zaloguj się bip Szukaj
Zamknij
Znajdź książkę, muzykę, film...

Kalendarz wydarzeń

Archiwum wydarzeń
śro
04
lip
pią
31
sie
Europejskie Lato z Biblioteką - lipiec
kategoria:Lato z Biblioteką
terminy wydarzenia:04.07-31.08.2012
godz.:
miejsce:Eureka ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Deutscher Tag w Bibliotece

Na kolejnych zajęciach w ramach Europejskiego Lata z Biblioteką dzieci poznały kraj sąsiadujący z Polską – Niemcy. Bogaty program zajęć był zrealizowany dzięki współpracy naszej placówki z DFK [Deutscher Freundschaftkreis] w Raciborzu.

Dzień rozpoczęto krótką prezentacją nt. historii Niemiec, pięknych miast, krajobrazów, obyczajów i oczywiście kulinariów. Jednak najwięcej zachwytu u dzieci wzbudziły zdjęcia z Tropical Islands, największej w Europie tropikalnej krainy wypoczynku, Legolandu oraz niemieckiego Disneylandu.

Po prezentacji uczestnicy Europejskiego Lata z Biblioteką uczyli się wesołej piosenki „Auf der Mauer, auf der Lauer”, a także niemieckich słów powitania, pożegnania oraz zwrotów grzecznościowych. Następnie wykonywali niemieckie flagi przy okazji ucząc się niemieckich nazw kolorów występujących na fladze i nie tylko.

Na spotkanie z dziećmi przybyli tego dnia do Biblioteki znamienici goście: Poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek i przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego DFK Martin Lippa. Panowie czytali dzieciom baśnie braci Grimm w dwóch językach: polskim i niemieckim.

Kolejną atrakcją dla dzieci jaką przygotowali organizatorzy był spektakl pt. „Królewna Śnieżka”, również wg braci Grimm w wykonaniu aktorów teatru ART.-RE z Krakowa. Aplauz widzów po przedstawieniu odbył się na stojąco.

Na zakończenie Dnia Niemieckiego odbyła się degustacja tradycyjnego specjału o nazwie currywurst.

Zaskoczeniem dla uczestników spotkania były prezenty w postaci książek, jakimi dzieci zostały obdarowane przez przedstawicieli DFK w Raciborzu.

Kukły, maski, marionetki

Dzisiejsze zajęcia  wyglądały zupełnie inaczej niż poprzednie. Odwiedziła nas pani Karina Abrahamczyk – Zator, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej  na Wydziale Lalkarskim we Wrocławiu,  obecnie  aktorka Teatru Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie.

Pani Karina przywiozła ze sobą profesjonalne lalki teatralne, które zaprezentowała w humorystyczny sposób. Wśród nich były więc marionetki, jawajki, kukły, pacynki i maski. Dzieciom szczególnie do gustu przypadła pacynka przedstawiająca kudłatego stworka, przyjaźnie machającego do wszystkich.  

A potem wszyscy tworzyli lalki. W ruch poszły drewniane łyżki (potocznie zwane warzechami), kolorowa włóczka, resztki materiału i guziki. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Podziwialiśmy długie zwiewne sukienki, stylowe fryzury a przede wszystkim uśmiechnięte buźki.

Ale to jeszcze nie był koniec zajęć. Młodzi aktorzy mogli zaprezentować swoje lalki oraz wymyślone przez siebie scenki (czyli etiudy).

Jeszcze tylko smaczne tosty, które tradycyjnie przygotowały pani Marysia oraz pani Regina i dzieci już deklarowały swoje przyjście we wtorek, aby poznawać kolejny europejski kraj – Niemcy.

Spotkanie z Rosją

Jeszcze nie przebrzmiały gorące rytmy flamenco a my już przenieśliśmy się w wirtualną podróż do Rosji.

Okazało się, że Rosja dla wielu jest bardzo egzotyczna, więc próbowaliśmy przybliżyć dzieciom ten kraj opowiadając w telegraficznym skrócie m.in. o Moskwie, kolei transsyberyjskiej, przysmakach kuchni rosyjskiej, moskiewskim metro, sporcie i podbojach kosmosu.

Podczas zajęć ruchowych gospodarzami byli Wilk i Zając, którzy zachęcali do zabawy z kolorową chustą, skoków przez skakankę lub wyścigu z monetą na stopie. Z kolei na zajęciach plastycznych dominowały matrioszki. Wcześniej przygotowane szablony kolorowymi motywami ozdabiali zarówno chłopcy jak i dziewczyny. Ale nie powinno to budzić zdziwienia, bowiem wszyscy chcieli pokazać je swoim rodzicom.

Nie zabrakło nauki podstawowych tzw. magicznych słów w języku rosyjskim choć można było także usłyszeć zwrot „Nu pogodi”. A wszystko to za sprawą Wilka – głównego bohatera popularnej przed laty kreskówki, którą dzieci miały okazję obejrzeć.

Na zakończenie wszyscy spróbowaliśmy smakołyku rosyjskiej kuchni – blinów. Pewnie smakowały, bo talerzyki wracały bez najmniejszego okruszka. Jednak największe zaskoczenie przeżyli organizatorzy, kiedy dzieci wychodząc żegnały się po rosyjsku . Widać, że nauka nie poszła w las!

Viva España !

Z północy Europy przenieśliśmy się dzisiaj do słonecznej Hiszpanii i Portugalii. I to był bardzo dobry pomysł bo za oknem deszczowo i ponuro.

Już podczas slajdowiska przybliżającego oba kraje, dzieci co chwilę wybuchały śmiechem. Ale jak tu się nie śmiać np. z pomidorowego święta La Tomatino ? Były też utarczki słowne wśród chłopaków na temat wyższości klubu Real Madryt nad FC Barcelona. Wszyscy jednak ucichli, gdy na salę wszedł… Zorro (jak zwykle świetnie przebrany pan Jacek Chyliński, niesłyszący pracownik raciborskiej biblioteki). Pan Jacek doskonale wczuł się w rolę hiszpańskiego bohatera klękając przed dziewczynkami ubranymi w długie suknie i z kwiatami we włosach (scena prawie jak w filmie).

Ponieważ każdy chłopak chciał być jak Zorro a dziewczynka jak tancerka flamenco, nie trzeba było zachęcać do klejenia wachlarzy i wycinania czarnych masek.

A potem mogliśmy podziwiać tancerki z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubomi, które zatańczyły najbardziej znany hiszpański taniec – flamenco.

Kulminacyjnym punktem dzisiejszych zajęć było rozbijanie piniaty czyli kuli wypełnionej słodyczami. Jednak nie było to proste zadanie co najmniej z dwóch powodów: solidnej budowy kuli i nauki specjalnego wierszyka.  

Warto jeszcze dodać, że odwiedziło nas dzisiaj 93 dzieci a zajęcia przygotowała i prowadziła Krystyna Komarek kierująca Wypożyczalnią Główną.


God morgon Pippi

Któż nie zna Pippi: odważnej dziewczynki obdarzonej humorem i niezwykłą siłą?

Dzisiaj w bibliotece rządziła tytułowa bohaterka powieści Astrid Lindgren (w tej roli pani Jola, kierowniczka Filii na Ostrogu) wspólnie ze swoim ojcem- piratem (znakomicie ucharakteryzowany pan Jacek) oraz przyjaciółką Anniką (podziwiana w zwiewnej sukience pani Wera, kierowniczka Wypożyczalni na Rynku).

Zaczęliśmy od slajdowiska przybliżającego Finlandię i Szwecję a następnie prezentowały się wszystkie dziewczynki przebrane za Pippi (obowiązkowe warkocze, piegi i różnokolorowe podkolanówki)

A potem zajęcia następowały jedne po drugich. Czegóż tu nie było! Malowanie farbami i techniką collage wcześniej przygotowanych wielkich szablonów postaci, zawody zręcznościowe (m.in. przeciąganie liny, skakanie na skakance), karaoke i na finał chętnie odwiedzany przez małe elegantki „Salon fryzjerski Anniki”

Warto jeszcze podkreślić, że zajęcia są doskonałą okazją do poznawania się i zawierania przyjaźni a także uczą współpracy w zespole.

Tymczasem bohaterce dnia mówimy „Adjő” i z niecierpliwością czekamy na wtorkowe spotkanie z Hiszpanią.



NIE TAKI WIKING STRASZNY...

Oj działo się dziś działo….A wszystko za sprawą Wikingów, którzy odwiedzili raciborską bibliotekę. Do spotkania z nimi dzieci przygotowywały się już od ubiegłego tygodnia obiecując pokojowe nastawienie.

Wojownicy drużyny wareskiej „Czarny Krzyż” z Raciborza, bo o nich mowa, zaczęli od prezentacji elementów strojów, które zresztą sami szyją. Były więc: giezło, suknie, i fartuchy dla kobiet oraz męskie nagolenniki, szarawary i sukmana przeciągnięta krajką. Entuzjazm nie tylko wśród chłopców wywołała zbroja wareska – ochotnicy mogli ją nawet przymierzyć!

A potem każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszyscy bowiem mieli szansę podziwiać kunszt waleczny wareskich wojowników i nauczyć się tańca celtyckiego.
Wrażenia dzisiejszego dnia na pewno na długo pozostaną w pamięci 83 uczestników

DZIEŃ CZESKI I SŁOWACKI

Dziś udaliśmy się w wirtualną podróż do naszych południowych sąsiadów.

Podczas prezentacji multimedialnej dzieci poznały najciekawsze miejsca Czech i Słowacji: ich stolice, kulturę i tradycje. Okazało się, że kultowa Helena Vondráčková i Karel Gott to postacie dla dzieci zupełnie nieznane (co oczywiście nie zaskoczyło organizatorów). Już jednak Ewa Farna i Petr Čech wywołali na sali duże ożywienie.

Skoro mowa o Czechach, to nie mogło zabraknąć żwawej polki, której uczyła pani Ewelina Wolny z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1. Mimo upału wszyscy uczestnicy z zapałem ćwiczyli kroki i otrzymali zaliczenie w „Letniej szkółce europejskich tańców”.

Z nauką podstawowych zwrotów w języku czeskim było równie przyjemnie do momentu, gdy trzeba było powtórzyć „Strč prst skrz krk” czyli „Przełóż palec przez gardło” Ale i tu byli tacy, którzy sobie doskonale poradzili.

Podziwialiśmy zaangażowanie wszystkich Smerfów i Miminków (tak nazywają się dwie grupy uczestników) podczas zajęć plastycznych. Ale też temat był wdzięczny, bowiem dzieci wykonywały bohaterów czeskiej bajki „Makowa Panienka” : dziewczynki wyklejały postać tytułową a chłopcy z pasją i wyobraźnią ozdabiali motyla Emanuela.

Jeszcze tylko degustacja czeskiego knedla i dzieci już zapowiedziały, że chętnie spotkają się (oczywiście pokojowo) we wtorkowe południe z… Wikingami.

Spotkania z Europą cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży, w Dniu Francuskim udział wzięło 80 osób, w Dniu Czeskim i Słowackim – 84 osoby


DZIEŃ FRANCUSKI


Za oknem upał prawie jak na Lazurowym Wybrzeżu a u nas pierwsze spotkanie w ramach „Europejskiego lata z Biblioteką”.

Naszą wędrówkę po Europie rozpoczęliśmy od Francji. W trakcie slajdowiska dzieci mogły zobaczyć najciekawsze budowle i dowiedzieć się wielu ciekawych faktów np. z jaką prędkością jeździ TGV, czym jest Eurotunel i skąd wzięła się szklana piramida na dziedzińcu Luwru.

Podczas gdy jedna grupa kleiła papierowe wieże Eiffla, grupa druga bawiła się w zacienionym miejscu przed biblioteką. Okazało się, że chodzenie z książką na głowie wcale nie jest takie proste, za to zbijanie kulek wychodziło całkiem nieźle.

Po zabawach nadszedł czas na naukę podstawowych zwrotów w języku francuskim. W holu rozbrzmiewało więc: „Bonjour”, „Je m`appelle…” i „Comment ça va?”

A na zakończenie w ramach kulinarnych niespodzianek każdy mógł spróbować, jak smakują francuskie naleśniki nadziewane masą bananowo-czekoladową – „crepês”. Niektórzy wzięli nawet przepis na ten smakołyk.

Trzy godziny zabawy minęły bardzo szybko i uczestnicy spotkania opuszczali bibliotekę we własnoręcznie złożonych czapkach „napoleonkach”, deklarując swoje przyjście w czwartkowy Dzień Czeski.

Tagi: Niemcy, Francja, Rosja, Czechy, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Wiking

Galeria - Europejskie Lato z Biblioteką - lipiec
Pliki do pobrania
Jak mogę...
wybierz stronę
zapisać się do biblioteki?
zamówić/ zarezerwować książkę?
przedłużyć termin zwrotu?
przetwarzanie danych osobowych
Kalendarz
wto
15
paź
Projekt „Kreatywna biblioteka”: Las w słoiku-warsztaty
kategoria: Warsztaty i kursy
data: 15.10.2024
godz.: 16:00
miejsce: Filia Publiczno-Szkolna nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
wto
15
paź
Klub Przyjaciół Biblioteki: spotkanie integracyjne ze stowarzyszeniem Persona
kategoria: Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu
data: 15.10.2024
godz.: 17:00
miejsce: Filia nr 2 Ostróg, Bielska 12
śro
16
paź
Projekt „Biblioteka z Pasją”: Naucz się odpoczywać! Spotkanie z fizjoterapeutką Agatą Szczepaniak
kategoria: Warsztaty i kursy
data: 16.10.2024
godz.: 18:00
miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Zaproponuj tytuł
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij walizkę.
Zapytaj bibliotekarza
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij motocykl.
Portal https://www.biblrac.pl/ wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij