zaloguj się
Znajdź książkę, muzykę, film...
Treść strony
Tytuł
Autor
na stronie w katalogu

Aktualności

„Jak umysł rośnie w siłę, gdy mózg się starzeje” w prezencie od IBUK LIBRA
Data dodania: 05.11.2019

Ta książka zmieni Twój sposób myślenia o starzeniu – i o myśleniu! Po inspirującym treningu pamięci z dr Wandą Matras-Mastalerz, raciborska biblioteka poleca najnowszy prezent od Ibuk Libra - książkę „Jak umysł rośnie w siłę, gdy mózg się starzeje” Elkhonona Goldberga.

Mózg człowieka starzeje się tak samo, jak całe jego ciało. Z biegiem czasu nieuchronnie zachodzą w nim zmiany: masa i objętość mózgu spada o ok. 2% na każde 10 lat. Komory powiększają się, a bruzdy stają się wyraźniejsze. Zmniejsza się gęstość synaps, słabnie przepływ krwi. A jednak osoby starsze często ujawniają zdolności nieobecne na wcześniejszych etapach rozwoju: dostrzegają na pozór trudne do uchwycenia zależności między rzeczami, ich intuicja bywa trafniejsza, rozumienie problemów – głębsze, a wiedza ekspercka budzi szacunek i podziw. Jak to się dzieje, że w miarę starzenia się mózgu umysł rośnie w siłę, a jego użytkownik zyskuje mądrość? Elkhonon Goldberg - profesor neurologii na New York University School of Medicine zaprasza w fascynującą podróż po świecie ludzkiego poznania.

Raz w miesiącu, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zachęca do skorzystania z akcji PREZENT OD IBUK LIBRA, w ramach której można sięgnąć po dodatkową nowość wydawniczą. Aby wypożyczyć książkę, wystarczy jedynie dostęp do Internetu i indywidualny kod PIN, który można otrzymać w oddziałach i filiach raciborskiej biblioteki. Książka dostępna jest do 30 listopada.

Tagi: ibuk libra

Rozwiń
Pisarze zmarli w 2019 roku
Data dodania: 31.10.2019

Toni Morrison, W.E.B. Griffin, Tony Buzan, Warren Adler, Judith Krantz czy Natalia Rolleczek... To tylko kilka nazwisk z listy znanych i cenionych pisarzy, którzy odeszli w 2019 roku. Pamięć o nich pozostaje w książkach, dostępnych oczywiscie w zbiorach naszej biblioteki.

 

 

 

 

Mirjam Pressler. Urodzona 18 czerwca 1940 w Darmstadt. Niemiecka pisarka i tłumaczka. Jest uważana za jedną z najpopularniejszych niemieckich autorek książek dla dzieci i nastolatków. Zmarła 16 stycznia.

Sam Savage. Urodzony 9 listopada 1940 w Camden. Amerykański powieściopisarz. Autor powieści „Firmin: przygody wielkomiejskiej szumowiny”. Zmarł 17 stycznia.

Rosamunde Pilcher. Urodzona 22 września 1924 w Lelant. Angielska pisarka, oficer Orderu Imperium Brytyjskiego. Jej powieści, to m.in. „Ostatnie chwile lata”, „Odgłosy lata”, „Wrzesień”, „Dziki tymianek”. Zmarła 6 lutego.

W.E.B. Griffin. Urodzony 10 listopada 1929 w Newark. Amerykański autor powieści sensacyjnych i wojennych, m.in. „Braterstwo broni”, „Więzy honoru”, „Prezydencki agent”. Zmarł 12 lutego.

Andrea Levy. Urodzona 7 marca 1956 w Londynie. Brytyjska pisarka pochodzenia jamajskiego. Autorka czterech powieści (m.in. „Wysepki”) autobiografii oraz zbioru opowiadań. Laureatka licznych nagród literackich. Zmarła 14 lutego.

Jeraldine Saunders. Urodzona 3 września 1923 w Los Angeles. Amerykańska pisarka i wykładowczyni. Jest twórczynią „Horoskopu partnerskiego”. Zmarła 25 lutego.

Maria Iwaszkiewicz. Urodzona 22 lutego 1924 w Warszawie. Polska pisarka, felietonistka i dziennikarka. Autorka książek o tematyce gastronomicznej i wspomnieniowych, m.in. „Gawędy o jedzeniu”, „Kuchnia francuska”, „Kuchnia węgierska”, „Z moim ojcem o jedzeniu”. Zmarła 23 marca.

Charles Van Doren. Urodzony 12 lutego 1926 w Nowym Jorku. Amerykański pisarz i wydawca. Syn zdobywcy Nagrody Pulitzera, poety, krytyka literackiego i pisarza Marka Van Dorena i pisarki, Doroty Van Doren. Jego najsłynniejszą książką jest wydana również po polsku „Historia wiedzy”. Zmarł 9 kwietnia.

Tony Buzan. Urodzony 2 czerwca 1942 w Palmers Green. Angielski pisarz i konsultant edukacyjny. Napisał ponad 82 książki, jest twórcą koncepcji map myśli, myślenia promienistego, umiejętności posługiwania się umysłem. Jego dzieła to m.in. „Głowa przede wszystkim”, „Pamięć na zawołanie” czy „Podręcznik szybkiego czytania”. Zmarł 13 kwietnia.

Gene Wolfe. Urodzony 7 maja 1931 w Nowym Jorku. Amerykański pisarz science fiction i fantasy. Zdobył wiele nagród literackich science fiction i fantasy. Znany ze swojej serii „Book of the New Sun” a także powieści: „Żołnierz Arte” i „Żołnierz z mgły”. Zmarł 14 kwietnia.

Warren Adler. Urodzony 16 grudnia 1927 w Brooklynie. Amerykański pisarz i dramaturg. Autor książek m.in. „Wojna państwa Rose”, „Dzieci państwa Rose”, „Prywatne kłamstwa”, „Więzy krwi”, „Naturalni wrogowie”. Zmarł 15 kwietnia.

Józef Bułatowicz. Urodzony w 1935 roku. Polski literat, pedagog, autor wierszy, sentencji, maksym i aforyzmów, opracował antologię „Z fraszką przez stulecia”. Zmarł 11 maja.

Herman Wouk. Urodzony 27 maja 1915 w Bronx. Amerykański powieściopisarz, autor takich bestsellerów, jak „Bunt na okręcie”, „Wichry wojny” oraz „Wojna i pamięć”. Zmarł 17 maja.

Tony Horwitz (właśc. Anthony Lander Horwitz). Urodzony 9 czerwca 1958 w Waszyngtonie. Amerykański pisarz i dziennikarz. Autor książki „Błękitne przestrzenie: Wyprawa śladami kapitana Cooka”. Zmarł 27 maja.

Zbigniew Domino. Urodzony 21 grudnia 1929 w Kielnarowej. Polski pisarz, reportażysta, autor powieści, zbiorów opowiadań - m.in. „Wicher szalejący”, „Złota pajęczyna”, „Syberiada polska”, „Sztorm”, „Czas kukułczych gniazd”. Zmarł 11 czerwca.

Judith Krantz. Urodzona 9 stycznia 1928 w Nowym Jorku. Amerykańska pisarka; autorka licznych powieści dla kobiet, wielokrotnie filmowanych. Jej znane powieści to m.in. „Córka Mistrala”, „Księżniczka Daisy”, „Dopóki się znów nie spotkamy”, „Kochankowie”, „Blichtr i patyna”. Zmarła 22 czerwca.

Andrzej Klawitter. Urodzony 7 czerwca 1952 w Szamocinie. Polski prozaik, aforysta, satyryk. Jest autorem książek „Śmierć i dziewczyna”, „Jedynaczka”, „Licealiści”, „Zazdrośnik”. Pisał również aforyzmy. Zmarł 28 czerwca.

Barbara Tarnas. Urodzona 18 maja 1941 w Warszawie. Polska tłumaczka literatury pięknej z języka niemieckiego. Przetłumaczyła wiele powieści austriackiego pisarza Wolfa Haasa, jak na przykład „Przyjdź, słodka śmierci” czy „Kostucha”, jak również opowiadanie „Posąg z marmuru” Josepha Von Eichendorffa. Zmarła 1 lipca.

Eva Mozes Kor. Urodzona31 stycznia 1934 r. w Port w Rumunii. Amerykańska pisarka pochodzenia żydowskiego, więźniarka obozu Auschwitz, ocalała z Holocaustu. Autorka książki „Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele”. Zmarła 4 lipca.

Natalia Rolleczek. Urodzona 16 lutego 1919 w Zakopanem. Polska pisarka, głównie dla dzieci i młodzieży, dramatopisarka. Autorka powieści historycznej „Trzy córki króla”. Zmarła 8 lipca.

Andrea Camilleri. Urodzony 6 września 1925 w Porto Empedocle. Włoski reżyser teatralny oraz autor powieści kryminalnych. Twórca postaci komisarza Salvo Montalbano. Zmarł 17 lipca.

Anna Bojarska. Urodzona 1 października 1946 w Warszawie. Polska pisarka, eseistka, autorka sztuk scenicznych i scenarzystka filmowa. Autorka książek „Bóg pali cygara”, „Modrzejewskiej” czy „Urbana”. Zmarła 26 lipca.

Maciej Kuczyński. Urodzony 15 kwietnia 1929 w Warszawie. Polski pisarz, inżynier architekt, speleolog, odkrywca. Autor kilkudziesięciu książek (m.in. „Atlantyda wyspa ognia”, „Krwawiąca Europa” czy „Wodospad”). Laureat nagród literackich. Zmarł 5 sierpnia.

Toni Morrison. Urodzona 18 lutego 1931 w Lorain. Amerykańska powieściopisarka i eseistka, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1993). Autorka powieści „Miłość”, „Odruch serca”, „Raj”. Zmarła 5 sierpnia.

Władysław Krupka. Urodzony w 1926. Polski scenarzysta komiksowy, autor powieści kryminalnych, twórca komiksowej postaci milicjanta kapitana Jana Żbika. Pod pseudonimem Władysław Krupiński wydał dwie powieści: „Skazałeś ją na śmierć” i „Zachłanność mordercy” oraz opowiadania w popularnej serii „Ewa wzywa 07”. Zmarł 2 września.

Florian Ludwik Śmieja. Urodzony 22 sierpnia 1925 w Zabrzu. Polski poeta, tłumacz, badacz literatury hiszpańskiej. Autor tomików „Dotykanie świata” czy „Zbliżenie i kontakty po raz trzeci”. Zmarł 4 września.

Rozwiń
Bezpłatne wyprawki czytelnicze
Data dodania: 27.08.2019

Do naszej biblioteki dotarły już czytelnicze wyprawki w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”! Od 6 września przedszkolaki, które odwiedzą EUREKĘ-Wypożyczalnię dla dzieci i młodzieży oraz pozostałe filie, otrzymają bezpłatną wyprawkę na dobry czytelniczy start.

Ogólnopolska akcja „Mała książka-wielki człowiek” wystartowała we wrześniu 2018 r. i była skierowana do trzylatków. Zgłosiło się do niej blisko 3,5 tys. oddziałów bibliotecznych, w tym raciborska biblioteka. Przez pierwsze cztery miesiące trwania pilotażu, biblioteki w całej Polsce odwiedziło ponad 35 tys. trzylatków z rodzicami – dla większości z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece.

W tym roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu ponownie znalazła się w gronie szczęśliwców biorących udział w tej ogólnopolskiej kampanii, tym razem skierowanej do dzieci w wieku 3-6 lat. Od dzisiajna najmłodszych czytelników i ich rodziców w filiach i oddziałach biblioteki czeka wyjątkowy prezent – bezpłatna Wyprawka Czytelnicza, a w niej książka dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Karta Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. 

Liczba wyprawek jest ograniczona!

Pakiety są dostępne w filiach i oddziałach MiPBP w Raciborzu:

- EUREKA- Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12

- Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12

- Filia nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1

- Filia nr 5 Płonia, ul. Sudecka 2

- Filia nr 8, ul. Żorska 2

- Filia nr 9 Brzezie, ul. Myśliwca 9

- Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6

Projekt "Mała Książka - Wielki Człowiek" jest realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rozwiń
Data dodania: 31.05.2019

Biblioteka w latach 2017-2018 realizowala projekt pod nazwą "Przebudowa budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej wraz z dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych jako likwidacja istotnych problemów społecznych na terenie Miasta Racibórz"

Tytuł projektu: Przebudowa budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej wraz z dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych jako likwidacja istotnych problemów społecznych na terenie Miasta Racibórz.

Fundusz: Poddziałanie 10.3.2 Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – RIT Subregionu Zachodniego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020

Wartość projektu: 1 791 114,75 PLN

Wartość dofinansowania: 1 457 430,06 PLN

Beneficjent: Miasto Racibórz

Okres realizacji: 30.08.2017 - 20.12.2018

Opis projektu:

Przedmiotem projektu jest przebudowa budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu. Projekt ma na celu zwiększenie aktywizacji społeczno-gospodarczej ludności zamieszkującej rewitalizowane tereny, poprzez podniesienie funkcjonalności i dostępności usług jakie świadczy biblioteka oraz przestrzeni publicznej, w której działa. Dzięki przeprowadzonym pracom remontowo-budowlanym obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz matek z małymi dziećmi.

Zrealizowane w ramach projektu roboty budowlane obejmowały m.in. montaż dźwigu dla osób niepełnosprawnych, montaż dźwigu towarowego, roboty budowlano-montażowe elementów konstrukcyjnych, roboty wykończeniowe, przebudowę instalacji elektrycznej, a także wykonanie okablowania strukturalnego. W ramach projektu zakupiono również niezbędne wyposażenie biblioteki – regały przesuwne, biurka i lady biblioteczne, meble biurowe. Dzięki adaptacji przyziemia i poddasza powstały czytelnia komputerowa oraz pomieszczenie, w którym prowadzone będą warsztaty.

Cel projektu:

Przeciwdziałanie nierównościom społecznym i wykluczeniu społecznemu oraz rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich poprzez aktywizację społeczno-gospodarczą ludności zamieszkującej rewitalizowane tereny.

Projekt powiązany jest z projektem pn. „Biblioteka bez barier” planowanym do realizacji w latach 2019 r. – 2020 r. ze środków EFS w ramach Poddziałania 9.1.2 Wzmacnianie potencjału społeczno-zawodowego społeczności lokalnych – RIT Subregionu Zachodniego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

 

Dla projektu miękkiego pn. „Biblioteka bez barier” infrastrukturalnym tłem jest niniejszy projekt. Projekty powiązane są pod względem tematycznym, spójności grup docelowych oraz osiągniętych celów. Oba projekty zakładają włączenie społeczne osób niepełnosprawnych, w przypadku projektu infrastrukturalnego – umożliwiające korzystanie z infrastruktury biblioteki i jej oferty, a w przypadku projektu nie inwestycyjnego – aktywizację, integrację osób niepełnosprawnych oraz zwiększenie ich kompetencji edukacyjnych, społecznych, obywatelskich i kulturalnych.

 

cjdlhcmgjofgheci

 

Rozwiń
Biblioteka czynna dłużej w czwartki
Data dodania: 04.02.2019

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników książek i ciekawych spotkań w bibliotece – od 7 lutego Wypożyczalnia Główna, Mediateka, EUREKA- Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Czytelnia oraz Galeria Gawra przy ul. Kasprowicza 12 będą czynne w czwartki do godz. 19.00!

 

 

 

 

Nowe godziny otwarcia „Biblioteki przy Kasprowicza”:

Poniedziałek 10.00-18.00

Wtorek 10.00-18.00

Środa 10.00-18.00

Czwartek 10.00-19.00

Piątek 10.00-18.00

Sobota 9.00-15.00

Rozwiń
Jak mogę...
wybierz stronę
zapisać się do biblioteki?
zamówić/ zarezerwować książkę?
przedłużyć termin zwrotu?
przetwarzanie danych osobowych
Kalendarz
wto
19
lis
VII Powiatowy Konkurs Pięknego Pisania
kategoria: Konkursy inne
data: 19.11.2019
godz.: 08:30
miejsce: Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
śro
20
lis
Leszek Libera-spotkanie autorskie
kategoria: Spotkania autorskie dla dorosłych
data: 20.11.2019
godz.: 18:00
miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
śro
20
lis
Klub Malucha
kategoria: Klub Malucha
data: 20.11.2019
godz.: 09:00
miejsce: Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
Zaproponuj tytuł
tytuł*:
autor*:
e-mail*:
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij parasol.
Zapytaj bibliotekarza
imię i nazwisko*:
e-mail*:
treść zapytania*:
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij piłke.
Portal https://www.biblrac.pl/ wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij