reżyserem i scenarzystą. Zaliczany był do grona czołowych aktorów kina moralnego niepokoju.
- Shelley Duvall († 11 lipca 2024) - Aktorka o niepowtarzalnej urodzie i talencie, znana z ról w siedmiu filmach Roberta Altmana oraz z udziału w kultowym "Lśnieniu" Stanleya Kubricka.
- Shannen Doherty († 13 lipca 2024) - Amerykańska aktorka. Zyskała sławę jako Brenda Walsh w serialu "Beverly Hills, 90210" oraz jedna z sióstr Halliwell w produkcji "Czarodziejki".
- Ewa Ciepiela († 15 lipca 2024) - Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Znana też z ról w serialu "Z biegiem lat, z biegiem dni" oraz filmów: "Zaklęte rewiry" i "Karol. Człowiek, który został Papieżem"
- Bogumiła Wander († 30 lipca 2024) - Wieloletnia prezenterka, konferansjerka i spikerka. Od lat 70. związana była z Telewizją Polską.
- Krzysztof Banaszyk († 1 sierpnia 2024) - Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, a także lektor. W latach 90. występował w Teatrze Polskim w Poznaniu oraz Teatrze Nowym w Łodzi.
- Wojciech Paszkowski († 23 sierpnia 2024) - Lektor, aktor dubbingowy, teatralny, musicalowy i filmowy. Był znany przede wszystkim ze swoich osiągnięć jako aktor i reżyser dubbingowy.
- Felicjan Andrzejczak († 18 września 2024) - Legendarny muzyk, który zdobył popularność dzięki współpracy z Budką Suflera oraz ponadczasowej piosence "Jolka, Jolka pamiętasz".
- Antoni Fałat (†19 września 2024) - Malarz, grafik i rysownik, po ukończeniu studiów w 1970 r. przyłączył się do warszawskiej "Grupy Aut" (Aut Pictura, Aut Nihil).
- Barbara Horawianka († 20 września 2024) - Zyskała przydomek "heroina polskiego kina". Jej rolę w "Stawce większej niż życie" zapamiętały tysiące widzów. Aktorka teatralna i filmowa, wystąpiła w ponad 50 filmach, m.in. "Pociąg", "Samotność we dwoje", "Pensja pani Latter", "Pułkownik Kwiatkowski", "Obywatel", a także w serialach: "W labiryncie", "Plebania".
- Maggie Smith († 27 września 2024) - Określano ją jako jedną z najwybitniejszych i najpopularniejszych brytyjskich aktorek. Znana jest z charakterystycznych ról kostiumowych. Za swoje kreacje aktorskie dwukrotnie została nagrodzona Oscarem.
- Liam Payne († 16 października 2024) - Brytyjski muzyk, były wokalista One Direction. Mężczyzna został znaleziony martwy po upadku z trzeciego piętra hotelu znajdującego się w Buenos Aires w Argentynie.
- Janusz Olejniczak († 20 października 2024) - Wybitny polski pianista i pedagog. Był laureatem Konkursu Chopinowskiego w 1970 r., znany w kraju i zagranicą interpretator muzyki Chopina. Wystąpił w filmie Andrzeja Żuławskiego "La note bleu", "Pianiście" Romana Polańskiego.
- Jadwiga Barańska († 25 października 2024) - Aktorka określana mianem damy polskiego kina. W jej karierze filmowej najważniejsze były dwa dzieła — w 1968 r. zagrała tytułową rolę w filmie "Hrabina Cosel", uwikłaną w dworskie intrygi kochankę Augusta II Mocnego.
- Elżbieta Zającówna († 29 października 2024) - Była jedną z najpopularniejszych aktorek lat 80.i 90. Role w ekranowych hitach, takich jak "Seksmisja", "Vabank" czy "C.K. Dezerterzy" przyniosły jej rozpoznawalność, zaś udział w serialu z 199
Tagi: ..odeszli, ludzie kultury, biblioteka
How do I...
Choose page
Sing up to library?
Order/reserve a book?
Extend returing time?
[PL]przetwarzanie danych osobowych
Calendar
Fri
02
May
[PL]Dzień Gwiezdnych Wojen
Category:
date: 02.05.2025
hr.: 10.00-21.00
Place: Stacja Młodych, Plac Dworcowy 1
Mon
05
May
[PL]Wyspy Owcze-między wiatrem a ciszą: slajdowisko Łukasza Czogalika
Category: [PL]Slajdowisko
date: 05.05.2025
hr.: 16.30
Place: Filia Publiczno-Szkolna nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
Mon
05
May
[PL]English Conversation Club
Category:
date: 05.05.2025
hr.: 17:00
Place: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12