zaloguj się bip Szukaj
Zamknij
Znajdź książkę, muzykę, film...

Archiwum wydarzeń

2020
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2021
październik
styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
listopad
grudzień
Wszystkie
Wypożyczalnia Główna
Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa
Filia nr 1 Studzienna
Filia Nr 2 Ostróg
Filia Nr 3 Ocice
Filia nr 4 Szpital Rejonowy
Filia Nr 5 Płonia
Filia Nr 8
Filia Nr 9 Brzezie
Filia Nr 10 Markowice
Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży
Galeria Gawra
MiPBP w Raciborzu
Mediateka
Wystawa „Drzewa” Piotra Sochy
pon
05
paź
czw
29
paź
kategoria:Wystawy
terminy wydarzenia:05-29.10.2020
godz.:10:00
miejsce:Galeria Gawra, ul. Kasprowicza 12
organizator:Galeria Gawra

Odwiedź niezwykły świat drzew. Zobacz, kto w nich mieszka, kto je zjada, kto przenosi ich nasiona. Obejrzyj te najwyższe, najstarsze i najgrubsze. Spotkaj enty, Adama i Ewę, Robin Hooda i Buddę. Przyjrzyj się pracy drwala i zobacz, jakie budowle, instrumenty i wehikuły można zrobić z drewna. Poznaj drzewo życia, drzewo ludojada i święty figowiec. Zajrzyj do lasu. Zapuść się w puszczę.

Galeria GAWRA zaprasza na wystawę ilustracji Piotra Sochy z tekstami Wojciecha Grajkowskiego.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki przy ul. Kasprowicza 12.

Galeria - Drzewa
Pliki do pobrania

Tagi: Drzewa, Piotr Socha, wystawa

Rozwiń
pon
05
paź
kategoria:Spotkania autorskie dla dzieci
terminy wydarzenia:05.10.2020
godz.:09:00
miejsce:Filia nr 9, ul. Myśliwca 9
organizator:Filia Nr 9 Brzezie

Znana z serii książek z sympatycznymi zwierzakami w rolach głównych - Agata Widzowska - była pierwszym gościem w ramach projektu „Biblioteka w Brzeziu-kulturalne centrum dzielnicy” dofinansowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego. Pisarka spotkała się z uczniami klas I - III Szkoły Podstawowej nr 3 im. K.K. Baczyńskiego.

Agata Widzowska z wykształcenia jest instruktorką teatru i bibliotekarką. Zadebiutowała w 2004 roku książką o Beatlesach w wersji dla dzieci. Najbardziej znane tytuły autorki to opowieści o koniu Szogunie np. „Koń na receptę”, „Grzywą malowane”, „Galopem do gwiazd”, seria „Psierociniec” czy seria o Myszce Precelce. Pisarka lubi bawić się rymami i szuka inspiracji do pisania w życiu codziennym. Kocha zwierzęta i to o nich tworzy książki.

Podczas spotkania autorka nawiązała miły kontakt z dziećmi. Czytała im swoje wybrane wiersze, przeprowadziła wiele ćwiczeń językowych i konkursy. Bardzo ciekawie opowiadała o swojej pracy. Mówiła również skąd bierze pomysły na nowe opowiadania i wiersze. Dzieci zadawały pisarce sporo pytań. Na zakończenie spotkania pisarka z przyjemnością rozdawała autografy na zakupionych książkach.

Książki Agaty Widzowskiej można wypożyczyć w naszej bibliotece. Gorąco polecamy!

Galeria - Agata Widzowska
Pliki do pobrania

Tagi: agata widzowska, spotkanie dla dzieci, Brzezie

Rozwiń
Ogarniamy Origami
pią
23
paź
kategoria:Warsztaty i kursy
terminy wydarzenia:23.10.2020
godz.:15:00
miejsce:Filia nr 8, ul. Żorska 2
organizator:Filia Nr 8

Z okazji Światowego Dnia Origami, biblioteka przy ul. Żorskiej zaprasza na warsztaty połączone z krótką prezentacją dot. japońskiej sztuki składania papieru.

 

UWAGA! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA-OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZAPISY!

Pliki do pobrania

Tagi: origami, filia nr 8

Rozwiń
Spotkanie z Sylwią Chutnik
śro
21
paź
kategoria:Dyskusyjny Klub Książki
terminy wydarzenia:21.10.2020
godz.:18:00
miejsce:Spotkanie online
organizator:Wypożyczalnia Główna

Wymarzone spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki według Sylwii Chutnik? W łóżku, z herbatą i czymś słodkim! Gościem online raciborskiej biblioteki była autorka książek „Cwaniary”, „W krainie czarów”, „Jolanta” czy „Dzidzia”.

Spotkanie oscylowało głównie wokół najnowszej książki Chutnik – monografii „Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954-1955”, w której autorka podążając literackim tropem Leopolda Tyrmanda, autora „Złego” i „Dziennika 1954”, czytając gazety oraz przepisy prawne, oglądając plakaty, zdjęcia i filmy, słuchając piosenek i przemówień polityków, odtworzyła codzienne życie Warszawy w jednym z najbardziej intrygujących okresów historii miasta. Takim, w którym po ulicach jeździły tramwaje żłobkowe a cała stolica żyła organizacją V Światowego Festiwalu Młodzieży.

Sylwia Chutnik, jako aktywna promotorka czytelnictwa, poleciła także uczestnikom spotkania książki na długie, jesienne wieczory. Wśród tytułów znalazły się m.in. biografia „Tyrmand. Pisarz o białych oczach” Marcela Woźniaka, naszpikowana niesłychanymi opowieściami i pełna autoironicznego humoru książka „Babel. W dwadzieścia języków dookoła świata” czy nieoczywisty poradnik „Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić”.

Książki Sylwii Chutnik są dostępne w raciborskiej bibliotece. Zapis spotkania można znaleźć tutaj: https://youtu.be/bUlEj6K_feU

Spotkanie finansowane ze środków Programu DKK realizowanego we współpracy z Instytutem Książki.

 

Pliki do pobrania

Tagi: sylwia chutnik, dyskusyjny klub książki

Rozwiń
Spotkanie online z Agnieszką Krawczyk
wto
20
paź
kategoria:Spotkania autorskie dla dorosłych
terminy wydarzenia:20.10.2020
godz.:16:30
miejsce:Spotkanie online
organizator:Filia Nr 2 Ostróg

Miało być na żywo, ale nic straconego! Organizowane przez bibliotekę na Ostrogu spotkanie z Agnieszką Krawczyk - autorką popularnych serii książek obyczajowych oraz powieści kryminalnych odbyło się w przestrzeni online i spotkało ze sporym zainteresowaniem odbiorców z całej Polski.

Agnieszka Krawczyk opowiadała głównie o swojej twórczości – pierwszej powieści „Napisz na priv”, która trafiła w ręce czytelników w 2009 roku, o cenionych i lubianych przez czytelniczki powieściach obyczajowych takich jak „Czary codzienności”, „Magiczne miejsce” czy „Ulica wierzbowa” oraz zupełnie niespodziewanej przygodzie z kryminałem i kulisach założenia grupy „Zbrodnicze Siostrzyczki”. Pisarka przyznała, że zaczytuje się w kryminałach Agathy Christie, uwielbia także kryminały skandynawskie i prozę Stephena Kinga.

Nagranie spotkania dostępne tutaj: https://youtu.be/wonOL68CxjE

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Spotkajmy się w bibliotece na Ostrogu” dofinansowanego z Budżetu Obywatelskiego Miasta Racibórz.

 

Pliki do pobrania

Tagi: agnieszka krawczyk, klub przyjaciół biblioteki na ostrogu

Rozwiń
pią
16
paź
kategoria:Warsztaty i kursy
terminy wydarzenia:16.10.2020
godz.:09:00
miejsce:Filia nr 9, ul. Myśliwca 9
organizator:Filia Nr 9 Brzezie

Poznali niezwykłą historie papieru, rozwijali swoje zdolności manualne i wyobraźnię, ale przede wszystkim świetnie się bawili! Najstarsza grupa z Przedszkola nr 16 wzięła udział w warsztatach „Papierowy zawrót głowy” zorganizowanych przez bibliotekę w Brzeziu. Spotkanie dofinansowano ze środków budżetu obywatelskiego Miasta Racibórz.

Biblioteka w Brzeziu staje się kulturalnym centrum dzielnicy! Po spotkaniu z pisarką Agatą Widzowską, biblioteka zorganizowała kolejne kreatywne zajęcia. Warsztaty pod nazwą „Papierowy zawrót głowy” poprowadził Piotr Mojżyszek z „Opowiadamy o Świecie”. Dzieci miały okazję m.in. zamoczyć ręce w ciepłej pulpie, żeby wydobyć papierową masę i stworzyć z niej cuda. Ze starych gazet zrobiły papier czerpany i używając fantazji zatopiły w nim kwiaty i listki.

Czym i na czym pisano przed erą papieru? Kiedy i z czego powstała pierwsza książka i czy słusznie uważana jest za najpotężniejszy przedmiot naszych czasów? Warsztaty papieru czerpanego były także okazją do prześledzenia jak przez wieki zmieniały się materiały, na których zapisywano informacje – bambusowe deszczułki, papirus i pergamin, przez płyty cd, do dysku komputerowego.

Dzieciom bardzo spodobały się warsztaty i aktywnie w nich uczestniczyły!

Galeria - Papierowy zawrót głowy F9

Tagi: papierowy zawrót głowy, filia Brzezie

Rozwiń
Warsztaty na „5” „|Wiewiórki”
czw
15
paź
kategoria:Warsztaty i kursy
terminy wydarzenia:15.10.2020
godz.:15:00
miejsce:Filia nr 5 Płonia, ul. Sudecka 2
organizator:Filia Nr 5 Płonia

Warsztaty dla dzieci od lat 7 do 12 lat rozwijające umiejętności manualne i plastyczne.

W październiku uczestnicy wykonają wiewiórki z rolek i z papieru. Nie zabraknie czytania: „Wyścig po złotego żołędzia” Katy Hudson.

 

UWAGA! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA-OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZAPISY!

Pliki do pobrania

Tagi: warsztaty na 5, płonia

Rozwiń
Mediacja w sprawach o alimenty oraz ustalenie kontaktów z dzieckiem-wykład
czw
15
paź
kategoria:Mam prawo do...
terminy wydarzenia:15.10.2020
godz.:17:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12

Tania, poufna, szybka, dobrowolna, z udziałem bezstronnego mediatora, mniej stresująca i mniej formalna – taka jest właśnie mediacja, czyli pozasądowa metoda rozwiązywania sporów. O tym, że warto z niej skorzystać także w sprawach o alimenty oraz ustalenie kontaktów z dzieckiem przekonywali w raciborskiej bibliotece Ewa Kosiorowska – sędzia rodzinny, Natalia Lewandowska- Fac – radca prawny i mediator oraz Agnieszka Wojtas-Beleć- mediator. Spotkanie było także tłumaczone na język migowy i transmitowane na żywo dla szerszej publiczności.

Mediacja jest wciąż zbyt mało docenianym alternatywnym sposobem rozwiązywania sporów, dlatego Sąd i mediatorzy podejmują starania w celu jej promocji. 15 października, z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji, Sąd Rejonowy w Raciborzu we współpracy z Miejską i Powiatowa Biblioteką Publiczną w Raciborzu oraz Fundacją Pl Polski Język Migowy zorganizowały otwarty wykład dotyczący roli mediacji w sprawach o alimenty oraz ustalenie kontaktów z dzieckiem. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. czym jest mediacja i kim jest mediator? Na czym polega mediacja? Kto może z niej skorzystać? Ile kosztuje oraz gdzie znaleźć mediatora? Prowadzący przekonywali, że nie każdy spór musi kończyć się długim i kosztownym postępowaniem w sądzie! Przypomnieli również o tym, że ugoda zawarta przed mediatorem po jej zatwierdzeniu przez sąd podlega wykonaniu tak jak orzeczenie sądu. Sporo uwagi poświęcono alimentom, opiece naprzemiennej i potrzebie wypracowania szczegółowego harmonogramu przy ustalaniu kontaktów z dzieckiem. Prelegenci podkreślali, że mediacja bardzo elastycznie podchodzi do tych tematów, dając duże pole do zmian w umowie i uwzględniając aktualną sytuację życiową stron.

Publiczność zgormadzona w bibliotece i ta przed ekranami komputerów była ciekawa m.in. czy przy wyborze mediatora obowiązuje rejonizacja, jak opieka naprzemienna ma się do alimentów i gdzie szukać pomocy, kiedy jedna ze stron nie przestrzega kontaktów z dzieckiem. Odpowiedzi na te i inne pytania a także zapis całego spotkania jest dostępny na fanpage ’u Sądu Rejonowego w Raciborzu: www.facebook.com/sadrejonowyraciborz.

Po raz pierwszy w historii spotkań z cyklu „Mam prawo do…”, wydarzenie było dostępne również dla osób głuchych i słabosłyszących. Na język migowy przetłumaczyła go Monika Folwarczny- biegły sądowy, tłumacz języka migowego T-2 PJM i SJM, Prezes Fundacji Pl Polski Język Migowy.

Galeria - Mediacje 15.10
Pliki do pobrania

Tagi: dzień mediacji, sąd rejonowy, mam prawo do

Rozwiń
Angielski dla najmłodszych
czw
15
paź
kategoria:Angielski
terminy wydarzenia:15.10.2020
godz.:16:00
miejsce:Filia nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1
organizator:Filia Nr 3 Ocice

Biblioteka w Ocicach zaprasza na nowy cykl spotkań – lekcje języka angielskiego dla dzieci w wieku 3-4 lat.

Zajęcia prowadzi nauczyciel ze Szkoły Językowej FOX School.

 

UWAGA! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA-OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZAPISY!

Pliki do pobrania

Tagi: angielski dla najmłodszych, filia ocice

Rozwiń
Klub Malucha
śro
14
paź
kategoria:Klub Malucha
terminy wydarzenia:14.10.2020
godz.:09:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg

Wesołe wierszyki, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe, ale przede wszystkim kreatywny rozwój dziecka, miło spędzony czas z książką i pierwszy kontakt z biblioteką… to wszystko w Klubie Malucha na Ostrogu.

Zapraszamy rodziców, opiekunów, babcie i dziadków wraz ze swoimi pociechami w wieku od 1,5 do 3 lat na bezpłatne zajęcia animacyjne przygotowane przez bibliotekę.

Temat w październiku: podwórkowe zabawy.

 

UWAGA! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA-OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZAPISY!

Pliki do pobrania

Tagi: klub malucha

Rozwiń
Urodziny Kubusia Puchatka-ODWOŁANE
śro
14
paź
kategoria:Urodziny Kubusia Puchatka
terminy wydarzenia:14.10.2020
godz.:16:00
miejsce:Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
organizator:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, MiPBP w Raciborzu

Miś o Bardzo Małym Rozumku oraz raciborska biblioteka serdecznie zapraszają dzieci w wieku 5-6 lat na przyjęcie urodzinowe!

Na małych gości czeka szereg atrakcji - wesołe zabawy, konkursy, głośne czytanie Kubusia Puchatka, słodki poczęstunek i wiele innych niespodzianek.

Bezpłatne zaproszenia na Urodziny Kubusia Puchatka można odebrać w EURECE-Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Kasprowicza 12 (liczba miejsc ograniczona!).

Przyjęcie urodzinowe odbędzie się w środę 14 października o godz. 16.00 w EURECE.

W tym roku gośćmi specjalnymi Kubusia będą miś Paddington oraz miś Uszatek! Serdecznie zapraszamy!

Pliki do pobrania

Tagi: urodziny Kubusia Puchatka

Rozwiń
Strach się bać, czyli słów kilka o literaturze grozy
wto
13
paź
kategoria:Spotkania autorskie dla dorosłych
terminy wydarzenia:13.10.2020
godz.:18:00
miejsce:Spotkanie online
organizator:MiPBP w Raciborzu

Czym jest literatura grozy i jakie ma nawiązania w popkulturze? Dlaczego groza przeżywa swój renesans? I czy warto się bać? W deszczowej, klimatycznej aurze, raciborska biblioteka zorganizowała kolejne spotkanie online w ramach programu Kultura w sieci. Temat literatury grozy omówił Marcin Skrabka.

Lovecraft, Edgar Allan Poe, Stephen King… Strach i lęk są nieodłączną częścią nas a bezpieczne przeżywanie strachu jest po prostu przyjemne, dlatego literatura grozy fascynuje nas od zawsze! Jakie są jej początki? Które teksty należą do najważniejszych? Na spotkaniu „Strach się bać! Słów kilka o literaturze grozy” organizowanym przez raciborską bibliotekę omówiona została klasyka gatunku, ale również nowości wydawnicze na polskim rynku. Prowadzący spotkanie Marcin Skrabka - właściciel firmy Goodbooks, niezależny analityk rynku edukacyjno-wydawniczego, założyciel i współtwórca wydawnictwa Książkowe Klimaty i portalu czeskieklimaty.pl - sporo uwagi poświęcił także kinematografii, prezentując fragmenty takich filmów jak „Koszmar z ulicy wiązów”, „Co robimy w ukryciu”, „Constantine” czy „Ring”.

Książki oraz filmy omawiane i polecane w trakcie spotkania można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece! Zapis spotkania dostępny tutaj: https://youtu.be/jnMn7T9RbHs

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Pliki do pobrania

Tagi: literatura grozy, kultura w sieci

Rozwiń
Ogólnopolska  NOC BIBLIOTEK „Klimat na czytanie”
sob
10
paź
kategoria:Noc w Bibliotece
terminy wydarzenia:10.10.2020
godz.:19:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Statystyczny Polak produkuje rocznie ponad 300 kg śmieci! Jak ograniczać? Jak prawidłowo segregować? I co najważniejsze, jak zaoszczędzić? Gościem online raciborskiej biblioteki w ramach Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek była Sylwia Majcher- specjalistka zero waste, autorka bestsellerowych książek.

To było spotkanie obowiązkowe dla wszystkich gotowych podjąć wyzwanie bardziej świadomego ekologicznie życia! Sylwia Majcher - autorka książek „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku” i „Wykorzystuję, nie marnuję. 52 wyzwania zero waste” przekonywała, że z produktów, które najczęściej trafiają do śmietnika można serwować wyśmienite dania, podpowiedziała jak unikać nadmiaru i robić racjonalne zakupy a także opowiedziała o skali marnowania jedzenia i wpływu, jaki porzucone odpadki mają na środowisko.

„Mniej używaj! Naucz się mówić nie! Nie wyrzucaj! Naucz się kompostować! Wybieraj tworzywa, które można odzyskać!” - to 5 głównych wytycznych nurtu Zero Waste, które po kolei omówiła w trakcie spotkania Sylwia Majcher. Ekspertka podzieliła się również z publicznością przepisem na domowy, ekologiczny ocet do czyszczenia, balsam do ust a także zaprezentowała w formie mini warsztatów, jak wykonać torby na zakupy, dając jednocześnie drugie życie starym, niepotrzebnym ubraniom.

Zapis spotkania z Sylwią Majcher dostępny poniżej.

W ramach Nocy Bibliotek miały się również odbyć warsztaty ozdabiania jesiennych wianków na drzwi. Filmik instruktażowy także poniżej. 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Pliki do pobrania

Tagi: noc w bibliotece, klimat na czytanie

Rozwiń
Harry Potter-wielki konkurs wiedzy
śro
07
paź
czw
08
paź
kategoria:Konkursy wiedzy
terminy wydarzenia:07-08.10.2020
godz.:16:00
miejsce:Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Największy Potteromaniak w Raciborzu wybrany! W raciborskiej bibliotece uczczono 20-rocznicę pierwszego polskiego wydania książki „Harry Potter” J.K. Rowling, organizując Wielki Konkurs Wiedzy!

Jaką niezwykłą umiejętność magiczną posiadała Nimfadora Tonks? Gdzie znajduje się wejście do kuchni w Hogwarcie i co należy zrobić, aby je otworzyć? Jaki numer należy wykręcić, aby dostać się do Ministerstwa Magii wejściem dla interesantów? Z tymi i pozostałymi 97 niezwykle trudnymi pytaniami musieli poradzić sobie fani cyklu książek „Harry Potter” J.K. Rowling.

Pytania konkursowe dotyczyły siedmiu tomów: „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, „Harry Potter i więzień Azkabanu”, „Harry Potter i Czara Ognia”, „Harry Potter i Zakon Feniksa”, „Harry Potter i Książę Półkrwi” oraz „Harry Potter i Insygnia Śmierci”.

W konkursie wzięło udział 43 uczestników (najstarszy miał 40 lat a najmłodszy 9 lat).

Nagrodzeni:

  1. Julia Piechaczek (13 lat)
  2. Łukasz Zajda (29 lat)
  3. Oliwia Kondziołka (14 lat)

Wyróżnienia:

  1. Magdalena Wszołek (11 lat)
  2. Mateusz Waniczek (18 lat)
  3. Łukasz Ostrowski (30 lat)
  4. Ewelina Draus (30 lat)
  5. Piotr Aksman (18 lat)
  6. Liliana Płonka (9 lat)

Gratulujemy niezwykłej wiedzy wszystkim uczestnikom! Laureatów zapraszamy po odbiór nagród i dyplomów w godzinach otwarcia EUREKI- Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży przy Kasprowicza 12.

 

 

4maly  logomale_v

Galeria - Harry Potter-konkurs wiedzy
Pliki do pobrania
Harry Potter regulamin.pdf(plik PDF, 392,97 KB)
harry zgloszenie_-_uczestnik_niepelnoletni.pdf(plik PDF, 190,83 KB)
Harry zgloszenie_-_uczestnik_pelnoletni.pdf(plik PDF, 190,65 KB)

Tagi: konkurs wiedzy, harry potter

Rozwiń
Pamir.Podróż na koniec świata-spotkanie online z Robertem Maciągiem
śro
07
paź
kategoria:Spotkania autorskie dla dorosłych
terminy wydarzenia:07.10.2020
godz.:18:00
miejsce:Spotkanie online
organizator:MiPBP w Raciborzu

Pustka dookoła, wysokość, złe drogi i niespotykana gościnność. Pamir to jedno z tych miejsc, które udowadnia, że im bardziej nieprzyjazne środowisko, tym bardziej przyjazny człowiek. O niezwykłej rowerowej wyprawie na koniec świata opowiadał czytelnikom raciborskiej biblioteki Robert Maciąg - fotograf, autor książek podróżniczych.

Pamir – łańcuch górski w Azji Centralnej, którego przeważająca część leży w Tadżykistanie, skrajne części zaś w Chinach i Afganistanie. Mówi się, że to kraj, który przeżył własny koniec świata! „Po ‘91 roku, ludzie musieli nauczyć się żyć na nowo, nie licząc na pomoc z zewnątrz. I to w dodatku w miejscu, gdzie nie ma prądu, drzew, sklepów i tzw. cywilizacji” – mówił gość biblioteki. A mimo to, a może właśnie dzięki temu, we wspomnieniach Maciąga z kilkutygodniowej podróży, pojawiają się portrety ludzi niezwykle otwartych, gościnnych, którzy w każdych okolicznościach zaproszą na przysłowiową szklankę herbaty i posadzą przy wspólnym stole, nawet w trakcie ważnej uroczystości rodzinnej. Tacy, którzy wciąż wierzą w szczerość i dobre serce.

Maciąg w przygotowanej prezentacji pokazał prawie dwieście zdjęć z wyprawy a także opowiedział o trudach podróżowania dumnie nazywaną Autostradą Pamirską, po której toczą się wielkie chińskie ciężarówki i rzesze turystów – w taksówkach, na motocyklach i na rowerach właśnie; gdzie Polacy są traktowani jak kuzyni a zwykłe tabletki przeciwbólowe okazują się najcenniejszym prezentem.

Książki Roberta Maciąga są dostępne w raciborskiej bibliotece.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

 

Pliki do pobrania

Tagi: robert maciąg, pamir, kultura w sieci

Rozwiń
Klub Malucha: język angielski z FOX School
śro
07
paź
kategoria:Angielski
terminy wydarzenia:07.10.2020
godz.:10:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg

Nauka języka angielskiego poprzez zabawę.

Zajęcia prowadzi nauczyciel ze Szkoły Językowej FOX School.

Pliki do pobrania

Tagi: klub malucha, język angielski

Rozwiń
śro
30
wrz
kategoria:Inne dla dzieci
terminy wydarzenia:30.09.2020
godz.:10:00
miejsce:Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
organizator:Filia Nr 10 Markowice

Basia jest małą dziewczynką, mieszka w Polsce i przyjaźni się z rówieśnikami. Basia nie jest idealnie grzeczna – ale nie sposób jej nie lubić. Basia znajduje się w trudnych sytuacjach i próbuje sobie z nimi poradzić. Basia odkrywa, że ważne pytania mają często proste odpowiedzi.

Przedszkolaki uwielbiają przygody Basi – bohaterki serii książek Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak! Dlatego biblioteka w Markowicach zaprosiła dzieci na cykl spotkań z rezolutną Basią. Na cotygodniowych zajęciach mali czytelnicy oprócz wysłuchania fragmentów opowiadań, mogli także wziąć udział w wesołych, tematycznych zabawach oraz wykonać prace plastyczne. Na zakończenie zorganizowano uroczyste urodziny ulubionej bohaterki, na których nie mogło oczywiście zabraknąć ulubionych słodyczy Basi, czyli żelków.

Galeria - F10-urodziny Basi
Pliki do pobrania

Tagi: basia, Markowice, zajęcia dla dzieci

Rozwiń
Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży
czw
24
wrz
kategoria:Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży
terminy wydarzenia:24.09.2020
godz.:16:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:Wypożyczalnia Główna

Dobra książka, herbata i ciekawa dyskusja.

Lektura na wrzesień: Chemik Stephanie Meyer

Powiedzmy, że nazywa się Alex. Tożsamość i imiona zmienia jak rękawiczki – pracuje dla amerykańskiej agencji rządowej, która jest tak tajna, że nawet nie ma nazwy. Alex zajmowała się przygotowywaniem substancji pomagających śledczym wydobywać zeznania od podejrzanych. Określenie nowoczesne metody tortur byłoby tu na miejscu.

Tagi: dyskusyjny klub książki, DKK dla młodzieży

Rozwiń
Biblioteczny Klub Filmowy
śro
23
wrz
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:23.09.2020
godz.:18:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży

23 września w bibliotece odbyło się pierwsze po dłuższej przerwie spotkanie Bibliotecznego Klubu Filmowego. Nowością dla gości biblioteki była wygodna kanapa i dwa obrotowe fotele. Poza tym jak zwykle pojawiły się leżaczki, doskonały dźwięk i duży ekran.

Film, który został wyświetlony określany jest „postmodernistycznym musicalem” a jego fabuła opowiada historię o miłości, gangsterach i pościgach. Nominowany do 3 Oscarów i zagrany między innymi przez Oscarowe Duo aktorskie wywarł na uczestnikach ogromne wrażenie.

Kolejne klubowe spotkanie odbędzie się w środę 28 października o godzinie 18.00. Jako że październik to najstraszniejszy miesiąc w całym roku to uczestnicy mogą spodziewać się seansu z dreszczykiem!

Galeria - BKF wrzesień
Pliki do pobrania

Tagi: biblioteczny klub filmowy

Rozwiń
wto
22
wrz
kategoria:Lekcje biblioteczne
terminy wydarzenia:22.09.2020
godz.:10:00
miejsce:Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
organizator:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży

Co prawda wakacje już za nami, ale w bibliotece przy Kasprowicza 12 wciąż można usłyszeć szum morza. 21 i 22 września EUREKĘ-Wypożyczalnię Dla Dzieci i Młodzieży odwiedzili wychowankowie Środowiskowego Domu Samopomocy w Raciborzu, aby wziąć udział w zajęciach edukacyjnych.

28 uczestników i 9 opiekunów wspominało wraz z prowadzącymi minione lato i wakacyjne szlaki. Grupa miała możliwość m.in. obejrzeć specjalnie przygotowaną na tę okazję prezentację pt. „Wakacyjne wspomnienia”. Następnie odbyły się zajęcia plastyczne z wykorzystaniem mapy. Jak na bibliotekę przystało, nie zabrakło także przeglądu przewodników, atlasów i książek podróżniczych dostępnych w EURECE a także lektury polskich legend.

-Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z zajęć i już zapowiedzieli ponowne odwiedziny, z czego ogromnie się cieszymy. Dziękujemy również za wspaniały prezent – ręcznie robiony Ciekawski Szkot już stał się ozdobą Eureki!

Galeria - ŚDS-zajęcia w EURECE

Tagi: ŚDS, lekcja

Rozwiń
Jak mogę...
wybierz stronę
zapisać się do biblioteki?
zamówić/ zarezerwować książkę?
przedłużyć termin zwrotu?
przetwarzanie danych osobowych
Kalendarz
wto
27
paź
Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną? Spotkanie online z Patrycją Chomiczewską
kategoria: Spotkania autorskie dla dorosłych
data: 27.10.2020
godz.: 18:00
miejsce: Spotkanie online
śro
28
paź
Spotkanie autorskie z Martą Matyszczak
kategoria: Spotkania autorskie dla dorosłych
data: 28.10.2020
godz.: 17:00
miejsce: Spotkanie online
śro
28
paź
Biblioteczny Klub Filmowy
kategoria: Inne
data: 28.10.2020
godz.: 18:00
miejsce: Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
Zaproponuj tytuł
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij walizkę.
Zapytaj bibliotekarza
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij piłke.
Portal https://www.biblrac.pl/ wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij