zaloguj się
Znajdź książkę, muzykę, film...
Treść strony
Tytuł
Autor
na stronie w katalogu

Archiwum wydarzeń

2019
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
październik
styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
listopad
grudzień
Wszystkie
Wypożyczalnia Główna
Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa
Filia nr 1 Studzienna
Filia Nr 2 Ostróg
Filia Nr 3 Ocice
Filia nr 4 Szpital Rejonowy
Filia Nr 5 Płonia
Filia Nr 8
Filia Nr 9 Brzezie
Filia Nr 10 Markowice
Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży
Galeria Gawra
MiPBP w Raciborzu
Mediateka
Rodzinny konkurs wiedzy: Lew, czarownica i stara szafa
sob
19
paź
kategoria:Konkursy wiedzy
terminy wydarzenia:19.10.2019
godz.:10:00
miejsce:Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Ta historia połączyła pokolenia! W sobotnie przedpołudnie w raciborskiej bibliotece odbył się rodzinny konkurs wiedzy na temat książki „Lew, czarownica i stara szafa” C.S. Lewisa.

Nieznany świat czeka za drzwiami - trzeba je tylko otworzyć! „Lew, czarownica i stara szafa” to bestsellerowa powieść fantasy autorstwa C.S. Lewisa, wydana w 1950 roku. Książka, umiejscowiona w latach 40. XX wieku, jest pierwszą opublikowaną i zarazem najbardziej znaną częścią cyklu „Opowieści z Narnii”. Uważana jest za klasykę literatury dziecięcej.

Kto jako pierwszy z rodzeństwa otworzył szafę? Jak nazywał się zamek, który Aslan pokazał Piotrowi? I gdzie leży Narnia? Uczestnicy konkursu w bibliotece zmierzyli się z tymi i innymi pytaniami. Poziom był bardzo wyrównany a wiedza młodych czytelników i ich rodziców, jak zwykle imponująca.

Wyniki konkursu:

I miejsce: Ewelina, Barbara i Grzegorz Stopa

II miejsce: Nataniel, Daniel i Sara Kwiatkowscy

III miejsce: Alicja, Jakub i Łukasz Adamscy

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy!

 

 4maly  logomale_v

Galeria - Rodzinny konkurs wiedzy: Lew, czarownica i stara szafa 19.10.2019
Pliki do pobrania
Narnia-regulamin.docx(plik DOCX, 20,52 KB)
Narnia-formularz zgłoszenia.docx(plik DOCX, 20,8 KB)

Tagi: lew, czarownica i stara szfa, narnia, rodzinny konkurs wiedzy

Rozwiń
Kurs komputerowy 60+
pią
18
paź
kategoria:Biblioteka bez barier
terminy wydarzenia:18.10.2019
godz.:09:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

W trakcie 7-tygodniowego szkolenia, uczestnicy poznają podstawy obsługi komputera, nauczą się pisać w edytorze tekstu, obsługiwać program do obróbki zdjęć, założą własną skrzynkę e-mailową a także poznają inne udogodnienia, jakie daje Internet. Udział w kursie komputerowym mogą wziąć czytelnicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu, którzy ukończyli 60 lat, są mieszkańcami terenu rewitalizowanego i wyrażą chęć udziału w projekcie „Biblioteka bez barier”.

Zgłoszenia przyjmowane są do 4 października w sekretariacie biblioteki przy ul. Kasprowicza 12. Ilość miejsc jest ograniczona!

Szczegółowe informacje dotyczące udziału w projekcie „Biblioteka bez barier” można znaleźć tutaj: https://www.biblrac.pl/pl/site/index/347-projekty/344-biblioteka-bez-barier/350-do-pobrania.html i pod numerem telefonu: 324153724.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Pliki do pobrania

Tagi: biblioteka bez barier, seniorzy, kurs komputerowy

Rozwiń
Pograjmy razem! Klub Gier Planszowych
pią
18
paź
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:18.10.2019
godz.:15-21
miejsce:Biblioteka ul.Kasprowicza 12
organizator:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, MiPBP w Raciborzu

Lubisz gry, a nie masz z kim grać? Chcesz kreatywnie spędzić czas po lekcjach lub pracy – niekoniecznie siedząc przed TV lub komputerem? Te spotkania są dla Ciebie!

Organizator zapewnia pokaźny zbiór planszówek, ale oczywiście każdy może przynieść ulubioną grę.

Tagi: Pograjmy razem! Klub Gier Planszowych

Rozwiń
Warsztaty na „5” „Jeżyk”
czw
17
paź
kategoria:Warsztaty i kursy
terminy wydarzenia:17.10.2019
godz.:13:00
miejsce:Filia Publiczno-Szkolna nr.5 Płonia
organizator:Filia Nr 5 Płonia

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 7 do 12 lat, mające na celu rozwijanie wyobraźni oraz zdolności manualnych, jak również zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi i materiałami, m.in. filcem, pianką dekoracyjną. Zajęcia oparte o postacie z książek i wykorzystujące literaturę dostępną w bibliotece.

W październiku uczestnicy wysłuchają opowiadania „Kret i Jeż” Mariusza Niemyckiego następnie każdy wykona jeża z papieru i liści.

Pliki do pobrania

Tagi: Warsztaty na „5”

Rozwiń
Klub Malucha
śro
16
paź
kategoria:Klub Malucha
terminy wydarzenia:16.10.2019
godz.:09:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg

Głośne czytanie, wesoła zabawa, zajęcia plastyczne i twórczy czas dzieci i rodziców. Za nami kolejne spotkanie w Klubie Malucha w bibliotece na Ostrogu. Tym razem inspiracją do zajęć była książeczka „Zwierzaki-Dzieciaki. Podwórko”.

Na początku dzieci wysłuchały wesołego wierszyka Ewy Stadtmüller o baranku, który ciągle beczy, ptaszku, co chodzi gęsiego, indyku i jego czerwonych koralach, kozie-łakomczuszce i piejącym koguciku z książki „Zwierzaki-Dzieciaki. Podwórko”. Po lekturze zaproponowano zabawę z udziałem rodziców w łączenie par: mama-dziecko. Organizatorzy przygotowali także niespodziankę multimedialną w postaci bajki odtworzonej na tablecie i prostej aplikacji umożliwiającej układanie puzzli. Z kolejnym zadaniem polegającym na ułożeniu ilustracji małej żyrafy dzieci także poradziły sobie doskonale! Na koniec mali czytelnicy zajęli się wspólnym budowaniem z klocków.

Na kolejne zajęcia organizatorzy zapraszają w środę 20 listopada o godz. 9.00. Głównym bohaterem spotkania będzie miś, dlatego dzieci są proszone o przyniesienie do biblioteki swoich ulubionych pluszaków.

4maly  logomale_v

Galeria - Klub Malucha 16.10.2019
Pliki do pobrania

Tagi: Klub Malucha

Rozwiń
Spotkanie po sąsiedzku  „Małe skrzydła, jak wychować szczęśliwego i uważnego człowieka".
śro
16
paź
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:16.10.2019
godz.:17:15
miejsce:Filia Publiczno-Szkolna nr.3 ul.Tuwima 1
organizator:Filia Nr 3 Ocice

Jak wychować szczęśliwego i uważnego człowieka? Biblioteka w Ocicach zorganizowała kolejne ciekawe „Spotkanie po sąsiedzku”. Gościem filii była Patrycja Chomiczewska – trener mentalny, prywatnie mieszkanka dzielnicy, która w formie warsztatowej przekonywała uczestniczki, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.

Żyjemy coraz szybciej a ilość bodźców, które nas otaczają i przytłaczają przy okazji, jest niewyobrażalna! Dlatego obecne na sali mamy na początku otrzymały konkretne wskazówki przydatne w procesie wyciszenia się. Uspakajanie pewnych obszarów mózgu, które trenerka (aby dobrze zobrazować dziecku) nazywa szczekającym psem, najskuteczniej można zrealizować poprzez różne techniki oddechowe, które uczestniczki miały okazję poznać i wypróbować w trakcie spotkania. Został także omówiony temat uważnego wychowania - Patrycja Chomiczewska pokazała metody treningu uważności i wrażliwości sensorycznej, uczące czerpać energię z życia, cieszyć się z prostych, nawet najbardziej banalnych rzeczy, jakie przynosi ze sobą każda chwila.

Warsztaty z Patrycją Chomiczewską będą kontynuowane w przyszłości, tymczasem organizatorzy zapraszają w piątek 15 listopada o godz. 16.00 na spotkanie z Magdaleną Procajło- fizjoterapeutką dzieci i niemowląt, która poprowadzi warsztaty z elementami masażu Shantala.

4maly  logomale_v

Galeria - Mełe Skrzydła 16.10.2019
Pliki do pobrania
Rozwiń
Fantastyczny Klub Filmowy
śro
16
paź
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:16.10.2019
godz.:18:00
miejsce:Biblioteka ul.Kasprowicza 12
organizator:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży

Jak wiadomo październik jest najstraszniejszym wśród miesięcy, więc i u nas będzie straszyć! Dyskusyjny Klub Filmowy MiPBP zaprasza na spotkanie z horrorem wybranym przez uczestników. Zapewniamy dreszczyk emocji w doskonałym towarzystwie.

Galeria - FKF 16.10.2019
Pliki do pobrania

Tagi: Fantastyczny Klub Filmowy

Rozwiń
Międzynarodowy Dzień Mediacji  Wykład  „Mediacje rodzinne”
wto
15
paź
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:15.10.2019
godz.:18:00
miejsce:Biblioteka ul.Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Niskie koszty, brak formalizmu, wysoka efektywność i nieszablonowe rozwiązania. Mediacja to same plusy! Jak wygląda krok po kroku? Jak przekonać do niej strony? I najważniejsze, które ze spraw można w ten sposób rozwiązać? W ramach Międzynarodowego Tygodnia Mediacji, raciborska biblioteka i Sąd Rejonowy w Raciborzu zaprosiły słuchaczy na wykład „Mediacje rodzinne”. Spotkanie poprowadziły Izabella Świerczek-sędzia rodzinny oraz Natalia Lewandowska-Fac – radca prawny i mediator.

Cykl darmowych wykładów dla mieszkańców pod hasłem „Mam prawo do…” i obchody Międzynarodowego Dnia i Tygodnia Mediacji już chyba na stałe wpisały się w harmonogram wspólnych działań Sądu Rejonowego i raciborskiej biblioteki. Dlatego na początku spotkania przy Kasprowicza 12 nie mogło zabraknąć gratulacji i podziękowań dla Prezes Sądu Marzeny Korzonek, która m.in. za owocną współpracę z biblioteką otrzymała wyróżnienie w plebiscycie Obywatelski Sędzia Roku 2019.

Następnie prelegentki - sędzia rodzinny Izabella Świerczek oraz radca prawny i mediator Natalia Lewandowska-Fac w bardzo przystępny sposób, posiłkując się prezentacją multimedialną, omówiły najważniejsze dla mediacji zagadnienia. Szczególną uwagę poświęcono mediacjom rodzinnym, w ramach których pozasądowo można rozwiązać m.in. spory o alimenty, podział majątku czy kontakty z dziećmi (np. uzgadniając wspólnie plan wychowawczy). Ekspertki przekonywały, że to właśnie mediacja może zamienić wyniszczające starcie stron w konstruktywne rozwiązanie, bez narażania dzieci na dodatkowy stres, a dodatkowo usprawnić działanie sądów. Podkreśliły również, że w przypadku mediacji rodzinnych dużą rolę grają silne emocje. Tym bardziej warto skorzystać z pomocy osoby trzeciej - mediatora, który zniweluje stres towarzyszący konfliktowi do minimum i pomoże zobaczyć w konflikcie to, co dotychczas dla stron było niewidoczne.

Wspólne działania biblioteki z Sądem będą kontynuowane w przyszłości. Najbliższe - debata "Mediacje szkolne i rówieśnicze w placówkach oświatowych" skierowana do dyrektorów szkół, psychologów, pedagogów szkolnych, kuratorów ds. nieletnich i Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Raciborza odbędzie się już jutro tj. 17 października o godz. 10.00.

4maly  logomale_v

Galeria - Międzynarodowy Dzień Mediacji 15.10.2019
Pliki do pobrania

Tagi: mediacje, sąd

Rozwiń
Urodziny  Kubusia Puchatka
pon
14
paź
kategoria:
terminy wydarzenia:14.10.2019
godz.:16:00
miejsce:Biblioteka ul.Kasprowicza 12
organizator:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży

Miś o Bardzo Małym Rozumku, czyli Kubuś Puchatek- bohater kultowych książek A. A. Milne’a skończył 93 lata! Z tej okazji solenizant i jego przyjaciele ze Stumilowego Lasu, po raz kolejny zorganizowali przyjęcie urodzinowe w raciborskiej bibliotece.

Na początku dzieci skandując „Kubuś, Kubuś” wywołały solenizanta do tańca i wspólnej, integracyjnej zabawy. Następnie mali goście wykonali portrety Kubusia, wzięli udział w zabawach ruchowych z chustą Klanza i sprawdzili, jak dobrze znają Prosiaczka, Tygryska, Kłapouchego i innych mieszkańców Stumilowego Lasu. Nie zabrakło oczywiście „kubusiowej” bajki, opowiedzianej tym razem przy użyciu obrazkowego japońskiego teatrzyku- kamishibai.

Ale jak to z Misiem bywa... szybko się męczy i musi odpocząć, dlatego na koniec dzieci jeszcze raz zaprosiły solenizanta, zaśpiewały głośne „Sto lat” i z apetytem zjadły z nim urodzinowy tort.

 

Galeria - Urodziny Kubusia Puchatka 14.10.2019
Pliki do pobrania

Tagi: Urodziny Kubusia Puchatka

Rozwiń
czw
10
paź
kategoria:Biblioteka bez barier
terminy wydarzenia:10.10.2019
godz.:12:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Ruszył projekt „Biblioteka bez barier”! Uczestnicy spotkali się już z dietetykiem i wzięli udział w twórczych warsztatach integrujących. A to dopiero początek!

Pierwszym działaniem w ramach projektu „Biblioteka bez barier” były warsztaty ze specjalistką do spraw żywienia z zakresu dietetyki klinicznej Magdaleną Kopel, która przeprowadziła z seniorkami trening świadomego apetytu. Teraz, po interesującym wykładzie i cennych praktycznych wskazówkach, uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnych, indywidualnych konsultacji.

Zaktywizowane i zachęcone panie dzień później wzięły udział także z warsztatach integrujących. Inspiracją była popularna i lubiana technika ręcznego tworzenia i dekorowania – cardmaking. Uczestniczki projektu wykonały wspaniałe kartki okolicznościowe.

A co w najbliższym czasie? Wszyscy, którzy zgłoszą się do udziału w projekcie mogą liczyć m.in. na kontynuację warsztatów i konsultacji z dietetykiem, spotkania z fizjoterapeutą, trening umiejętności społecznych czy trening pamięci.

Szczegółowe informacje dotyczące udziału w projekcie „Biblioteka bez barier” można znaleźć tutaj: https://www.biblrac.pl/pl/site/index/347-projekty/344-biblioteka-bez-barier/350-do-pobrania.html i pod numerem telefonu: 324153724.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2021.

cjdlhcmgjofgheci

Galeria - Trening świadomego apetytu
Galeria - Cardmaking - warsztaty integrujące.
Pliki do pobrania
Rozwiń
Raciborski Klub Fantastyki Bastion
sob
05
paź
kategoria:Bastion
terminy wydarzenia:05.10.2019
godz.:15-21
miejsce:Biblioteka ul.Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

W soboty wnętrze biblioteki wypełnia gwar głosów i stukot kostek, a na stołach zobaczyć można kolorowe plansze, karty i figurki.

Zapraszamy wszystkich amatorów fantastycznej literatury czy filmu, gier planszowych i komputerowych, sesji RPG oraz larpów na spotkania Raciborskiego Klubu Fantastyki "Bastion".

Gry, dyskusje, prelekcje – to tylko część propozycji na fantastyczną sobotę!

Tagi: bastion

Rozwiń
Literacka jesień z Księgarnią Sowa: RYSZARD ĆWIRLEJ
pią
04
paź
kategoria:Spotkania autorskie dla dorosłych
terminy wydarzenia:04.10.2019
godz.:18:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Przez krytyków uznawany jest za twórcę nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Autor serii „Milicjanci z Poznania” i „Antoni Fischer” spotkał się z czytelnikami w Raciborzu. Było to ostatnie spotkanie w ramach Literackiej jesieni z Księgarnią Sowa.

Na początku Ćwirlej wytłumaczył publiczności skąd wziął się kryminał neomilicyjny i czym ten nowy gatunek różni się od kryminału milicyjnego, którego sponsorem, na marginesie, była Komenda Główna Milicji Obywatelskiej. Nawiązano także do okładek pierwszych wydań milicyjnej serii Ćwirleja stylizowanych na kolorowe zeszyty w stylu „Kapitana Żbika”. Publiczność pytała o popularne w Poznaniu wycieczki śladami bohaterów książek Ćwirleja, literackie powiązania z Marcinem Wrońskim, który powołał na świat ojca Teofila Olkiewicza oraz o warsztat twórczy pisarza („najważniejsze to wiedzieć kto zabił i znać tytuł książki!”) .

A jak się pisze kryminał osadzony w latach ’80? „Przede wszystkim trzeba pamiętać o szczegółach. Ile kosztował wówczas schabowy z ziemniakami w restauracji a ile piwo w sklepie. Cenne są także komentarze oburzonych klientów, zamieszczane w ówczesnej prasie.” – mówił autor w trakcie spotkania. Zapytany o plany adaptacji filmowej serii dodał: „Film na podstawie moich książek byłby filmem historycznym – drogim i skomplikowanym w realizacji”. Pozostaje mieć jednak nadzieje, że środki się znajdą i wkrótce fani będą mogli zobaczyć na dużym ekranie chorążego Olkiewicza. Póki co, warto odwiedzić raciborską bibliotekę i wypożyczyć jedną z książek Ryszarda Ćwirleja.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Z Sową w świat bohaterów literackich” realizowanego przez raciborską Księgarnię SOWA, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla Książki.

4maly  logomale_v

Galeria - Spotkanie autorskie z ryszardem Ćwirlejem 04.10.2019
Pliki do pobrania

Tagi: ryszard ćwirlej, księgarnia sowa, spotkanie autorskie

Rozwiń
śro
02
paź
kategoria:Spotkania autorskie dla dzieci
terminy wydarzenia:02.10.2019
godz.:09:00
miejsce:Eureka,ul. Kasprowicza 12; Filia nr 5 Płonia,ul.Sudecka 2
organizator:Filia Nr 5 Płonia, Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży

Waldemar Cichoń – autor lubianej przez dzieci serii książek o kocie Cukierku był kolejnym gościem raciborskiej biblioteki w ramach projektu „Od przedszkola do książkowego mola”. Spotkania odbyły się w EURECE przy Kasprowicza 12 i w filii bibliotecznej na Płoni.

Waldemar Cichoń pisać zaczął jedenaście lat temu. Jak sam mówi zmusił go do tego syn Marcel, który pomimo tego, że od małego regularnie bywał z rodzicami w bibliotece i uczestniczył w spotkaniach z pisarzami – to czytać nie chciał. Autor wpadł na pomysł, by napisać książkę o Marcelu oraz jego kocie Cukierku. No bo jak można nie przeczytać książki o sobie samym? Książka „Cukierku, Ty łobuzie!” została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników, którzy dopytywali o dalsze losy łobuzerskiego kota. Obecnie tomów o Cukierku jest aż dziewięć. Ale na kocie Cichoń nie poprzestał, czego efektem są wydane dwie książki o psie imieniem Riko. Gość biblioteki napisał również bajki z dziejów Górnego Śląska „Zdarziło sie na Ślonsku. Łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli” – w dwóch wersjach językowych.

W trakcie spotkania autor przeczytał fragmenty książki „Dasz radę, cukierku!”. Dzieci z kolei były ciekawe co aktualnie porabia Cukierek (jest w domu, pewnie już po trzecim śniadaniu), co najbardziej lubi robić (układać klocki LEGO z Maćkiem – synem autora) i gdzie go można spotkać (Cukierek jest nowoczesnym kotem, dlatego można go spotkać na Facebooku!). Na koniec gość biblioteki przybił każdemu z uczestników „kociątkę”- specjalną cukierkową pieczątkę oraz wręczył zakładkę do książki.

Spotkania odbyły się w ramach projektu „Od przedszkola do książkowego mola” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Książki Waldemara Cichonia można wypożyczyć w naszej bibliotece.

 

Galeria - Spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem 02.10.2019
Galeria - F5 Spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem 02.10.2019

Tagi: waldemar cichoń, spotkanie, od przedszkola do książkowego mola

Rozwiń
Fantastyczny Klub Książki
sob
28
wrz
kategoria:Dyskusyjny Klub Książki
terminy wydarzenia:28.09.2019
godz.:16:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:Wypożyczalnia Główna, MiPBP w Raciborzu
Niezwykłe światy, niezwykły humor – 28 września w kameralnym, czteroosobowym towarzystwie omówiliśmy zbiór opowiadań "Pierwsze słowo" Marty Kisiel.
Książkę dość zgodnie określiliśmy jako zarówno świetną, jak frustrującą. Doceniliśmy nietuzinkowe pomysły, interesujące fantastyczne światy i wspaniały klimat. Niestety, urwane zakończenia bez widocznej puenty zmniejszyły przyjemność z lektury. Opowiadania uznaliśmy zatem za zestaw ćwiczeń z worldbuildingu oraz konstruowania scen. Być może zachęcą nas jednak do sięgnięcia po powieści autorki, które są kontynuacją jednego z najbardziej polubionych przez nas wątków książki, zamieszkanego przez paranormalne stwory domku Lichotka.

W październiku również sięgniemy po opowiadania, tym razem jednak w mroczniejszym klimacie. Czytać będziemy bowiem wybór dzieł H.P. Lovecrafta!

Pliki do pobrania

Tagi: DKK, Fantastyczny Klub Książki, Marta Kisiel, fantastyka

Rozwiń
DKK dla młodzieży
czw
26
wrz
kategoria:Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży
terminy wydarzenia:26.09.2019
godz.:16:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:Wypożyczalnia Główna, MiPBP w Raciborzu

Dobra książka, herbata i ciekawa dyskusja.

Książka na wrzesień: „Sierota, bestia, szpieg” Matt Killeen

„Bękarty wojny” dla nastolatków. Lato roku 1939. Dla Żydów dobry moment na opuszczenie Berlina już dawno minął. Po tragicznej w skutkach próbie ucieczki piętnastoletnia Sara – sprytna i impulsywna gimnastyczka – zostaje sama jak palec. Ale gdy już się wydaje, że szczęście ją opuściło, los stawia na jej drodze brytyjskiego szpiega, a ten składa jej propozycję nie do odrzucenia. Jeśli Sara pomoże mu w pewnej niebezpiecznej misji, on wywiezie ją z Niemiec. Sara przyjmuje więc fałszywą tożsamość, wstępuje do elitarnej szkoły dla córek nazistów i rozpoczyna grę o wszystko.”

Galeria - DKK młodz. 26.09.2019
Pliki do pobrania

Tagi: DKK, DKK dla młodzieży

Rozwiń
Zrobione w domu, pokazane w bibliotece
czw
26
wrz
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:26.09.2019
godz.:16:00
miejsce:Filia nr 8, ul. Żorska 2
organizator:Filia Nr 8, MiPBP w Raciborzu

26 września, po wakacyjnej przerwie, w bibliotece przy ul. Żorskiej zebrały się panie, których hobby są robótki ręczne. Zaprezentowały swoje najnowsze prace, powstałe w ostatnim czasie. Spotkanie było także okazją do wymiany uwag na temat przeczytanych w trakcie wakacji książek. Dla uczestniczek przygotowano także, jak zawsze, zestawy nowości książkowych. Kolejne spotkanie 24 października o godz. 16.00.

Galeria - Zrobione w domu... 26.09.2019
Pliki do pobrania

Tagi: zrobione w domu - pokazane w bibliotece, Filia nr 8

Rozwiń
II spotkanie z fotografią  w Ocicach
czw
26
wrz
kategoria:Warsztaty i kursy
terminy wydarzenia:26.09.2019
godz.:16:00
miejsce:Filia nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1
organizator:Filia Nr 3 Ocice

Jak zrobić idealne zdjęcie produktowe i zbudować tanim kosztem namiot cieniowy? W bibliotece w Ocicach odbyło się II spotkanie z fotografią. Warsztaty poprzedziła prezentacja zdjęć z Camino de Santiago.

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją zdjęć z drogi św. Jakuba- szlaku pielgrzymkowego z Porto do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Szlak ten jest popularnym i jednym z najstarszych szlaków pielgrzymkowych w Europie, a od kiedy został niedawno zrekonstruowany i zmodernizowany przeżywa swój renesans.Prowadząca warsztaty Paulina Michalak- fotograf z zamiłowania, absolwentka Szkoły Kreatywnej Fotografii w Krakowie, która przeszła pieszo 124 km Camino Portugues z Valency w Portugalii podzieliła się z uczestnikami spotkania trudami, ale i urokami pielgrzymowania.

Po ciekawej prezentacji przystąpiono do części warsztatowej. Tym razem pod lupę wzięto technikę fotografii produktowej, niezwykle przydatnej w dobie wszechobecnej sprzedaży internetowej. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak zrobić dobre zdjęcie produktowe, które przyciągnie odbiorcę, co z pewnością ułatwi sprzedaż. W części praktycznej miłośnicy fotografii mogli spróbować zrobić zdjęcie w namiocie cieniowym, takim, który każdy może wykonać sam w warunkach domowych i bez zbędnych kosztów.

Organizatorzy planują kontynuację warsztatów w przyszłości.

Galeria - II spotkanie z fotografią w Ocicach
Pliki do pobrania

Tagi: warsztaty fotograficzne, ocice, santiago

Rozwiń
Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym
czw
26
wrz
kategoria:Turniej Wiedzy o Ruchu Drogowym
terminy wydarzenia:26.09.2019
godz.:09:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:Wypożyczalnia Główna

Kiedy rowerzysta może wyjątkowo skorzystać z chodnika lub drogi dla pieszych? Jak prawidłowo zaparkować motorower na chodniku? I kiedy kierujący rowerem nie może zawracać? W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju w raciborskiej bibliotece po raz jedenasty zorganizowano Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym.

Ta cykliczna impreza organizowana jest przez Centrum Edukacji Ekologicznej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu oraz Urząd Miasta Racibórz. Patronat nad Konkursem objął Prezydent Miasta Racibórz a w organizację wydarzenia jak co roku włączyła się Komeda Powiatowa Policji w Raciborzu, przygotowując pytania konkursowe.

Do Konkursu zgłosiło się 10 szkół podstawowych z Raciborza i Powiatu Raciborskiego reprezentowanych przez 37 uczniów. Konkurs miał formę pisemnego testu. W obu kategoriach wiekowych potrzebna była dogrywka w celu wyłonienia laureatów II i III miejsca. Uczniowie byli oceniani przez jury, w składzie: Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP, młodszy aspirant Piotr Bednarski i komisarz Mirosław Szymański z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu.Każdy z uczestników otrzymał dyplom i zapięcie rowerowe a zwycięzcy dodatkowe nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miasta Racibórz.

Wyniki konkursu:

Kategoria Szkoły Podstawowe klasy IV – VI

I miejsce – Dominika Piskorz (SP Bieńkowice)

II miejsce – Magda Gębska (SP Krzanowice)

III miejsce – Franciszek Klekotka (SP nr 4 w Raciborzu)

 

Kategoria Szkoły Podstawowe klasy VII – VIII                  

I miejsce – Miłosz Kędzior (SP nr 13 w Raciborzu)

II miejsce – Julia Sarniak (SP nr 15 w Raciborzu)

III miejsce – Kamila Joszko (SP nr 15 w Raciborzu)

Galeria - KWORD 26.09.2019
Pliki do pobrania
Regulamin_Ruch_Drogowy 2019.pdf(plik PDF, 214,01 KB)
KWRD_karta_zgloszenia_2019.pdf(plik PDF, 115,59 KB)

Tagi: konkurs wiedzy o ruchu drogowym

Rozwiń
Fantastyczny Klub Filmowy
śro
25
wrz
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:25.09.2019
godz.:18:00
miejsce:Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
organizator:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży

Dobra frekwencja, nowe twarze i oczywiście świetne kino! Po wakacjach, do raciborskiej biblioteki powróciły seanse w ramach Fantastycznego Klubu Filmowego.

W ramach wrześniowego spotkania Fantastycznego Klubu Filmowego, uczestnicy obejrzeli film animowany - zdobywcę tegorocznego Oskara, BAFTY, Złotego Globu i mnóstwa innych nagród. Produkcja spodobała się wszystkim gościom biblioteki a po projekcji jeszcze długo dyskutowano o kinie, jego technikach a także komiksach.

Uczestnicy wybrali również film na następny seans. 16 października o godz. 18.00 kinomaniacy obejrzą psychodeliczny horror, zdobywcę Oscara w kategorii scenariusz oryginalny. Serdecznie zapraszamy!

Galeria - Fantastyczny Klub Filmowy 09.2019
Pliki do pobrania

Tagi: fantastyczny klub filmowy

Rozwiń
Ałbena Grabowska-spotkanie autorskie
wto
24
wrz
kategoria:Spotkania autorskie dla dorosłych
terminy wydarzenia:24.09.2019
godz.:16:30
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg

Królowa polskiej literatury kobiecej- Ałbena Grabowska, autorka bestsellerowej serii "Stulecie Winnych" na podstawie której nakręcono serial oraz wielu innych ciekawych powieści spotkała się ze swoimi fanami w bibliotece na Ostrogu.

Urodziła się w Pruszkowie, ale ma bułgarskie korzenie, które – jak twierdzi – definiują ją, określają jej tożsamość. Od pierwszego roku życia do czasów licealnych spędzała w Bułgarii każde wakacje. Jako mama żałuje, że nie zatroszczyła się o to, by jej dzieci nauczyły się języka bułgarskiego i by chętnie spędzały tam wakacje. To właśnie zainspirowało i zmotywowało ją do napisania pierwszej książki - „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, będącej zbiorem szkiców i esejów o Bułgarii. I na tej książce kariera Ałbeny Grabowskiej mogłaby się zakończyć, gdyby nie propozycja napisania bajki terapeutycznej dla dzieci, oswajającej z tematem epilepsji. Przełomem w jej pisarskiej karierze okazała się jednak saga „Stulecie Winnych”, na podstawie której nakręcono serial w gwiazdorskiej obsadzie. Pisarka zdradziła także kulisy pracy nad serialem, w którym miała okazję zagrać kilka epizodów. Przekazała także dobrą wiadomość dla wszystkich jego fanów, którzy już wkrótce będą mogli cieszyć się drugim sezonem!

Jej największą motywacją są dzieci i medycyna. Ale jak łączy bycie mamą Julka, Aliny i Franka z pracą zawodową? „Aby wygospodarować czas na pisanie, musiałam zrezygnować z pracy w klinice neurologii i epileptologii. Mam taką świadomość, że świat patrzy, że czeka, że to, co wymyślę, jest ważne. Pisanie dostarcza mi bardzo dużo radości” – skomentowała swoją decyzję. Na koniec podzieliła się z licznie zgromadzoną publicznością swoimi planami pisarskimi związanymi z wydaniem sagi, w której spotkają się cztery pokolenia kobiet z historią medycyny w tle.

Książki Ałbeny Grabowskiej można wypożyczyć w oddziałach i filiach raciborskiej biblioteki.

Galeria - Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską 24.09.2019
Pliki do pobrania

Tagi: ałbena grabowska, spotkanie, ostróg

Rozwiń
Jak mogę...
wybierz stronę
zapisać się do biblioteki?
zamówić/ zarezerwować książkę?
przedłużyć termin zwrotu?
przetwarzanie danych osobowych
Kalendarz
wto
22
paź
Pippi Pończoszanka-konkurs wiedzy
kategoria: Konkursy wiedzy
data: 22.10.2019
godz.: 16:00
miejsce: Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
wto
22
paź
Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu
kategoria: Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu
data: 22.10.2019
godz.: 16:30
miejsce: Filia nr 2 Ostróg ul. Bielska 12
śro
23
paź
Warsztaty komiksu z Agnieszką Żelewską
kategoria: Warsztaty i kursy
data: 23.10.2019
godz.: 08:45
miejsce: Biblioteka ul.Kasprowicza 12
Zaproponuj tytuł
tytuł*:
autor*:
e-mail*:
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij piłke.
Zapytaj bibliotekarza
imię i nazwisko*:
e-mail*:
treść zapytania*:
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij piłke.
Portal https://www.biblrac.pl/ wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij