Events calendar
News archiveCategory: | [PL]Biblioteka bez barier |
Date of event: | 19.07-09.08.2021 |
hr.: | |
Place: | |
Organizer: | MiPBP w Raciborzu |
Ruszyło Lato z biblioteką dla osób z niepełnosprawnościami!
Często w myśleniu o dostosowaniu bibliotek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami skupiamy się na infrastrukturze, a mniej uwagi poświęca się przygotowaniu mentalnemu, poznaniu specyfiki potrzeb tych osób i sposobów ich zaspokajania. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu łamie te bariery.
19 lipca 2021 w ramach unijnego projektu „Biblioteka bez barier” rozpoczęto realizację wakacyjnych zajęć, do których zaproszono dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami.
Dogoterapia, hipoterapia, zajęcia na basenie, wycieczki, warsztaty teatralne to tylko niektóre z atrakcji jakie czekają na uczestników. Dobór środków terapeutycznych jest dostosowany do potrzeb i możliwości percepcyjnych konkretnych osób biorących udział w projekcie. Zajęcia realizowane będą w każdy poniedziałek, środę i piątek w terminie od 19 lipca do 9 sierpnia 2021 r.
Uczestnikiem może zostać osoba z niepełnosprawnością w wieku od 7 do 24 lat, mieszkająca w Raciborzu na obszarze objętym rewitalizacją. Zajęcia realizowane będą w terminie 19.07 – 9.08. 2021 r.
Zgłoszenia przyjmowane są w EURECE – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży do 14 lipca w godzinach otwarcia biblioteki.
Regulamin: https://www.biblrac.pl/pl/site/index/347-projekty/344-biblioteka-bez-barier/350-do-pobrania.html
Projekt „Biblioteka bez barier” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Aktualizacja:
21 - 28 lipca 2021
W okresie 21-28 lipca dla uczestników przeprowadzono cykl kolejnych zajęć z animatorami i terapeutami zajęciowymi adresowanych specjalnie do osób niepełnosprawnych.
Każdego dnia zajęcia w bibliotece podzielone są na część integracyjną, zajęcia ruchowe oraz terapeutyczne, a niektóre z nich odbywają się w plenerze oraz wyjazdowo. Podczas zajęć w bibliotece uczestnicy regularnie wykonują różne prace plastyczne m.in. kolaże z wycinanek, wyklejanki z plasteliny, kolorowanki czy malowanie na folii strech. Ważnym dopełnieniem zajęć plastycznych były przeprowadzone warsztaty sensoryczne. Odbyły się również warsztaty teatralne i sztuki cyrkowej podczas których uczestnicy zapoznali się z pojęciami scenicznymi, odgrywali krótkie scenki w przebraniach oraz bawili się w lustro i kalambury. Zajęcia animacyjne i terapeutyczne uzupełnione były przez dogoterapię – plenerowe spacery z psem trenerem, sesje zooterapii, muzykoterapii i relaksacji grupowej.
Uczestnicy odbyli również wyjazdowe zajęcia na kortach tenisowych OSIRu, które obejmowały między innymi naukę badmintona oraz tenisa, zabawy z balonami z wodą, przeciąganie liny, rzuty do celu oraz inne ćwiczenia sprawnościowe połączone z rywalizacją sportową.
W kolejnym tygodniu dla uczestników zaplanowana jest wycieczka do stadniny koni podczas której odbędą się sesje hipoterapii czyli leczenia koniem.
02 i 04 sierpnia 2021 - Hipoterapia i nauka belgijki
W kolejnym tygodniu Lata z biblioteką dla osób z niepełnosprawnościami uczestnicy odbyli wycieczkę do stadniny koni gdzie wzięli udział w zajęciach hipoterapii i zooterapii, a także ćwiczyli i uczyli się tańca na kortach Osiru.
Tegoroczne zajęcia Lata z biblioteką dla osób z niepełnosprawnościami powoli zmierzają do końca jednak bynajmniej nie zwalniają tempa. Podczas wycieczki do stadniny koni Stajnia Natura na uczestników czekało wiele wrażeń. Podczas zajęć hipoterapii każdy spróbował przejażdżki na koniu oraz miał okazję poobcować z końmi i dowiedzieć się wiele o tych pięknych i wrażliwych zwierzętach. Oprócz tego na ranczo towarzystwa dotrzymywały pies terapeuta i rodzina kotków. Zajęciom towarzyszyły warsztaty z wiedzy o naturze. Zadowolenie z wycieczki było wyraźnie widoczne na uśmiechniętych twarzach uczestników.
Kolejnego dnia odbyły się zajęcia ruchowe na kortach OSIRu. Oprócz zabaw, nauki tenisa i gier zespołowych przeprowadzono szkolenie z tańca w parach. Dzięki temu popularna m.in. na studniówkach belgijka weszła na stałe do repertuaru umiejętności uczestników Lata z biblioteką.
6 i 9 sierpnia 2021 - Alpakoterapia i warsztaty teatralne na zakończenie Lata z biblioteką dla osób z niepełnosprawnościmi
W ostatnich dniach wakacyjnych zajęć dla osób z niepełnosprawnościami biblioteka zorganizowano wycieczkę do gospodarstwa Woźniakówka specjalizującego się w aplakoterapii. Odbyły się też warsztaty teatralne, a na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zdjęcia i dyplomy.
Zooterapia to oddziaływanie zwierząt na ludzi, a niektóre zwierzęta posiadają „wbudowane” umiejętności dobroczynnego wpływania na ludzi. Wystarczy, że patrzymy na alpaki, obserwujemy ich ciekawskie zachowanie, wspólne zabawy czy śmieszne miny i już się uśmiechamy. Nasz mózg zaczyna wydzielać endorfiny, czyli hormony szczęścia. To wstępny etap alpakoterapii. Najbardziej przyjemny jest jednak bezpośredni kontakt z alpakami. Gdy w dotyku czuć ich mięciutką wełnę i wydzielane ciepło, powoduje to uczucie radości i chęć przytulenia się do nich. Inną formą terapii są spacery a alpakami, podczas których osoba prowadząca tak egzotyczne zwierzę nabiera większej pewności siebie, a dziecko nadpobudliwe skupia się na jednej czynności, odczuwa empatię i odpowiedzialność.
Uczestnicy Lata z biblioteką dla osób z niepełnosprawnościami mieli możliwość osobistego doświadczenia tych wrażeń podczas wyjazdowych zajęć w gospodarstwie Woźniakówka w Czechowicach-Dziedzicach. Pomimo niepewnej pogody, na miejscu udało się przeprowadzić wszystkie elementy alpakoterpii, których efekt był od razu widoczny w spokojnym zachowaniu i zadowoleniu uczestników.
W kolejnym, ostatnim już dniu wakacyjnych zajęć, w bibliotece zorganizowano warsztaty teatralne podczas których uczestnicy odgrywali różne role na specjalnie zaaranżowanej scenie. Warsztaty połączone były z zajęciami animacyjnymi i plastycznymi. Na zakończenie Lata z biblioteką dla osób z niepełnosprawnościami wszystkim uczestnikom podziękowała i wręczyła pamiątkowe dyplomy Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu Pani Małgorzata Szczygielska, po czym zebrani wykonali sobie ostatnie w te wakacje wspólne pamiątkowe zdjęcie.
PODSUMOWANIE
Zajęcia Lata z biblioteką dla osób z niepełnosprawnościami odbywały się w okresie od 19 lipca do 9 sierpnia w ramach projektu Biblioteka Bez Barier współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W trakcie zajęć uczestnicy odbyli cykl zajęć warsztatowych i terapeutycznych w tym: Dogoterapia, hipoterapia, zooterapia, ćwiczenia ruchowe na kortach tenisowych, wycieczki, zajęcia integracyjne, warsztaty sensoryczne, plastyczne, cyrkowe i teatralne. Wszystkie zajęcia prowadzili wykwalifikowani instruktorzy, terapeuci zajęciowi i animatorzy, a nad uczestnikami czuwali doświadczeni opiekunowie. Dobór środków terapeutycznych był dostosowany do potrzeb i możliwości percepcyjnych konkretnych osób biorących udział w projekcie.
Zapraszamy do obejrzenia relacji video: