zaloguj się
Znajdź książkę, muzykę, film...
Treść strony
Tytuł
Autor
na stronie w katalogu

Archiwum wydarzeń

2019
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2020
grudzień
styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
Wszystkie
Wypożyczalnia Główna
Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa
Filia nr 1 Studzienna
Filia Nr 2 Ostróg
Filia Nr 3 Ocice
Filia nr 4 Szpital Rejonowy
Filia Nr 5 Płonia
Filia Nr 8
Filia Nr 9 Brzezie
Filia Nr 10 Markowice
Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży
Galeria Gawra
MiPBP w Raciborzu
Mediateka
Turystyka dla każdego-spotkanie z Andrzejem Kuśnierzem
czw
12
gru
kategoria:Spotkania autorskie dla dorosłych
terminy wydarzenia:12.12.2019
godz.:18:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

28 szczytów, łącznie ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. Korona Gór Polski spędza sen z powiek niejednemu turyście i od dawna już stanowi trekkingowy cel dla wielu z nich. O tym, że zdobywcą Korony może być każdy, opowie w bibliotece Andrzej Kuśnierz –raciborzanin,członek PTTK Racibórz, przewodnik górski i pasjonat turystyki pieszej i rowerowej, ośmiokrotny zdobywca Korony Gór Polski.

Serdecznie zapraszamy!

Tagi: andrzej kuśnierz, turystyka dla każdego

Rozwiń
Warsztaty na "5": Kartki świąteczne
czw
12
gru
kategoria:Inne dla dzieci
terminy wydarzenia:12.12.2019
godz.:13:00
miejsce:Filia nr 5 Plonia, ul. Sudecka 2
organizator:Filia Nr 5 Płonia

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 7 do 12 lat, mające na celu rozwijanie wyobraźni oraz zdolności manualnych, jak również zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi i materiałami, m.in. filcem, pianką dekoracyjną. Zajęcia oparte o postacie z książek i wykorzystujące literaturę dostępną w bibliotece.

W grudniu uczestnicy wykonają kartki świąteczne z wykorzystaniem papieru oraz filcu.

Pliki do pobrania

Tagi: warsztaty na

Rozwiń
Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży
czw
12
gru
kategoria:Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży
terminy wydarzenia:12.12.2019
godz.:15:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:Wypożyczalnia Główna

Dobra książka, herbata i ciekawa dyskusja.

Książka na grudzień: Rupi Kaur „Słońce i jej kwiaty”.

Rupi Kaur w krótkich poetyckich formach wyraża troski, pragnienia i radości wielu kobiet. Daje im siłę, by czerpały ze swoich korzeni i doświadczeń pełnymi garściami. Przekonuje, że podobnie jak kwiaty ludzie też muszą czasem zwiędnąć, by rozkwitnąć na nowo.

4maly logomale_v

Pliki do pobrania

Tagi: Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży, DKK

Rozwiń
Fantastyczny Klub Filmowy
śro
11
gru
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:11.12.2019
godz.:18:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, MiPBP w Raciborzu

Za nami ostatni w tym roku pokaz w ramach Fantastycznego Klubu Filmowego w raciborskiej bibliotece. Tym razem widzowie obejrzeli kultowy film ekscentrycznego reżysera rodem z Burbank. A już od stycznia klub poszerza horyzonty i zmienia nazwę!

W trakcie grudniowego spotkania uczestnicy rozmawiali o trudach życia z nożycami zamiast rąk, poczuciu izolacji i odosobnienia a także o… usuwaniu tatuaży. I tym razem frekwencja nie zawiodła! - Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami przez ten rok i oczywiście zapraszamy na następne spotkanie, już 29 stycznia. Tym razem czeka na nas czarna komedia – dzieło pary sławnych braci – mówi Magdalena Wieder - organizatorka spotkań.

Od stycznia klub zmienia swoją nazwę i ideę. Do tej pory Fantastyczny Klub Filmowy skupiał się na dziełach fantasty i Sci-Fi. Od stycznia, zamiast ograniczać się do dwóch gatunków, widzowie będą mieli wybór we wszystkich gatunkach filmów fabularnych i dokumentalnych. Klub pod nową nazwą - Biblioteczny Klub Filmowy ruszy 29 stycznia i będzie adresowany do uczestników powyżej 16 roku życia. Organizator – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu przy ul. Kasprowicza 12 zapewnia najlepsze filmy, wygodne leżaki, przyjazną atmosferę i ciekawe słowo wstępu o filmie i jego twórcach.

Galeria - FKF 11.12.2019
Pliki do pobrania

Tagi: Fantastyczny Klub Filmowy, FKK

Rozwiń
Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu
wto
10
gru
kategoria:Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu
terminy wydarzenia:10.12.2019
godz.:16:30
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg

W grudniu Klubie Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu odbyły się warsztaty artystyczne. Uczestnicy mogli wykonać bożonarodzeniowe wianki na drzwi.

 

Galeria - KPB 10.12.2019
Pliki do pobrania

Tagi: klub przyjaciół biblioteki na Ostrogu, warsztaty

Rozwiń
Pograjmy razem! Klub Gier Planszowych
pią
06
gru
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:06.12.2019
godz.:15:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Lubisz gry, a nie masz z kim grać? Chcesz kreatywnie spędzić czas po lekcjach lub pracy – niekoniecznie siedząc przed TV lub komputerem? Te spotkania są dla Ciebie! Organizator zapewnia pokaźny zbiór planszówek, ale oczywiście każdy może przynieść ulubioną grę.

Tagi: pograjmy razem, klub gier planszowych

Rozwiń
Biblioteka na Jarmarku Bożonarodzeniowym
pią
06
gru
kategoria:Inne dla dzieci
terminy wydarzenia:06.12.2019
godz.:17:00
miejsce:Raciborski Rynek-namiot sferyczny
organizator:MiPBP w Raciborzu

Do południa bajkoczytanie a wieczorem warsztaty plastyczne i konkursy. Raciborska biblioteka, jak co roku, zadbała o najmłodszych gości jarmarku bożonarodzeniowego, zapraszając do wspólnej mikołajkowej zabawy. A żeby tradycji stało się zadość – Mikołaj zjechał na drabinie strażackiej z okna byłej biblioteki!

Rano w namiocie sferycznym na dzieci czekała m.in. lektura opowiadania „Boże Narodzenie krowy Zosi” w formie teatrzyku kamishibai, ozdabianie papierowej choinki bombkami oraz pisanie listu do św. Mikołaja.

Wieczorem z kolei, w ramach akcji „Mikołaj ze Strażakami”, biblioteka zaprosiła dzieci na warsztaty plastyczne – każdy mógł przygotować własnoręcznie bałwanka z rolki po papierze, Mikołaja na patyku czy kartkę w kształcie renifera. Dużą popularnością cieszył się kiermasz książek za symboliczną złotówkę, quiz wiedzy na temat bohaterów bajek oraz nowości przygotowane przez bibliotekę – Kącik Malucha i świąteczna foto budka.

 

Galeria - Mikołaj ze strażakami. 06.12.2019
Galeria - Jarmark 06.01.2019
Pliki do pobrania

Tagi: jarmark bożonarodzeniowy, mikołaj ze strażakami

Rozwiń
pią
06
gru
kategoria:Spotkania autorskie dla dzieci
terminy wydarzenia:06.12.2019
godz.:09:00
miejsce:Filia nr 9 Brzezie
organizator:Filia Nr 9 Brzezie

W mikołajkowy poranek na uczniów III klasy ze Szkoły Podstawowej nr 3 czekał prezent – do biblioteki w Brzeziu zawitał Wojciech Cesarz - współautor książek z cyklu „Grzeczny Pies”.

„Zwierzę to nie rzecz!” – oznajmił publiczności na wstępie pisarz. I poprosił, by każdy głośno to powtórzył. W prezentacji, którą przygotował, punkt po punkcie udowadniał, że psy – podobnie jak ludzie – odczuwają emocje, pracują i nawiązują przyjaźnie. Każdy przykład ilustrowała obszerna galeria zdjęć. Pisarz przedstawił również pierwowzór „grzecznego psa” - prawdziwego Wintera, którego zaadoptowali z żoną i synem nie mając pojęcia, ile zamieszania może narobić psi domownik. Przez całe spotkanie dzieci chętnie zadawały pytania, dzieląc się przy okazji historiami o swoich zwierzakach.

Po spotkaniu można było zakupić książki o „Grzecznym psie” i zdobyć autograf. Oczywiście książki Wojciecha Cesarza można także wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.

Galeria - F9 Spotkania autorskie Cesarz 06.12.2019

Tagi: wojciech cesarz, grzeczny pies, brzezie

Rozwiń
Klub Malucha: Mikołajki
śro
04
gru
kategoria:Klub Malucha
terminy wydarzenia:04.12.2019
godz.:09:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg

Biblioteka na Ostrogu przeżyła wczoraj prawdziwe oblężenie! Wszystko za sprawą odwiedzin wyjątkowego, uwielbianego przez wszystkie dzieci gościa. Zanim jednak Mikołaj pojawił się w Klubie Malucha, dla uczestników przygotowano świąteczne zabawy i wspólne ubieranie choinki.

Mali goście przybyli na spotkanie z Mikołajem nawet z odległych Chałupek i Kornowaca! Spotkanie rozpoczęto od dekorowania choinki – w tym celu dzieci wspólnie z opiekunami wykonały ozdoby świąteczne oraz kolorowe łańcuchy. Żeby umilić przygotowania, przeczytano opowiadanie o pracowni Mikołaja a także bajeczkę „Renifer św. Mikołaja”. W końcu, wszyscy usłyszeli dzwonek, który oznajmił przybycie wyczekiwanego gościa. Mikołaj rozdał dzieciom drobne upominki i chętnie robił sobie z każdym pamiątkowe zdjęcie.

Już teraz organizatorzy zapraszają 8 stycznia o godz. 9.00 na tradycyjny bal karnawałowy, którego gościem będzie Koziołek Matołek. Mile widziane przebrania!

 

4maly logomale_v

Galeria - Klub Malucha 04.12.2019 Mikołajki
Pliki do pobrania

Tagi: klub malucha, mikołajki

Rozwiń
Raciborski Klub Fantastyki BASTION
sob
30
lis
kategoria:Bastion
terminy wydarzenia:30.11.2019
godz.:15:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:Wypożyczalnia Główna

Andrzejkowy wieczór z grami i fantastyką? Ależ oczywiście!

Na listopadowym spotkaniu Bastionu, 15 klubowiczów bawiło się wspólnie przy planszówkach oraz grach RPG. Na stołach budowano królestwa w Fantastycznych Światach, tworzono witraże w Sagradzie i próbowano przetrwać apokalipsę w Martwej Zimie. Wybuchy śmiechu towarzyszyły grze w rysowany głuchy telefon, czyli Podaj Dalej, a podczas rozgrywki w Magic: the Gathering głowiono się nad pięknie ilustrowanymi kartami. Przygody w wyobraźni toczyły się natomiast na pirackim statku w systemie 7th Sea oraz w fantazyjnych światach najstarszej gry RPG, Dungeons & Dragons. Cały wieczór gracze raczyli się także ciasteczkami z wróżbą!

Kolejna okazja do wspólnych, fantastycznych rozgrywek i rozmów pod koniec roku – następne spotkanie klubu odbędzie się 28 grudnia.

Pliki do pobrania

Tagi: bastion, raciborski klub fantastyki

Rozwiń
pią
29
lis
kategoria:Nocki w bibliotece
terminy wydarzenia:29.11.2019
godz.:20:00
miejsce:Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
organizator:Filia Nr 10 Markowice

Tradycyjne, zawsze wyczekiwane przez małych Markowiczan nocki powróciły do dzielnicy! 29 listopada najstarsza grupa przedszkolna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 uczestniczyła w nocce Superbohaterów. Jednym z punktów programu były odwiedziny biblioteki, gdzie na dzieci czekały nie lada atrakcje.

Przybyłe na spotkanie przedszkolaki na początku na sekundę zamknęły oczy, a gdy je otworzyły okazało się, że magia biblioteki przeniosła je do... Stanów Zjednoczonych! Wszyscy, z pomocą prezentacji multimedialnej, wyruszyli na podbój USA - od Nowego Jorku aż po Kalifornię.

Tego wieczoru, uczestnicy wcielili się w rolę Indian przygotowując kolorowe koszulki na wzór rdzennych ludzi z Dzikiego Zachodu. Stworzyli także własny step wykorzystując kartki papieru, kolorowe farby i stemple w kształcie ptaków i owadów. Barwne obrazy i koszule jako pamiątki z tej amerykańskiej podróży długo będą przypominały niezwykłą noc…

 

Galeria - Filia 10. Noc Amerykańska 29.11.2019

Tagi: nocka w bibliotece, markowice

Rozwiń
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny  „Hej, przygodo!”
czw
28
lis
kategoria:Konkursy plastyczne
terminy wydarzenia:28.11.2019
godz.:16:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Hej, przygodo” wzięło udział 471 uczestników z Raciborza i powiatu raciborskiego oraz m.in. Olsztyna, Lęborka, Lublina, Płocka, Gryfina, Białej Podlaskiej, Zduńskiej Woli, Żor, Nowego Targu, Chełma, Gorzyc k/Sandomierza, Warszawy, Koszalina, Brzeźna Szlacheckiego (woj. pomorskie), Dolaszewa (woj. wielkopolskie), Bielska-Białej i Dłutowa (woj. łódzkie).

Prace oceniane były w następujących kategoriach wiekowych: kategoria I – do lat 6, kategoria II – od 7 do 10 lat, kategoria III – od 11 do 14 lat, kategoria IV – powyżej 15 lat, kategoria V – rodzinna (prace wykonane przez dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia i ich rodziców lub prawnych opiekunów).

Prace nawiązywały m. in. do książek Astrid Lindgren („Pippi Pończoszanka”, „Emil ze Smalandii”), „O psie, który jeździł koleją”, „W 80 dni dookoła świata”, Wśród bohaterów najczęściej pojawiał się: Harry Potter, Scooby Doo, Bolek i Lolek, Sherlock Holmes, Pan Kuleczka i Rumcajs.

Jury w składzie: Małgorzata Szczygielska – przewodnicząca, Marzena Mróz i Magdalena Pordzik-Paskuda w dniu 18 listopada 2019 r. przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Ilustracje - Wyróżnienia do 6 lat

Bartosz Ślusarczyk 4 l., Filia nr 9 Brzezie – „Bolek i Lolek”

Artem Buravskyi 4 l., Borkowo – „Przygody Rumcajsa”

Laura Paszuk 6 l., Chełm – „Nowe przygody Bolka i Lolka”

Maja Wasiuta 6 l., Pogrzebień – „Bolek i Lolek”

Jan Krakowczyk 5 l., Filia nr 9 Brzezie – „Reksio”

 

Ilustracje- Nagrody do 6 lat

I miejsce – Aleksander Żbikowski 6 l., Płock - „Nela na tropie przygód”

I miejsce – Piotr Bogucki 6 l., Płock - „Król Maciuś Pierwszy”

II miejsce - Aleksandra Kszuk 4 l., Brzeźnica – „Bolek i Lolek”

II miejsce – Jagoda Sokolnicka 6 l., Płock – „Król Maciuś Pierwszy”

III miejsce - Martyna Mikołajczyk 6 l., Nowy Targ – „Kopciuszek”

III miejsce – Zuzanna Jarzębowska 5 l., Borkowo – Seria o Panu Kuleczce

III miejsce – Jagoda Wiecheć 5 l., Racibórz - „Bolek i Lolek – „Tola”

 

Ilustracje - Wyróżnienia 7-10 lat

Alicja Borowicz 9 l., Zofia Twaróg 9 l., Racibórz – „Przygody Pippi”

Jakub Komor 8 l., Nędza – „ Scooby Doo Straszny Dwór”

Bianka Michniewicz 9 l., Racibórz - „O psie, który jeździł koleją”

Antonina Żukowska 9 l., Rybnik – „Lotta z ulicy Awanturników”

Ksawery Kosiba 10 l., Żory – „Afryka Kazika”

Aleksandra Loll 8 l., Brusy – „Pippi Pończoszanka”

Antonina Okruta 9 l., Tomice – „Akademia Pana Kleksa”

Hanna Błażejowska 7 l., Bielsko-Biała – „Florka – zapiski ryjówki”

 

Ilustracje – Nagrody 7-10 lat

I miejsce – Julia Sip 10 l., Żory – „Pippi Pończoszanka”

I miejsce – Nikola Chłapek 7 l., Zabełków – „Pippi Pończoszanka”

II miejsce - Karolina Żurek 9 l., Zabełków – „Pippi Pończoszanka”

II miejsce – Amelia Sarnowska 8 l., Płock – „Przygody Pędrka Wyrzutka”

III miejsce – Karol Czerwiński 9 l., Chałupki – „Podróże Tappiego po szumiących morzach”

III miejsce – Fabian Lenard 8 l., Lubomia - „Pamiętnik Czarnego Noska”

 

Ilustracje - Wyróżnienia 11-14 lat

Aleksandra Bednarz 12 l., Szczebrzeszyn – „W 80 dni dookoła świata”

Katarzyna Włodarczyk 13 l., Miszkowice - „W 80 dni dookoła świata”

Edyta Blokesz 11 l., MDK Racibórz – „Chowańce”

Rafał Paryniak 12 l., Oleszyce – „Tajemnice starego pałacu. Duch z Niewiadomic”

Antonina Stenka 12 l., Lębork – „Czarne stopy”

Maja Celmer 14 l., Płock – „Przygody Pędrka Wyrzutka”

Alina Trojak 11 l., Lublin – „Kraina pradawnego mroku”

Blanka Mrohs 12 l., Nędza - „Stary niedźwiedź”

 

Ilustracje – Nagrody 11-14 lat

I miejsce – Oliwia Bandrowska 13 l., Gryfino – „Mały Książę”

I miejsce – Maksym Ornaf 13 l., Dłutów - „W 80 dni dookoła świata”

II miejsce – Igor Makowski 12 l., Lublin – „Winnetou”

II miejsce - Paweł Wawer 13 l., Lublin - „W 80 dni dookoła świata”

III miejsce - Kinga Broda 11l., Lębork – „Bolek i Lolek”

III miejsce - Paweł Tomas 11l., Zabełków – „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”

 

Ilustracje –Wyróżnienia kategoria pow. 15 lat

Oskar Floręcki 24 l., Płock – „Gangster”

 

Ilustracje – Nagrody kategoria pow. 15 lat

I miejsce – Angelika Krzykała 20 l., Racibórz - „Ostatni Mohikanin”

II miejsce – Julia Boroń 15 l., Gorzyce k/Sandomierza – „Przygody Sherlocka Holmesa”

 

Ilustracje - Nagrody Kategoria Prace rodzinne

I miejsce – Staś Plata-Salomon 4 l., Ewa Plata-Salomon, Racibórz – „Zagadki Bolka i Lolka”, „Koszmarny Karolek”, „Koncert Szczurów”, „Scooby Doo i Śnieżny potwór”, „Rumcajs”

II miejsce – Antonina Niebisz 4 l., Monika Niebisz, Filia nr 9 Brzezie – „Reksio”

III miejsce – Fabian Lenard 8 l., Iwo Lenard 10 l., Ewa i Aleksander Lenard, Lubomia – „Calineczka”

 

Kukiełki - Wyróżnienie do 6 lat

Wojciech Kubic 4 l., Racibórz – „Seria o Krowie Matyldzie”

 

Kukiełki - Nagrody do 6 lat

I miejsce – Damian Kitel 6 l., Brzeźnica – Seria o Krowie Matyldzie

II miejsce - Dawid Gomółka 4 l., Brzeźnica – „Pan Kuleczka”

III miejsce – Dawid Kostka 5 l., Brzeźnica – „Przygody Rumcajsa”

 

Kukiełki – Wyróżnienia 7-10 lat

Dawid Wowrek 8 l., Brzeźnica – „Pippi Pończoszanka”

Marta Wydra 9 l., Racibórz - „Pippi Pończoszanka”

Natan Syrnik 8 l. Nędza – „Pinokio”

Franciszek Jankowski 7 l., Turze – „Pax”

 

Kukiełki - Nagrody 7-10 lat

I miejsce – Julia Staszak 8 l., Dolaszewo – „Pan Kuleczka”

II miejsce – Szymon Winkowski 8 l., Gójsk – „Emil ze Smolandii”

III miejsce – Antonina Sywulak 7l., Chałupki – „Plastusiowy pamiętnik”

III miejsce – Zofia Kubacka 9 l. Dolaszewo – „Lessie, wróć”

 

Kukiełki – Wyróżnienia 11-14 lat

Kamila Marek 11 l., Gliwice – „Podróż za jeden uśmiech”

Marta Lemanczyk 12,5 l., Brzeźno Szlacheckie - „Winnetou”

 

Kukiełki – Nagrody 11-14 lat

I miejsce – Bartosz Chęć 11 l., Chałupki – „Przygody Rumcajsa”

II miejsce – Laura Lazar 13 l., Racibórz – „Harry Potter”

III miejsce – Karolina Klaja 14 l., Żory - „Przygody krasnala Hałabały”

 

Kukiełki – Wyróżnienia Kategoria Prace rodzinne

Natan Furca 10 l., Teresa Bafia, Żory – „Piraci z Karaibów”

 

Kukiełki – Nagrody Kategoria Prace rodzinne

I miejsce – Julia Dokurno, 11 l., Katarzyna Eljasian-Dokurno, Olsztyn - „Trzej muszkieterowie”

I miejsce – Anna Stefunyn 8 l., Izabela Stefunyn, Nędza - „Akademia Pana Kleksa”

II miejsce – Marta Stochla 7 l., Anna Stochla 9 l., Renata Stochla, Brzeźnica - „Pippi Pończoszanka”

III miejsce – Alicja Piwowar 6 l., Krystyna Zebrała-Piwowar, Brzeźnica – Seria o Cukierku

III miejsce – Bartosz Głombik 3 l., Patrycja Głombik, Brzeźnica – „Pan Kuleczka”

 

Pacynki – wyróżnienia 7 – 10 lat

Emilia Pielczyk 9 l., Rudnik - „Pippi wchodzi na pokład”

Julia Wagner 7 l., Rudnik - „Operacja podmuch wiatru”

 

Pacynki – Nagrody 7-10 lat

I miejsce – Milena Maińczyk 7 l., Rudnik - „Operacja zjawa”

II miejsce – Dawid Marcinek 10 l., Rudnik – „O psie, który jeździł koleją”

III miejsce - Martyna Bukowska 9 l., Bielsko-Biała - „Harry Potter”

 

Pacynki – kategoria rodzinna – wyróżnienia

Adrian Sojda 3 l., Kamila Sojda, Rydułtowy – Seria o Basi

Karolina Dorywalska 3,5 l., Agata Dorywalska, Lębork - Seria o Basi

 

Prace komputerowe – Wyróżnienia do 6 lat

Alicja Piwowar 6 l., Brzeźnica – „Bolek i Lolek”

 

Prace komputerowe - Wyróżnienia 7-10 lat

Jakub Kalbarczyk 8 l., Rudnik - „Pippi Pończoszanka”

Marianna Baranowska 9 l., Lębork -„Pippi Pończoszanka”

Izabela Grunholc 10 l., Lębork - „Szkoła Detektywów Emila Wykopka. Porwanie.”

 

Prace komputerowe – Nagrody 7-10 lat

I miejsce – Julia Anker 10 l., Koszalin – „Głupcio żeglarz rusza w świat!.”

II miejsce – Paulina Borowska 9 l., Biała Podlaska – „Ronja, córka rozbójnika”

III miejsce – Weronika Ostaszewska 9 l., Koszalin - „Pippi na zielonej wyprawie z tabliczką mnożenia”

 

Prace komputerowe - Nagrody 11-14 lat

I miejsce – Zofia Dys 13 l., Koszalin – „Winnetou”

I miejsce – Ksawery Bęś – 12 l., Racibórz - „Opowieści o pilocie Pirxie”

II miejsce – Daniel Chwołka 13 l., Świerklany – „Władca Pierścieni”

II miejsce – Maja Karwowska 13 l., Koszalin – „Lot nad Indiami”

III miejsce – Daria Patelczyk 12 l., Lębork - „Amelia i Kuba – Tajemnica Dębowej Krainy”

III miejsce – Karolina Foja 14 l., Świerklany - „Ania z Zielonego Wzgórza”

 

Prace komputerowe - Wyróżnienia powyżej 15 lat

Weronika Staniszewska 16 l., Zduńska Wola - „Zwiadowcy”

Galeria - Hej przygodo finał konkursu 28.11.2019
Pliki do pobrania
Hej przygodo! Regulamin-plastyczny.pdf(plik PDF, 419,4 KB)
Hej przygodo! Zgłoszenie-uczestnik niepełnoletni.pdf(plik PDF, 191,53 KB)
Hej przygodo! Zgłoszenie-uczestnik pełnoletni.pdf(plik PDF, 192,19 KB)
Hej przygodo! Zgłoszenie-praca rodzinna.pdf(plik PDF, 362,74 KB)
Hej przygodo! Zgoda dla szkół.pdf(plik PDF, 369,57 KB)
Hej przygodo! Lista lektur .pdf(plik PDF, 198,56 KB)

Tagi: konkurs plastyczny, hej przygodo

Rozwiń
Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży
czw
28
lis
kategoria:Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży
terminy wydarzenia:28.11.2019
godz.:15:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Dobra książka, herbata i ciekawa dyskusja.

Książka na listopad: „Ukrainka” Barbary Kosmowskiej

Miłość i marzenia o lepszym życiu, zazdrość i pogarda. Kosmowska napisała przejmującą powieść. Ukrainka mówi więcej o życiu emigracji zarobkowej w Polsce niż raporty socjologów i dziennikarzy.

Tagi: dyskusyjny klub książki dla młodzieży, DKK

Rozwiń
Bajkoczytanie po angielsku
czw
28
lis
kategoria:Angielski
terminy wydarzenia:28.11.2019
godz.:17:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg

Spotkanie otwarte prowadzone przez nauczyciela ze szkoły językowej FOX School dla dzieci od lat.

W programie zabawy z bajką w języku angielskim.

4maly logomale_v

Pliki do pobrania

Tagi: bajkoczytanie po angielsku, Ostróg, Filia nr2

Rozwiń
czw
28
lis
kategoria:Centrum Edukacji Ekologicznej
terminy wydarzenia:28.11.2019
godz.:09:00
miejsce:Centrum Edukacji Ekologicznej, Filia nr 8, Filia nr 9
organizator:MiPBP w Raciborzu

Działające przy raciborskiej bibliotece Centrum Edukacji Ekologicznej gościło Jolantę Reisch-Klose. Autorka książek dla dzieci i dorosłych przyjechała do biblioteki z wykładem na temat zagrożeń ekologicznych. Spotkania odbyły się w Filii nr 8 na ulicy Żorskiej, w Eurece przy ul. Kasprowicza i w Filii nr 9 na Brzeziu.

Uczestnicy spotkań w bibliotece - dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym dowiedziały się m.in. ile ze zgromadzonej na Ziemi wody nadaje się do picia oraz ile wiader wody zużywa statystyczny mieszkaniec USA i Polski. Najważniejszym przesłaniem spotkania z panią Reisch-Klose była jednak odpowiedź na pytanie „Czy na pewno dbamy o środowisko?”. Dzieci włączyły się do dyskusji o sposobach na ograniczenie plastiku w naszym codziennym życiu, mówiąc m.in. o recyklingu. Do zagrożeń dla naszej planety i zdrowia dołączył w ostatnim czasie również smog. I w tym temacie dzieci miały kilka pomysłów jak nie dokarmiać tego trującego „potwora”.

Książki Jolanty Reisch-Klose, w tym „Przygody Kropelki Amelki” można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.

 

 3maly 4maly 6maly 13maly 14maly logomale_v

Galeria - Eureka - Spotkanie z Jolantą Reisch-Klose "Woda" 28.11.2019
Galeria - Filia 8 - Spotkanie z Jolantą Reisch-Klose "Woda" 28.11.2019
Galeria - Filia 9 - Spotkanie z Jolantą Reisch-Klose "Woda" 28.11.2019
Pliki do pobrania

Tagi: Jolanta Reisch-Klose, woda, centrum edukacji ekologicznej

Rozwiń
Izrael-slajdowisko podróżnicze
śro
27
lis
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:27.11.2019
godz.:17:00
miejsce:Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
organizator:Filia Nr 10 Markowice

Z jednej strony wysoce zaawansowana technologia a z drugiej głębokie, silne tradycje. Jak Izrael wspiął się na technologiczne wyżyny? I czy wpłynęło to na mentalność jego mieszkańców? W bibliotece w Markowicach odbyło się slajdowisko podróżnicze raciborzanki Justyny Wysockiej-Golec.

„Izrael to kraj szklanych biurowców, odrapanych domów, wielowiekowych zabytków i nieustanny plac budowy”. Czytelniczka raciborskiej biblioteki, współzałożycielka i dyrektor zarządzająca LGM SA opowiedziała o codziennym życiu mieszkańców tego kraju, który poznała od podszewki w trakcie licznych podróży. Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali o życiu kobiet u boku ortodoksyjnego męża, kobietach obowiązkowo powoływanych do wojska czy pragmatycznej edukacji. Została rozwinięta także teza pani Justyny, że wysoka technologia i tradycja mogą ze sobą współgrać. To właśnie w Izraelu prężnie rozwijają się technologie DELL, INTEL, kosmetyki i perfumy AHAVA czy SODA STREAM, która z wielkim sukcesem konkuruje ze światowym potentatem- firmą Coca Cola.

Spotkanie wywołało wiele pytań ze strony licznie zgromadzonej publiczności a rozmowy z prowadzącą trwały jeszcze długo po zakończeniu prezentacji.

Galeria - F 10 Izrael 27.11.2019
Pliki do pobrania

Tagi: izrael, slajdowisko

Rozwiń
Klub Malucha: język angielski
śro
27
lis
kategoria:Angielski
terminy wydarzenia:27.11.2019
godz.:09:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg

Spotkanie dla młodszych dzieci i ich opiekunów. Nauka angielskiego poprzez zabawę.

Zajęcia prowadzi nauczyciel ze Szkoły Językowej FOX School.

4maly logomale_v

Pliki do pobrania

Tagi: klub malucha, język angielski, fox school

Rozwiń
Fantastyczny Klub Filmowy
śro
27
lis
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:27.11.2019
godz.:18:00
miejsce:Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
organizator:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży

Za nami kolejne spotkanie Fantastycznego Klubu Filmowego. Tym razem organizatorzy zaprosili widzów na wieczór pełen wrażeń. Film, który wyświetlano, opowiada historię końca świata z perspektywy podróżnika w czasie. Pomimo wartkiej akcji i dystopijnego stylu opowieści, reżyserowi udało się w filmie przemycić ważne filozoficzne przesłania, które były świetnym powodem do dyskusji.

11 grudnia odbędzie się ostatnie już w tym roku spotkanie Fantastycznego Klubu Filmowego, jak również ostatnie spotkanie Klubu pod tą nazwą! Od stycznia nastąpią pewne zmiany nie tylko w nazwie, ale także w repertuarze klubu.

Galeria - Fantastyczny Klub Filmowy 27.11.2019
Pliki do pobrania

Tagi: fantastyczny klub filmowy

Rozwiń
śro
27
lis
kategoria:Spotkania autorskie dla młodzieży
terminy wydarzenia:27.11.2019
godz.:09:00
miejsce:EUREKA, Filia nr 2, Filia nr 10
organizator:MiPBP w Raciborzu

Dlaczego światem rządzi zła informacja? Jak bronić się przed manipulacją, używając wiedzy zawartej w książkach do oddzielania informacji prawdziwych od fałszywych? Jolanta Reisch-Klose - dziennikarka prasowa i radiowa, autorka książek dla dzieci i dorosłych, tłumaczka i laureatka ogólnopolskich konkursów dziennikarskich i literackich - była gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

Spotkania w EURECE przy Kasprowicza 12, Filii nr 2 na Ostrogu i Filii nr 10 w Markowicach miały charakter warsztatowy - uczniowie w aktywny sposób odpowiadali na szereg pytań: Co to jest informacja? Kiedy informacja jest dobra a kiedy zła? Dlaczego złe informacje są często ciekawsze? Czy można udowodnić tezę „Złe informacje ratowały nam życie na przestrzeni wieków”? Młodzież szczerze odpowiadała na pytania dotyczące zamieszczania zdjęć i informacji na Facebooku i Instagramie. Dziennikarka przypomniała przy okazji bardzo dziś aktualne słowa amerykańskiego pisarza Marka Twaina: Zanim prawda włoży buty, kłamstwo obiegnie świat.

Sporo uwagi poświęciła również tytułowym fake newsom, podkreślając, że nie jest to nowy twór a wiele „faktów” z historii, które uznajemy za prawdziwe to również fake newsy. Ale nie trzeba wcale daleko szukać! To my, każdego dnia, często nieświadomie „produkujemy” takie informacje – podsumowała spotkania Reisch-Klose.

4maly logomale_v

Galeria - Eureka. Warsztaty dziennikarskie - spotkanie z Jolantą Reisch-Klose 27.11.2019
Galeria - Filia 2. Warsztaty dziennikarskie - spotkanie z Jolantą Reisch-Klose 27.11.2019
Galeria - Filia 10. Warsztaty dziennikarskie - spotkanie z Jolantą Reisch-Klose 27.11.2019
Pliki do pobrania

Tagi: Jolanta Reisch-Klose, fake newsy, spotkanie z młodzieżą

Rozwiń
Konkurs wiedzy „Drużyna” J. Flanagana
wto
26
lis
kategoria:Konkursy wiedzy
terminy wydarzenia:26.11.2019
godz.:16:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Po „Zwiadowcach” czas na „Drużynę”! Popularne książki australijskiego pisarza Johna Flanagana przyciągają do biblioteki miłośników fantastyki. We wtorkowe popołudnie w EURECE przy Kasprowicza 12 odbył się konkurs wiedzy z trzech pierwszych tomów serii.

Co Thorn obiecał Mikkelowi w chwili jego śmierci? Gdzie ukryto skrzynię ze skarbem na statku Galów? Jak nazywali się szyprowie z uratowanych statków kupieckich? „Drużyna” to skandyjska trylogia Johna Flanagana rozgrywająca się w świecie znanym z bestsellerowej serii „Zwiadowcy”. Konkurs wiedzy w raciborskiej bibliotece dotyczył trzech pierwszych tomów: „Wyrzutki”, „Najeźdźcy” i „Pościg”.

Wyniki konkursu:

I miejsce: Zosia Skawińska

II miejsce: Szymon Guzda

III miejsce: Dawid Wypler

Uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy!

4maly logomale_v

Galeria - Konkurs wiedzy „Drużyna” J. Flanagana
Pliki do pobrania
Drużyna-Regulamin.pdf(plik PDF, 217,73 KB)
Drużyna-Formularz zgłoszenia.pdf(plik PDF, 188,96 KB)

Tagi: drużyna, flanagan, konkurs wiedzy

Rozwiń
Jak mogę...
wybierz stronę
zapisać się do biblioteki?
zamówić/ zarezerwować książkę?
przedłużyć termin zwrotu?
przetwarzanie danych osobowych
Kalendarz
czw
12
gru
Turystyka dla każdego-spotkanie z Andrzejem Kuśnierzem
kategoria: Spotkania autorskie dla dorosłych
data: 12.12.2019
godz.: 18:00
miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
czw
12
gru
Warsztaty na "5": Kartki świąteczne
kategoria: Inne dla dzieci
data: 12.12.2019
godz.: 13:00
miejsce: Filia nr 5 Plonia, ul. Sudecka 2
czw
12
gru
Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży
kategoria: Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży
data: 12.12.2019
godz.: 15:00
miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Zaproponuj tytuł
tytuł*:
autor*:
e-mail*:
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij motocykl.
Zapytaj bibliotekarza
imię i nazwisko*:
e-mail*:
treść zapytania*:
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij walizkę.
Portal https://www.biblrac.pl/ wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij