zaloguj się bip Szukaj
Zamknij
Znajdź książkę, muzykę, film...

Kalendarz wydarzeń

Archiwum wydarzeń
Kosmiczne Lato z Biblioteką
czw
01
lip
czw
26
sie
Kosmiczne Lato z Biblioteką
kategoria:Lato z Biblioteką
terminy wydarzenia:01.07-26.08.2021
godz.:11:00-14:00
miejsce:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
organizator:MiPBP w Raciborzu

Wyrusz rakietą na podbój kosmosu i spotkaj mieszkańców innych planet, obserwuj niebo z Galileuszem i Kopernikiem, zachwyć się Mleczną Drogą i zajrzyj do czarnej dziury - tymi słowami Biblioteka zapraszała na odjechane w kosmos wakacje!

Od 2 lipca do 26 sierpnia, w każdy wtorek oraz czwartek, w bibliotece odbywały się wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży pod nazwą "Kosmiczne Lato z Biblioteką". Podczas 15 tematycznych spotkań oraz 2 wycieczek młodzi uczestnicy zajęć zdobywali wiedzę o naszej planecie, kosmosie, astronomii oraz historii, nauce i fantastyce związanej z odkrywaniem kosmosu.

Przez cały okres Kosmicznego Lata dzieci regularnie i z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach. Wśród naukowych tematów kosmicznych zajęć znalazły się między innymi: "Rakiety i pojazdy kosmiczne", „Czarne dziury”, „Słońce i inne gwiazdy”, „Księżyc” czy „Droga Mleczna”. Osobne zajęcia poświęcone były postaciom Mikołaja Kopernika, Galileusza, Mirosława Hermaszewskiego i Stephena Hawkinga. Nie zabrakło też bardziej fantastycznych tematów takich jak „Podróże w czasie”, „Kiedy ziemia była płaska”, „Mars i Marsjanie” oraz bohaterów kosmicznych przygód, wśród których znaleźli się między innymi Wall-e, E.T. czy Tytus, Romek i Atomek.

W sumie, w ramach Kosmicznego Lata, Biblioteka w Raciborzu przeprowadziła 17 dni zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z czego 15 spotkań zrealizowano w bibliotece oraz odbyły się 2 wycieczki tematyczne - w lipcu do Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy w Katowicach „Bajka Pana Kleksa”, w sierpniu do Fabryki Robotów w Mosznej oraz Interaktywnego Parku Edukacji i Rozrywki "ROSENAU - Zaginione miasto" w Pokrzywnej.

Każde zajęcia miały określony temat związany z kosmosem oraz przeprowadzone były przez innego prowadzącego według autorskiego scenariusza. Dzięki temu młodzi uczestnicy zajęć zapoznali się szeroko z wiedzą o kosmosie i związanymi z tym zagadnieniami. Podczas wszystkich zajęć oprócz części naukowo-edukacyjnej realizowane były kreatywne zajęcia plastyczne oraz ruchowo-sportowe.

Kosmiczne Lato z Biblioteką zrealizowano we współpracy z Miastem Racibórz w ramach akcji „Lato w mieście 2021” dofinansowanej przez Prezydenta Miasta Racibórz.

Tematy poszczególnych zajęć:

Termin Temat Prowadzący
01.07 Rakiety i pojazdy kosmiczne Marzena Mróz
06.07 Podróże w czasie Magdalena Wieder
08.07 Mikołaj Kopernik Ewa Bedrunka
13.07 Mars i Marsjanie Anna Strojny
15.07 Kiedy Ziemia była płaska Mateusz Wiecha
20.07

Wycieczka

Bajka Pana Kleksa – Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy w Katowicach
 
22.07 Mirosław Hermaszewski - pierwszy polski astronauta Marek Walczuch
27.07 Galileusz i wszechświat Jolanta Sienkiewicz
29.07 Kosmiczni przyjaciele: WALL.E i E.T

Natalia Rogowska

03.08 Czarne dziury

Katarzyna Rzytki

05.08 Stephen Hawking

Paulina Michalak

10.08 Słońce i inne gwiazdy Bożena Plis-Grochowicz
12.08 Księżyc Dominika Karpińska
17.08 Droga Mleczna Ewa Florek
19.08 Z Tytusem TU i TAM – Od astronomii po kosmos Małgorzata Michalczyk
24.08

Wycieczka

Fabryka Robotów - Moszna oraz Interaktywny Park Edukacji i Rozrywki ROSENAU Zaginione Miasto Pokrzywna

 
26.08

Zakończenie Kosmicznego Lata z Biblioteką

 

 

Relacje z poszczególnych zajęć

2 lipca wystartowaliśmy! :) - "Rakiety i pojazdy kosmiczne"

Nasi pracownicy przygotowali dla uczestników szereg iście kosmicznych atrakcji! Na pierwszych zajęciach gwiezdni podróżnicy wysłuchali wykładu, którego tematem były „Rakiety i pojazdy kosmiczne”, uczestniczyli w zabawach ruchowych oraz zbudowali własne rakiety, którymi z pewnością przylecą na kolejne zajęcia. Zobaczcie relację wideo:

6 lipca - "Podróże w czasie"

Na kolejnych zajęciach z serii „Kosmiczne lato z Biblioteką” grupa dzielnych śmiałków wskoczyła do wehikułu czasu. Po wysłuchaniu bardzo interesującego wykładu projektowali własne maszyny i portale do podróżowania w czasie.
Nie zabrakło również zabaw ruchowych na świeżym powietrzu oraz zagadek logicznych „podróż po linii czasu”. Relacja video:

8 lipca - "Mikołaj Kopernik"

Podczas trzecich zajęć z kolei, dzieci poznały sylwetkę Mikołaja Kopernika i dowiedziały się jak wybitny polski naukowiec wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię. Młodzi astronomowie poznali poszczególne planety układu słonecznego, a następnie tworzyli własne fantastyczne gwiazdozbiory oraz projektowali własną planetę. Jak zawsze podczas zajęć w bibliotece nie zabrakło zabaw na świeżym powietrzu, układania puzzli tematycznych, zagadek logicznych oraz gier na spostrzegawczość.

13 lipca - MARS i MARSJANIE

Na kolejnych zajęciach młodzi kosmonauci badali czerwoną planetę oraz tworzyli i poznawali fantastyczne historie związane z Marsem i jego wyobrażonymi mieszkańcami. Oprócz ciekawego wykładu i kreatywnych zajęć plastycznych, dużą część czasu dzieci spędziły na świeżym powietrzu gdzie przy pięknej pogodzie uczestniczyli w grach i zabawach logicznych.

15 lipca - KIEDY ZIEMIA BYŁA PŁASKA

Kolejne zajęcia 15 lipca przebiegały pod hasłem „Kiedy ziemia była płaska”. Uczestnicy prześledzili dawne wyobrażenia o naszej planecie i kosmosie od starożytności aż do współczesności. Następnie poznali koncepcję 4 żywiołów, którą samodzielnie wyrażali podczas zajęć plastycznych oraz animacji ruchowych.

20 lipca - Bajka Pana Kleksa

20 lipca uczestnicy Kosmicznego Lata z Biblioteką odbyli wycieczkę do Bajki Pana Kleksa - Centrum Kultury, Nauki i Zabawy w Katowicach.

„Bajka Pana Kleksa” to niezwykłe miejsce w Katowicach, w którym przewodnikiem jest sam Ambroży Kleks, bohater serii książek Jana Brzechwy. Uczestnicy wyprawy odwiedzając kolejne interaktywne sale musieli wykazać się zręcznością, odwagą, sprytem i wyobraźnią. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji: m. in. ukryte w szufladach sekrety Pana Kleksa, leczenie chorych sprzętów, furtki do bajek, zjeżdżalnie i tory przeszkód. Nie zabrakło kosmicznego akcentu, który idealnie wpasował się w przewodni temat wakacyjnych zajęć w bibliotece. Były to m. in. : kosmiczna kapsuła, układ międzyplanetarny, fotel Wielkiego Elektronika i Robot Silver. Każdy chętny mógł zasiąść na fotelu i poczuć jak w Szkole Pilotów a także doświadczyć, czym jest stan nieważkości. Na zakończenie wizyty, w Kuchni Pana Kleksa wszyscy poczuli się jak prawdziwi naukowcy. Pod czujnym okiem animatora młodzi odkrywcy wykonywali doświadczenia związane ze światłem, gazem i wodą.

22 lipca - Mirosław Hermaszewski - pierwszy polski astronauta

22 lipca uczestnicy Kosmicznego Lata poznali historię astronautyki - od Gagarina po najnowszy lot kosmiczny, który odbył Jeff Bezos - szef firmy Amazon. Zapoznali się także z budową kosmicznego kombinezonu, przekonali się jak trudno spożywać posiłki w stanie nieważkości i jak wyglądają przygotowania astronautów do lotu i przebywanie w przestrzeni kosmicznej. W drugiej części zajęć miłośnicy kosmosu własnoręcznie wykonali kartki urodzinowe dla Mirosława Hermaszewskiego, które zostaną wysłane z okazji przypadających 15 września 80 urodzin pierwszego i jedynego polskiego astronauty.

27 lipca - Galileusz i wszechświat

27 lipca uczestnicy Kosmicznego Lata poznali „ojca nauki”, Galileusza – włoskiego uczonego i inżyniera-wynalazcę. Wkład Galileusza w rozwój nowożytnej nauki jest nie do przecenienia, m.in. jako pierwszy spojrzał w niebo za pomocą teleskopu, wprowadzając do urządzenia własne modyfikacje. Zainspirowane jego pomysłowością, dzieci konstruowały na zajęciach teleskopy oraz projektowały wynalazki – wśród prototypów pojawiły się ‘latające buty’ i ‘robot sprzątająco-piorący’.

29 lipca - Kosmiczni przyjaciele: WALL.E i E.T

Po Galileuszu przyszedł czas na zupełnie inną parę kosmicznych bohaterów. 29 lipca dzieci spotkały E.T.-ego, kosmitę z kultowego filmu Stevena Spielberga oraz sympatycznego robota Wall.e-ego, z nie mniej kultowej animacji Pixara. Po prezentacji multimedialnej, która przybliżyła dwójkę bohaterów, nadszedł czas na część warsztatową. Było ekologicznie - „Sadzonki Wall.e-ego” (sadzenie nasionek w wytłaczankach po jajkach), logicznie – rozwiązywanie labiryntów „E.T. chce do domu” oraz artystycznie w „Kocham kino” – odtwarzanie kultowych scen filmowych z pomocą rekwizytów.

3 sierpnia - Czarne dziury

Z czego zbudowana jest czarna dziura i co wspólnego ma z nią Albert Einstein? Podczas zajęć dzieci mogły poczuć się niemal jak astronauci, zajmując miejsce w kartonowej rakiecie. Pozostali uczestnicy - czyli nawigatorzy - prowadzili ich poprzez niebezpieczny kosmos w taki sposób, aby rakieta omijała czarne dziury i gwiazdy, a lądowała na planetach, aby uzupełnić paliwo rakietowe.

5 sierpnia - Stephen Hawking

Z kolei 5 sierpnia dzieci poznały niezwykłą osobę, Stephena Hawkinga. To brytyjski fizyk teoretyczny i matematyczny, specjalizujący się w astrofizyce, w tym kosmologii. Podczas zajęć nie zabrało praktycznego ujęcia tematu –  przeprowadzono eksperymenty obrazujące pojawienie się nowej gwiazdy, rozszerzenie wszechświata i zjawisko Wielkiego Wybuchu.

10 sierpnia - SŁOŃCE I INNE GWIAZDY

Lubicie patrzeć w niebo obserwując gwiazdy? To właśnie robiliśmy 10 sierpnia 2021 roku podczas zajęć Kosmicznego Lata z Biblioteką „Słońce i inne gwiazdy”. Jak w każdy wtorek i czwartek młodzi odkrywcy ponownie wyruszyli w kosmos, aby tym razem móc podziwiać gwiezdne olbrzymy, gromady gwiazd, a także inne galaktyki. A jak wyglądałoby życie na Ziemi, gdyby naszym Słońcem była największa znana ludzkości gwiazda UY Scuti. Czy życie na orbicie tego giganta byłoby przyjemne? Na to pytanie mogą już odpowiedzieć dzieci, które uczestniczyły w zajęciach.

12 sierpnia - KSIĘŻYC

Wyprawa na Księżyc to, jak zostało powiedziane: "Mały krok dla człowieka ale wielki krok dla ludzkości". Czy wiecie, że Księżyc jest jedynym miejscem w kosmosie oprócz Ziemi, po którym chodził człowiek? Dzieci, które wzięły udział w zajęciach 12 sierpnia dowiedziały się czym jest Księżyc, co możemy zaobserwować na powierzchni tego srebrnego globu oraz do czego podobne są dwa księżyce Marsa (odpowiedź: do ziemniaków). W trakcie zajęć kosmiczni wędrowcy zaplanowali swoje własne misje na Księżyc, sprawdzili swoje umiejętności manualne i ćwiczyli pamięć podczas bloku księżycowych zabaw sprawnościowych, a także wykonali opaski ozdobione symboliką związana z fazami Księżyca.

17 sierpnia - DROGA MLECZNA

Podczas zajęć zatytułowanych „Droga Mleczna” dzieci nabyły podstawowej wiedzy dotyczącej naszej galaktyki. Dowiedziały się na przykład, że ma ona kształt spiralny z widoczną poprzeczką oraz cztery główne ramiona, a ponieważ Układ Słoneczny jest częścią Drogi Mlecznej ciężko jest nam spojrzeć na nią z punktu widzenia obserwatora. Dzieci dowiedziały się też czym są lata świetlne oraz miały okazję poznać inne sąsiadujące galaktyki jak na przykład najbliższą nam Galaktykę Andromedy. Po ciekawej naukowej prezentacji przeprowadzono związane z tematem zajęcia ruchowo-sportowe. Odbyły się też zajęcia plastyczne, podczas których dzieci tworzyły własne wizje galaktyki oraz wykonały galaktyczne układanko-kolorowanki. Na koniec uczestnicy rozwiązywali różne kosmiczne łamigłówki, z czego największym zainteresowaniem cieszyły się krzyżówki w kilku językach.

19 sierpnia - Z Tytusem TU i TAM – Od astronomii po kosmos

Kolejne zajęcia odbyły się 19 sierpnia i przebiegały pod hasłem Z Tytusem TU i TAM – Od astronomii po kosmos”. Dzieci poznały historię powstania Tytusa, etymologię jego imienia a także kilka faktów z życia Papcia Chmiela. Wzorem twórcy Tytusa de Zoo uczestnicy z plamy tuszu tworzyli jego sobowtóra. Nie lada trudność sprawiło dzieciom pisanie tekstu dwoma rękoma co wydawało się być łatwe skoro Tytus doskonale sobie z tą umiejętnością radził. Niestety jak się okazało nie jest to takie proste. W takcie zajęć nie zapomniano, że to jednak „Kosmiczne lato z Biblioteką” więc uczestnicy wybrali się z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem w krótką kosmiczną podróż a także w przeszłość aby spotkać wielkiego astronoma, który „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”.

24 sierpnia - Wycieczka do Fabryki Robotów w Mosznej oraz Interaktywnego Parku Edukacji i Rozrywki „ROSENAU – Zaginione Miasto” w Pokrzywnej

Deszcz nie przeszkodził uczestnikom wycieczki zorganizowanej 24 sierpnia w ramach „Kosmicznego Lata z Biblioteką”. Dzieci doskonale bawiły się w Fabryce Robotów w Mosznej oraz w Interaktywnym Parku Edukacji i Rozrywki „ROSENAU – Zaginione Miasto” w Pokrzywnej. Prezentowane w Fabryce roboty w większości inspirowane są filmami Sci-fi więc dzieci nie miały trudności z ich identyfikacją. Do zdjęć pozowały m.in. z bohaterami filmów Transformers, Gwiezdne Wojny, Predator, Obcy czy Wall-e. Sesji nie było końca. Natomiast pobyt w Interaktywnym Parku Edukacji i Rozrywki ROSENAU w Pokrzywnej rozpoczął się seansem w Kinie 7D gdzie uaktywniono wszystkie zmysły u widowni. Następnie, po krótkiej przejażdżce ciuchcią uczestnicy wycieczki udali się do parku linowego na totalne szaleństwo. Emocje zostały wyciszone w Parku Żywiołów i na ścieżce wiedzy. Warto było również odwiedzić kamienny krąg w mieście Rosenau i poznać związaną z nim legendę. Spacer po parku zakończono obiadem w Tawernie. Jak to bywa z wycieczkami ostatnim punktem odwiedzin był Suvenir shop.

28 sierpnia - POWRÓT NA ZIEMIĘ - Zakończenie Kosmicznego Lata z Biblioteką :)

Podczas pożegnalnych zajęć uczestnicy przypomnieli sobie wszystkie spotkania i tematy zajęć, obejrzeli wspólnie zdjęcia i relacje wideo oraz podzielili się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami naukowymi. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom, a na koniec cała kosmiczna drużyna zrobiła sobie ostatnie pamiątkowe zdjęcie.

lp-17-ie7a0166m

 

 

Kosmiczne Lato z Biblioteką realizowane było we współpracy z Miastem Racibórz w ramach akcji „Lato w mieście 2021” dofinansowanej przez Prezydenta Miasta Racibórz.

Tagi: Lato z Biblioteką, Kosmiczne Lato z Biblioteką, zajęcia dla dzieci

Galeria - Kosmiczne Lato z Biblioteką - Rakiety i pojazdy kosmiczne
Galeria - Kosmiczne Lato z Biblioteką - PODRÓŻE W CZASIE
Galeria - Kosmiczne Lato z Biblioteką - Mikołaj Kopernik
Galeria - Kosmiczne Lato z Biblioteką - MARS i MARSJANIE
Galeria - Kosmiczne Lato z Biblioteką - KIEDY ZIEMIA BYŁA PŁASKA
Galeria - Kosmiczne Lato z Biblioteką - Bajka Pana Kleksa
Galeria - Kosmiczne Lato z Biblioteką - Mirosław Hermaszewski - pierwszy polski astronauta
Galeria - Kosmiczne Lato z Biblioteką - Galileusz i wszechświat
Galeria - Kosmiczne Lato z Biblioteką - Kosmiczni przyjaciele: WALL.E i E.T
Galeria - Kosmiczne Lato z Biblioteką - Czarne dziury - 03.08.2021
Galeria - Kosmiczne Lato z Biblioteką - Stephen Hawking - 05.08.2021
Galeria - Kosmiczne Lato z Biblioteką - SŁOŃCE I INNE GWIAZDY
Galeria - Kosmiczne Lato z Biblioteką - KSIĘŻYC
Galeria - Kosmiczne Lato z Biblioteką - DROGA MLECZNA
Galeria - Z Tytusem TU i TAM – Od astronomii po kosmos
Galeria - Fabryka Robotów i "ROSENAU - Zaginione Miasto" - wycieczka
Galeria - Zakończenie Kosmicznego Lata z Biblioteką
Pliki do pobrania
regulamin_lato_z_biblioteka_2021.pdf(plik PDF, 415,45 KB)
Jak mogę...
wybierz stronę
zapisać się do biblioteki?
zamówić/ zarezerwować książkę?
przedłużyć termin zwrotu?
przetwarzanie danych osobowych
Kalendarz
sob
03
cze
Dzień Dziecka z Biblioteką
kategoria: Dzień Dziecka, Inne dla dzieci, Inne dla młodzieży
data: 03.06.2023
godz.: 11:00-14:00
miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
sob
03
cze
Festiwal Gier Planszowych
kategoria: Gry planszowe, Inne, Inne dla dzieci, Inne dla młodzieży
data: 03.06.2023
godz.: 10:00 - 18:00
miejsce: Biblioteka, ul. Jana Kasprowicza 12
pon
05
cze
Akwarele Bogumiły Nieżychowskiej
kategoria: Wystawy
data: 05.06.2023
godz.: 17:00
miejsce: Galeria Gawra, ul. Kasprowicza 12
Zaproponuj tytuł
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij parasol.
Zapytaj bibliotekarza
 
Jeśli chcesz wysłać wiadomość, kliknij motocykl.
Portal https://www.biblrac.pl/ wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij