zaloguj się
Znajdź książkę, muzykę, film...
Treść strony
Tytuł
Autor
na stronie w katalogu

Archiwum wydarzeń

2019
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
kwiecień
styczeń
luty
marzec
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzień
Wszystkie
Wypożyczalnia Główna
Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa
Filia nr 1 Studzienna
Filia Nr 2 Ostróg
Filia Nr 3 Ocice
Filia nr 4 Szpital Rejonowy
Filia Nr 5 Płonia
Filia Nr 8
Filia Nr 9 Brzezie
Filia Nr 10 Markowice
Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży
Galeria Gawra
MiPBP w Raciborzu
Mediateka
Spotkanie z Mistrzem Świata w Siatkówce Mateuszem Bienkiem
czw
18
kwi
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:18.04.2019
godz.:16:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Mistrz Świata w Siatkówce Mateusz Bieniek odwiedził Racibórz

210 cm wzrostu i zasięg w ataku na poziomie 351 cm. 14 punktów i tytuł najlepszego gracza zdobyty już w pierwszym meczu w kadrze narodowej. Pochodzący ze Śląska Mistrz Świata w Piłce Siatkowej 2018 – Mateusz Bieniek spotkał się tuż przed świętami ze swoimi fanami w raciborskiej bibliotece!

To była prawdziwa gratka dla fanów siatkówki! Mateusz Bieniek - reprezentant Polski w piłce siatkowej mężczyzn, występujący na pozycji środkowego bloku opowiedział o swoich początkach kariery, o tym dlaczego porzucił piłkę nożną na rzecz siatkówki i oczywiście o swoim pamiętnym debiucie w kadrze – Bieniek zdobył aż 14 punktów w meczu z reprezentacją Rosji. Wśród kibiców nie opadły jeszcze emocje po wczorajszym meczu w Zawierciu, dlatego część pytań publiczności poświęcona była właśnie temu tematowi.

Mateusz Bieniek, który od sezonu 2016/2017 reprezentuje barwy ZAKSY Kędzierzyn-Koźle przywiózł dla swoich fanów gadżety drużyny i chętnie rozdawał autografy. Po pamiątkowy wpis Mistrza Świata ustawiła się kolejka!

- Zainteresowanych tematem piłki siatkowej zachęcamy do wypożyczania ciekawych publikacji znajdujących się w zbiorach naszej biblioteki – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP w Raciborzu.

 

Galeria - Spotkanie z Mateuszem Bienkiem 18.04.2019
Pliki do pobrania

Tagi: mateusz bieniek, spotkanie

Rozwiń
Klub Książki dla Dzieci
śro
17
kwi
kategoria:Inne dla dzieci
terminy wydarzenia:17.04.2019
godz.:16:00
miejsce:Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
organizator:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży

Spotkanie dla dzieci w wieku 7-12 lat, które lubią czytać książki i o nich rozmawiać. W programie zabawy integracyjne, rozmowy o czytelniczych gustach, ulubionych książkach, przegląd nowości wydawniczych i wybór tytułu na kolejne spotkanie. A wszystko w miłej i zabawowej atmosferze.

4maly  logomale_v

Pliki do pobrania

Tagi: klub książki dla dzieci

Rozwiń
Klub Malucha: język angielski
śro
17
kwi
kategoria:Angielski
terminy wydarzenia:17.04.2019
godz.:16:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg

Spotkanie otwarte dla opiekunów wraz z dziećmi. Nauka angielskiego poprzez zabawę. Zajęcia prowadzi nauczyciel ze Szkoły Językowej FOX School.

4maly logomale_v

Pliki do pobrania

Tagi: klub malucha, język angielski, fox school

Rozwiń
Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu: spotkanie z Weroniką Żymełką
wto
16
kwi
kategoria:Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu
terminy wydarzenia:16.04.2019
godz.:16:30
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg

Gościem kwietniowego, przedświątecznego spotkania z Klubie Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu była pochodząca z okolic Raciborza autorka debiutanckiej powieści „To, co ważne” – Weronika Żymełka.

Literacka przygoda pani Weroniki zaczęła się w trakcie wakacji, kiedy jako czynny pedagog, pracujący w jednej ze szkół powiatu raciborskiego, znalazła w końcu czas na realizację swoich pasji. Tak powstała powieść „To, co ważne”, która spotkała się z sympatią nie tylko krytyków, ale przede wszystkim, co bardzo ucieszyło autorkę, rodziny, uczniów i znajomych z pracy, do tego stopnia, że książka znalazła się na liście lektur szkolnych.

Czytelnicy biblioteki na Ostrogu zgodnie przyznali, że książka przypadła im do gustu, dostarczyła wielu tematów do przemyśleń, rozbawiła (szczególnie sceny z udziałem przyjaciółki głównej bohaterki- Marty i córki Emilki) a momentami wzruszyła do łez i przypomniała, że „czasem potrzeba tylko chwili, by odkryć, że to, co ważne, jest na wyciągnięcie ręki”. Książkę można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.

Kolejne spotkanie odbędzie się 14 maja o godz. 17.00. Gościem Klubu będzie mieszkająca w Raciborzu ormianka Artsvik Nersesyan. Serdecznie zapraszamy!

Galeria - KPB 16.04.2019 spotkanie z Weroniką Żymełką
Pliki do pobrania

Tagi: klub przyjaciół biblioteki na Ostrogu, weronika żymełka

Rozwiń
Raciborski Klub Fantastyki „Bastion”
sob
13
kwi
kategoria:Bastion
terminy wydarzenia:13.04.2019
godz.:15:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

W soboty wnętrze biblioteki wypełnia gwar głosów i stukot kostek, a na stołach zobaczyć można kolorowe plansze, karty i figurki.

Zapraszamy wszystkich amatorów fantastycznej literatury czy filmu, gier planszowych i komputerowych, sesji RPG oraz larpów na spotkania Raciborskiego Klubu Fantastyki "Bastion". Gry, dyskusje, prelekcje – to tylko część propozycji na fantastyczną sobotę!

Tagi: bastion, raciborski klub fantastyki

Rozwiń
Jakub Szamałek – spotkanie autorskie
czw
11
kwi
kategoria:Spotkania autorskie dla dorosłych
terminy wydarzenia:11.04.2019
godz.:18:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Mówi się, że to najgorętsze nazwisko w świecie literatury tego roku! Scenarzysta gry „Wiedźmin”, autor thrillera „Cokolwiek wybierzesz” – Jakub Szamałek odwiedził raciborską bibliotekę, gdzie spotkał się ze swoimi czytelnikami.

Jego najnowsza powieść - przeszywający thriller „Cokolwiek wybierzesz” - to pierwsza część trylogii „Ukryta sieć”, w której autor przekonująco rysuje postaci uwikłane w medialną machinę, znakomicie tworząc nastrój zbliżającej się katastrofy – i to w dodatku takiej, która zagrażać może każdemu z nas… każdego dnia! Doktor archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge piszący wciągający thriller o cyberprzestępczości? Na początku Szamałek wytłumaczył się ze swojej osobliwej ścieżki kariery. „Z archeologii zrezygnowałem, bo potrzebowałem jednak czegoś bardziej ekscytującego!”- mówił w trakcie spotkania.

Gość biblioteki podzielił się z publicznością pikantnymi anegdotami ze świata Internetu m.in. mówił o coraz powszechniejszym wycieku danych (średnio raz w tygodniu!), grupach, które na podstawie selfie rozszyfrowują najpilniej strzeżone informacje czy „diagnostyki” wyszukiwarek, które wiedzą szybciej od nas i od lekarzy z jaką chorobą się borykamy. Brzmi jak sci-fi? Nie, to dzieje się tu i teraz!

Najważniejsze pytanie jakie padło z widowni, to oczywiście „kiedy druga część przygód Julity Wójcickiej”? Autor zapewnił, że intensywnie nad nią pracuje a książki możemy spodziewać się jesienią. Publiczność była także ciekawa, skąd pisarz ma tak bogatą wiedzę na temat cyberprzestrzeni. I chociaż Szamałek dość wyczerpująco odpowiedział na to pytanie, przypomniał jednocześnie za mottem z okładki najnowszej powieści, że „czasami lepiej nie wiedzieć kto steruje Twoim życiem”.

Książkę „Cokolwiek wybierzesz” oraz trylogię kryminalną o ateńskim detektywie Leocharesie można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece. Zachęcamy do lektury!

Galeria - Jakub Szamałek 11.04.2019
Pliki do pobrania

Tagi: jakub szamałek, spotkanie autorskie

Rozwiń
Bajkoczytanie po angielsku
czw
11
kwi
kategoria:Angielski
terminy wydarzenia:11.04.2019
godz.:16:45
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg

Spotkanie otwarte prowadzone przez nauczyciela ze szkoły językowej FOX School dla dzieci od lat 3.

W kwietniu zabawy językowe z bajką w języku angielskim.

4maly logomale_v

Pliki do pobrania

Tagi: bajkoczytanie po angielsku, Ostróg, Filia nr2

Rozwiń
Kurs komputerowy INTERNET 55+
śro
10
kwi
kategoria:Internet 55+
terminy wydarzenia:10.04.2019
godz.:09:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Zakupy w sieci, konto mailowe i rozmowa z wnukiem na Skype? Czemu nie?! W raciborskiej bibliotece zakończyła się właśnie kolejna edycja bezpłatnego kursu komputerowego „Internet 55+”.

Sieć powoli przestaje być dla seniorów przestrzenią nie do zdobycia. Dziś coraz więcej osób w wieku 55+ uczy się korzystać z Internetu, czerpiąc z niego wiele korzyści i przyjemności. Badania potwierdzają, że seniorzy z roku na rok stale rosną w siłę w wirtualnym świecie. 

W kursie komputerowym organizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu wzięło udział prawie 50 osób po 55. roku życia, które dopiero rozpoczynały swoją przygodę z komputerem lub chciały utrwalić zdobyte już umiejętności. W ramach trwającego 7 tygodni szkolenia seniorzy między innymi poznali podstawy obsługi komputera, nauczyli się pisać w edytorze tekstu, założyli własną skrzynkę e-mailową, poznali praktyczne udogodnienia, jakie daje Internet i nauczyli się korzystać z czytników e-booków. Uczestnikom szczególnie przypadła do gustu lekcja wykorzystująca Tłumacza Google i porównywarkę cen.

Od pierwszej edycji kursu minęło już kilka lat a „Internet 55+” ciągle cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród raciborzan. Kolejny kurs planujemy zorganizować jesienią. Serdecznie zapraszamy!

4maly                logomale_v

Galeria - Kurs komputerowy 55+ 04. 2019
Pliki do pobrania

Tagi: kurs, Internet 55+

Rozwiń
Konkurs wiedzy "Nela. Mała reporterka"
śro
10
kwi
kategoria:Konkursy wiedzy
terminy wydarzenia:10.04.2019
godz.:16:00
miejsce:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Na swoją pierwszą wyprawę z plecakiem wyruszyła, mając 5 lat. Wspięła się już na ponad 4000 m. n.p.m. w Andach, zaprzyjaźniła się z Masajem w Afryce, głaskała tygrysa w Tajlandii, a na Filipinach zeszła 120 metrów w głąb jaskiń. Historię Neli- najmłodszej na świecie reporterki znają czytelnicy raciborskiej biblioteki, która specjalnie z myślą o nich zorganizowała wczoraj konkurs wiedzy.

Dlaczego hipopotamy są groźne? Z czego są zbudowane tradycyjne domy w Etiopii? I co widnieje na koszulce, którą nosi Nela? W konkursie wiedzy dotyczących dwóch tomów z serii „Nela. Mała reporterka”: „Nela i tajemnice świata” oraz „Nela na 3 kontynentach” wzięło udział 15 młodych miłośników przygody i podróży. Poziom był bardzo wysoki i wyrównany a o wygranej zadecydowały pojedyncze punkty.

Wyniki konkursu:

I miejsce: Magdalena Gębska

II miejsce: Filip Gotzmann

III miejsce: Aleksandra Galli

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy zostali nagrodzeni dodatkowo książkami i grami planszowymi. Serdecznie gratulujemy!

 4maly  logomale_v

 

 

Galeria - Konkurs Nela 10.04.2019
Pliki do pobrania
Nela-Regulamin.docx(plik DOCX, 19,2 KB)
Nela-Formularz zgłoszenia.docx(plik DOCX, 20,66 KB)

Tagi: nela. mała reporterka, konkurs wiedzy

Rozwiń
Klub Malucha: wielkanocny koszyk
śro
10
kwi
kategoria:Klub Malucha
terminy wydarzenia:10.04.2019
godz.:09:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg

Święta tuż, tuż, dlatego kwietniowe spotkanie w Klubie Malucha poświęcone było wielkanocnemu koszykowi. W tym dniu biblioteka na Ostrogu przeżyła prawdziwe oblężenie a to za sprawą licznego grona maluchów i ich rodziców przybyłych z odległych stron, nawet z Kietrza czy Bluszczowa. Nigdy jeszcze nie było nas tak dużo!

Dla uczestników przygotowano szereg zadań plastycznych, w tym przyklejanie dużych papierowych pisanek, wyklejanie i ozdabianie jajek czy tworzenie łańcucha z zajączkami. Dzieci wysłuchały także wierszyków na temat Wielkanocy a potem wspólnie bawiły się klockami.

Spotkanie było także okazją do przypomnienia o akcji „Mała książka-wielki człowiek”, w ramach której każdy trzylatek może otrzymać bezpłatną „Wyprawkę czytelniczą”.

Kolejne zajęcia animacyjne w Klubie Malucha odbędą się 15 maja o godz. 9.00. Serdecznie zapraszamy!

Galeria - Klub Malucha Wielkanoc 10.04.2018
Pliki do pobrania

Tagi: klub malucha, wielkanocny koszyk

Rozwiń
Odkryj w sobie pasję-warsztaty
pią
05
kwi
kategoria:Warsztaty i kursy
terminy wydarzenia:05.04.2019
godz.:14:00
miejsce:Filia nr 9 Brzezie, ul. Myśliwca 9
organizator:Filia Nr 9 Brzezie

Kontynuacja warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży mających na celu rozwijanie umiejętności plastycznych i manualnych.

Tym razem tematem przewodnim będą zbliżające się święta Wielkanocne. W związku z tym będziemy wykonywać kartki świąteczne metodą quilling oraz haftem matematycznym. Inspiracją do zajęć będzie książka: Joanny Tołłoczko „Quilling”. Warsztaty poprowadzi czytelniczka biblioteki Zuzanna Koloska.

Tagi: warsztaty, brzezie, odkryj w sobie pasję

Rozwiń
Spotkanie po sąsiedzku: żywienie, profilaktyka oraz choroby psów i kotów
pią
05
kwi
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:05.04.2019
godz.:16:00
miejsce:Filia nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1
organizator:Filia Nr 3 Ocice

Po dłuższej przerwie, biblioteka w Ocicach reaktywowała cykl „Spotkań po sąsiedzku”. Kwietniowe spotkanie było poświęcone żywieniu, profilaktyce i chorobom naszych czworonogów. Temat omówiła lekarz weterynarii Monika Fita.

W trakcie spotkania szczegółowo zostały przedstawione zasady żywienia zwierząt. Specjalistka potwierdziła, że tak popularne i najczęściej wybierane przez właścicieli suche karmy i puszki, to nic innego jak jedzenie typu „fast food”. Tymczasem psy powinny otrzymywać zbilansowaną dietę składającą się z kaszy, gotowanego mięsa oraz gotowanych warzyw a dieta kota powinna składać się przede wszystkim z surowego mięsa i ryb. Ważnym aspektem jest także pilnowanie określonych pór karmienia.

Poruszony został także temat szczepień, badań kontrolnych czy chorób odzwierzęcych. Gość biblioteki podzielił się także informacją o przyczynach najczęstszych wizyt w przychodni weterynaryjnej z krótkim omówieniem poszczególnych chorób i ich leczeniem.

Na koniec Monika Fita - lekarz weterynarii z Centrum Zdrowia dla zwierząt Centrovet, prywatnie mieszkanka dzielnicy Ocice i właścicielka kotów i psa, chętnie odpowiadała na pytania publiczności, dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem, zarówno zawodowym jak i osobistym.

Galeria - Spotkanie z weterynarzem F3 05.04.2019
Pliki do pobrania

Tagi: spotkanie po sąsiedzku, monika fita

Rozwiń
Warsztaty Robotyki LEGO
czw
04
kwi
pią
05
kwi
kategoria:Warsztaty i kursy
terminy wydarzenia:04-05.04.2019
godz.:14:00
miejsce:Filia nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1
organizator:Filia Nr 3 Ocice

Bezpłatne warsztaty robotyki LEGO dla uczniów ZSP nr 2 w Ocicach. Dzieci będą pracować na zestawach LEGO WeDo, które umożliwiają tworzenie wielu nieskomplikowanych, atrakcyjnych wizualnie konstrukcji.

Zapisy przyjmowane są w bibliotece w Ocicach do końca marca.

Liczba miejsc ograniczona.

Tagi: warsztaty, robotyka LEGO

Rozwiń
Warsztaty na "5" - wielkanocne zajączki
czw
04
kwi
kategoria:Warsztaty i kursy
terminy wydarzenia:04.04.2019
godz.:13:00
miejsce:Filia nr 5 Płonia, ul. Sudecka 2
organizator:Filia Nr 5 Płonia

Warsztaty dla dzieci od 7 do 12 lat rozwijające umiejętności manualne i plastyczne. W kwietniu uczestnicy wykonają zajączki z kółek origami a inspiracją będzie książka „Magiczne kółeczka czyli origami płaskie z koła” Doroty Dziamskiej.

Tagi: warsztaty na 5, wielkanocne zajączki

Rozwiń
Warsztaty rękodzieła wielkanocnego
śro
03
kwi
kategoria:Warsztaty i kursy
terminy wydarzenia:03.04.2019
godz.:16:00
miejsce:Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
organizator:Filia Nr 10 Markowice

Po wiosennych porządkach przyszedł czas, aby świątecznie udekorować mieszkania! Biblioteka w Markowicach zaprosiła swoje czytelniczki na wielkanocne warsztaty rękodzieła.

Twórcze spotkanie polegało na ozdabianiu styropianowych jaj wielkanocnych sznurkiem jutowym i kolorowymi ozdobami. Każda uczestniczka warsztatów wykonała jajko o niepowtarzalnym wzorze. Spotkanie było także świetną okazją do polecenia sobie nawzajem książek dostępnych w bibliotece, związanych zarówno z tematyką zbliżających się świąt, jak również ciekawych powieści, przy których można odpocząć po świątecznej krzątaninie.

- W najbliższym czasie przygotowaliśmy jeszcze jedną atrakcję dla naszych czytelników. 25 kwietnia zapraszamy na slajdowisko z podróży na Sri Lankę Marzenny Mruk-Otulak połączone z degustacją herbaty – informuje Ewa Bedrunka, kierownik Filii nr 10 MiPBP w Markowicach.

Galeria - Warsztaty Wielkanocne F10 03.04.2019
Pliki do pobrania

Tagi: warsztaty, wielkanoc

Rozwiń
Fantastyczny Klub Filmowy
śro
03
kwi
kategoria:Inne dla młodzieży
terminy wydarzenia:03.04.2019
godz.:18:00
miejsce:Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
organizator:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży

Wygodne leżaki, niemal kinowe nagłośnienie, dobry film i oczywiście ciekawa dyskusja! Za nami drugie spotkanie Fantastycznego Klubu Filmowego organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu.

Nie zawiedli się miłośnicy kina fantasy i science fiction! Tym razem obejrzeli film, który w 2016 roku zdobył Oscara, opowiadający o delikatnej choć skomplikowanej relacji pomiędzy człowiekiem a robotem. Film zagrany został po mistrzowsku, szczególnie rola głównej postaci kobiecej pozostanie w pamięci na dłużej. Po filmie, w szerszym niż za pierwszym razem gronie, dyskutowano o naturze ludzkiej i omawiano przesłanie filmu. A co w przyszłym miesiącu?

- Obecni na wczorajszym spotkaniu kinomaniacy wybrali film, który obejrzymy 29 maja. Będzie szybka akcja, silne kobiety, szaleni mężczyźni i ponad dwie godziny doskonałej rozrywki. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej grupy na Facebooku pod nazwą Fantastyczny Klub Filmowy – mówi Magdalena Wieder z MiPBP, prowadząca spotkania.

Galeria - Fantastyczny Klub Filmowy 03.04.2019
Pliki do pobrania

Tagi: fantastyczny klub filmowy

Rozwiń
śro
03
kwi
kategoria:Inne
terminy wydarzenia:03.04.2019
godz.:16:00
miejsce:Uniwersytet Trzeciego Wieku
organizator:MiPBP w Raciborzu

Książki z dużą czcionką, kursy komputerowe, atrakcyjna oferta kulturalna i co ważne, wszystko bezpłatnie! Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna wspiera raciborskich seniorów, o czym mogli się przekonać studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W trakcie wykładu, wygłoszonego przez Instruktor MiPBP w Raciborzu panią Małgorzatę Michalczyk, zaprezentowano m.in. cele i zadania biblioteki, pokazano, jakie udogodnienia proponuje seniorom biblioteka oraz przedstawiono najciekawsze wydarzenia kulturalne odbywające się w najbliższym czasie. Studenci mieli okazję zobaczyć liczne zdjęcia ze spotkań autorskich, koncertów, spektakli na schodach, wystaw, konkursów i innych wydarzeń organizowanych przez raciborską bibliotekę.

Spore zainteresowanie wzbudziła szczególnie najnowsza usługa, a mianowicie możliwość wypożyczania czytników książek elektronicznych, dzięki którym osoby starsze i niedowidzące mogą cieszyć się ulubioną lekturą. Na koniec uczestnicy otrzymali foldery i ulotki informacyjne.

 

Galeria - Biblioteka dla seniora
Pliki do pobrania

Tagi: uniwersytet trzeciego wieku, wykład

Rozwiń
pon
01
kwi
kategoria:Spotkania autorskie dla dzieci
terminy wydarzenia:01.04.2019
godz.:09:00
miejsce:Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
organizator:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprosiła uczniów raciborskich szkół podstawowych na „Niekrólewską wyprawę”. Przewodnikiem był sam autor - pochodzący z Radlina student prawa Krzysztof Pławecki.

Wszystko zaczęło się od 5-letniej siostry Hani dla której Krzysztof Pławecki chciał napisać krótką bajkę. Pisanie jednak tak bardzo wciągnęło mieszkańca Radlina, że powstała książka. I to w dodatku książka niezwykła, bo napisana w całości 16-zgłoskowcem. W trakcie spotkania w bibliotece młody autor opowiedział dzieciom o tym jak powstała „Niekrólewska wyprawa” – od pomysłu aż po sam proces wydania. Zaprezentował także fragmenty opowieści o królu Janie i tajemniczej księdze, prezentując przy tym ciekawe ilustracje Katarzyny Winkler zachęcające do czytania. Uczniowie otrzymali w prezencie kolorowanki oraz zakładki do książek. Autor „Niekrólewskiej wyprawy” odpowiadał także chętnie na pytania publiczności a na koniec podpisywał swoje książki.

„Niekrólewską wyprawę” Krzysztofa Pławeckiego można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece. Zapraszamy do lektury!

Galeria - Krzysztof Pławecki 1.04

Tagi: krzysztof pławecki, niekrólewska wyprawa

Rozwiń
Raciborski Klub Fantastyki „Bastion”
sob
30
mar
kategoria:Bastion
terminy wydarzenia:30.03.2019
godz.:15:00-21:00
miejsce:Biblioteka ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu
24 osoby, trzy sesje RPG, mnogość gier planszowych – tak wyglądało spotkanie klubu "Bastion" w sobotę 30 marca. Rozegrano partie w gry planszowe, od klasyków jak Splendor, przez logiczne Abbalone po rozbudowaną Terraformację Marsa. Nie zabrakło także karcianek, w tym popularnej Magic: the Gathering, 7 Cudów Świata czy nowości: Fantastycznych Światów. Gracze przeżyli także ciekawe przygody w grach wyobraźni: Afterglow, Earthdown oraz The One Ring.
 

Kolejne spotkanie już 13 kwietnia o 15:00. Serdecznie zapraszamy!

Galeria - Bastion 30.04.2019
Pliki do pobrania

Tagi: Bastion, Goblikon, Fantastyka, Gry

Rozwiń
Piracka Noc z Andersenem
pią
29
mar
sob
30
mar
kategoria:Noc z Andersenem
terminy wydarzenia:29-30.03.2019
godz.:19:00
miejsce:Eureka Wypozyczalnia dla dzieci i młodzieży, ul. Jana Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Uroczyste ślubowanie na głównym pokładzie, tworzenie pirackiej bandery i szabli na bocianim gnieździe, partyjka w karty w kubryku i poszukiwanie nietypowego skarbu w kajucie Kapitana. W piątkową noc, raciborska bibliotekę opanowały pirackie bandery w ramach kolejnej Nocy z Andersenem.

„O gardło trzeba dbać, żeby móc szanty śpiewać! Na statku nie wolno się bić! Piraci dzielą się miejscem do spania oraz łupem po równo!” Żeby morska przygoda przebiegała bez większych kłopotów, młodzi piraci zapoznali się na początku z kodeksem (nieprzestrzeganie go groziło porzuceniem na bezludnej wyspie) oraz otrzymali imiona. Następnie zaopatrzeni w mapę i uzbrojeni w szable wyruszyli na podbój biblioteki – od piwnicy, aż po sam strych!

Najpierw pokład główny. Potem 18 kroków prosto i 24 do góry na bocianie gniazdo… Po drodze na piratów czekało mnóstwo przygód – m.in. ucieczka przed rekinami i syrenami, budowa statku czy spotkanie z Kapitanem Szablozębnym. Nieustraszone dzieci znalazły jeszcze resztki sił na wizytę w fotobudce i zredagowanie artykułu do gazety „PIRACI”. Zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzach piraci dopłynęli do brzegu prawie nad ranem.

Dziękujemy naszym darczyńcom- restauracji CASAGRANDE oraz piekarni „Alfred” za pomoc w organizacji imprezy. A wszystkie dzieci, które ominęła nasza nocna zabawa, zapraszamy w przyszłym roku!

Galeria - Piracka Noc z Andersenem 29-30.03.2019
Pliki do pobrania
noc_z_andersenem_regulamin.docx(plik DOCX, 21,15 KB)

Tagi: Noc z Andersenem

Rozwiń
Jak mogę...
wybierz stronę
zapisać się do biblioteki?
zamówić/ zarezerwować książkę?
przedłużyć termin zwrotu?
przetwarzanie danych osobowych
Kalendarz
wto
23
kwi
„Autyzm-wiem i rozumiem”-wernisaż wystawy pokonkursowej
kategoria: Wystawy
data: 23.04.2019
godz.: 16:00
miejsce: Galeria GAWRA, ul. Kasprowicza 12
śro
24
kwi
Dyskusyjny Klub Książki
kategoria: Dyskusyjny Klub Książki
data: 24.04.2019
godz.: 16:30
miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
czw
25
kwi
Sri Lanka-slajdowisko podróżnicze
kategoria: Spotkania autorskie dla dorosłych
data: 25.04.2019
godz.: 16:30
miejsce: Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
Zaproponuj tytuł
tytuł*:
autor*:
e-mail*:
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij walizkę.
Zapytaj bibliotekarza
imię i nazwisko*:
e-mail*:
treść zapytania*:
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij motocykl.
Portal https://www.biblrac.pl/ wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij