zaloguj się bip Szukaj
Zamknij
Find book, music, movie...

News archive

2021
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
All
Wypożyczalnia Główna
Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa
Filia nr 1 Studzienna
Filia Nr 2 Ostróg
Filia Nr 3 Ocice
Filia nr 4 Szpital Rejonowy
Filia Nr 5 Płonia
Filia Nr 8
Filia Nr 9 Brzezie
Filia Nr 10 Markowice
Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzież
Galeria Gawra
MiPBP w Raciborzu
Mediateka
[PL]Plebiscyt na Książkę Roku 2020
Thu
07
Jan
Sat
30
Jan
Category:
Date of event:07-30.01.2021
hr.:
Place:Oddziały i filie biblioteki
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]

Czy w ubiegłym roku przeczytałeś jakąś interesującą książkę? Która z nowości wydawniczych zasługuje według Ciebie na tytuł najlepszej? Zapraszamy do udziału w Plebiscycie na Książkę Roku 2020!

Aby wziąć udział w Plebiscycie, należy do 30 stycznia odwiedzić profil Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu na Facebooku - https://www.facebook.com/biblrac, znaleźć post oznaczony hasłem „Książka Roku 2020” i dodać komentarz zawierający: tytuł typowanej książki, imię i nazwisko autora. Wszystkich, którzy nie posiadają konta na Facebooku, biblioteka zachęca do wypełnienia formularzy w dowolnym oddziale lub filii biblioteki.

Do Plebiscytu można zgłaszać tylko książki wydane po raz pierwszy w 2020 roku i tylko te, które znajdują się w zbiorach raciborskiej biblioteki. Każdy zgłaszający może podać maksymalnie trzy propozycje tytułów. Na zwycięzców plebiscytu, wytypowanych w drodze losowania, czekają atrakcyjne nagrody książkowe.

Szczegółowy regulamin poniżej.

Download
Książka Roku 2020-regulamin.docx(plik DOCX, 21.85 KB)

Tagi: plebiscyt, książka roku 2020

Read more
[PL]Ukraina - podróż z Tryzubem. Slajdowisko online
Tue
19
Jan
Category:
Date of event:19.01.2021
hr.:18:00
Place:Spotkanie online
Organizer:Filia Nr 10 Markowice, MiPBP w Raciborzu
[PL]

Czym jest Tryzub? Jakie są najważniejsze symbole i tradycje Ukrainy? Czy język ukraiński jest podobny do rosyjskiego oraz dlaczego ukraiński barszcz jest inny niż znany nam „barszcz ukraiński” - te i inne ciekawostki o naszych wschodnich sąsiadach zdradziła podczas swojej prezentacji Daria Węglowska.

19 stycznia zaprosiliśmy czytelników oraz wszystkich zainteresowanych na prezentację online zatytułowaną „Ukraina – podróż z Tryzubem”. Celem wydarzenia było przekazanie podstawowej wiedzy dotyczącej języka, kultury i obyczajów Ukrainy, a także zweryfikowanie często powtarzanych stereotypów. Podczas spotkania, uczestnicy dowiedzieli się m.in. o znaczeniu kolorów i symboli narodowych Ukrainy, tradycyjnych wyszywankach (bogato zdobiona haftami koszula), regionalnych różnicach, pułapkach językowych, ukraińskim Bożym Narodzeniu i Wielkanocy, a także poznali najsmaczniejsze dania kuchni ukraińskiej.

Spotkanie poprowadziła Daria Węglowska – absolwentka Filologii Ukraińskiej w Krakowie, znawczyni i miłośniczka kultury ukraińskiej. Swoimi doświadczeniami z licznych podróży po Ukrainie podzieliła się z uczestnikami spotkania.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Filię nr 10 w Markowicach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a w jego trakcie pojawiało się wiele pytań od uczestników. Wychodząc naprzeciw temu zainteresowaniu planujemy zorganizować kolejne wydarzenia poświęcone Ukrainie.

Nagranie spotkania można w całości obejrzeć na kanale YouTube biblioteki:

Czym jest Tryzub? Jakie są najważniejsze symbole i tradycje Ukrainy? Czy język ukraiński jest podobny do rosyjskiego oraz dlaczego ukraiński barszcz jest inny niż znany nam „barszcz ukraiński” - te i inne ciekawostki o naszych wschodnich sąsiadach zdradziła podczas bibliotecznej prezentacji Daria Węglowska.

19 stycznia raciborska biblioteka zaprosiła swoich czytelników oraz wszystkich zainteresowanych na prezentację online zatytułowaną „Ukraina – podróż z Tryzubem”. Celem wydarzenia było przekazanie podstawowej wiedzy dotyczącej języka, kultury i obyczajów Ukrainy, a także zweryfikowanie często powtarzanych stereotypów. Podczas spotkania, uczestnicy dowiedzieli się m.in. o znaczeniu kolorów i symboli narodowych Ukrainy, tradycyjnych wyszywankach (bogato zdobiona haftami koszula), regionalnych różnicach, pułapkach językowych, ukraińskim Bożym Narodzeniu i Wielkanocy, a także poznali najsmaczniejsze dania kuchni ukraińskiej.

Spotkanie poprowadziła Daria Węglowska – absolwentka Filologii Ukraińskiej w Krakowie, znawczyni i miłośniczka kultury ukraińskiej. Swoimi doświadczeniami z licznych podróży po Ukrainie podzieliła się z uczestnikami spotkania.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Filię nr 10 w Markowicach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a w jego trakcie pojawiało się wiele pytań od uczestników. Wychodząc naprzeciw temu zainteresowaniu raciborska biblioteka planuje zorganizować kolejne wydarzenia poświęcone Ukrainie.  

Nagranie spotkania można w całości obejrzeć na kanale YouTube biblioteki pod linkiem:
https://youtu.be/MYWo_ayG7u0

Download
Read more
[PL]Ferie z biblioteką 2021: trening z Patrycją Chomiczewską
Fri
15
Jan
Category:[PL]Ferie z biblioteką
Date of event:15.01.2021
hr.:13:00
Place:Spotkanie online
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]

Czy książka i sport mogą iść w parze? Oczywiście!Na finał ferii zimowych, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprosiła swoich czytelników na trening sportowo-literacki z Patrycją Chomiczewską.

Jak zostać „Super-czytelnikiem”? Wystarczy wstać z kanapy, chwycić w dłoń ulubioną książkę i ćwiczyć! Najlepiej w towarzystwie biblioteki i wspólnie z Patrycją Chomiczewską - zawsze uśmiechniętą, energetyczną i pozytywnie nastawioną do życia założycielką i właścicielką firmy HOBBY SPORT pływanie | nurkowania | aqua fitness | trening, licencjonowaną fizjoterapeutką Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

W ramach spotkania, oprócz serii ćwiczeń dla fanów piłki nożnej, pływania czy lekkoatletyki oraz wzmacniających sylwetkę, zaprezentowane zostały także wybrane przez trenerkę najciekawsze książki o tematyce sportowej dostępne w zbiorach biblioteki, m.in. „Sport to jest to”, „Poka i Mina. Piłka nożna”, biografie sławnych piłkarzy, „Pływanie. Historia, zasady, trening”, „Lekkoatletyka”, „Rekordy olimpijskie”, „Skoczkowie. Tajemnice mistrzów” czy „Drużyna orłów”. Na koniec Patrycja Chomiczewska zaproponowała zestaw ćwiczeń z wykorzystaniem książek oraz zachęciła dzieci i młodzież do aktywnego czytania.

Nagranie treningu można znaleźć poniżej:

Download

Tagi: ferie z biblioteką 2021

Read more
[PL]Ferie z biblioteką 2021: warsztaty fotografii kreatywnej
Mon
11
Jan
Fri
15
Jan
Category:[PL]Ferie z biblioteką
Date of event:11-15.01.2021
hr.:
Place:Warsztaty online
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]

7 uczestników, 4 dni zajęć i dziesiątki prac fotograficznych – to efekty warsztatów fotografii kreatywnej dla młodzieży, które odbyły się w ramach Ferii z Biblioteką 2021.

Warsztaty odbywały się w formule hybrydowej. Przez pierwsze dwa dni, podczas wykładów online uczestnicy dowiedzieli się o najważniejszych zagdnieniach fotograficznych i poznali zarys historii fotografii od jej początków aż do współczesności. Każdy wykład kończył się zadaniem do samodzielnego wykonania. Trzeciego dnia odbyły się zajęcia praktyczne, w trakcie których młodzi fotografowie mieli okazję zweryfikować swoją wiedzę i na żywo wykazać się kreatywnością wykonując zadane ćwiczenia. Ostatniego dnia, ponownie w formule online, omówiono wykonane prace i wybrano najlepsze. W trakcie warsztatów uczestnicy musieli zmierzyć się m.in. z takimi tematami jak: kolor, kontur, cień, faktura, odbicie czy miejsce, a także bardziej wymagającymi jak pandemia i prowokacja.

W efekcie przeprowadzonych warsztatów powstała kolekcja bardzo różnorodnych fotografii, z których najciekawsze prezentujemy w załączonej galerii.

W związku z dużym entuzjazmem uczestników biblioteka planuje organizację kolejnych edycji warsztatów fotograficznych.

Gallery - Warsztaty fotografii kreatywnej - PODSUMOWANIE
Download
Warsztaty foto-regulamin.pdf(plik PDF, 234.3 KB)
Warsztaty foto-zgoda.pdf(plik PDF, 506.28 KB)

Tagi: ferie z biblioteką 2021

Read more
[PL]Ferie z biblioteka 2021: gra kanapowa
Mon
04
Jan
Fri
15
Jan
Category:[PL]Ferie z biblioteką
Date of event:04-15.01.2021
hr.:
Place:Eureka,ul. Kasprowicza 12; filie biblioteczne
Organizer:Filia Nr 2 Ostróg, Filia Nr 3 Ocice, Filia Nr 5 Płonia, Filia Nr 8, Filia Nr 9 Brzezie, Filia Nr 10 Markowice, Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzież, MiPBP w Raciborzu
[PL]

Miała być plenerowo/kanapowa, ale z powodu nowych obostrzeń będzie tylko w zaciszu domowym. Za to pełna przygód i z nagrodą na finał… Zapraszamy dzieci z klas I-VIII do udziału w literackiej grze kanapowej! Zainteresowanych prosimy o kontakt.

Gra adresowana jest dla dzieci z klas 1-3, 4-6 i 7-8, zarówno z Centrum jak i ze wszystkich dzielnic Raciborza. Aby wziąć udział w zabawie, wystarczy zgłosić się do najbliższej miejsca zamieszkania biblioteki celem zapisania, a następnie pobrać materiały do wydruku - karty pracy dostępne poniżej lub odebrać wydrukowany pakiet w dowolnej filii bibliotecznej.

I tyle kwestii technicznych, potem już tylko dobra zabawa! Każdego dnia dzieci będą rozwiązywały jedną kartę pracy, w której znajdą zagadki, rebusy, krzyżówki itp. Czasem wskazówkę trzeba będzie odnaleźć w książce, a czasem na Facebooku… Rozwiązanie każdej zagadki będzie wskazówką do udziału w kolejnym etapie. Po wypełnieniu wszystkich kart pracy, na uczestników czekają drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy!

Regulamin i formularz zgłoszenia dostępne są poniżej.

KARTY PRACY DOSTĘPNE DO POBRANIA PONIŻEJ!!!

Download
klasy 1-3.pdf(plik PDF, 2.12 MB)
klasy 4-6.pdf(plik PDF, 2.21 MB)
klasy 7-8.pdf(plik PDF, 1.38 MB)
Gra 2021-regulamin.pdf(plik PDF, 234.87 KB)
Gra 2021 zgoda_rodzica.pdf(plik PDF, 503.34 KB)

Tagi: Ferie z biblioteką 2021

Read more
[PL]Ferie z biblioteką 2021: spotkanie online z Elizą Piotrowską
Fri
08
Jan
Category:[PL]Ferie z biblioteką
Date of event:08.01.2021
hr.:12:00
Place:Spotkanie online
Organizer:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzież
[PL]

Najmłodsi znają ją z opowiadań "Tupcio Chrupcio" a nieco starsi z zabawnej i mądrej serii „Ciocia Jadzia”. Eliza Piotrowska - autorka i ilustratorka książek dla dzieci, laureatka ogólnopolskich konkursów literackich i plastycznych była gościem online Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu w ramach akcji „Ferie z biblioteką”.

Eliza Piotrowska gościła już w raciborskiej bibliotece w 2019 roku przy okazji projektu „Od przedszkola do książkowego mola”. Spotkanie w przestrzeni wirtualnej rozpoczęła od miłych wspomnień z tamtej wizyty a przede wszystkim niezwykłych doznań kulinarnych, których wówczas doznała – „W Raciborzu zjadłam najlepszy obiad w życiu!”. Następnie popularna pisarka zaprezentowała czytelnikom swoje książki – serię „Święci uśmiechnięci”, w której przekonuje, że najważniejsze są wartości, serię ekologiczną („Bajka o drzewie”, „Bajka o słońcu”) czy najnowszą serię Retro, czyli „książki o trochę starszych rzeczach” („Ogóras. Ale jazda!”). Przy okazji Piotrowska wystosowała odezwę do rodziców, aby jak najwięcej sięgali po książki pisane wierszem, bo to właśnie one najbardziej uczą wrażliwości. Najwięcej uwagi w trakcie spotkania poświecono słynnej już cioci Jadzi – „nie pięknej i nie idealnej, ale bardzo sympatycznej i dobrej cioci, która… istnieje naprawdę”. Eliza Piotrowska przeczytała dzieciom rozdział pt. „Wycieczka” z tomu „Ciocia Jadzia. Szkoła”, pokazała wszystkim ogromną maskotkę cioci i zachęciła młodych fanów do przesyłania pomysłów „dokąd chcieliby wysłać ciocie Jadzię”?!

Wszystkie książki Elizy Piotrowskiej można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece. Nagranie spotkania dostępne poniżej:

Download

Tagi: ferie z biblioteką 2021

Read more
[PL]Spotkanie online  z Robertem Małeckim
Tue
15
Dec
Category:
Date of event:15.12.2020
hr.:18:00
Place:Spotkanie online
Organizer:Filia Nr 2 Ostróg
[PL]

Duszna atmosfera, makabryczne zbrodnie i genialny śledczy. W powieściach Roberta Małeckiego czytelnicy znajdą wszystkie elementy dobrego kryminału! Ostatnim w tym roku gościem online biblioteki w Raciborzu był jeden z najbardziej uznanych polskich autorów kryminałów, w tym znakomicie przyjętych powieści z komisarzem Grossem, trylogii z komisarzem Markiem Benerem a także najnowszego thrillera psychologicznego „Żałobnica”.

Laureat wielu nagród literackich opowiedział m.in. o początkach swojej kariery i zainteresowaniu kryminałami, najważniejszych inspiracjach książkowych oraz pasjach. Zdradził również czy pisanie to faktycznie praca marzeń i dlaczego cierpliwość musi cechować pisarza kryminałów. Autor podzielił się z uczestnikami spotkania swoimi najbliższymi planami pisarskimi i potwierdził, że komisarz Gross powróci w kolejnych powieściach. Na zakończenie gość, w miłych słowach, opowiedział jak postrzega współczesną rolę bibliotek i bibliotekarzy i dlaczego jego zdaniem kultura jest dla społeczeństwa elementem absolutnie podstawowym.

Książki Roberta Małeckiego można wypożyczyć w Wypożyczalni Głównej oraz w filiach bibliotecznych. Zapis spotkania dostępny poniżej.

Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Spotkajmy się w bibliotece na Ostrogu” dofinansowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Racibórz.

 

 

 
Download

Tagi: robert małecki, spotkajmy się w bibliotece na ostrogu

Read more
[PL]XIX Międzyprzedszkolny Przegląd Kolęd „Wszyscy Pana witajcie i pięknie Mu zaśpiewajcie”
Tue
15
Dec
Category:Międzyprzedszkolny Przegląd Kolęd
Date of event:15.12.2020
hr.:18:00
Place:Przegląd online
Organizer:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzież
[PL]

Celem Międzyprzedszkolnego Przeglądu Kolęd „Wszyscy Pana witajcie i pięknie Mu zaśpiewajcie”, organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu nieprzerwanie od 19 lat, jest pielęgnowanie tradycji śpiewania polskich kolęd przez dzieci w wieku przedszkolnym. W tym roku przegląd odbył się w nieco innej niż zawsze formule. Po pierwsze udział w przeglądzie mogły wziąć nie tylko reprezentacje raciborskich przedszkoli, ale także rodziny, w których przynajmniej jedno dziecko jest w wieku przedszkolnym. Po drugie przegląd odbył się w formule online. Organizatorzy otrzymali nagrania z Przedszkoli nr 10, 15, 16 i 23 oraz z Przedszkola nr 9 przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 i z Przedszkola nr 24 z Oddziałami Integracyjnym i Specjalnym. Wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni drobnymi upominkami i pamiątkowymi dyplomami.

Nagrania dostępne są poniżej.

Mamy nadzieję, że przyszłoroczna, jubileuszowa edycja Przeglądu Kolęd będzie mogła odbyć się tradycyjnie w murach biblioteki. Już teraz zachęcamy gorąco do udziału!

 

Download
Przeglad_koled_2020_regulamin.pdf(plik PDF, 277.54 KB)
Przegląd kolęd 2020 Zgłoszenie rodzinne.pdf(plik PDF, 283.4 KB)
Przegląd_koled_2020 zgloszenie przedszkole.pdf(plik PDF, 216.37 KB)
Przegląd_koled_2020 zgoda_dla_rodzicow.pdf(plik PDF, 283.53 KB)

Tagi: międzyprzedszkolny przegląd kolęd

Read more
[PL]Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „W krainie baśni Andersena”
Thu
10
Dec
Category:Konkursy plastyczne
Date of event:10.12.2020
hr.:12:00
Place:Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
Organizer:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzież
[PL]

W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „W krainie baśni Andersena” wzięło udział 204 uczestników w wieku od 3 do 63 lat z Raciborza i powiatu raciborskiego oraz m.in. z Gdyni, Rybnika, Kędzierzyna –Koźla, Jagatowa, Gdańska, Rumii, Zamościa i Żor. Przedmiotem konkursu było wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pacynki tematycznie związanej z bohaterami baśni J. Ch. Andersena. Prace oceniane były w pięciu kategoriach wiekowych. Oprócz najbardziej znanych baśni Andersena, na ilustracjach pojawili się również bohaterowie takich utworów jak „Kwiaty małej Idy”, „Bałwan ze śniegu”, „Słowik” czy „Anioł”.

WYNIKI KONKURSU

Ilustracje- Nagrody do 6 lat

I miejsce – Stanisław Plata-Salomon 5 l., Racibórz – „Kwiaty małej Idy”

II miejsce – Julia Krettek 5 l., Brzeźnica – „Pasterka i kominiarczyk”

III miejsce – Łucja Kowalska 5 l., Jankowice – „Królowa Śniegu”

III miejsce – Maja Kuklińska 6 l., Racibórz – „Królowa Śniegu”

 

Ilustracje - Wyróżnienia do 6 lat

Wiktoria Kęska 5 l., Racibórz – „Calineczka”

Aleksandra Paskuda 6 l., Racibórz – „Brzydkie kaczątko”

Kamila Halota 6 l., Racibórz – „Dziewczynka z zapałkami”

Wiktoria Szweda 5 l., Brzeźnica – „Świniopas”

 

Ilustracje - Nagrody 7-10 lat

I miejsce – Hanna Kudła 9 l., Zamość – „Calineczka”

I miejsce – Alexander Hepa 9 l., Budziska – „Królowa Śniegu”

II miejsce – Joanna Fila 7 l., Racibórz - „Królowa Śniegu”

II miejsce – Alicja Koloska 10 l., Chałupki – „Brzydkie kaczątko”

III miejsce – Agata Barczuk 7 l., Nędza – „Dziewczynka z zapałkami”

III miejsce – Dorota Krawczuk 10 l., Racibórz – „Calineczka”

 

Ilustracje - Wyróżnienia 7-10 lat

Milena Mruzek 8 l., Bojanów – „Królowa Śniegu”

Julia Wypiór 7 l., Borucin – „Mała syrenka”

Magdalena Wołoch 8 l., Zamość – „Calineczka”

Milena Nowak 10 l., Racibórz – „Dziewczynka z zapałkami”

Michał Blokesz 8 l., Budziska – „Księżniczka na ziarnku grochu”

Delia Mucea 8 l., Ruda Śląska – „Mała syrenka”

Natalia Warzecka 8 l., Ruda Śląska – „Dziewczynka z zapałkami”

Maria Marcol 9 l., Racibórz – „Calineczka”

Antonina Sywulak 9 l., Chałupki – „Calineczka”

 

Ilustracje - Nagrody 11-14 lat

I miejsce – Franciszek Michalak 13 l., Racibórz – „Dzielny ołowiany żołnierzyk”

II miejsce – Julia Sip 12 l., Żory – „Dziewczynka z zapałkami”

III miejsce – Wiktoria Ploch 12 l., Borucin - „Dziewczynka z zapałkami”

 

Ilustracje - Wyróżnienia 11-14 lat

Ewelina Gajdeczka 11 l., Borucin – „Brzydkie kaczątko”

Wiktoria Durczok 13 l., Borucin – „Dzikie łabędzie”

 

Ilustracje - Wyróżnienia pow. 15 lat

Agnieszka Gola 34 l., Czechowice-Dziedzice - „Dziewczynka z zapałkami”

Klaudia Pietrasz 18 l., Tworków – „Najpopularniejsze baśnie Andersena”

Marek Gil 16 l., Kuźnia Raciborska – „Królowa Śniegu”

 

Ilustracje – Nagrody w kat. Prace rodzinne

I miejsce – Karol Cycoń 6,5 l., Liliana Cycoń 4,5 l., Monika Cycoń, Łęg – „Brzydkie kaczątko”

II miejsce – Lena Nieborowska 5 l., Patrycja Nieborowska, Brzeźnica – „Dziewczynka z zapałkami”

III miejsce – Liliana Tużyna 6 l., Anna Tużyna, Racibórz – „Królowa Śniegu”

 

Ilustracje – Wyróżnienia w kat. Prace rodzinne

Alicja Wolnik 3 l., Mikołaj Wolnik 4 l., Anna Wolnik, Brzeźnica – „Księżniczka na ziarnku grochu”

Paulina Szefler 4 l., Justyna Szefler, Brzeźnica - „Dziewczynka z zapałkami”

 

Prace komputerowe - Nagrody

I miejsce – Martyna Głowacka 16 l., Gdynia – „Lustro Królowej Śniegu”

II miejsce – Agnieszka Gola 34 l., Czechowice-Dziedzice – „Słowik”

II miejsce – Weronika Pająk 17 l., Rumia – „Słowik”

III miejsce – Oliwia Krzysiak 13 l., Kędzierzyn-Koźle – „Calineczka”

III miejsce – Ksawery Bęś 13 l., Racibórz – „Dziewczynka z zapałkami”

 

Prace komputerowe - Wyróżnienia

Dawid Kostka 5 l., Brzeźnica – „Motylek”

Dominik Korycik 6 l., Brzeźnica – „Anioł”

 

Kukiełki – Wyróżnienia do 6 lat

Dominik Korycik 6 l., Brzeźnica – „Bałwan ze śniegu”

Patrycja Szweda 6 l., Chałupki – „Dziewczynka z zapałkami”

Amelia Zganiacz 5 l., Chałupki – „Królowa Śniegu”

Paulina Kurek 5 l., Brzeźnica – „Brzydkie kaczątko”

 

Kukiełki – Nagrody 7-10 lat

I miejsce – Mariusz Żurek 7 l., Zabełków – „Calineczka”

I miejsce – Franciszek Jankowski 8 l., Nędza – „Dzielny ołowiany żołnierzyk”

II miejsce – Bartosz Kurek 7 l., Rudnik – „Królowa Śniegu”

II miejsce – Hanna Mużelak 9 l., Racibórz – „Księżniczka na ziarnku grochu”

III miejsce – Ewa Marek 7 l., Kuźnia Raciborska – „Brzydkie kaczątko”

III miejsce - Filip Brzoska 9 l. Wojnowice - „Dzielny ołowiany żołnierzyk”

III miejsce – Weronika Jasita 7 l., Racibórz – „Calineczka”

 

Kukiełki – Wyróżnienia 7-10 lat

Paulina Nawrocka 7 l., Zabełków – „Dziewczynka z zapałkami”

Natalia Rumpel 8 l., Turze – „Calineczka”

Dorota Stysiał 9 l., Racibórz – „Calineczka”

Jakub Kowalczyk 8 l., Budziska - „Dzielny ołowiany żołnierzyk”

 

Kukiełki – Nagrody w kat. Prace rodzinne

I miejsce – Antoni Serzisko 3 l., Sabina Serzisko, Brzeźnica – „Dzielny ołowiany żołnierzyk”

I miejsce – Kajetan Tański 5 l., Katarzyna Tańska, Racibórz - „Dzielny ołowiany żołnierzyk”

II miejsce – Bartosz Głombik 4 l., Patrycja Głombik, Brzeźnica – „Calineczka”

III miejsce – Emilia Trestka 3 l., Klaudia Trestka, Kuźnia Raciborska – „Królowa Śniegu”

 

Wyróżnienia w kat. Prace rodzinne

Hanna Urbisz 8 l., Mirela Urbisz, Nędza – „W krainie baśni Andersena”

Natan Furca 11 l., Teresa Bafia, Żory – „ Królowa Śniegu”

 

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

Nagrodzone prace można oglądać w Galerii Gawra, mieszczącej się w naszej bibliotece przy ul. Kasprowicza 12.

Informujemy, że laureaci mogą zgłaszać się po nagrody osobiście w EURECE-Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Kasprowicza 12 od poniedziałku 14 grudnia w godzinach otwarcia biblioteki. Osoby, które nie mogą zgłosić się osobiście po nagrody, proszone są o kontakt telefoniczny pod nr tel. 32 415 37 24 wew.26 do dnia 31 grudnia.

 

Gallery - W krainie baśni Andersena
Download
zgłoszenie-uczestnik niepełnoletni Andersen.pdf(plik PDF, 260.01 KB)
zgłoszenie-uczestnik pełnoletni Andersen.pdf(plik PDF, 260.34 KB)
zgłoszenie-praca rodzinna Andersen.pdf(plik PDF, 193.3 KB)
zgoda dla szkół Andersen.pdf(plik PDF, 370.82 KB)
Regulamin-plastyczny baśnie Andersena.pdf(plik PDF, 426.09 KB)

Tagi: konkurs plastyczny, w krainie baśni Andersena

Read more
[PL]Nowe Zagrody-filmowa podróż. Spotkanie online  z Adrianem Szczypińskim  i Wojciechem Mitręgą
Mon
07
Dec
Category:
Date of event:07.12.2020
hr.:17:00
Place:Spotkanie online
Organizer:Filia Nr 8
[PL]

W poniedziałkowe popołudnie 7 grudnia Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprosiła swoich czytelników na kolejne spotkanie w formule online, którego gośćmi byli Adrian Szczypiński i Wojciech Mitręga – uznani autorzy filmów poświęconych historii Raciborza.

W trakcie spotkania, uczestnicy przenieśli się do dzielnicy Nowe Zagrody, poznając jej historię oraz ciekawostki z realizacji filmów „Raciborska Temida” i „Dzieje kościoła NSPJ w Raciborzu”. Raciborscy filmowcy zdradzili również swoje plany dotyczące kolejnych filmów, a także powspominali osoby, które będą bohaterami najnowszej produkcji „In memoriam”- między innymi Norberta Mikę oraz Sylwestra Potockiego. W przyszłym roku, jeśli sytuacja na to pozwoli, autorzy obiecali spotkać się z fanami już stacjonarnie w Filii nr 8 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu, aby odkryć kolejny rozdział filmowej podróży.

Póki co, zachęcamy do odtworzenia zapisu spotkania:

Download

Tagi: nowe zagrody, adrian szczypiński, wojciech mitręga

Read more
[PL]Pan Poeta Show
Mon
07
Dec
Category:
Date of event:07.12.2020
hr.:10:00
Place:Spotkanie online
Organizer:Filia Nr 2 Ostróg
[PL]

 Przygotowaliśmy dla naszych najmłodszych czytelników wyjątkowy prezent na Mikołaja!

Drogie dzieci, koniecznie przyfruńcie na spotkanie z autorem Ptasiej Serii, czyli sześciu książek wyróżnionych na Złotej Liście Fundacji ABC „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Poznajcie historie ptasich bohaterów a także samego autora – Pana Poetę! A na deser zróbmy wspólnie ciekawe zadania. Pan Poeta to autor edukacyjnych bajek dla dzieci, który dobrze wie, jak rozmawiać z dziećmi, co je bawi i na które aktywności reagują najlepiej. Pokazuje dzieciom, że świat jest piękny, otwarty, pełen możliwości i dobrej zabawy.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Spotkajmy się w bibliotece na Ostrogu” dofinansowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Racibórz.

 
Download
PAW DO KOLOROWANIA.jpg(plik JPG, 1.53 MB)
PIORA.jpg(plik JPG, 737.63 KB)

Tagi: pan poeta show

Read more
[PL]Warsztaty dla rodzin osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego
Thu
03
Dec
Category:
Date of event:03.12.2020
hr.:18:00
Place:Spotkanie online
[PL]

Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS zaprasza członków rodzin osób, które doświadczyły kryzysu psychicznego na bezpłatne internetowe warsztaty dotyczące zaburzeń i chorób psychicznych. Celem spotkania jest wzrost wiedzy na temat zaburzeń psychicznych, zmniejszenie lęku przed kontaktem z osobami chorującymi psychicznie, zmniejszenie poczucia wykluczenia. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Punkt informacyjno-doradczy dla osób niepełnosprawnych i ich otoczenia” współfinansowanego przez Miasto Rybnik.

Osoby prowadzące:

- Agnieszka Ejsmont - przedstawicielka Grupy Wsparcia Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego TROP, laureatka konkursu „Człowiek bez barier”, pracuje w programie „Doradcy telefoniczni” jako ekspert przez doświadczenie

- Łukasz Święcicki – profesor nauk medycznych, psychiatra, wieloletni kierownik II Kliniki Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, autor licznych publikacji

W programie m.in.: pierwsze objawy choroby psychicznej, urojenia prześladowcze wobec rodziny, motywowanie do leczenia, sygnalizowanie myśli samobójczych, odpowiedzi na pytania uczestników.

Warsztaty odbędą się w czwartek 3 grudnia w formie zdalnej na platformie Zoom w godz. 18.00-20.00.

Liczba miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego zamieszczonego pod poniższym linkiem.

https://app.evenea.pl/event/warsztatydlarodzin/

Link do prelekcji zostanie wysłany na adres e-mail podany w zgłoszeniu.

Tagi: warsztaty, cris, zaburzenia psychiczne

Read more
[PL]Spotkanie online z Anną Mularczyk- Meyer
Fri
27
Nov
Category:
Date of event:27.11.2020
hr.:16:00
Place:Spotkanie online
Organizer:Filia Nr 3 Ocice
[PL]

Uporządkuj swoje otoczenie, naucz się oszczędzać i lepiej gospodarować swoim czasem! Z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Zakupów, raciborska biblioteka zorganizowała spotkanie z Anną Mularczyk-Meyer - autorką książek „Minimalizm po polsku” i „Minimalizm dla zaawansowanych”.

Minimalizm to asceza i obsesja liczenia przedmiotów? Anna Mularczyk-Meyer rozprawia się z tym stereotypem i na podstawie osobistych doświadczeń i obserwacji opowiada o przeszkodach, jakie można napotkać w procesie upraszczania życia, oraz o sposobach ich pokonania. Jej przygoda z minimalizmem zaczęła się jak zawsze - nadmiar pracy, brak czasu dla rodziny, zero satysfakcji z życia. Do tego wszechobecny konsumpcjonizm i nadmiar. Mularczyk-Meyer, która wydawać by się mogło, miała wszystko żeby wieść wygodne i dobre życie, czuła coraz większą pustkę… I tak zaczęła wprowadzać w życie minimalistyczne rozwiązania. Dużą inspiracją były dla niej książki oraz… czystki na regale!

Specjalistka od minimalizmu wyjaśniła, dlaczego jej zdaniem Polakom tak trudno oprzeć się kupowaniu oraz jak zmienić nastawienie typu „Nie wyrzucę, bo się przyda…” albo „Kupię, bo nie mogę bez tego żyć…”. Najcenniejsza rada prowadzącej Prosty Blog dla czytelników w Raciborzu? „Uwolnijcie czas! Zastanówcie się, co w życiu jest najważniejsze, z czego możecie zrezygnować! Uwolnijcie się od mediów i zróbcie cyfrowy detoks!”.

Inne pomocne wskazówki można znaleźć w nagraniu ze spotkania: https://youtu.be/4eGNozZEsDQ oraz w książkach, które są dostępne w bibliotece.

 

Download

Tagi: Anna Mularczyk- Meyer, prosty blog, minimalizm

Read more
[PL]Dlaczego Jan Paweł II lubił wtorki, a papież Franciszek ma uśmiech dla każdego?-spotkanie online
Wed
25
Nov
Category:
Date of event:25.11.2020
hr.:17:00
Place:Spotkanie online
Organizer:Filia Nr 2 Ostróg
[PL]

Czy to prawda, że każdy może napisać list do papieża Franciszka? Jaki jest jego ulubiony klub piłkarski? I dlaczego nie powiedział mamie wprost o tym, że chce zostać księdzem? Biblioteka na Ostrogu zaprosiła swoich czytelników na kolejne spotkanie online z Jolantą Reisch-Klose, tym razem poświęcone biografiom papieża Franciszka i Jana Pawła II.

Pisanie książki biograficznej to przede wszystkim wielka przygoda! – przekonywała w trakcie spotkania autorka książek „Franciszek-papież tysiąca uśmiechów” i „Dlaczego Jan Paweł lubił wtorki”. Oprócz samej pracy nad książkami, Jolanta Reisch-Klose opowiedziała słuchaczom o rodzinie i piemonickich korzeniach rodziny Bergoglio, z której pochodzi Ojciec Święty. Równie ciekawe co sama historia papieża, były liczne dygresje, dzięki którym uczestnicy mogli dowiedzieć się czym jest Towarzystwo Jezusowe, poznać historię Argentyny, slumsy czy Benedykta XVI.

Sporo uwagi poświecono także opowieści o papieżu-Polaku Janie Pawle II. Okazuje się, że obu papieży łączyło całkiem sporo - obaj byli w młodości golkiperami i wielkimi fanami futbolu. A dlaczego Jan Paweł II lubił wtorki? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w książce Jolanty Reisch-Klose, dostępnej w raciborskiej bibliotece!

Nagranie spotkania dostępne jest poniżej lub na kanale biblioteki na YouTube: https://youtu.be/5xsooyL-YPk

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Spotkajmy się w bibliotece na Ostrogu” dofinansowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Racibórz.

Download

Tagi: Jolanta Reisch-Klose, Jan Paweł II, papież

Read more
[PL]Slajdowisko Jolanty Reisch-Klose „Niech Bóg chroni królową - opowieść z Wysp Brytyjskich”
Tue
24
Nov
Category:[PL]Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu
Date of event:24.11.2020
hr.:16:30
Place:Spotkanie online
Organizer:Filia Nr 2 Ostróg
[PL]

Czy wiesz, że Londyn był pierwszym miastem na świecie, które posiadało system metra, Big Ben to tak naprawdę nie zegar tylko dzwon a gdy spadnie 3 cm śniegu to stolica Anglii dosłownie staje w miejscu? Gościem online Klubu Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu była Jolanta Reisch-Klose, która zaprezentowała slajdowisko „Niech Bóg chroni królową - opowieść z Wysp Brytyjskich”.

Jolancie Reisch-Klose drogę do Anglii utorowała wielka miłość do historii. Pierwszy raz wyjechała tam w 1993 roku. Wyjechała i… zakochała się w architekturze, mentalności, zwyczajach. Ostatecznie dziennikarka mieszkała w Anglii pięć lat a swoje wspomnienia z pobytu zaprezentowała w raciborskiej bibliotece. Jolanta Reisch-Klose zabrała czytelników m.in. na spacer po najważniejszych zabytkach Londynu, opowiedziała o praktycznych aspektach, takich jak chociażby przemieszczanie się po stolicy czy oprowadziła po najsłynniejszych muzeach. Jednak najdłużej zatrzymała się przed Buckingham Palace, opisując burzliwe losy rodziny królewskiej. Na koniec publiczność miała okazję zaglądnąć na przedmieścia, odwiedzić Zamek w Windsorze czy podziwiać wyścigi konne Royal Ascot Racecourse w Ascot.

Całe nagranie dostępne jest poniżej lub na kanale biblioteki na YouTube: https://youtu.be/YItOjxaSWAg

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Spotkajmy się w bibliotece na Ostrogu” dofinansowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Racibórz.

 

Download

Tagi: Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu, Jolanta Reisch-Klose

Read more
[PL]Spotkanie online z Krystyną Mirek
Thu
19
Nov
Category:
Date of event:19.11.2020
hr.:17:00
Place:Spotkanie online
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]

Jej książki podbijają serca polskich czytelniczek! Autorka bestsellerowych powieści "Szczęście all inclusive", "Polowanie na motyle", "Droga do marzeń", czy "Pojedynek uczuć" odwiedziła wirtualnie raciborską bibliotekę w ramach projektu „Spotkajmy się w bibliotece na Ostrogu” dofinansowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Racibórz.

Jej mottem życiowym są słowa „Póki życia, póty nadziei”, pierwszymi recenzentkami książek są dorastające córki a jej weny bardzo nie lubi… kręgosłup. Krystyna Mirek to kobieta z krwi i kości, która wychowując czwórkę dzieci i pracując jako nauczycielka w szkole, nie zrezygnowała ze swoich marzeń o byciu pisarką! Mało tego, jej mocno osadzone w realiach życia powieści obyczajowe, pokochały czytelniczki w całej Polsce. Może dlatego, że książki Krystyny Mirek nie stronią od problemów, ale niosą pozytywne przesłanie - autorka zachęca w nich, żeby nie poddawać się wobec trudności losu, ale zawsze walczyć o miłość, rodzinę, marzenia. Zresztą w trakcie spotkania online w raciborskiej bibliotece Krystyna Mirek wielokrotnie podkreślała, że przy pisaniu książek inspiruje się przede wszystkim życiem i kobietami. I tak długo, jak na jej drodze będą się pojawiały fascynujące kobiety, tak długo nie zabraknie jej pomysłów na powieści (a ma ich już na koncie niemal 30!).

Powieści Krystyny Mirek - m.in. „Jabłoniowy sad”, „Czary codzienności” czy „Willa pod Kasztanem” – można wypożyczyć w oddziałach i filiach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

Zapis spotkania dostępny poniżej:

 

Download

Tagi: krystyna mirek, spotkanie online, budżet obywatelski

Read more
[PL]Spotkanie online z Justyną Bednarek
Wed
18
Nov
Category:
Date of event:18.11.2020
hr.:09:00
Place:Spotkanie online
Organizer:Filia Nr 2 Ostróg
[PL]

Jak to się dzieje, że wkładamy do pralki dwie skarpetki a wyciągamy tylko jedną? Jakie przygody mogą mieć zagubione w czasie prania skarpetki? I czy skarpetka może być głównym bohaterem bestsellerowej serii książek dla dzieci? Raciborska biblioteka zorganizowała kolejne spotkanie autorskie online, tym razem dla fanów Justyny Bednarek!

Justyna Bednarek jako pisarka dla dzieci debiutowała powieścią „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, która głosami czytelników wygrała konkurs Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą "Przecinek i Kropka" 2015, a także zdobyła Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016. I to właśnie wokół tej książki kręciło się w głównej mierze spotkanie zorganizowane przez Filię nr 2 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu, w którym wzięli udział m.in. uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 1 na Ostrogu. Justyna Bednarek opowiedziała młodym słuchaczom o początkach swojej kariery pisarskiej, poleciła kilka najciekawszych jej zdaniem tytułów („Pan Stanisław odlatuje”, „Dobre Miastko. Najlepsze ciastko na świecie”, „Basik Grysik i wrony”, „Dusia i Psinek-Świnek”) oraz zachęciła uczestników do zwiedzania Muzeum Skarpetkowego.

Na koniec autorka przeczytała dzieciom fragment swojej najnowszej książki „Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!”. Książki Justyny Bednarek można wypożyczyć w oddziałach i filiach raciborskiej biblioteki!

Zapis spotkania dostępny tutaj: https://youtu.be/kCYEVgqBUMc

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Spotkajmy się w bibliotece na Ostrogu” dofinansowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Racibórz.

 

Download

Tagi: justyna bednarek, spotkanie online

Read more
[PL]Racibórz prozą zaczarowany-konkurs literacki
Fri
06
Nov
Category:[PL]Racibórz prozą zaczarowany
Date of event:06.11.2020
hr.:
Place:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]

„Bracia Baginsky” Anny Piliszewskiej z Wieliczki na podium VII edycji konkursu literackiego „Racibórz prozą zaczarowany” organizowanego przezMiejską i Powiatową Bibliotekę Publiczna w Raciborzu i Urząd Miasta Racibórzpod patronatemPrezydenta Miasta Racibórz. Sprawdź, kto jeszcze znalazł się w gronie laureatów i przeczytaj nagrodzone prace!

Bez uroczystej gali, ale za to z dobrą frekwencją i na wysokim poziomie… W raciborskiej bibliotece rozstrzygnięto konkurs „Racibórz prozą zaczarowany”! Na konkurs wpłynęły 32 prace. Na liście miejscowości skąd pochodzą autorzy prac znalazły się: Racibórz (2), Wieliczka, Mirków, Tarnowskie Góry, Kraków (2), Sokołów Podlaski, Grodzisk Mazowiecki, Witkowo, Straszyn, Książenice, Zielona Góra, Poznań, Piastów, Chełmno, Łańcut, Wilkanowo, Trzcinica, Wrocław, Kobyla, Piła, Bolesławiec, Żory, Legionowo, Suwałki, Grębocice, Bytom, Przeźmierowo, Włoszczowa. Najstarszy autor pracy nadesłanej na konkurs miał 74 lata, najmłodszy 14 lat.

Jury w składzie: Małgorzata Szczygielska – dyrektor MiPBP w Raciborzu, dr Janusz Nowak – członek Kapituły Konkursu i Kamila Besz – członek Kapituły Konkursu po przeczytaniu i ocenieniu wszystkich zakwalifikowanych do konkursu prac postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 1000 PLN – Anna Piliszewska – Bracia Baginsky (Wieliczka)

II miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 600 PLN – Katarzyna Jachim – Legenda tudzież gawęda o Dobromile córce Falibora sukiennika z Raciborza (Modlnica)

III miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 400 PLN – Katarzyna Skoczek – Park Roth (Włoszczowa)

Wyróżnienia książkowe:

Anna Kokot-Nowak – Laboratorium wegetacji (Przeźmierowo)

Jacek Kalinowski – Koniec świata w Raciborzu (Grębocice)

Maria Kocot – Nieśmiertelni (Bytom)

Wyróżnienia w kategorii nastoletnich autorów:

Julia Herok – Rozpadająca się rzeczywistość (Kobyla)

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie laureatom!

Nagrodzone i wyróżnione prace można przeczytać poniżej.

Download
1 miejsce Anna Piliszewska-Bracia Baginsky.pdf(plik PDF, 91.11 KB)
2 miejsce Katarzyna Jachim-Legenda tudzież gawęda o Dodromile.pdf(plik PDF, 66.06 KB)
3 miejsce Katarzyna Skoczek-Park Roth.pdf(plik PDF, 72.85 KB)
Wyróżnienie Anna Kokot-Nowak-Laboratorium wegetacji.pdf(plik PDF, 118.89 KB)
Wyróżnienie Jacek Kalinowski-Koniec świata w Raciborzu.pdf(plik PDF, 101.78 KB)
Wyróżnienie Maria Kocot-Nieśmiertelni.pdf(plik PDF, 98.73 KB)
Wyróżnienie Julia Herok-Rozpadająca się rzeczywistość.pdf(plik PDF, 85.99 KB)

Tagi: racibórz prozą zaczarowany, konkurs

Read more
[PL]Spotkanie motywacyjne z Anetą Skrzypek
Wed
04
Nov
Category:
Date of event:04.11.2020
hr.:18:00
Place:Spotkanie ONLINE
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]

Pełna pozytywnej energii, którą zaraża innych, potrafiąca cieszyć się z najdrobniejszych rzeczy dnia codziennego, dająca nadzieję i swoim przykładem łamiąca stereotyp osoby niepełnosprawnej. Taka jest właśnie Jednooka Wojowniczka! Aneta Skrzypek była kolejnym gościem online raciborskiej biblioteki.

Aneta Skrzypek, znana pod pseudonimem „Jednooka Wojowniczka”, to pochodząca ze Śląska mówczyni motywacyjna. Posiada tylko jedno oko, ponieważ w dzieciństwie uległa nieszczęśliwemu wypadkowi. Jej historia zatoczyła koło i dzięki swoim doświadczeniom pomaga innym. Jest autorką książki „Jednooka Wojowniczka”, która odpowiada na najczęstsze pytania zadawane przez rodziców dzieci jednoocznych jak i osób związanych z tematem niepełnosprawności.

W trakcie spotkania w bibliotece Aneta Skrzypek przypomniała słuchaczom, jak ważne jest uświadamianie młodych ludzi, że niepełnosprawność czy jakakolwiek „inność” np. w wyglądzie zewnętrznym, nie może być powodem wykluczania z grupy. Jednooka Wojowniczka przedstawiła publiczności inne osoby, które pomogły jej zaakceptować niepełnosprawność i dały siłę do wspierania innych: Nicka Vujicica - australijskiego mówcę motywacyjnego urodzonego z rzadką chorobą znaną jako zespół tetra-amelia, czyli całkowitym wrodzonym brakiem kończyn, Madeline Stuart – modelkę z zespołem Downa i Łukasza Krasonia - pierwszego niepełnosprawnego trenera rozwoju osobistego w Polsce. Sporo uwagi poświęciła także tematowi samoakceptacji, „uśmiechaniu się” do swoich wad i zalet oraz afirmacji życia.

W spotkaniu aktywnie uczestniczyli goście na czacie, którzy odważnie dzielili się swoimi doświadczeniami oraz chętnie wchodzili w interakcję z Jednooką Wojowniczką np. szukając odpowiedzi na pytanie „w czym leży nasza wartość?”.

Download

Tagi: spotkanie motywacyjne

Read more
[PL]Fantastyczny Klub Książki - ODWOŁANE
Sat
31
Oct
Category:
Date of event:31.10.2020
hr.:16:00
Place:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Organizer:Wypożyczalnia Główna
[PL]

Fantastyczna dyskusja w fantastycznym gronie miłośników książek.

Lektura na październik: „Wiedźmin. Ostatnie życzenie” A. Sapkowski.

Takie czasy nastały. Dawniej po lasach jeno wilki wyły, teraz namnożyło się rozmaitego paskudztwa – gdzie spojrzysz, tam upiory, bazyliszki, diaboły, żywiołaki, wiły i utopce plugawe. A i niebacznie uwolniony z amfory dżinn, potrafiący zamienić życie spokojnego miasta w koszmar, się trafi.

Tu nie wystarczą zwykłe czary ani osinowe kołki. Tu trzeba zawodowca.

 

UWAGA! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA-OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZAPISY!

Download

Tagi: fantastyczny klub książki

Read more
How do I...
Choose page
Sing up to library?
Order/reserve a book?
Extend returing time?
[PL]przetwarzanie danych osobowych
Calendar
Thu
07
Jan
Sat
30
Jan
[PL]Plebiscyt na Książkę Roku 2020
Category:
date: 07-30.01.2021
hr.:
Place: Oddziały i filie biblioteki
Sat
30
Jan
[PL]Konkurs czytelniczy „Książka na metry”
Category: [PL]Konkursy inne
date: 30.01.2021
hr.:
Place: Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
Zaproponuj tytuł
 
If you want to send message, click here piłke.
Zapytaj bibliotekarza
 
If you want to send message, click here parasol.
Portal https://www.biblrac.pl/ wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij