zaloguj się
Znajdź książkę, muzykę, film...
Treść strony
Tytuł
Autor
na stronie w katalogu

Archiwum wydarzeń

2018
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
czerwiec
styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzień
Wszystkie
Wypożyczalnia Główna
Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa
Filia nr 1 Studzienna
Filia Nr 2 Ostróg
Filia Nr 3 Ocice
Filia nr 4 Szpital Rejonowy
Filia Nr 5 Płonia
Filia Nr 8
Filia Nr 9 Brzezie
Filia Nr 10 Markowice
Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży
Galeria Gawra
MiPBP w Raciborzu
Mediateka
Kurs ROBOTYKI LEGO
pon
25
cze
pią
29
cze
kategoria:Lato z Biblioteką
terminy wydarzenia:25-29.06.2018
godz.:09:00
miejsce:Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, Rynek 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

W dniach 25-29 czerwca 2018, raciborska biblioteka zaprasza do udziału w kursie Robotyki LEGO prowadzonym przez specjalistów z firmy AKTIN z Sosnowca.

ROBOTYKA LEGO

- wiek uczestników: 6-9 lat

- Ciekawe, wesołe i inspirujące zajęcia rozwijające kreatywność uczestników. Już od pierwszego spotkania dzieci będą samodzielnie tworzyć konstrukcje z klocków LEGO. Na kolejnych będą rozbudowywać je o elementy elektroniczne, które wprawiają budowle w ruch. Zajęcia rozwijają nie tylko logiczne myślenie  i zdolności manualne, ale także poszerzają wiedzę z zakresu nauk ścisłych.

- termin: 25-29.06.2018

- czas trwania kursu: 5x90 min.

- koszt kursu: 90 zł

 

Zgłoszenia do końca maja w EURECE przy Kasprowicza 12. Ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń! Serdecznie zapraszamy!

 

Oferta dla dzieci powyżej 10 roku życia tutaj: http://www.biblrac.pl/pl/site/wydarzenie/1677-programowanie-lego.html

 4maly                           logomale_v

Pliki do pobrania

Tagi: lato z biblioteką, robotyka lego

Rozwiń
Programowanie LEGO
pon
25
cze
pią
29
cze
kategoria:Lato z Biblioteką
terminy wydarzenia:25-29.06.2018
godz.:09:00
miejsce:Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, Rynek 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

W dniach 25-29 czerwca 2018, raciborska biblioteka zaprasza do udziału w kursie Programowania LEGO prowadzonym przez specjalistów z firmy AKTIN z Sosnowca.

PROGRAMOWANIE LEGO

- wiek uczestników: powyżej 10 lat

- Przygoda z Lego WeDo, Lego Mindstorms, Jimu Robot to początek fascynującej podróży w świat robotyki, kodowania i programowania. W zależności od umiejętności uczestnicy będą budować roboty o różnym poziomie trudności a następnie poznają czujniki wykorzystywane w robotyce. W kolejnym etapie ożywią zbudowane roboty wykorzystując prosty język programowania graficznego.

- termin: 25-29.06.2018

- czas trwania kursu: 5x90 min.

- koszt kursu: 90 zł

 

Zgłoszenia do końca maja w EURECE przy Kasprowicza 12. Ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń! Serdecznie zapraszamy!

4maly                                 logomale_v

Pliki do pobrania

Tagi: lato z biblioteką, programowanie lego

Rozwiń
Wielka liga młodych czytelników: spektakl "Lisek chytrusek"
pią
22
cze
kategoria:Nocki w bibliotece
terminy wydarzenia:22.06.2018
godz.:19:00
miejsce:Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
organizator:Filia Nr 10 Markowice, MiPBP w Raciborzu

W ramach projektu "Wielka liga młodych czytelników" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego biblioteka w Markowicach organizuje Nockę wakacyjnych duchów.

Jedną z atrakcji będzie spektakl „Lisek chytrusek” w wykonaniu Teatru Kwadryga. 

Tagi: nocka, markowice, spektakl

Rozwiń
Cykl "Dziedzictwo"-konkurs wiedzy
śro
20
cze
kategoria:Konkursy wiedzy
terminy wydarzenia:20.06.2018
godz.:16:00
miejsce:Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Na zakończenie sezonu, tuż przed rozpoczynającymi się wakacjami, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zorganizowała konkurs wiedzy z trzech pierwszych tomów cyklu "Dziedzictwo" Christophera Paoliniego.

„Eragon”- bestseller napisany przez 17-latka, gości nieprzerwanie na szczytach rankingów popularności od 2003 roku. Podobnie pozostałe opowieści o niezwykłym chłopcu i smoczycy Saphirze mają swoich fanów na całym świecie, również w Raciborzu. Jak nazywa się stolica państwa krasnoludów? Co w pradawnej mowie oznacza nazwa Helgrind? I co Eragon otrzymał w Tarnagu? Pytania konkursowe dotyczyły książek: "Eragon","Najstarszy"i "Brisingr”.

Wyniki konkursu:

I miejsce Dawid Wypler

II miejsce Adam Nagel

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy atrakcyjne nagrody książkowe ufundowane przez MiPBP w Raciborzu.

- Serdecznie gratulujemy i już teraz zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez bibliotekę – podsumowuje Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.

4maly                                                          logomale_v

Galeria - Konkurs Dziedzictwo 20.06.2018
Pliki do pobrania
Eragon-regulamin.docx(plik DOCX, 16,69 KB)

Tagi: konkurs wiedzy, eragon, tydzień bibliotek

Rozwiń
Klub Malucha: dzień dziecka z Koziołkiem Matołkiem
śro
20
cze
kategoria:Klub Malucha
terminy wydarzenia:20.06.2018
godz.:09:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

Czas na wakacje! W bibliotece na Ostrogu odbyło się ostatnie spotkanie Klubu Malucha. Jak zwykle dzieci i ich opiekunowie mogli liczyć na wiele atrakcji a gościem specjalnym był… Koziołek Matołek.

W ruch poszły puzzle, kolorowanki i chusta animacyjna. Dzieciom przeczytano także fragmenty „Koziołka Matołka” (chociaż w tym przypadku można raczej mówić o oglądaniu obrazków!). Do wspólnych tańców zaprosił z kolei gość specjalny, który szybko zyskał sympatię małych czytelników. Na koniec dzieci zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami.

- Za pomoc w organizacji spotkania dziękujemy Księgarni SOWA. Klub Malucha wznowi swoją działalność po wakacjach. Serdecznie zapraszamy szczególnie te dzieci, które jeszcze nie uczestniczyły w naszych comiesięcznych spotkaniach – podsumowuje Jolanta Sienkiewicz z MiPBP, prowadząca spotkania.

Galeria - Klub Malucha 20.06.2018
Pliki do pobrania

Tagi: klub malucha, dzień dziecka

Rozwiń
Klub Rodzica: jak wychować książkowego mola
wto
19
cze
kategoria:Spotkania autorskie dla dorosłych
terminy wydarzenia:19.06.2018
godz.:16:00
miejsce:Stowarzyszenie Spektrum, ul. Szkolna
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

Jak wychować książkowego mola? Kiedy rozpocząć edukację czytelniczą dziecka? I co czytać maluchom? Działający w raciborskiej bibliotece Klub Rodzica zaprosił na kolejne, inspirujące spotkanie, którego gościem była Izabela Michta- autorka serii książek „Do Uszka Maluszka”.

„Oswój z książkami niemowlaka”, „Specjalne miejsce do czytania do was mruga”, „Czytanie to świetna zabawa!”, „Książka wspólnie czytana jest najwięcej warta” i „Nie zawsze na czytanie jest chęć” to 5 Zasad Wychowania Małego Mola Książkowego, które wyczerpująco omówiła Izabela Michta w trakcie spotkania. Zanim jednak blogerka zainspirowała obecne mamy do nowych, literackich działań, przypomniała dlaczego czytanie dziecku od najmłodszych laty jest tak bardzo ważne.

- Czytając naszym dzieciom, rozbudzamy w nich wyobraźnię, rozwijamy słownictwo, ćwiczymy koncentrację, wyrabiamy umiejętność zapamiętywania a przede wszystkim budujemy więź z dzieckiem i stwarzamy wspaniałą okazję do tulenia – mówiła autorka w gościnnych progach raciborskiego Stowarzyszenia Spektrum.

W czasie kiedy mamy uczestniczyły w spotkaniu, ich pociechy korzystając z pięknej pogody wyszły z opiekunkami na podwórko, gdzie m.in. puszczały bańki mydlane. Na kolejne spotkanie organizator-Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza po wakacjach, we wrześniu.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Integracja dla książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Galeria - Klub Rodzica 19.06.2018
Pliki do pobrania

Tagi: klub rodzica, izabela michta

Rozwiń
wto
19
cze
kategoria:Warsztaty i kursy
terminy wydarzenia:19.06.2018
godz.:09:00
miejsce:Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
organizator:Filia Nr 10 Markowice, MiPBP w Raciborzu

W ramach projektu Wielka liga młodych czytelników biblioteka w Markowicach zaprosiła przedszkolaków i uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 do udziału w warsztatach edukacyjnych"Spotkania z historią - papier ręcznie czerpany".

Uczestnicy zostali przydzieleni do jednego z trzech stanowisk: czerpania papieru, barwienia papieru i kancelarii. Pierwsza grupa, dzięki specjalnej kadzi, mogła wziąć udział w procesie czerpania papieru przyozdobionego suszonymi płatkami malwy i odciskaniu go w prasie. Druga grupa uczestniczyła w barwieniu papieru techniką japońską za pomocą farb akrylowych nakrapianych na powierzchni wody. Natomiast trzecia zaproszona została do kancelarii, gdzie uczestnicy odciskali inicjał swojego imienia w pieczęci lakowej i kaligrafowali na papierze czerpanym imiona za pomocą gęsiego pióra. Na koniec każdy otrzymał na pamiątkę własnoręcznie wykonaną pracę.

- To kolejne działanie w ramach Wielkiej ligi młodych czytelników. Już jutro, na zakończenie roku szkolnego, zaprosimy naszych przedszkolaków na spektakl teatralny „Lisek chytrusek” i długo wyczekiwaną Nockę wakacyjnych duchów – mówi Ewa Bedrunka z MiPBP, koordynator projektu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria - F 10 Warsztaty czerpania papieru
Pliki do pobrania

Tagi: Wielka liga młodych czytelników, projekt, markowice

Rozwiń
Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży
pon
18
cze
kategoria:Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży
terminy wydarzenia:18.06.2018
godz.:15:30
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

"Przywieźli dla mnie trumnę."

Trzeci tom przygód Marii III  i reszty załogi zamku Kostka rozpoczyna się od mocnego uderzenia. Zaczynają się wakacje, a co za tym idzie rozpoczyna się walka o dusze i portfele armii turystów. I jak zwykle - jak to na Kostce bywa - cały misterny plan bierze w łeb, a i im więcej komplikacji, tym więcej radości dla czytelnika książek Evžena Bočka.

Uczestniczki DKK dla młodzieży przemówiły jednym głosem: Jeśli szukasz książki na wakacje, sięgnij po Arystokratkę!

Na kolejne spotkanie klubu zapraszamy pod koniec wakacji, 23 sierpnia do Fili nr 2 Ostróg przy ulicy Bielskiej 12. Czytaj z nami „Jedno z nas kłamie” Karen M. McManus.

Galeria - DKK Młodzież 18.06.2018
Pliki do pobrania

Tagi: dyskusyjny klub książki dla młodzieży, DKK

Rozwiń
Bajkoczytanie po angielsku
pon
18
cze
kategoria:Angielski
terminy wydarzenia:18.06.2018
godz.:16:45
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

Spotkanie otwarte prowadzone przez nauczyciela ze szkoły językowej Fox School dla dzieci od lat 3. W październiku zabawy językowe z bajką w języku angielskim.

Tagi: bajkoczytanie, Ostróg, Filia nr2

Rozwiń
Klub Gier Planszowych
pią
15
cze
kategoria:Inne dla młodzieży
terminy wydarzenia:15.06.2018
godz.:15:00
miejsce:Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, Rynek 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Najlepszy sposób na początek weekendu? Maraton planszówek w bibliotece! Miłośników tej formy rozrywki w Raciborzu nie brakuje, co potwierdziło kolejne, pełne emocji spotkanie Klubu Gier Planszowych w raciborskiej bibliotece.

„Podaj dalej”, „Nightfall”, „Wsiąść do pociągu”, „Sabotażysta” czy „Carcassonne” – te i inne tytuły gier przez ponad sześć godzin gościły na stołach Wypożyczalni i Czytelni Naukowej raciborskiej biblioteki. Emocje jak zwykle sięgały zenitu!

- Klub Gier Planszowych już wkrótce będzie świętował swoje pierwsze urodziny. To miejsce, w którym każdy bez ograniczeń wiekowych może kreatywnie spędzić czas po lekcjach lub pracy, spotykając się z ludźmi o podobnych pasjach. To świetna opcja również dla tych, którzy nie mają z kim grać – mówi Katarzyna Richter z MiPBP, koordynatorka spotkań.

Raciborska biblioteka posiada już pokaźny zbiór gier, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście każdy może także przynieść swoją ulubioną planszówkę i „podzielić” się nią z innymi uczestnikami. Wszystkich, którzy spędzają wakacje w mieście organizatorzy zapraszają na kolejne spotkanie, które odbędzie się w piątek 20 lipca o godz. 15.00 w bibliotece przy Rynku 12.

Galeria - Pograjmy razem 15.06.2018
Pliki do pobrania

Tagi: klub gier planszowych

Rozwiń
Warsztaty rękodzieła
pią
15
cze
kategoria:Warsztaty i kursy
terminy wydarzenia:15.06.2018
godz.:14:00
miejsce:Filia nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1
organizator:Filia Nr 3 Ocice, MiPBP w Raciborzu

Kolejne warsztaty w Filii nr 3 rozpoczęły się lekturą krótkiego opowiadania „Dziewczynki latają wysoko” Raquel Diaz Reguery, które przypomniało uczestnikom, że „chcieć to znaczy móc”, co zmotywowało wszystkich do twórczego działania!

- W pierwszym kroku wykonywałyśmy pompony z różnokolorowej włóczki, następnie tworzyłyśmy chwosty a całą kompozycję breloczka wraz z różnymi zawieszkami komponowałyśmy na kawałkach kolorowego sznurka. Mimo początkowych trudów związanych z tworzeniem pomponów efekty pracy uczestniczek były imponujące – mówi Edyta Potyka z MiPBP, która poprowadziła warsztaty.

Pliki do pobrania

Tagi: warsztaty rękodzieła, ocice

Rozwiń
pią
15
cze
kategoria:Lekcje biblioteczne
terminy wydarzenia:15.06.2018
godz.:10:00
miejsce:Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
organizator:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, MiPBP w Raciborzu

W każdym kraju lekcje mogą wyglądać inaczej. Raz jest to przestronna sala dla 30 osób, gdzie uczniowie siedzą w dwuosobowych ławkach, czasami sale są mniejsze i każdy ma ławkę tylko dla siebie. Jeszcze gdzie indziej nie ma w ogóle ławek – uczniowie siedzą w kółku i pracują metodami niewymagającymi robienia notatek.

Czasami szkoła to nie budynek tylko miejsce, w którym nauczyciel spotyka się z uczniami. Może się to odbywać pod drzewem chroniącym od słońca, w domu czy w namiocie – wszędzie, gdzie da się zebrać uczniów chcących zdobywać wiedzę.

Nie wszędzie szkoła znajduje się blisko miejsca zamieszkania. W niektórych krajach dzieci muszą pokonywać niebezpieczne ścieżki górskie lub spływy rwącymi rzekami. Nie wszędzie też jest równy dostęp do edukacji. Przykładem jest Pakistan i historia dzielnej Malali walczącej o równe prawa kobiet do nauki.

Te i inne wiadomości zrobiły duże wrażenie na uczniach klasy I Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu, którzy uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w EURECE- Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży w ramach programu „Globalnie w bibliotekach” - projektu realizowanego przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, który ma na celu zaangażowanie społeczności bibliotek w dyskusję i refleksję nad obrazem pomocy humanitarnej.

Tagi: globalnie w bibliotekach, eureka

Rozwiń
Warsztaty na „5”: Ważki
czw
14
cze
kategoria:Warsztaty i kursy
terminy wydarzenia:14.06.2018
godz.:13:00
miejsce:Filia nr 5 Płonia, ul. Sudecka 2
organizator:Filia Nr 5 Płonia, MiPBP w Raciborzu

Warsztaty dla dzieci od lat 7 do 12 lat rozwijające umiejętności manualne i plastyczne. W czerwcu uczestnicy wykonają ważki lub inne owady z klamerek oraz drewnianych patyczków.

Tagi: warsztaty na 5, ważki

Rozwiń
Czerwcowy Turniej Przedszkolaków
wto
12
cze
kategoria:Czerwcowy Turniej Przedszkolaków
terminy wydarzenia:12.06.2018
godz.:10:00
miejsce:Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

Za nami kolejny, pełen emocji Czerwcowy Turniej Przedszkolaków organizowany przez bibliotekę na Ostrogu przy współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych w Raciborzu. Tym razem konkurencje literackie i sportowe poświęcone było twórczości H.Ch Andersena.

Do turniejowych zmagań przystąpiło w tym roku pięć pięcioosobowych drużyn. Na uczestników jak zwykle czekało mnóstwo wesołej zabawy, ale też zdrowej rywalizacji. Konkurencje sportowe przeplatane były literackimi a wszystkie związane były oczywiście z bohaterami najbardziej znanych baśni Andersena.

Wyniki Czerwcowego Turnieju Przedszkolaków:

I miejsce – Przedszkole nr 15

II miejsce – Przedszkole nr 11

III miejsce – Raciborskie Centrum Opieki nad dziećmi ( Elfik)

IV miejsce – Przedszkole nr 20

V miejsce – Zespół Szkół Specjalnych

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy a trzy pierwsze drużyny dodatkowo nagrody książkowe ufundowane przez Księgarnię SOWA. O słodki poczęstunek dla uczestników i kibiców zadbało Mieszko S.A.

Na finał, raciborska biblioteka zaprosiła wszystkich uczestników a także uczniów młodszych klas Zespołu Szkół Specjalnych na spektakl „Królowa śniegu” w wykonaniu aktorów ze Studia Teatralnego w Trzebini.

 

4maly                                        logomale_v

Galeria - Czerwcowy Turniej Przeszkolaków 12.06.2018
Pliki do pobrania
Turniej KARTA_ZGLOSZENIA.docx(plik DOCX, 14,86 KB)
REGULAMIN_TURNIEJU_2018_.doc(plik DOC, 45,5 KB)

Tagi: czerwcowy turniej przedszkolaków, filia ostróg

Rozwiń
Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu
wto
12
cze
kategoria:Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu
terminy wydarzenia:12.06.2018
godz.:16:15
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

Czerwcowe spotkanie w Klubie Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu w całości poświęcone było książkom. O tym co warto czytać w czasie wakacji opowiadała recenzentka i blogerka książkowa Marta Rajchel.

Marta Rajchel zaprezentowała uczestniczkom dziewięć, różnorodnych gatunkowo książek - od powieści obyczajowych, przez sagę rodzinną aż do poradników. Co zatem poleca blogerka na nadchodzące wakacje? Wśród wymienianych pozycji znalazły się m.in. : „Chata Magoda” Jagody Miłoszewicz, „Retro kuchnia” Anny Włodarczyk, „Pina, zrób coś!” Maciejki Mazan czy „Dowód osobisty” Petra Šabacha. Te i pozostałe polecane książki można było wypożyczyć w bibliotece tuż po spotkaniu, z czego ochoczo skorzystały uczestniczki.

Kolejne spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu będzie miało charakter wyjazdowy. Organizatorzy zapraszają 17 lipca na wycieczkę do Katowic. Koszty ponoszą uczestnicy. Więcej informacji można uzyskać w bibliotece na Ostrogu (Bielska 12), tel.32 415 84 86.

 

4maly                                                logomale_v

Galeria - KPB spotkanie z Martą Rajchel 12.06.2018
Pliki do pobrania

Tagi: klub przyjaciół biblioteki na Ostrogu, marta rajchel

Rozwiń
II Piknik Sąsiedzki  w Ogródku Jordanowskim
pon
11
cze
kategoria:Inne dla dzieci
terminy wydarzenia:11.06.2018
godz.:15:00
miejsce:Ogródek Jordanowski
organizator:MiPBP w Raciborzu

Na zaproszenie Młodzieżowego Domu Kultury, jako bliski sąsiad Ogródka Jordanowskiego, raciborska biblioteka już po raz drugi wzięła udział w Pikniku Sąsiedzkim, zapewniając liczne rodzinne atrakcje.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprosiła uczestników m.in. do wspólnego głośnego czytania „Lokomotywy” Juliana Tuwima z udziałem rodziców i dzieci podsumowującego Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Nie zabrakło także zajęć plastycznych, cieszącego się dużą popularnością stanowiska z liną (slackline), na której dzieci mogły poćwiczyć równowagę, puszczania dużych baniek oraz akcji „Drzewko ulubionych książek”, w ramach której uczestnicy mogli na wcześniej wyciętym liściu zapisać tytuł ulubionej książki i ozdobić nim jeden z krzewów w Ogródku.

Galeria - Piknik Rodzinny 11.06.2018
Pliki do pobrania

Tagi: piknik sąsiedzki, ogródek jordanowski

Rozwiń
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
sob
02
cze
nie
10
cze
kategoria:Tydzień Czytania Dzieciom
terminy wydarzenia:02-10.06.2018
godz.:08:00
miejsce:Filie i oddziały biblioteki
organizator:MiPBP w Raciborzu

W dniach 2 – 10 czerwca 2018 r. odbędzie się XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (XVII OTCD), największe doroczne święto kampanii czytania, organizowane przez Fundacje ABCXXI.

Organizatorzy zachęcają do hucznych obchodów XVII OTCD oraz przygotowywania jego uroczystych Inauguracji –  przedszkolnych, szkolnych czy bibliotecznych – z bajkowymi paradami dzieci, spotkaniami autorskimi, czytaniem książek przez zaproszonych gości – aktorów i osoby różnych profesji: strażaków, pielęgniarki, księży, policjantów, sportowców, kominiarzy itd., z występami i konkursami nawiązującymi do literatury, a nade wszystko ze wspólnym czytaniem Lokomotywy Juliana Tuwima!

W filiach i oddziałach raciborskiej biblioteki odbędą się spotkania dla grup przedszkolnych i szkolnych, w ramach których czytane będą wybrane książki polskich autorów takich jak Grażyna Piątkowska, Wiesław Drabik czy Agnieszka Stelmaszyk.

 

4maly                                 logomale_v

Pliki do pobrania

Tagi: tydzień czytania dzieciom, czytanie łączy, polscy autorzy dzieciom

Rozwiń
Noc Bibliotek: Kresowiacy na ziemi raciborskiej
sob
09
cze
kategoria:Spotkania autorskie dla dorosłych
terminy wydarzenia:09.06.2018
godz.:18:00
miejsce:Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, Rynek 12
organizator:Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, MiPBP w Raciborzu

Raciborska biblioteka jako jedna z 1874 bibliotek w całej Polsce, zaprosiła swoich czytelników w sobotę 9 czerwca na wieczór pełen literackich wrażeń. Nasza biblioteka gościła autora „Kresowej Atlantydy” prof. dr hab. Stanisława Nicieję i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu z repertuarem muzyki polskiej.

Spotkanie rozpoczęło się koncertem muzyki polskiej w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu. Publiczność wysłuchała m.in. „Dumki” Mariusza Matuszewskiego, „Gonitwy” Agnieszki Kaszuby czy „Kujawiaka” Ewy Iwan.

Punktem kulminacyjnym Nocy było spotkanie z prof. dr hab. Stanisławem Nicieją - historykiem, byłym rektorem Uniwersytetu Opolskiego, autorem książek „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych” czy „Lwowskie orlęta”. Prof. Nicieja opowiadał w Raciborzu przede wszystkim o III tomie „Kresowej Atlantydy”, w którym opisuje m.in. cukrowe miasto Chodorów, którego mieszkańcy w dużej mierze zasiedlili po wojnie właśnie ziemię raciborską.

Stanisław Nicieja podkreślał, że mimo zarzutów stawianych przez stronę ukraińską, jakoby był specem od Kresów, jest przede wszystkim historykiem Polski. – To kwestia pamiętania o naszych korzeniach! Polska straciła na wschodzie ok. 200 miast, tysiące wsi. Kresowa Atlantyda ma na celu ich upamiętnienie ale przede wszystkich opisanie historii poszczególnych osób i całych rodzin, które musiały opuścić swoje domy-mówił w trakcie spotkania gość biblioteki. Historyk, z charakterystycznym dla siebie humorem, barwnie opowiedział o fenomenie najlepszego w Europie cukru produkowanego właśnie w Chodorowie (tak, to tu właśnie jest jedyny na świecie pomnik buraka cukrowego!), którym słodziło się w słynnych hotelach (Ritz w Paryżu) czy kawiarniach (Sacher we Wiedniu). Na koniec publiczność obejrzała film ukazujący miasteczko Stryj, w którym urodzili się m.in. pisarz Kornel Makuszyński czy podróżnik Kazimierz Nowak.

Przypomnijmy, Noc bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja, w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. Hasło tegorocznej akcji to "RzeczpospoCzyta".

 

 

4maly                              logomale_v

Galeria - Noc Bibliotek. Spotkanie Stanisław Nicieja 09.06.2018
Pliki do pobrania

Tagi: noc bibliotek, nicieja, szkoła muzyczna

Rozwiń
Wielka liga młodych czytelników: Melania Kapelusz
pią
08
cze
kategoria:Spotkania autorskie dla dzieci
terminy wydarzenia:08.06.2018
godz.:09:45
miejsce:Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
organizator:Filia Nr 10 Markowice, MiPBP w Raciborzu

W ramach projektu „Wielka liga młodych czytelników” kolejnym gościem biblioteki w Markowicach była autorka książek dla dzieci Melania Kapelusz. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas III i IV ZSP nr 1.

Kim są Słowianie? Czy my jesteśmy Słowianami? Od takich pytań Melania Kapelusz rozpoczęła swoje spotkanie, nawiązując tym samym do swojej ostatnio wydanej książki „Mitologia. Przygody słowiańskich bogów”. Autorka odczytała fragment książki a następnie zaprosiła uczniów do ciekawej rozmowy.

Pisarka opowiedziała także o swoich pozostałych książkach takich jak „Tajemnica pewnej sąsiadki”, „Kinga i jak ją rozgryźć” czy „Koty czyli historie z pewnego podwórka”, zachęcając dzieci do czytania. Po spotkaniu uczestnicy tradycyjnie mieli możliwość kupienia książek autorki i otrzymania autografu.

Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

4maly                                        logomale_v

Galeria - F10 Spotkanie Melania Kapelusz 08.06.2018
Pliki do pobrania

Tagi: Wielka liga młodych czytelników, projekt, Melania Kapelusz

Rozwiń
Rusz głową nad logiczną grą planszową
pią
08
cze
kategoria:Inne dla młodzieży
terminy wydarzenia:08.06.2018
godz.:15:00
miejsce:Filia nr 9 Brzezie, ul. Myśliwca 9
organizator:Filia Nr 9 Brzezie, MiPBP w Raciborzu

Filia nr 9 w Brzeziu zaprasza małych i dużych miłośników gier planszowych do wspólnego grania. Czeka Cię sporo przyjemności i emocji!

Pliki do pobrania

Tagi: Rusz głową, filia nr9, Brzezie, gry

Rozwiń
Jak mogę...
wybierz stronę
informacje o przetwarzaniu danych osobowych
zapisać się do biblioteki?
zamówić/ zarezerwować książkę?
przedłużyć termin zwrotu?
Kalendarz
pon
25
cze
pią
29
cze
Kurs ROBOTYKI LEGO
kategoria: Lato z Biblioteką
data: 25-29.06.2018
godz.: 09:00
miejsce: Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, Rynek 12
pon
25
cze
pią
29
cze
Programowanie LEGO
kategoria: Lato z Biblioteką
data: 25-29.06.2018
godz.: 09:00
miejsce: Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, Rynek 12
wto
26
cze
czw
30
sie
Lato z biblioteką
kategoria:
data: 26.06-30.08.2018
godz.: 11:00
miejsce: Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
Zaproponuj tytuł
tytuł*:
autor*:
e-mail*:
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij walizkę.
Zapytaj bibliotekarza
imię i nazwisko*:
e-mail*:
treść zapytania*:
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij walizkę.
Sonda
Czy chciałbyś korzystać z oferty firmy Legimi na takich zasadach jak z IBUK Libra??
TAK
NIE
Portal https://www.biblrac.pl/ wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij