zaloguj się
Find book, music, movie...
Page content
Title
Author
on the page in catalogue

News archive

2019
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
September
January
February
March
April
May
June
July
August
October
November
December
All
Wypożyczalnia Główna
Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa
Filia nr 1 Studzienna
Filia Nr 2 Ostróg
Filia Nr 3 Ocice
Filia nr 4 Szpital Rejonowy
Filia Nr 5 Płonia
Filia Nr 8
Filia Nr 9 Brzezie
Filia Nr 10 Markowice
Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzież
Galeria Gawra
MiPBP w Raciborzu
Mediateka
[PL]Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie  - wernisaż wystawy
Thu
19
Sept
Category:
Date of event:19.09.2019
hr.:17:00
Place:Galeria GAWRA, ul. Kasprowicza 12
Organizer:Galeria Gawra
[PL]

Ozdobne tarcze kołkowane, bombarda z XV wieku, weksylia i klejnoty… W Galerii Gawra Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu otwarto wystawę zbiorów Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

Na początku głos zabrał Hetman Bractwa Józef Pluta, który omówił tradycję średniowiecznych bractw kurkowych, przypomniał, że pierwsza wzmianka o istnieniu raciborskiego bractwa strzeleckiego pochodzi z 1612 roku, kiedy z powodu braku środków finansowych w kasie miasta Bractwo nie mogło wziąć udziału w zawodach w Nysie oraz podkreślił, że Racibórz był silnym ośrodkiem strzeleckim - w 1880 roku Bractwo liczyło 126 członków. Do dzisiaj zresztą, zgodnie z wielowiekową tradycją, organizowane są zawody strzeleckie o tytuł Króla Kurkowego czy Intronizacja Króla Kurkowego. Udział w wernisażu wzięli członkowie bractwa, w tym Król Kurkowy 2019 – Józef Matela. Cześć oficjalną zwieńczyło wspólne wykonanie lubianej w szeregach bractwa przyśpiewki.

Przypomnijmy, na wystawie w raciborskiej bibliotece można zobaczyć m.in. zbiór pamiątkowych ozdobnych tarcz kołkowanych (w tym tarcze królewskie i honorowe oraz tarcze okolicznościowe – żałobną, upamiętniającą tragedię smoleńską i jubileuszową, która powstała z okazji 900-lecia Raciborza), bombardę z XV wieku, weksylia i klejnoty Bractwa a także tablice poświęcone historii Bractwa Strzeleckiego w Raciborzu.

Wystawę można oglądać do końca października w Galerii Gawra (I piętro biblioteki) przy ul. Kasprowicza 12. Serdecznie zapraszamy!

Gallery - Wernisaż wystawy Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego 19.09.2019
Download

Tagi: wystawa, gawra, bractwo kurkowe

Read more
[PL]Dyskusyjny Klub Książki
Thu
19
Sept
Category:
Date of event:19.09.2019
hr.:16:30
Place:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Organizer:Wypożyczalnia Główna
[PL]

Dobra książka, kawa i ciekawa dyskusja.

Książka na wrzesień: „Guguły” Wioletty Grzegorzewskiej.

„Wiolka mieszka w małej wsi Hektary na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jej świat wypełniają: chodzenie do szkoły, polowanie na chrabąszcze, zabawy z rówieśnikami, rozmowy z ojcem, podglądanie tajemniczej krawcowej i oczekiwanie na przyjazd Jana Pawła II. To tutaj po raz pierwszy doświadcza miłości, erotyki i śmierci. Książka Wioletty Grzegorzewskiej to znakomita ballada o polskiej wsi w czasach PRL-u i dojrzewaniu, które smakuje jak cierpkie guguły.”

4maly  logomale_v

Gallery - DKK 19.09.2019
Download

Tagi: dyskusyjny klub książki, DKK

Read more
[PL]Literacka jesień z Księgarnią Sowa: FILIP SPRINGER
Wed
18
Sept
Category:
Date of event:18.09.2019
hr.:18:00
Place:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]

Zna się na przestrzeni publicznej i estetyce polskich miast jak mało kto, a ostatnio odsłonił czytelnikom prawdziwe - ponure oblicze „najszczęśliwszych” krajów świata. Filip Springer – autor „Wanny z kolumnadą” i najnowszej książki „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz” spotkał się ze swoimi fanami w raciborskiej bibliotece na zaproszenie Księgarni Sowa.

Springer sporo uwagi poświęcił najnowszej książce „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz”, w której opisuje prawo Jante - pojęcie stworzone przez norweskiego pisarza pochodzenia duńskiego Aksela Sandemose’a w noweli „Uciekinier w labiryncie”. „Nikt nie jest kimś specjalnym. Nie próbuj wyróżniać się ani udawać, że jesteś pod jakimkolwiek względem lepszy od innych” - to tylko niektóre z zasad rządzących zachowaniem mieszkańców fikcyjnego Jante. Ale czy na pewno fikcyjnego? A gdyby okazało się, że Jante nie ma nic wspólnego z geografią i tkwi w każdym z nas? Gość biblioteki opowiedział o swoich odczuciach z pobytu w Danii, w której królują sterylność przestrzeni i poczucie wyobcowania a najważniejsze wartości to prawa człowieka i … rower!

Nie zabrakło oczywiście ożywionej dyskusji na temat architektury i zmian klimatu (Springer pisze dla „Pisma” cykl artykułów „Zmiana klimatu już tu jest”). Publiczność była ciekawa m.in. jaka jest recepta na wszechobecną „pastelozę”, czyli malowanie elewacji na przeraźliwie jaskrawe, nie pasujące do siebie kolory i czy literatura może poradzić sobie z katastrofą klimatyczną. Na koniec autor „Źle urodzonych” zdradził swoje plany względem organizacji festiwalu literackiego MiedziankaFest i inspiracje, które, mamy nadzieję, zaowocują wkrótce wydaniem nowej książki.

Spotkanie obyło się w ramach projektu „Z Sową w świat bohaterów literackich” realizowanego przez raciborską Księgarnia SOWA, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla Książki.

Książki Filipa Springera można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.

4maly  logomale_v

 

Gallery - Springer 18.09.2019
Download

Tagi: filip springer, księgarnia sowa, spotkanie autorskie

Read more
[PL]Klub Malucha: Idzie Jesień  przez park
Wed
18
Sept
Category:[PL]Klub Malucha
Date of event:18.09.2019
hr.:9:00
Place:Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
Organizer:Filia Nr 2 Ostróg
[PL]

Po wakacyjnej przerwie do biblioteki na Ostrogu powróciły spotkania Klubu Malucha. Na najmłodszych czytelników jak zwykle czekały ciekawe, tematyczne zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne i miło spędzony czas z książką.

Jesień zbliża się wielkimi krokami, dlatego pierwsze spotkanie Klubu Malucha na Ostrogu po wakacyjnej przerwie poświęcono właśnie temu tematowi. Dzieciom i ich opiekunom zaproponowano zabawy plastyczne: wycinanie liści, owoców i grzybów z papieru, wykonywanie obrazków wiewiórki i jeża oraz wspólne wypełnianie dużego plakatu zgromadzonymi w bibliotece liśćmi klonu, kasztanowca i dębu a także żołędziami i kasztanami. Nie zabrakło oczywiście głośnej lektury – tym razem najmłodszym czytelnikom przeczytano bajkę o zapominalskim jeżu. Na koniec pierwszego spotkania, dzieci bawiły się klockami , w tle zaś można było wysłuchać jesiennych piosenek.

Gallery - Klub Malucha 18.09.2019
Download

Tagi: Klub Malucha, Filia nr 2 Ostróg

Read more
Tue
17
Sept
Category:[PL]Od przedszkola do książkowego mola
Date of event:17.09.2019
hr.:09:00
Place:Eureka,ul. Kasprowicza 12; Filia nr 5 Płonia,ul.Sudecka 2
Organizer:Filia Nr 5 Płonia, Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzież
[PL]

Po wakacjach, raciborska biblioteka wznowiła działania w ramach projektu „Od przedszkola do książkowego mola”. Gościem EUREKI i filii na Płoni był mistrz rymów, autor lubianych książeczek dla dzieci – Wiesław Drabik.

Autor ponad dwustu bajeczek dla dzieci przywiózł na spotkanie walizkę pełną swoich kolorowych książek, które z dumą prezentował, opowiadając ciekawe anegdoty związane z powstawaniem każdej z nich. Uczestnicy spotkania- dzieci z Przedszkola nr 10 i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Raciborzu usłyszały m.in. „Kocie łakocie”, „Awanturę na podwórku” czy „Wielką zadymę z Mikołajem” oraz chętnie odpowiadały na liczne zagadki gościa, tym bardziej że każda prawidłowa odpowiedź nagradzana była naklejką lub zakładką i układaną na poczekaniu rymowanką związaną z imieniem dziecka, co wywoływało szerokie uśmiechy na twarzach przedszkolaków. Gość biblioteki zaprosił dzieci także do zabawy polegającej na zgadywaniu tytułów bajek na podstawie okładki.

Książeczki Wiesława Drabika można wypożyczyć w EURECE-Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży przy Kasprowicza 12 oraz w filiach bibliotecznych.

Spotkania odbyły się w ramach projektu „Od przedszkola do książkowego mola” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Gallery - Drabik 17.09.2019
Download

Tagi: wiesław drabik, spotkanie autorskie

Read more
Mon
16
Sept
Category:[PL]Lekcje biblioteczne
Date of event:16.09.2019
hr.:11:00
Place:Filia nr 5 Płonia, ul. Sudecka 2
Organizer:Filia Nr 5 Płonia
[PL]

15 września na całym świecie obchodzony jest Dzień Kropki - święto kreatywności, odwagi i zabawy, które powstało z inspiracji historii Vashti, bohaterki książki „Kropka” Petera Reynoldsa. W akcję, jak co roku, włączyła się biblioteka na Płoni!

Świętowanie rozpoczęto od lektury książki i dyskusji na temat umiejętności, które każdy z nas posiada – dzieci miały za zadnie powiedzieć, w czym są dobre. Jazda na rowerze, pływanie, nurkowanie, malowanie, tańczenie czy śpiewanie to tylko niektóre z odpowiedzi, które padały w trackie spotkania. Dzieci wymieniały także okrągłe, przypominające kropkę przedmioty, np.: piłka, znak drogowy. Najwięcej emocji wzbudziły jednak, ożywające za pomocą aplikacji Quiver, rysunki-kropki wykonane przez uczestników.

Gallery - Dzień kropki F5 18.09.2019

Tagi: dzień kropki, płonia

Read more
[PL]Literacka jesień z Księgarnią Sowa: WOJCIECH CHMIELARZ
Fri
13
Sept
Category:
Date of event:13.09.2019
hr.:18:00
Place:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]

Jego świąteczną tradycją jest lektura nowej powieści o Jacku Reacherze, pisze minimum 1000 słów dziennie i nie boi się trudnych tematów. Wojciech Chmielarz - autor serii kryminałów o komisarzu Mortce, cyklu gliwickiego i powieści „Żmijowisko” oraz „Rana” spotkał się ze swoimi czytelnikami w ramach projektu realizowanego przez Księgarnię SOWA.

Złoty pocisk, Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru za „Żmijowisko”, błyskawicznie sprzedane prawa do ekranizacji, „Rana” na antenie radiowej Trójki… Bez dwóch zdań - Wojciech Chmielarz jest na topie! A co było wcześniej? Autor cyklu z komisarzem Mortką opowiedział publiczności o początkach swojej kariery pisarskiej, ale także zdradził szczegóły dotyczące poprzednich miejsc pracy, m.in. w tzw. wywiadowni gospodarczej.

„Zawsze powtarzam, że dobra książka powinna być napisana albo o tym, co autor kocha, albo o tym, co go wku...a” – skomentował w trakcie spotkania Chmielarz, zapytany o wyraźny skręt jego twórczości w stronę powieści obyczajowej a także podejmowania trudnych tematów, jakimi są przemoc w rodzinie, szczególnie ta dotycząca dzieci i zło, które jest obecne między najbliższymi sobie ludźmi. Autor opowiedział także o kulisach pracy nad serialem „Żmijowisko”, który już jesienią ukaże się na antenie Canal Plus, szczególnie o pracy nad scenariuszem w duecie z Daną Łukasińską. Na koniec Chmielarz zdradził publiczności swoje pisarskie plany na przyszłość, obiecując kontynuację z komisarzem Mortką w roli głównej a także zakończenie cyklu gliwickiego. Póki co, wszystkie powieści Wojciecha Chmielarza można wypożyczyć w Wypożyczalni Głównej MiPBP oraz filiach bibliotecznych.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Z Sową w świat bohaterów literackich” realizowanego przez raciborską Księgarnia SOWA, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla Książki.

4maly  logomale_v

Gallery - Wojciech Chmielarz 13.08.2019
Download

Tagi: wojciech chmielarz, księgarnia sowa, spotkanie autorskie

Read more
[PL]EDD 2019: Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP
Thu
12
Sept
Category:Europejskie Dni Dziedzictwa
Date of event:12.09.2019
hr.:18:00
Place:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]

Eksperymentalne słuchowiska plenerowe w Wilnie, port marynarki wojennej w Pińsku, wielka fabryka sklejki braci Konopackich w Mostach koło Grodna i polska Riwiera w Zaleszczykach. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w raciborskiej bibliotece odbyło się spotkanie z autorkami książki „Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP” - Agnieszką Rybak i Anną Smółką.

Kresy to wbrew nazwie aż połowa odrodzonej w 1918 roku Rzeczypospolitej. Zniszczony pierwszą wojną światową i wojną polsko-bolszewicką kraj rozpoczyna wielką odbudowę. Także Kresów. Zamiast opowieści o dworkach, autorki opowiedziały publiczności o Kresach nowoczesnych – tych, w których produkowano światowej sławy radioodbiorniki i samoloty, prowadzono techniki PR-owe, których nie powstydziłyby się dziś najlepsze agencje reklamowe, tych, w których można było spotkać ówczesnych celebrytów zażywających kąpieli słonecznych a nawet snuto plany o budowie… Wieży Eiffla. Nad Piną właśnie!

Co zostało dziś z tej nowoczesności? Agnieszka Rybak i Anna Smółka pokazały w trakcie spotkania archiwalne zdjęcia m.in. portu wojennego w Pińsku, tętniącej życiem plaży w Zaleszczykach czy imponującego, zaprojektowanego na wzór amerykański, osiedla Janowa Dolina na Wołyniu i zestawiały je ze smutnymi, niestety, współczesnymi obrazkami.

Zainteresowanych tematem odsyłamy do książki „Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP” Agnieszki Rybak i Anny Smółki, która znajduje się w zbiorach naszej biblioteki. Zachęcamy do wypożyczania i lektury!

4maly  logomale_v

Gallery - EDD 2019: Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP
Download

Tagi: EDD, Wieża Eiffla nad Piną

Read more
Sat
07
Sept
Category:
Date of event:07.09.2019
hr.:09:00
Place:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]Narodowe Czytanie 2019[PL]

 

 

 

 

 

 

 

 

Za nami ósma edycja Narodowego Czytania! W tym roku Para Prezydencka zaproponowała Nowele polskie. W raciborskiej bibliotece „Katarynkę” Bolesława Prusa czytali uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu.

Po Panu Tadeuszu, Trylogii Sienkiewicza, Lalce, Quo Vadis, Weselu i Przedwiośniu czas na polskie nowele! Z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta, Para Prezydencka wybrała teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. „Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – czytamy w specjalnym liście Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W akcję tradycyjnie włączyła się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, która wzorem ubiegłego roku do wspólnego czytania zaprosiła młodzież. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu przeczytali „Katarynkę” Bolesława Prusa. Następnie uczestnicy wzięli udział w krótkiej dyskusji na temat lektury, jak również potrzeby organizacji tego typu akcji. Oprócz głośnego czytania, w bibliotece przy Kasprowicza 12 można było także opieczętować przyniesione egzemplarze lektur. Teraz organizatorzy zachęcają do wypożyczania i czytania wybranych nowel.

Gallery - Narodowe Czytanie
Download

Tagi: narodowe czytanie, nowele polskie

Read more
[PL]Pograjmy razem! Klub Gier Planszowych
Fri
06
Sept
Category:
Date of event:06.09.2019
hr.:15:00
Place:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]

Bogaty wybór tytułów, kolorowe plansze i karty oraz gwar radosnych głosów – 6 września odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie Klubu Gier Planszowych. Zaostrzony przerwą apetyt przywiódł w mury biblioteki 27 spragnionych wrażeń graczy.

Galeria Gawra powitała ich stołami pełnymi gier. Budowano grody i trakty w klasycznym Carcassone, toczono bitwy na piaskach starożytnego egiptu w grze Kemet oraz opowiadano fantastyczne, zwariowane historie za pomocą Dawno, dawno temu... Sięgnięto także po pełne zabawnych "klątw" Kragmorthę i Voodoo, a w Gejszach stoczono pojedynek na... prezenty. W piwnicy, w sali kolumnowej, dominowały kosmiczne klimaty – rozłożono tam Terraformację Marsa oraz imponującą grę figurkową Star Wars: Armada.

Uczestnicy przynosili także własne gry – testowali m.in. trzecią część serii Century, Nowy Świat. Nie zabrakło także częstych na bibliotecznych stołach gości Warhammer Underworld: Shadespire oraz Magic: the Gathering.

Uczestnicy bawili się wspólnie aż do wieczora. Kolejna okazja do pogrania już 21 września w ramach spotkania klubu fantastyki Bastion!

 

Gallery - Pograjmy razem 06.09.2019
Download

Tagi: pograjmy razem, klub gier planszowych

Read more
Thu
29
Aug
Category:Lato z Biblioteką
Date of event:29.08.2019
hr.:11:00
Place:Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]

Prawie 1200 uczestników, 18 spotkań, 3 wycieczki oraz kurs robotyki i programowania LEGO. Dzisiaj zakończono i podsumowano akcję „Lato z biblioteką”. W tym roku młodzi czytelnicy bawili się szczególnie fantastycznie!

Raciborska biblioteka po raz kolejny udowodniła, że wakacje w mieście wcale nie muszą być nudne! Zajęcia przygotowane przez pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej odbywały się tradycyjnie w każdy wtorek i czwartek przez cały czas trwania wakacji. W ramach tegorocznej akcji dzieci m.in. odwiedziły Planetę B-612 i Akademię Pana Kleksa, znalazły magiczny pierścień z Bilbo Bagginsem oraz peron 9 i 3/4, odkryły niezwykły świat Narnii i przeczytały wszystkie książki z Matyldą! Odbyły się także trzy atrakcyjne wycieczki: do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Szkoły Magii i Czarodziejstwa na Zamku w Mosznej i do ZOO w Opolu. Dodatkową atrakcją dla wszystkich fanów klocków LEGO były warsztaty robotyki oraz programowania prowadzone przez specjalistę z Fundacji Wspierania Rozwoju Edukacji Pro-Futuro z Sosnowca.

A co działo się w trakcie finałowego spotkania? Dzieci zaproszono do udziału w wielkim quizie wiedzy na temat omawianych książek oraz tematycznych zabawach. Wyświetlony został także film podsumowujący wszystkie spotkania. Uczestnicy z nostalgią wspominali wakacyjny czas spędzony wspólnie z raciborską biblioteką a na koniec otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Gallery - Lato z biblioteką: finał

Tagi: lato z biblioteką, zakończenie

Read more
[PL]Fantastyczne Lato z biblioteką
Tue
25
Jun
Thu
29
Aug
Category:Lato z Biblioteką
Date of event:25.06-29.08.2019
hr.:11:00
Place:Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]

Odwiedź Planetę B-612 i Akademię Pana Kleksa, znajdź magiczny pierścień z Bilbo Bagginsem oraz peron 9 i 3/4, odkryj niezwykły świat Narnii i przeczytaj wszystkie książki z Matyldą!

Zapraszamy na fantastyczne, literackie lato w każdy wtorek i czwartek!

 

Nazwa

Data

Wiek

* Warsztaty Robotyki LEGO WeDo

24-28.06

6-10 lat

 

* Warsztaty Robotyki LEGO Mindstorms

24-28.06

Powyżej 10 lat

Mały Książę

Antoine de Saint-Exupéry

 25.06

Od 5 lat

Podróże Guliwera

Jonathan Swift

 27.06

Od 5 lat

Hobbit

John Ronald Reuel Tolkien

 2.07

Od 5 lat

Percy Jackson

Rick Riordan

 4.07

Od 5 lat

Piotruś Pan

James Matthew Barrie

 9.07

Od 5 lat

Opowieści z Narnii

Clive Staples Lewis

 11.07

Od 5 lat

Harry Potter

J.K.Rowling

 16.07

Od 5 lat

Harry Potter cz.2

J.K.Rowling

 18.07

Od 5 lat

** Wycieczka do Muzeum Lotnictwa Polskiego

w Krakowie

 23.07

Od 7 lat

Karolcia

Maria Krüger

 25.07

Od 5 lat

Gwiezdne Wojny

 

 30.07

Od 5 lat

Matylda

Roald Dahl

 1.08

Od 5 lat

** Wycieczka do Szkoły magii

i czarodziejstwa na Zamku

w Mosznej

 6.08

Od 7 lat

Magiczny domek na drzewie

Mary Pope Osborne

 8.08

Od 5 lat

Magiczne drzewo

Andrzej Maleszka

 13.08

Od 5 lat

Bajki robotów

Stanisław Lem

 20.08

Od 5 lat

** Wycieczka do ZOO w Opolu

 22.08

Od 7 lat

Pan Kleks

Jan Brzechwa

 27.08

Od 5 lat

Zakończenie Lata

 29.08

Od 5 lat

 

* Koszt warsztatów Robotyka LEGO (5 x 1,5 h) wynosi 90 PLN/osoba. Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są w EURECE-Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży ul. Kasprowicza 12.

** Zgłoszenia na wycieczki przyjmowane będą w trakcie trwania zajęć, najpóźniej tydzień przed planowaną wycieczką

Download
Lato 2019 karta zgłoszenia.pdf(plik PDF, 274.32 KB)
Lato z biblioteką 2019 Regulamin.pdf(plik PDF, 397.54 KB)

Tagi: fantastyczne lato z biblioteką

Read more
Tue
27
Aug
Category:Lato z Biblioteką
Date of event:27.08.2019
hr.:11:00
Place:Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]

Lekcja kleksografii, gra w piłkę-globus, przegląd sennych lusterek i oczywiście przyklejanie piegów. W Akademii Pana Kleksa nie ma czasu na nudę! Podobnie jak w raciborskiej bibliotece, która zaprosiła dzieci na przedostatnie wakacyjne zajęcia.

Dzień w akademii zaczyna się co prawda o piątej rano, ale przy Kasprowicza 12 zajęcia rozpoczęły się tradycyjnie o 11.00 od prezentacji wprowadzającej w niezwykły świat Pana Kleksa. Następnie razem z Adasiem Niezgódką – głównym bohaterem książki Jana Brzechwy oraz szpakiem Mateuszem uczestnicy zagrali w berka. Pan Kleks, zgodnie z planem zajęć Akademii, zebrał następnie lusterka, w których odbijają się sny. W międzyczasie, na pobliskim boisku rozegrano półfinałowy mecz Bibliotecznej Ligi Mistrzów, który z powodzeniem zastąpił grę w piłkę-globus, czyli naukę geografii. Po wysłuchaniu krótkiej opowieści o Akademii uczestnicy narysowali portrety Pana Kleksa. „No, a teraz zażyjmy sobie piegów!” – mawiał Pan Kleks, dlatego na koniec wszyscy uczestnicy ozdobili swoje twarze kolorowymi piegami.

Gallery - Akademia Pana Kleksa

Tagi: lato z biblioteką, Akademia pana kleksa

Read more
[PL]Letni Teatr na Schodach: Nigdy nie być żoną
Fri
23
Aug
Category:
Date of event:23.08.2019
hr.:19:00
Place:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]

Fredro, Mickiewicz, Tuwim i Boy-Żeleński a do tego kultowe piosenki takie jak „O mnie się nie martw” czy „Babę zesłał Bóg” - za nami ostatni spektakl w ramach Letniego Teatru na Schodach. Na deskach raciborskiej biblioteki przy Kasprowicza 12 wystąpili aktorzy Teatru Wodzisławskiej Ulicy z premierowym spektaklem „Nigdy nie być żoną”.

Po lipcowym sukcesie „Moralności Pani Dulskiej”, aktorzy dobrze znanego raciborskiej publiczności Teatru Wodzisławskiej Ulicy powrócili z miksem skeczy o kobietach, różnych autorów i z różnych czasów. Na widzów czekały odwieczne miłosne rozgrywki opatrzone błyskotliwym poczuciem humoru - oprócz „Ślubów panieńskich” Fredry, publiczność wysłuchała także fragmentów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Jagienki i orzechów” Andrzeja Waligórskiego, „Uwiedzionej” Tadeusza Boya-Żeleńskiego oraz „Kartki z dziejów ludzkości” Juliana Tuwima. Muzycznym dodatkiem były znane i lubiane piosenki takie jak „O mnie się nie martw”, „Gdzie ci mężczyźni”, „Ja się boję sama spać” i „Babę zesłał Bóg”. Na scenę co jakiś czas byli „zapraszani” także widzowie – tu na uznanie zasługują szczególnie gościnne występy męskiej części publiczności, które nagrodzono gromkimi brawami.

Gallery - Letni Teatr na Schodach:Nigdy nie być żoną 23.08.2019
Download

Tagi: letni teatr na schodach, nigdy nie być żoną

Read more
Thu
22
Aug
Category:Lato z Biblioteką
Date of event:22.08.2019
hr.:10:00
Place:ZOO Opole
Organizer:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzież
[PL]

Po Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i Szkole Magii i Czarodziejstwa na Zamku w Mosznej przyszedł czas na ostatnią wycieczkę w ramach „Lata z biblioteką”. Tym razem młodzi czytelnicy stanęli oko w oko z dzikimi zwierzętami w Ogrodzie Zoologicznym w Opolu.

Zwiedzanie rozpoczęto od zajęć dydaktycznych prowadzonych przez pracowników ZOO, którzy zdradzili ciekawostki przyrodnicze, szczególnie te związane z małpami. Na dzieciach duże wrażenie zrobiła m.in. informacja, że najmniejsza małpka w opolskim ZOO waży zaledwie 10 dkg a największa ponad 200 kg. Zwierzęta żywo reagowały na swoje imiona, nierzadko popisując się przed zwiedzającymi. Przewodnicy pomagali także odszukać ukryte pośród bujnej roślinności zwierzęta, na przykład siedzące nad głowami ponocnice w holu małpiarni.

Dzięki specjalnym przeszkleniom i wybiegom zwierzęta były naprawdę na wyciągnięcie ręki! Sporą niespodzianką okazał się dla dzieci mrówkojad, który przez większość był kojarzony ze zwierzęciem małych rozmiarów. Mimo intensywnego zwiedzania i wielu atrakcji, mali podróżnicy bez problemów znaleźli jeszcze energię do szaleństw na placu zabaw.

Gallery - Wycieczka do Zoo w Opolu 22.08.2019
Download

Tagi: lato z biblioteką, zoo opole

Read more
Tue
20
Aug
Category:Lato z Biblioteką
Date of event:20.08.2019
hr.:11-14
Place:Biblioteka ul.Kasprowicza 12
Organizer:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzież, MiPBP w Raciborzu
[PL]

Podczas kolejnego wakacyjnego spotkania w bibliotece dzieci przeniosły się w świat „Bajek robotów” Stanisława Lema.

Automateusz, Mikromił, Gigacyan czy Wuch to tylko niektóre z wielu stworów, które wkradły się do wyobraźni najmłodszych pasjonatów kosmicznego świata – a że robot niejedno ma imię, to też każde dziecko mogło stworzyć własnego! Uczestnicy Lata z biblioteką odtańczyli także mechaniczny taniec w rytm elektronicznej pieśni robotów. Całość galaktycznej zabawy zwieńczyła próba bicia rekordu Architora, który dysponował sześciuset dłońmi oraz zabawa słowotwórcza z maszyną Trurla.

Fantastyczne Lato z biblioteka wraca we wtorek 27 sierpnia. Serdecznie zapraszamy!

Gallery - Wakacje 20.08.2019

Tagi: Lato z biblioteką

Read more
Tue
20
Aug
Category:
Date of event:20.08.2019
hr.:
Place:Muzeum Wsi Opolskiej
Organizer:Filia Nr 2 Ostróg
[PL]

Członkowie Klubu Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu wybrali się w kolejną wakacyjną podróż. Tym razem do Opola - Bierkowic.

Głównym celem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Wsi Opolskiej. Ekspozycję stanowią przeniesione i odbudowane obiekty architektury wiejskiej oraz przedmioty i sprzęty, pokazujące warunki życia na wsi w okresie od XVIII do początków XX wieku. W skansenie można obejrzeć budynki mieszkalne, stodoły, spichlerze, młyny i wiatraki, a także kuźnię, kościół oraz karczmę.

Dodatkowo klubowicze zwiedzili wystawę czasową pn. „Ofiaruję siebie Polsko – Patriotyzm i martyrologia w polskiej sztuce ludowej”, na której zaprezentowano prace znanych polskich twórców ludowych i nieprofesjonalnych.Wycieczkę zakończył spacer po opolskiej starówce.

Zapraszamy na wrześniowe spotkanie KPB, na którym będziemy gościć pisarkę Ałbenę Grabowską. Zapraszamy na dzień 24 wrzesień na godzinę 16.30. Wstęp wolny.

Gallery - KPB wycieczka Opole 08.2019
Download
Read more
Tue
13
Aug
Category:Lato z Biblioteką
Date of event:13.08.2019
hr.:11-14
Place:Biblioteka ul.Kasprowicza 12
Organizer:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzież, MiPBP w Raciborzu
[PL]

Kolejne spotkanie w ramach Fantastycznego Lata z Biblioteką oparte było na serii książek Andrzeja Maleszki „Magiczne Drzewo”. Fantastycznej opowieści o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe…

Niesamowite przygody, niebezpieczeństwa, humor i magia… Autobus, który zwariował, most ze światła i wielka fala Tsunami. Latający dom, olbrzymi lew i sto wyczarowanych psów!

Po krótkim wprowadzeniu i prezentacji książek, rozpoczęto tańce z balonami a następnie uczestnicy zajęć wyruszyli na Orlik, gdzie brali udział w różnorodnych grach i zabawach.

Kontynuacją zajęć było wykonanie krzesła metodą origami, Magicznego Drzewa z rolek papieru ozdobionego odbiciami własnych dłoni oraz Smoka z kółek.

Już w najbliższy wtorek 20 sierpnia spotkanie z „Bajkami robotów” Stanisława Lema, w trakcie którego będzie można zmierzyć się z zadaniami logiczno-matematycznymi oraz stworzyć własną wersję robota. Zapraszamy!

Gallery - wakacje 13.08.2019

Tagi: Lato z Biblioteką, wakacje

Read more
Thu
08
Aug
Category:Lato z Biblioteką
Date of event:08.08.2019
hr.:11:00-14:00
Place:Biblioteka ul.Kasprowicza 12
Organizer:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzież, MiPBP w Raciborzu
[PL]

Wystarczy wejść po schodach na I piętro biblioteki, aby przeżyć niezwykłą przygodę!

Za nami kolejne spotkanie w ramach Fantastycznego Lata z Biblioteką. 8 sierpnia ruszyliśmy w podróż po serii książek „Magiczny Domek na Drzewie”, w której dwójka dzieci podróżuje w czasie dzięki tytułowemu domkowi.

Przygoda rozpoczęła się od prezentacji książek, na które składa się cykl autorstwa Mary Pope Osborne. Na ich stronach czytelnik spędzi „Poranek wśród mumii” i „Popołudnie z piratami”, by zakończyć „Nocą na Księżycu”. Po krótkim wprowadzeniu w temat młodzi podróżnicy wyruszyli na Orlik, gdzie mieli okazję sprawdzić swoją kondycję w przypadku „Wakacji pod wulkanem”. Ciąg dalszy zajęć był kontynuacją magicznej podróży, tworzono m.in. magiczne drzewa używając jako pędzli własnych dłoni, a dzięki kartkom Rainbow Magic można było oryginalnie zaplanować wymarzoną wyprawę. Nie mogło zabraknąć obowiązkowej pamiątki z każdej podróży – pocztówki. Te powstały w formie gazetowego kolażu.

W kolejny wtorek – 13 sierpnia – kontynuujemy motyw magii i drewna. Na zajęciach poznamy bliżej serię „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki.

Gallery - Wakacje 08.08.2019

Tagi: lato z biblioteką,

Read more
Tue
06
Aug
Category:Lato z Biblioteką
Date of event:06.08.2019
hr.:08:00
Place:Pałac w Mosznej
Organizer:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzież, MiPBP w Raciborzu
[PL]

Uczestnicy „Fantastycznego Lata z biblioteką” wybrali się na kolejną z zaplanowanych wycieczek i odwiedzili Szkołę Magii i Czarodziejstwa w Zamku w Mosznej – idealnie podsumowując wcześniejsze podwójne zajęcia z Harrym Potterem.

Na początku fani książek J.K. Rowling zostali przywitani przez czarownicę, która towarzyszyła im w zajęciach, przy okazji oprowadzając po terenie Zamku i opowiadając jego historię. Jako pierwsza zaprezentowana została walka na miecze, a wszyscy chętni - w tym opiekunowie - mogli spróbować swoich sił i umiejętności.

Następnym etapem wędrówki było przydzielenie wszystkich uczestników do czterech domów: Ravenclaw, Slytherin, Hufflepuff i Gryffindor. Przydziału dokonała oczywiście Tiara Przydziału, która wzywała każdego po kolei do siebie i po krótkim namyśle ogłaszała, do którego domu uczestnik trafił. Każdy z „uczniów” dostał później szatę z herbem swojego domu. W tych strojach wszyscy ruszyli na kolejne zajęcia, lekcję eliksirów w kaplicy, w trakcie której młodzi czarodzieje dowiedzieli się jak wyczarować deszczotwór (chmurę deszczową), rozjaśniacz (eliksir, który przez jeden dzień sprawiał, że wiemy i rozumiemy wszystko ale potem wszystko zapominamy), ściemniacz (pomaga zapomnieć każde złe wspomnienie, które niestety po jednym dniu powraca) czy eliksir, dzięki któremu na jeden dzień stajemy się niepokonanym. Czarownica przewodniczka pokazała uczestnikom również zaklęcie „Memento” – które sprawiło, że ledwo zdmuchnięta zapałka zapaliła chusteczkę. Adepci magii byli pod ogromnym wrażaniem tego pokazu i pewnie długo go nie zapomną.

Ostatnią atrakcją przygotowaną przez Szkołę Magii była lekcja kaligrafii, podczas której każdy mógł wypisać sobie certyfikat uczestnictwa.

Następne zajęcia z cyklu „Fantastyczne Lato z Biblioteką” już w czwartek – tematem spotkania jest cykl książek „Magiczny domek na drzewie”. Zapraszamy!

Gallery - Wycieczka Moszna 06.08.2019
Download

Tagi: wycieczka, lato z biblioteką, wakacje, Moszna

Read more
How do I...
Choose page
Sing up to library?
Order/reserve a book?
Extend returing time?
[PL]przetwarzanie danych osobowych
Calendar
Tue
24
Sept
[PL]Ałbena Grabowska-spotkanie autorskie
Category:
date: 24.09.2019
hr.: 16:30
Place: Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
Wed
25
Sept
[PL]Fantastyczny Klub Filmowy
Category:
date: 25.09.2019
hr.: 18:00
Place: Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
Thu
26
Sept
[PL]DKK dla młodzieży
Category: [PL]Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży
date: 26.09.2019
hr.: 16:00
Place: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Zaproponuj tytuł
title*:
Author*:
e-mail*:
 
If you want to send message, click here piłke.
Zapytaj bibliotekarza
Name*:
E-mail*:
Inquiry*:
 
If you want to send message, click here parasol.
Portal https://www.biblrac.pl/ wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij