Kalendarz wydarzeń - Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu
zaloguj się
Znajdź książkę, muzykę, film...
Treść strony
Tytuł
Autor
na stronie w katalogu

Archiwum wydarzeń

2018
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
sierpień
styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
wrzesień
październik
listopad
grudzień
Wszystkie
Wypożyczalnia Główna
Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa
Filia nr 1 Studzienna
Filia Nr 2 Ostróg
Filia Nr 3 Ocice
Filia nr 4 Szpital Rejonowy
Filia Nr 5 Płonia
Filia Nr 8
Filia Nr 9 Brzezie
Filia Nr 10 Markowice
Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży
Galeria Gawra
MiPBP w Raciborzu
Mediateka
Skok w dal przeszłości
śro
27
cze
pią
31
sie
kategoria:Lato z Biblioteką
terminy wydarzenia:27.06-31.08.2018
godz.:11:00
miejsce:Filia nr 8, ul. Żorska 2
organizator:Filia Nr 8, MiPBP w Raciborzu

Zapraszamy do podróży w czasie przy pomocy magicznej kapsuły o nazwie F 8. Będziemy przemieszczać się w różne miejsca i okresy. Między innymi zwiedzimy zabytkowy Kraków, z Percy Jacksonem wejdziemy w świat greckich herosów, odziejemy rycerską zbroję a także dowiemy się, jak na przestrzeni lat wyglądała nasza mała, lokalna Ojczyzna.

Zajęcia w każdą środę i piątek w godz. 11.00-13.00.

4maly                              logomale_v

Pliki do pobrania

Tagi: lato z biblioteką, żorska

Rozwiń
Lato z biblioteką
wto
26
cze
czw
30
sie
kategoria:
terminy wydarzenia:26.06-30.08.2018
godz.:11:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

 Wakacje w mieście nie muszą być nudne, gdy spędzasz je z raciborską biblioteką! Przed nami bajkowe wtorki i kreatywne czwartki, warsztaty robotyki i programowania LEGO, atrakcyjne wycieczki i całe mnóstwo innych atrakcji. Sprawdź ofertę!

W tym roku, w związku z remontem Centrali biblioteki, zajęcia odbywać się będą w filii na Ostrogu przy ul. Bielskiej 12. Nie zmienia się natomiast formuła wakacyjnych spotkań, na które organizatorzy zapraszają tradycyjnie w każdy wtorek i czwartek w godz. 11.00-14.00. Pierwsze zajęcia już 26 czerwca!

W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci od 6 roku życia. W ramach Lata z biblioteką zaplanowano m.in. głośne czytanie bajek z różnych stron świata, warsztaty plastyczne, maraton gier planszowych, zabawy ruchowe i wycieczki m.in. do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie, Juraparku w Krasiejowie czy Muzeum Śląskiego w Katowicach.Obowiązują wcześniejsze zapisy w oddziałach i filiach biblioteki. Szczegółowe informacje: 32 415 84 86; 32 415 37 24.

Na wakacyjne zajęcia zapraszają także pozostałe filie biblioteczne. W Ocicach dzieci odkryją magiczny świat Alicji, w bibliotece na Płoni będzie jak na Dzikim Zachodzie, filia przy Żorskiej zrobi skok w dal przeszłości, w Brzeziu będzie otwarte wakacyjne biuro detektywistyczne Lassego i Mai a uczestnicy zajęć w bibliotece w Markowicach wyruszą w podróż szlakiem legend polskich. 

 

4maly                                  logomale_v

 

Pliki do pobrania

Tagi: lato z biblioteką

Rozwiń
Lato z biblioteką: szlakiem legend polskich
śro
04
lip
śro
29
sie
kategoria:Lato z Biblioteką
terminy wydarzenia:04.07-29.08.2018
godz.:12:00
miejsce:Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
organizator:Filia Nr 10 Markowice, MiPBP w Raciborzu

Tematem wiodącym akcji Lata z biblioteką w Markowicach będą baśnie i legendy polskie. Uczestnicy wysłuchają legend z wybranych miast Polski i wyruszą w wirtualną podróż w różne regiony ojczyzny. Przygotowane zostały prezentacje multimedialne i zajęcia plastyczno-techniczne.

Zajęcia w każdą środę lipca i sierpnia w godz. 12.00-14.00.

4maly                    logomale_v

Pliki do pobrania

Tagi: lato z biblioteką, Markowice, szlakiem legend

Rozwiń
czw
16
sie
kategoria:Lato z Biblioteką
terminy wydarzenia:16.08.2018
godz.:
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12

Na czwartkowym spotkaniu Lata w Bibliotece uczestnicy mieli okazję pograć w gry planszowe, które w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością. W ruch poszły pionki, kostki, karty, żetony, klocki, myszki i kot! Gry ćwiczą koncentrację, refleks i logiczne myślenie. Grając w nie można ze sobą rywalizować lub wspólnie dążyć do jednego wytyczonego celu – ale przede wszystkim świetnie się bawić i integrować! Dziś graliśmy m.in. w: Monopoly, Jenga, Duuuszki, Ubongo, Kot Stefan, Domek, SuperFarmer, Pizza!, Dobble, Zamek i wiele innych gier.

Galeria - Lato z Biblioteką.16.08
Pliki do pobrania

Tagi: gry planszowe, Lato z biblioteką

Rozwiń
wto
14
sie
kategoria:Lato z Biblioteką
terminy wydarzenia:14.08.2018
godz.:11:00-14:00
miejsce:
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

Ciao, Italia! Bajkowy Wtorek spędziliśmy tym razem na południu Europy, w słonecznych Włoszech. Wprowadzeniem do tematu była krótka prezentacja symboli tego kraju – szybkie espresso, do tego cantucci z kawałkami migdałów podróż gondolą w Wenecji… Wiedzę o zwyczajach kraju pogłębiło wspólne czytanie ze zbioru „Bajarka opowiada. Zbiór baśnie z całego świata” Marii Niklewiczowej, z której repertuaru odczytano baśń „Koguci kamień”.

Krótki kurs ludowego tańca, wywodzącej się z Neapolu taranteli rozruszał wszystkich – teraz są gotowi na udział w feście, tradycyjnym włoskim święcie. Nie mogło również zabraknąć pizzy! Każdy miał okazję zaprojektować swój własny krążek smakowitego przysmaku rodem z Włoch. Na koniec na uczestników zajęć czekało spotkanie z najsłynniejszym drewnianym chłopcem, Pinokiem w filmowej wersji Roberto Benigniego.

Galeria - Lato z Biblioteką 14.08
Rozwiń
Konwent miłośników gier i fantastyki NERD 2018
pią
10
sie
nie
12
sie
kategoria:Goblikon / NERD
terminy wydarzenia:10-12.08.2018
godz.:12:00
miejsce:Społeczne Gimnazjum dla Dorosłych, ul. Opawska 81
organizator:MiPBP w Raciborzu

Tegoroczny NERD będzie już piątą edycją tego zlotu fanów gier bez prądu. Hasło „Graj w zielone!” nawiązuje do tradycji pierwszego raciborskiego konwentu – Goblikonu, który w tym roku urządził sobie przerwę.

Na NERDzie będzie można przede wszystkim zagrać – w planszówki, karcianki, gry towarzyskie oraz narracyjne i teatralne gry fabularne, czyli sesje RPG i larpy. Organizatorzy już teraz zapowiadają trzy turnieje eliminacyjne do Mistrzostw Polski i Świata w grach: Carcassone, Wsiąść do Pociągu oraz ICECOOL, w których będzie można wygrać atrakcyjne nagrody. Nie zabraknie prelekcji i konkursów a na placu szkolnym, w otwartej strefie, będzie można wypocząć na leżakach i wziąć udział w dodatkowych atrakcjach.

Więcej informacji tutaj: grupanerd.wordpress.com.

Galeria - Nerd 2018
Pliki do pobrania

Tagi: nerd 2018, graj w zielone

Rozwiń
czw
09
sie
kategoria:Lato z Biblioteką
terminy wydarzenia:09.08.2018
godz.:8:00-16:00
miejsce:Krasiejów
organizator:MiPBP w Raciborzu

Jak wyglądał nasz świat milion lat temu? Który z dinozaurów miał mózg wielkości orzeszka laskowego? Czy popularna seria filmów „Park Jurajski” przeinacza fakty? Odpowiedzi na te pytania znają uczestnicy wycieczki do JuraParku w Krasiejowei, gdzie wybrali się w czwartek 9 sierpnia w ramach zajęć Lato z Biblioteką.

Wycieczka rozpoczęła się od Wielkiego Wybuchu. Dzięki przejażdżce Tunelem Czasu dzieci poznały historię naszej planety nie tylko od zarania jej dziejów, ale i sprzed jej istnienia. Zobaczyły jak narodziła się Ziemia, jak ewoluowały pierwsze formy życia oraz jakie kataklizmy naturalne kształtowały kolejne etapy jej rozwoju. Następnie zajrzeli do pawilonu Paleontologicznego, który stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Można tam zobaczyć rekonstrukcję szkieletu pradinozaura, Silesaurusa opolensis – lokalnej gwiazdy, ponieważ odkryty został właśnie w Krasiejowie.

Uzbrojeni w podstawową wiedzę paleontologiczną uczestnicy wycieczki ruszyli trasą ścieżki edukacyjnej, na której zobaczyli ponad 70 gatunków mezozoicznych gadów i płazów – wszystkie wykonane w skali 1:1. Chwilę ochłody zapewniła wizyta w Prehistorycznym Oceanarium. Magia obrazu 3D pozwoliła stanąć oko w oko z m.in. Megalodonem, rybopodobnym Mozazaurem czy charakterystycznie uzębionym Liopleurodonem.

W ramach akcji Lato z Biblioteką odbędzie się jeszcze jedna wycieczka – 23 sierpnia do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. O szczegóły prosimy pytać w Fili nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12.

Galeria - Lato z Biblioteką. Wycieczka Krasiejów 09.08.2018
Pliki do pobrania
Rozwiń
Lato z biblioteką: Ocice
pią
06
lip
śro
08
sie
kategoria:
terminy wydarzenia:06.07-08.08.2018
godz.:11:00
miejsce:Filia nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1
organizator:Filia Nr 3 Ocice, MiPBP w Raciborzu

6 i 20 lipca przeniesiemy się w magiczny świat Alicji.

Wysłuchamy fragmentów „Alicji w krainie czarów” i porozmawiamy o tym, co działo się po drugiej stronie lustra. Nie zabraknie spotkania z kapelusznikiem, gry w krykieta, tworzenia prac plastycznych, gier, łamigłowek i zabaw.

 

Z kolei 25 lipca i 8 sierpnia wybierzemy się w podróż z Doktorem Dolittle.

Każde spotkanie będzie się rozpoczynało od wysłuchania fragmentów książki o przygodach doktora Dolittle.

Nauczymy się języka zwierząt razem z papugą Polinezją. Stworzymy historyjkę obrazkową na motywach powieści. Podyskutujemy o domowych pupilach i o przyjaźni z nimi. Będą też zajęcia plastyczno-literackie oraz zabawowo-rozrywkowe i kształcące.

 

Tagi: lato z biblioteką, ocice

Rozwiń
wto
07
sie
kategoria:Lato z Biblioteką
terminy wydarzenia:07.08.2018
godz.:11:00-14:00
miejsce:Filia Nr 2 Ostróg ul.Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

W tym tygodniu uczestnicy Lata z Biblioteką spędzili Bajowy Wtorek na afrykańskim kontynencie. Gorąca aura sprawiła, że nikomu nie był potrzebny bilet lotniczy, by poczuć się jak podczas safari.

Wprowadzeniem do zajęć było głośne czytanie opowieści z książki „26 bajek z Afryki”, które odkryły przed dziećmi skarbiec z tajemnicami baśniowego Czarnego Kontynentu. W trakcie zajęć plastycznych było kolorowo, stworzono bowiem kolekcję tradycyjnej biżuterii wpisująca się w modnych styl etno. Nie zabrakło również czasu na porcję gier i zabaw na słonecznym podwórku.

Galeria - Lato z Biblioteką 07.08
Rozwiń
czw
02
sie
kategoria:
terminy wydarzenia:02.08.2018
godz.:
miejsce:Filia Nr 2 Ostróg ul.Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

Akcja "Sieciaki na wakacjach" już na stałe wpisała się w kalendarz imprez raciborskiej biblioteki. Celem akcji jest poznanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, wykorzystując w edukacji elementy zabawy. Organizatorami wakacyjnych spotkań z Sieciakami są Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacja Orange.

Scenariusz zajęć został oparty na filmie o przygodach grupy dzieci, Sieciaków - w składzie Ajpi, Netka, Spociak i Kompel. Pojawiły się również tzw. czarne charaktery, przedstawiciele Czystego Zła: Kłamacz, Kradziej, Śmieciuch i Bełkot. Perypetie Sieciaków w walce z Czystym Złem uczą jak radzić sobie z zagrożeniami, które niesie niewłaściwe wykorzystywanie Internetu do zabawy.

Towarzyszące spotkaniu zagadki i pytania konkursowe potwierdziły, że uczestnicy zajęć znają zasady bezpiecznego korzystania z komputera podłączonego do sieci – m.in. iż nie należy podawać swoich danych osobowych oraz zabezpieczyć komputer programem antywirusowym

Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkowy dyplom, ulotki i naklejki, które będą przypominać o zdobytej wiedzy.

Galeria - Lato z Biblioteką 02.08

Tagi: Lato, biblioteka, wakacje, filia2

Rozwiń
wto
31
lip
kategoria:Lato z Biblioteką
terminy wydarzenia:31.07.2018
godz.:
miejsce:Rudy
organizator:MiPBP w Raciborzu

Stoi na stacji w Rudach Raciborskich lokomotywa… We wtorek, w ostatni dzień lipca, pot spływał nie tylko z lokomotywy, ale i z uczestników Lata z Biblioteką. Wizyta w Stacyjkowie była kolejną z atrakcji jakie biblioteka przygotowała dla najmłodszych.

 

Na terenie Stacyjkowa – oprócz kolejki wąskotorowej - znajduje się również dziecięcy park liniowy, który zapewnił uczestnikom chwile pełne bezpiecznego szaleństwa. Kolejnym punktem wycieczki była prezentacja średniowiecznych strojów. Dzielni ochotnicy - nie pomni na upał – wypróbowali na własnej skórze ubiór codzienny średniowiecznego chłopa i wojaka. Koła w ruch! Jednak największą atrakcją Stacyjkowa jest bez wątpienia kolejka wąskotorowa. Wagoniki zapełnione uczestnikami Lata z Biblioteką odbyły podróż na trasie Rudy – Paproć – Rudy. Nie rozpędziły się przy tym jak Pendolino, ale pęd wiatru i tak mile schłodził rozgrzanych wycieczkowiczów.

 

To nie koniec wyjazdowych atrakcji! Już 9 sierpnia odbędzie się wycieczka do JuraParku w Krasiejowie, natomiast 23 sierpnia zwiedzimy Park Doświadczeń w Krakowie.

Chętnych zapraszamy do kontaktu z Filią nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12, tel. 32 415 84 86.

Galeria - Lato z Biblioteką. Wycieczka Rudy-Stacyjkowo 31.07.2018
Rozwiń
Lato na Dzikim Zachodzie
pon
02
lip
pon
30
lip
kategoria:Lato z Biblioteką
terminy wydarzenia:02-30.07.2018
godz.:11:00
miejsce:Filia nr 5 Płonia, ul. Sudecka 2
organizator:Filia Nr 5 Płonia, MiPBP w Raciborzu

Zapraszamy w podróż po Dzikim Zachodzie!

W programie: poznawanie przygód Ani, Bartka, Mary Jane, Jima i Martina z książki „Przepowiednia Synów Słońca” Agnieszki Stelmaszyk; zajęcia plastyczne tematycznie nawiązujące do Dzikiego Zachodu; gry i zabawy.

Spotkania w każdy poniedziałek lipca w godz. 11.00-13.00.

Tagi: lato z biblioteką, płonia

Rozwiń
Wakacyjne biuro detektywistyczne
pon
02
lip
pią
13
lip
kategoria:Lato z Biblioteką
terminy wydarzenia:02-13.07.2018
godz.:12:00
miejsce:Filia nr 9 Brzezie, ul. Myśliwca 9
organizator:Filia Nr 9 Brzezie, MiPBP w Raciborzu

Zajęcia literacko-detektywistyczne odbywać się będą 2, 6, 9, 13 lipca w godz. 12.00-15.00.

W trakcie tych spotkań uczestnicy poznają detektywów – bohaterów książek Martina Widmarka: Lassego i Mai, nabędą umiejętność tropienia przestępców poprzez intrygujące gry i zabawy, połączone z rozwiązywaniem zagadek. W ramach zajęć plastycznych nauczą się sporządzać portrety znanych detektywów.

Pliki do pobrania

Tagi: lato z biblioteką, brzezie

Rozwiń
wto
24
lip
czw
26
lip
kategoria:Lato z Biblioteką
terminy wydarzenia:24-26.07.2018
godz.:11:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

Bajkowe misie we wtorek i nie całkiem straszne potwory w czwartek. Za nami kolejny pełen atrakcji tydzień przy Bielskiej 12 w ramach akcji „Lato z biblioteką”.

„Na dobranoc - dobry wieczór, miś pluszowy śpiewa Wam…”. Głównym bohaterem bajkowego wtorku w raciborskiej bibliotece był Miś Uszatek. Na początku dzieci obejrzały jeden z odcinków Misia Uszatka zatytułowany „Skrzynia”. Był to wstęp do lubianej przez uczestników zabawy, w której z zawiązanymi oczami musieli odgadnąć co znajduje się w tajemniczych pojemnikach. A były to często bardzo dziwne przedmioty… Następnie należało wykonać Misia Uszatka z przygotowanych kółek i kółeczek. Korzystając z pięknej aury dzieci wyszły także na pobliskie podwórko, gdzie doskonaliły umiejętność chodzenia po linie (slackline). Na koniec tradycyjnie odpoczęły na dywanie w trakcie projekcji filmu… oczywiście o misiu.

Z kolei na czwartkowym spotkaniu w ramach "Lata z biblioteką" uczestnicy przekonali się czy strach ma wielkie oczy. W tym celu m.in. wysłuchali fragmentów "Małej Encyklopedii Domowych Potworów". Następnie każdy wykonał swojego potwora z kolorowych papierów a w środku jego paszczy ukrył krótką wiadomość lub imię. Na koniec, w celu odgonienia złych stworów, dzieci wykonały jeszcze kolorowe maski.

- W najbliższy wtorek odwiedzimy Stacyjkowo w Rudach Raciborskich. Na wycieczkę zostało jeszcze kilka ostatnich miejsc. Zainteresowanych zapraszamy do biblioteki na Ostrogu przy ul. Bielskiej 12 – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP w Raciborzu.

Galeria - Lato z Biblioteką 24.07
Galeria - Lato z Biblioteką 26.07

Tagi: lato z biblioteką

Rozwiń
Pograjmy razem! - Klub Gier Planszowych
pią
20
lip
kategoria:Inne dla młodzieży
terminy wydarzenia:20.07.2018
godz.:15:00 - 21:00
miejsce:Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, Rynek 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Przed nami trzydniowe wielkie święto fanów gier bez prądu – NERD 2018! Tymczasem najbardziej wytrwali miłośnicy tej formy rozrywki uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach Klubu Gier Planszowych w raciborskiej bibliotece.

Fani planszówek nie odpoczywają nawet w wakacje, o czym świadczy frekwencja na ostatnim spotkaniu Klubu Gier Planszowych, który odbył się w ubiegły piątek w Wypożyczalni Naukowej przy Rynku 12. Tym razem uczestnicy sięgnęli po takie gry jak Ubongo, Ryzyk Fizyk, 5 sekund, Kalambury de luxe, Jenga, Zakazana wyspa czy popularny Monopol. Oczywiście organizator spotkania – raciborska biblioteka zapewniła całe mnóstwo innych planszówek, więc gracze mieli w czym wybierać.

- Miło nam również poinformować, że projekt jednego z klubowiczów został zakwalifikowany do głosowania w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Projekt nosi nazwę „Biblioteka gier planszowych” i zakłada m.in. zakup kilkudziesięciu tytułów gier planszowych oraz organizację I Raciborskiego Festiwalu Gier Planszowych. Zachęcamy do głosowania – mówi Katarzyna Richter z MiPBP, koordynatorka Klubu Gier Planszowych.

Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się 24 sierpnia. W międzyczasie organizatorzy zapraszają na konwent miłośników gier i fantastyki NERD 2018: graj w zielone w dniach 10-12 sierpnia. Przypomnijmy, NERD 2018 odbędzie się w Raciborzu już po raz piąty. W programie jak zawsze planszówki, karcianki, gry towarzyskie oraz narracyjne i teatralne gry fabularne, czyli sesje RPG i larpy. Organizatorzy zapowiadają także trzy turnieje eliminacyjne do Mistrzostw Polski i Świata w grach: Carcassone, Wsiąść do Pociągu oraz ICECOOL. Nie zabraknie prelekcji, konkursów i strefy relaksu. Więcej informacji tutaj: grupanerd.wordpress.com.

Galeria - Zagrajmy razem 20.07.2018
Pliki do pobrania

Tagi: klub gier planszowych

Rozwiń
czw
19
lip
kategoria:Lato z Biblioteką
terminy wydarzenia:19.07.2018
godz.:11:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

Czary mary, hokus pokus… i biblioteka na Ostrogu zamieniła się w Akademię małego czarodzieja! Za nami kolejne spotkanie wypełnione twórczymi zajęciami plastycznymi, wesołą zabawą i ulubionymi bajkami w ramach akcji „Lato z biblioteką”.

Na początku dzieci poznały sławnych książkowych czarodziejów m.in. Pana Twardowskiego, Dumbledora, Hermionę czy Gargamela. Następnie zaopatrzyły się w magiczne różdżki i peleryny, które wykonały wykorzystując drewniane patyczki, kolorowe bibuły, duże arkusze szarego papieru i… pieczątki z ziemniaków.

Czy można odbijać bańki mydlane jak piłkę, przejść przez otwór w małej kartce i nie zmoczyć chusteczki w trakcie wkładania jej do miski z wodą? Z pomocą magicznych różdżek wykonanych przez uczestników „Lata z biblioteką” można! Dzieci z zapartym tchem śledziły ciekawe sztuczki i chętnie zgłaszały się do pomocy.

Czarowanie wcale nie jest proste, dlatego w ramach zasłużonego odpoczynku uczestnicy najpierw wysłuchali opowieści pt. „Dziwni klienci” S. Hay a następnie obejrzeli film na motywach powieści znanej wszystkim autorki Harry’ego Pottera J.K. Rowling.

Kolejne spotkanie odbędzie się już jutro tj. we wtorek 24 lipca o godz. 11.00 w bibliotece przy ul. Bielskiej 12. W programie jak zwykle sporo atrakcji, tym razem z misiami w roli głównej a także możliwość zapisu dzieci na planowane w najbliższym czasie wycieczki – do Stacyjkowa w Rudach Raciborskich 31 lipca i do JuraParku w Krasiejowie 9 sierpnia. Serdecznie zapraszamy!

Galeria - Lato z biblioteką 19.07

Tagi: lato z biblioteką

Rozwiń
Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu - wycieczka do Katowic
wto
17
lip
kategoria:Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu
terminy wydarzenia:17.07.2018
godz.:
miejsce:Katowice
organizator:Filia Nr 2 Ostróg

Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu nie próżnuje nawet w wakacje! Po całorocznych spotkaniach przy Bielskiej 12 panie z klubu wyruszyły na pierwszą z dwóch zaplanowanych wycieczek – odwiedziły Bibliotekę Śląską oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.

Deszczowa aura nie wystraszyła uczestniczek, które z samego rana wyruszyły pociągiem do stolicy naszego województwa. Pierwsze kroki panie skierowały do gmachu biblioteki przy placu Europy. Tu mogły zobaczyć m.in. Dział Zbiorów Specjalnych a w nim najmniejsze książki świata czy cenne starodruki, dział filmów oraz dokumentów dźwiękowych z unikatowymi, kolekcjonerskimi zbiorami i czytelnię prasy oraz czytelnię ogólną. Jednak największe wrażenie zrobiło na nich miejsce na co dzień niedostępne dla zwiedzających a mianowicie Magazyn Wysokiego Składowania, gdzie zgromadzonych jest blisko 500 mln woluminów.

-Dowiedziałyśmy się, że realizuje się tu dziennie ponad 650 zamówień a droga którą musi przebyć książka to dziesięć pięter. Wszystko jest oczywiście w pełni zautomatyzowane. Zamówienie dociera do czytelnika w około 20 minut – mów Jolanta Sienkiewicz z MiPBP, organizatorka wycieczki.

Kolejnym punktem programu był gmach nowo wyremontowanego Muzeum Śląskiego, w którym panie odwiedziły m.in. galerię śląskiej sztuki sakralnej i sztuki polskiej 1800-1945, zwiedziły laboratorium przestrzeni teatralnych oraz obejrzały wystawę poświęconą historii Górnego Śląska.

Na kolejną wycieczkę Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu zaprasza 28 sierpnia. Tym razem uczestnicy odwiedzą Palmiarnię w Gliwicach. Szczegółowe informacje pod nr telefonu 32 415 84 86.

Galeria - KPB-wycieczka do Katowic
Pliki do pobrania

Tagi: klub przyjaciół biblioteki na Ostrogu

Rozwiń
wto
17
lip
kategoria:Lato z Biblioteką
terminy wydarzenia:17.07.2018
godz.:11:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

W czasie deszczu dzieci się nudzą? Nie w bibliotece! W trakcie kolejnego spotkania przy Bielskiej 12 dzieci poznały niezwykłe historie superbohaterek.

Dziesięciolatka na tronie, pierwsza kobieta chirurg, alpinistka, kobieta szpieg… Bohaterki i buntowniczki. Wtorkowe zajęcia w ramach „Lata z biblioteką” poświęcone były niezwykłym kobietom. W trakcie prezentacji multimedialnej dzieci poznały m.in. sylwetki Ireny Sendlerowej, Wandy Rutkiewicz, Jessici Watson czy Maud Wagner. Zainspirowane ich barwnymi biografiami, z wielką uwagą wysłuchały opowiadania poświęconego Krystynie Skarbek- agentce wywiadu, która wyprzedziła Jamesa Bonda. Na koniec uczestnicy zaprojektowali i własnoręcznie ozdobili koszulki oraz obejrzeli bajkę nawiązującą do tematu - „Vaiana: Skarb oceanu”.

Spotkanie zainspirowane zostało trzema książkami: „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” E. Favilli i F. Cavallo, „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” A. Dziewit-Meller i „Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia” M. Frąckiewicz, które można oczywiście wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.

- Na kolejne zajęcia zapraszamy już jutro o godz. 11.00 do biblioteki na Ostrogu, która specjalnie z tej okazji zamieni się w Akademię Małego Czarodzieja – informuje Liliana Borkowska, która poprowadzi czwartkowe zajęcia.

Galeria - Lato z biblioteką 17.07

Tagi: lato z biblioteką

Rozwiń
czw
12
lip
kategoria:Lato z Biblioteką
terminy wydarzenia:12.07.2018
godz.:09:00
miejsce:Muzeum Śląskie w Katowicach
organizator:MiPBP w Raciborzu

Muzealna, wakacyjna lekcja i warsztaty pszczelarskie przy otwartych ulach – uczestnicy „Lata z biblioteką” wybrali się wczoraj na pierwszą z czterech zaplanowanych wycieczek. Odwiedzili nowo wyremontowaną siedzibę Muzeum Śląskiego w katowickiej Strefie Kultury.

Na zielonych terenach Muzeum Śląskiego pierwsza grupa z zapartym tchem odkrywała tajemnice pszczelego świata. Dzieci w specjalnych ochronnych kapeluszach uczestniczyły w typowych pracach pszczelarskich przy otwartych ulach. Największym wyzwaniem okazało się wytropienie królowej matki. Uczestnicy warsztatów byli także świadkami narodzin jednej z pszczół a co odważniejsi zdecydowali się pogłaskać trutnia. Na koniec każdy mógł spróbować pysznego miodu wyprodukowanego przez poznane pszczółki. To była bardzo słodka lekcja!

Druga grupa w tym czasie odbyła pasjonującą wycieczkę szlakiem krajobrazów w Galerii sztuki polskiej z plecakiem, kocykiem i kartą pracy. Jak dobrze przygotować się do podróży? Dokąd możemy udać się na wycieczkę? Czy możemy przeżywać wielkie przygody bez wychodzenia z domu? Uczestnicy zajęć spróbowali odpowiedzieć na te pytania w trakcie zajęć skupionych wokół polskiego malarstwa.

Muzeum Śląskie, które w ostatnich latach przeszło gruntowny remont, zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie, dlatego po zakończonych warsztatach dzieci wjechały jeszcze windą na wieżę widokową, gdzie z wysokości 40 metrów mogły podziwiać zarówno Strefę Kultury jak i całą panoramę Katowic.

Na uczestników Lata z biblioteką czekają jeszcze trzy wycieczki – do Stacyjkowa w Rudach Raciborskich, JuraParku w Krasiejowie i Ogrodu Doświadczeń w Krakowie. Serdecznie zapraszamy!

4maly                                  logomale_v

Galeria - Muzeum Śląskie
Pliki do pobrania

Tagi: lato z biblioteką, muzeum ślaskie, wycieczka

Rozwiń
wto
10
lip
kategoria:Lato z Biblioteką
terminy wydarzenia:10.07.2018
godz.:11:00
miejsce:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
organizator:Filia Nr 2 Ostróg, MiPBP w Raciborzu

Ciekawa prezentacja multimedialna, inspirujące zajęcia plastyczne, ruch na świeżym powietrzu a w ramach relaksu seans filmowy… Uczestnicy „Lata z biblioteką” na nudę nie narzekają! Kolejny bajkowy wtorek w ramach zajęć na Ostrogu był poświęcony postaci Koziołka Matołka.

W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do… biblioteki! Na początku zajęć dzieci obejrzały prezentację multimedialną poświęconą nie tylko słynnemu bohaterowi jednej z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych, ale również jego twórcom - Kornelowi Makuszyńskiemu i Marianowi Walentynowiczowi. Korzystając z dobrej pogody, uczestnicy zajęć udali się na pobliskie podwórko, gdzie tym razem mogli dać upust swoim artystycznym zdolnościom, malując na rozpiętej między drzewami przezroczystej folii. Filię nr 2 przy Bielskiej 12, w której odbywają się zajęcia, odwiedziła tego dnia także grupa z pobliskiego Zespołu Szkół Specjalnych, która chętnie włączyła się w zajęcia plastyczne.

Już jutro dzieci odwiedzą Muzeum Śląskie w Katowicach, gdzie będą uczestniczyć w warsztatach pszczelarskich i muzealnej wycieczce. Oczywiście cały czas można jeszcze dołączyć do zajęć organizowanych przez filie biblioteczne. Szczegółowy harmonogram spotkań dostępny na stronie internetowej biblioteki.

Galeria - Lato z biblioteką 10.07

Tagi: lato z biblioteką

Rozwiń
Jak mogę...
wybierz stronę
informacje o przetwarzaniu danych osobowych
zapisać się do biblioteki?
zamówić/ zarezerwować książkę?
przedłużyć termin zwrotu?
Kalendarz
wto
26
cze
czw
30
sie
Lato z biblioteką
kategoria:
data: 26.06-30.08.2018
godz.: 11:00
miejsce: Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
śro
27
cze
pią
31
sie
Skok w dal przeszłości
kategoria: Lato z Biblioteką
data: 27.06-31.08.2018
godz.: 11:00
miejsce: Filia nr 8, ul. Żorska 2
śro
04
lip
śro
29
sie
Lato z biblioteką: szlakiem legend polskich
kategoria: Lato z Biblioteką
data: 04.07-29.08.2018
godz.: 12:00
miejsce: Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
Zaproponuj tytuł
tytuł*:
autor*:
e-mail*:
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij piłke.
Zapytaj bibliotekarza
imię i nazwisko*:
e-mail*:
treść zapytania*:
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij walizkę.
Sonda
Czy chciałbyś korzystać z oferty firmy Legimi na takich zasadach jak z IBUK Libra??
TAK
NIE
Portal https://www.biblrac.pl/ wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij