zaloguj się bip Szukaj
Zamknij
Znajdź książkę, muzykę, film...

Kalendarz wydarzeń

Archiwum wydarzeń
Letni Wehikuł Czasu w Bibliotece
wto
27
cze
wto
29
sie
Letni Wehikuł Czasu w Bibliotece
kategoria:Lato z Biblioteką
terminy wydarzenia:27.06-29.08.2023
godz.:11:00-14:00
miejsce:Eureka, ul. Kasprowicza 12
organizator:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, MiPBP w Raciborzu

Czym jest klejnot Nefertiti? Czym różniło się dawne życie na wsi w Polsce i w Bullerbyn ? Jak przeżyć na bezludnej wyspie? Czy wyprawy na koniec świata są bezpieczne? Aby się o tym przekonać i poznać tajemniczych bohaterów bądź z nami w wakacje. Raciborska Biblioteka zaprasza na Letni Wehikuł Czasu w Bibliotece

Każdy wtorek i czwartek wakacji

Biblioteka przy ul. Kasprowicza 12

 Wakacje w mieście nie muszą być nudne gdy spędzasz je z raciborską biblioteką!

 

Nazwa Data Prowadzący Wiek Miejsce
Zaproszenie do podróży w czasie 27.06 Marzena Mróz Od 5 lat  Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Wakacje dziadka  29.06 Ewa Florek  Od 5 lat   Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Słowiańskie dzieciństwo  4.07 Katarzyna Rzytki  Od 5 lat   Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Tajemnica klejnotu Nefertiti  6.07 Anna Strojny Od 5 lat   Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Dawne życie na wsi  11.07 Paulina Michalak Od 5 lat   Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Gdy patrzysz w gwiazdy patrzysz w przeszłość  13.07  Natalia Rogowska Od 5 lat   Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Zbrodnia niezbyt elegancka – podróż do lat 30  18.07 Dominika Karpińska Od 5 lat   Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Bezludna wyspa Robinsona Crusoe  20.07 Adam Salomon Od 5 lat   Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Odkrywamy odkrywców z Wonderscape  25.07 Magda Wieder Od 5 lat   Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Wycieczka: Planetarium – Śląski Park Nauki/ Śląski Ogród Zoologiczny 27.07   Od 7 lat  Zbiórka:  Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Wycieczka: Apilandia – Interaktywne Centrum Pszczelarstwa w Kleczy Dolnej 1.08   Od 7 lat  Zbiórka:  Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Przy drugiej gwieździe w prawo... 3.08 Bożena Plis-Grochowicz Od 5 lat   Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Wyruszamy w podróż – historie wypraw na koniec świata 8.08 Aleksandra Leśniak Od 5 lat   Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Gorąca Afryka Stasia i Nel 10.08 Ewa Bedrunka Od 5 lat   Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Podróż do dawnej kopalni 17.08 Marek Walczuch Od 5 lat   Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Dobrze być dzieckiem – śladami Astrid Lindgren 22.08 Jolanta Sienkiewicz Od 5 lat   Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Ulica Czereśniowa 17 24.08 Małgorzata Michalczyk Od 5 lat   Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Zakończenie Lata 29.08   Od 5 lat   Biblioteka, ul. Kasprowicza 12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Godzina Pąsowej Róży"

Na pierwszych zajęciach, które odbyły się 27 czerwca, zaprojektowany przez dzieci wehikuł czasu przeniósł wszystkich do XIX wieku. Inspiracją do odbycia tej podróży była powieść „Godzina pąsowej róży” Marii Krüger. Po zabawach na świeżym powietrzu, dzieci sprawdziły, czy żelazko ma duszę, jak można zmielić kawę bez elektrycznego młynka i do czego służyły moździerze, Na koniec uczestnicy wykonali modowe hity z epoki i pozowali do zdjęć w starym atelier.

"Wakacje z duchami"

 29 czerwca uczestnicy przenieśli się w czasie do PRL-u. W podróż wyruszyli z Paragonem, małym Perełką i Mandżaro, czyli bohaterami kultowej książki „Wakacje z duchami” Adama Bahdaja. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się jak wyglądało dzieciństwo ich babć i dziadków. Zobaczyły jak ubierali się ich równolatkowie w PRL-u, czym się bawili, jakie słodycze jedli, a także dowiedziały się na czym oglądano bajki kiedy telewizor pozostawał dobrem luksusowym. Skoro „Wakacje z duchami” były inspiracją, to nie mogło zabraknąć wizyty na zamku piastowskim, na którym opowiadano sobie opowieści o duchach.

"Sławiańskie dzieciństwo"

Zajęcie 4 lipca odbyły się w Arboretum Bramy Morawskiej. Na leśnej polanie, pośród pamiętających dawniejsze czasy drzew, dzieci przeniosły się wehikułem czasu do 622 roku. W trakcie swojej przygody poznały starosłowiański life-style, dowiedziały się nieco o warunkach życia dawnych Słowian i całkiem sporo o starosłowiańskich imionach. W czasie tej części zajęć uczestnicy wybrali sobie nowe imiona, wśród nich pojawiały się między innymi Myślimira, Bożywoja czy Jarogniew. Kolejną atrakcję dla uczestników przygotowano w Zaczarowanym Ogrodzie. Dzieci miały za zadanie odszukać hasła do krzyżówki, które złośliwa strzyga pochowała w Ogrodzie.

Tajemnica klejnotu Nefertiti

6 lipca za sprawą pierwszego tomu serii „Kroniki Archeo” uczestnicy zajęć przenieśli się do starożytnego Egiptu. Podążając tropem bohaterów tomu „Tajemnicy klejnotu Nefertiti” poznali kilka ciekawostek o tym kraju, wykonali inspirowane biżuterią faraonów naszyjniki oraz wzięli udział w wyścigu rydwanów. Na koniec, po zapoznaniu się z legendą naszyjnika Nefertiti, puścili wodze wyobraźni i napisali własne wersje przygód.

 

 Wycieczka: Apilandia – Interaktywne Centrum Pszczelarstwa w Kleczy Dolnej

 

Kolejna wycieczka organizowana przez raciborską bibliotekę za nami. Tym razem dzieci odwiedziły Interaktywne Centrum Pszczelarstwa „Apilandia” w Kleczy Dolnej. To właśnie tam znajduje się pszczela kraina, w której można poznać tajniki pszczół i pszczelarstwa.

Zwiedzanie podzielono na kilka etapów. Pierwszy dotyczył znaczenia i roli pszczół miodnych w przyrodzie oraz w naszym życiu. Dzieci poznały również niektóre pszczele produkty np. miód, propolis i wosk.Następnie każdy choć przez chwilę mógł wcielić się w rolę pszczelarza i zapoznać z jego pracą. Ogromne wrażenie wywarła obserwacja pracy pszczół w przeszklonym ulu oraz poszukiwanie królowej matki. Z kolei spośród wielu ekspozycji duże zainteresowanie wzbudził oddymiacz pszczół, którego działanie można byłopraktycznie sprawdzić.

Na zakończenie odbyły się warsztaty, podczas których dzieci wykonały świecę z wosku lanego i z węzy pszczelej. Czas oczekiwania na efekt końcowy pracy umiliła degustacja produktów pszczelich: miodu oraz pyłku pszczelego.

Wizyta w Apilandii połączyła naukę z zabawą. Oprócz własnoręcznie zrobionych świec i wiedzy na temat życia pszczół dzieci wróciły do domów zaopatrzone w różne gatunki miodu i pszczeleprodukty.

 

Przy drugiej gwieździe w prawo...

Druga gwiazda na prawo i prosto aż do rana! Nibylandia! To właśnie tam przeniosły się dzieci wraz z raciborską biblioteką 3 sierpnia 2023 roku.

Inspiracją do kolejnych zajęć z serii „Letni Wehikuł Czasu w Bibliotece” była Nibylandia - fikcyjna, utopijna wyspa ze świata powieści Piotruś Pan J.M. Barriego.

Odległa wyspa, do której można dolecieć tylko po najwyższej części nieba. Potem należy “skręcić przy drugiej gwieździe w prawo, a potem prosto aż do rana”. Nibylandia jest miejscem, gdzie nie istnieją żadne zasady, a dzieci ją zamieszkujące nie mają żadnych obowiązków. Spędzają większość czasu na grach i zabawie.

Podczas zajęć bibliotecznych uczestnicy stali się zaginionymi dziećmi, które z pomocą wróżek i Piotrusia Pana przeniosły się do Nibylandii. Ich pierwszym zadaniem było przywitanie się oraz poznanie wszystkich mieszkańców tej niezwykłej krainy. Każdy uczestnik dostał kartę przygody i musiał rozwiązać szereg zadań.

Kiedy czas podróży dobiegł końca, każdy uczestnik otrzymał oficjalny certyfikat mieszkańca Nibylandii podpisany przez Piotrusia Pana i Kapitana Haka.

Zajęcia pozwoliły dzieciom odbyć wyprawę do Nibylandii  przeżywać tam przygody, ale też tworzyć zwyczaje i rytuały. Dały grupie okazję do lepszego poznania się oraz zintegrowania we wspólnej zabawie.

 

Przy drugiej gwieździe w prawo...

Druga gwiazda na prawo i prosto aż do rana! Nibylandia! To właśnie tam przeniosły się dzieci wraz
z raciborską biblioteką 3 sierpnia 2023 roku.

Inspiracją do kolejnych zajęć z serii „Letni Wehikuł Czasu w Bibliotece” była Nibylandia - fikcyjna, utopijna wyspa ze świata powieści Piotruś Pan J.M. Barriego.

Odległa wyspa, do której można dolecieć tylko po najwyższej części nieba. Potem należy “skręcić przy drugiej gwieździe w prawo, a potem prosto aż do rana”. Nibylandia jest miejscem, gdzie nie istnieją żadne zasady, a dzieci ją zamieszkujące nie mają żadnych obowiązków. Spędzają większość czasu na grach i zabawie.

Podczas zajęć bibliotecznych uczestnicy stali się zaginionymi dziećmi, które z pomocą wróżek
i Piotrusia Pana przeniosły się do Nibylandii. Ich pierwszym zadaniem było przywitanie się oraz poznanie wszystkich mieszkańców tej niezwykłej krainy. Każdy uczestnik dostał kartę przygody
i musiał rozwiązać szereg zadań.

Kiedy czas podróży dobiegł końca, każdy uczestnik otrzymał oficjalny certyfikat mieszkańca Nibylandii podpisany przez Piotrusia Pana i Kapitana Haka.

Zajęcia pozwoliły dzieciom odbyć wyprawę do Nibylandii  przeżywać tam przygody, ale też tworzyć zwyczaje i rytuały. Dały grupie okazję do lepszego poznania się oraz zintegrowania
we wspólnej zabawie.

Tagi: Letni Wehikuł Czasu w Bibliotece, Lato z Biblioteką, zajęcia dla dzieci

Galeria - Letni Wehikuł Czasu w Bibliotece - Godzina Pąsowej Róży
Galeria - Letni Wehikuł Czasu w Bibliotece - Wakacje z duchami
Galeria - Letni Wehikuł Czasu - Słowiańskie dzieciństwo
Galeria - Letni Wehikuł Czasu - Tajemnica naszyjnika Nefertiti
Galeria - Letni Wehikuł Czasu - Dzieci z Bullerbyn
Galeria - Letni Wehikuł Czasu - Grecja
Galeria - Letni Wehikuł Czasu - Detektywi w Muzeum
Galeria - Letni Wehikuł Czasu - Bezludna wyspa
Galeria - Lerni Wehikuł Czasu - Odkrywcy
Galeria - letni wehikuł czasu- Wycieczka: Planetarium – Śląski Park Nauki/ Śląski Ogród Zoologiczny
Galeria - Wycieczka: Apilandia – Interaktywne Centrum Pszczelarstwa w Kleczy Dolnej
Galeria - Przy drugiej gwieździe w prawo...
Pliki do pobrania
Letni Wehikuł Czasu z Biblioteką regulamin.pdf(plik PDF, 231,06 KB)
Letni Wehikuł Czasu z Biblioteką karta zgłoszenia.pdf(plik PDF, 279,16 KB)
Jak mogę...
wybierz stronę
zapisać się do biblioteki?
zamówić/ zarezerwować książkę?
przedłużyć termin zwrotu?
przetwarzanie danych osobowych
Kalendarz
pią
11
sie
sob
30
wrz
Ranczo - konkurs wiedzy z serialu
kategoria: Konkursy wiedzy
data: 11.08-30.09.2023
godz.: 10:00
miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży, ul. Kasprowicza 12
pią
29
wrz
Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym
kategoria: Konkursy inne
data: 29.09.2023
godz.: 08:30
miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
pon
02
paź
Spotkanie z Anną Goc oraz otwarcie wystawy prac uczniów SOSWNIS w Raciborzu
kategoria: Spotkania autorskie dla dorosłych, Wystawy
data: 02.10.2023
godz.: 17:00
miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Zaproponuj tytuł
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij walizkę.
Zapytaj bibliotekarza
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij walizkę.
Portal https://www.biblrac.pl/ wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij