zaloguj się bip Szukaj
Zamknij
Find book, music, movie...

News archive

2024
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
April
January
February
March
May
June
July
August
September
October
November
December
All
Wypożyczalnia Główna
Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa
Filia nr 1 Studzienna
Filia Nr 2 Ostróg
Filia Nr 3 Ocice
Filia nr 4 Szpital Rejonowy
Filia Nr 5 Płonia
Filia Nr 8
Filia Nr 9 Brzezie
Filia Nr 10 Markowice
Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzież
Galeria Gawra
MiPBP w Raciborzu
Mediateka
[PL]Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich: Mikołajkowe potyczki w bibliotece
Tue
23
Apr
Category:Światowy Dzień Książki
Date of event:23.04.2024
hr.:9:00
Place:EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Kasprowicza 12
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w 1616 r. zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir. Na ten dzień przypada rocznica urodzin wybitnych pisarzy np. Maurice’a Druona.

Z tej okazji biblioteka zaprasza uczniów klas IV-VI z Raciborza i powiatu raciborskiego do udziału w międzyszkolnym turnieju, który będzie nawiązywać do przygód Mikołajka napisanych przez René Goscinnego i zilustrowanych przez Jean-Jacques'a Sempégo. Okazją jest 60. rocznica polskiego tłumaczenia dwóch pierwszych części serii.

Uczestnicy turnieju powinni wykazać się znajomością treści książki „Mikołajek”, zdolnościami aktorskimi potrzebnymi do odegrania wybranej scenki oraz umiejętnością wykonania plakatu - reklamy do przygód Mikołajka.

Zgłoszenia przyjmowane są w EURECE - Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży do 15 kwietnia.

Finał konkursu odbędzie się 23 kwietnia w bibliotece na ul. Kasprowicza 12.

Regulamin i dokumenty do pobrania poniżej.

Download
Światowy Dzień Książki regulamin-1.pdf(plik PDF, 559.65 KB)
Światowy Dzień Książki 2024 zgłoszenie dla szkół i zgoda dla nauczyciela.pdf(plik PDF, 205.33 KB)
Światowy Dzień Książki 2024 zgłoszenie uczestnik niepełnoletni.pdf(plik PDF, 266.4 KB)

Tagi: światowy dzień książki, turniej

Read more
[PL]Klub Malucha: Jak krasnal wiosny szukał
Tue
23
Apr
Category:[PL]Klub Malucha
Date of event:23.04.2024
hr.:9:00
Place:Filia nr 2 Ostróg, Bielska 12
Organizer:Filia Nr 2 Ostróg
[PL]

Temat w kwietniu: „Jak krasnal wiosny szukał”. Biblioteka na Ostrogu zaprasza dzieci wieku 1,5-3 lat do wspólnej zabawy!

W programie m.in. zabawy ruchowe, wesołe wierszyki oraz proste zabawy plastyczne.

Download

Tagi: klub malucha

Read more
[PL]Klub Przyjaciół Biblioteki
Tue
23
Apr
Category:[PL]Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu
Date of event:23.04.2024
hr.:17:00
Place:Filia nr 2 Ostróg, Bielska 12
Organizer:Filia Nr 2 Ostróg
[PL]

Świętujemy 10 lat Klubu Przyjaciół Biblioteki! W programie m.in. prezentacja zdjęć ze spotkań klubowych, podsumowanie działalności i plany na przyszłość.

Uroczystość uświetni recital skrzypcowy w wykonaniu Elżbiety Skrzymowskiej. Goście i przyjaciele biblioteki zaproszeni zostaną na okolicznościowy poczęstunek.

Download

Tagi: klub przyjaciół biblioteki

Read more
[PL]Połączeni dziedzictwem
Tue
23
Apr
Category:[PL]Klub biblioteczny
Date of event:23.04.2024
hr.:17:00
Place:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Organizer:Wypożyczalnia Główna, MiPBP w Raciborzu
[PL]

Połączeni dziedzictwem” to comiesięczne spotkania dla pasjonatów genealogii.

Spotkania w bibliotece to miejsce wymiany doświadczeń w długiej podróży do odkrycia rodzinnych korzeni. Każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania w genealogicznej przygodzie może przyjść i podzielić się swoimi odkryciami, zadać pytania i uzyskać pomoc.

Download

Tagi: połączeni dziedzictwem

Read more
[PL]Projekt „Biblioteka z pasją”: Szycie-warsztaty rękodzieła
Sat
20
Apr
Category:[PL]Warsztaty
Date of event:20.04.2024
hr.:12:00
Place:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Organizer:Wypożyczalnia Główna, MiPBP w Raciborzu
[PL]

Odkryj wspólnie z nami swoją nową pasję!

Biblioteka w Raciborzu zaprasza na cykl warsztatów, które dadzą czytelnikom możliwość wypróbowania różnych rodzajów rękodzieła. Przyjdź do nas, spróbuj swoich sił w szyciu i spędź trochę czasu w miłej i kreatywnej atmosferze.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: wg@biblrac.pl lub 32 415 37 24 wew. 27.

Projekt „Biblioteka z Pasją” realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Racibórz na rok 2023/2024.

Download

Tagi: warsztaty szycia, biblioteka z pasją

Read more
[PL]Klub Ojca
Sat
20
Apr
Category:[PL]Klub Ojca
Date of event:20.04.2024
hr.:10:00
Place:EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Kasprowicza 12
Organizer:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzież
[PL]

Strzelanie z broni pneumatycznej, zwiedzanie schronu przeciwlotniczego, przymierzanie munduru czy testowanie klaksonów w służbowych autach… Te i wiele innych „męskich” atrakcji czekało na kwietniowym spotkaniu Klubu Ojca, które odbyło się w minioną sobotę na terenie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu!

Kim zostanę jak dorosnę? Może funkcjonariuszem Straży Granicznej?! Na początku uczestnicy mieli okazję przymierzyć czapki i mundury a także zwiedzić izbę tradycji pełną cennych pamiątek. Oczywiście największą atrakcją okazała się wizyta na strzelnicy i wspólne strzelanie z tatusiami. Na koniec każdy mógł zabrać do domu swoją tarczę sylwetkową i pochwalić się wynikiem. Uśmiechnięte twarze dzieci i rodziców mówią same za siebie!

- Dziękujemy komendantowi Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu i oddelegowanym pracownikom za możliwość zwiedzania i za poświęcony czas – podsumowuje Marzena Mróz z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu, koordynatorka Klubu Ojca.

A co w maju? Przed nami biegowe, rodzinne wyzwanie na stadionie OSiR w ramach II Biegu z Książką, które odbędzie się 11 maja o godz. 10! Dla rodzin przewidziano bieg na dystansie 400 m lub sztafetę 4x400 m. Szczegóły tutaj: https://www.biblrac.pl/pl/site/wydarzenie/3303-ii-bieg-z-ksiazka.html

Gallery - Klub Ojca kwiecień 2024
Download

Tagi: klub ojca

Read more
[PL]Klub Robotyki Klocków Lego
Thu
18
Apr
Category:[PL]Klub biblioteczny
Date of event:18.04.2024
hr.:15:00
Place:Filia Publiczno-Szkolna nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1
Organizer:Filia Nr 3 Ocice
[PL]

Zapraszamy do klubu lego na Ocicach. Będziemy programować klocki Lego We. Do. 2.0.

Każdego, który już miał podstawowe zajęcia z zakresu tych klocków zapraszamy na zajęcia, gdzie będziemy na zaawansowanym poziomie bawić się tymi klockami. Stworzymy nowe budowle oparte na naszej wyobraźni, będziemy łączyć ze sobą nasze pojazdy jak również tworzyć dżojstiki do zdalnego poruszania naszymi budowlami.

Download

Tagi: klub robotyki klocków lego

Read more
[PL]Zadbaj o siebie: kąpiel w dźwiękach gongu i mis tybetańskich
Thu
18
Apr
Category:[PL]Spotkanie w bibliotece
Date of event:18.04.2024
hr.:17:00
Place:Filia nr 2 Ostróg, Bielska 12
Organizer:Filia Nr 2 Ostróg
[PL]

Temat spotkania: Kąpiel w dźwięku gongu i mis tybetańskich.

Liczne badania wykazały, że wibracje płynące z instrumentów muzycznych obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają wewnętrzne napięcie, a nawet wspomagają procesy trawienne, poprzez docieranie do systemu nerwowego.

Spotkanie we współpracy ze Strefą Piękna Sofa&Cure na Ostrogu.

Download

Tagi: zadbaj o siebie

Read more
Thu
18
Apr
Category:[PL]Projekty, [PL]Spotkanie w bibliotece
Date of event:18.04.2024
hr.:10:00
Place:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]

Althea Cawley- Murphree, Konsul USA ds. Prasy, Kultury i Edukacji odwiedziła Bibliotekę w Raciborzu. Wizyta była związana z realizacją projektu „Welcome - Library for Everyone”, dofinansowanego z funduszy Ambasady i Konsulatu USA w Polsce. 18 kwietnia Konsul zwiedziła bibliotekę, spotkała się z uczestnikami kursu języka polskiego i wygłosiła wykład o pracy dyplomaty dla raciborskich licealistów.

Projekt „Welcome – Library for Everyone” ruszył w październiku 2023 roku i obejmuje działania skierowane do Ukraińców. Dzięki dofinansowaniu z grantu ruszył m.in. kurs języka polskiego, co miesiąc odbywają się spotkania kafejki językowej, zakupiono podręczniki do nauki polskiego i powieści w języku ukraińskim. Odbyły się również spotkania z autorami piszącymi o Ukrainie i warsztaty rękodzieła, które cieszą się dużo popularnością. O kolejnych wydarzenia związanych z projektem „Welcome – Library for everyone” Biblioteka informuje na bieżąco na stronie: www.biblrac.pl

Konsul Althea Cawley- Murphree rozpoczęła wizytę od zajrzenia do Sali w której odbywają się lekcje języka polskiego. Mimo, że pracownicy placówek dyplomatycznych przechodzą przed każdym nowym angażem intensywny kurs językowy, Althea Cawley- Murphree nie zna języka polskiego. Jej skierowanie do Konsulatu w Krakowie było nagłe i nie pozwoliło na standardową procedurę przygotowania do objęcia obowiązków. Tym bardziej docenia determinację kursowiczów i świetne metody nauczania pani Krystyny Sordyl, która prowadzi wszystkie zajęcia języka polskiego w bibliotece.

Konsul jest zapaloną czytelniczką i interesowało ją co najchętniej wypożyczają czytelnicy raciborskiej biblioteki. W nowopowstałej strefie dla młodzieży (YAZ! Young Adult Zone) dopytywała dyżurującą bibliotekarkę o trendy w czytelnictwie młodzieży, a miłym zaskoczeniem okazała się duża kolekcja gier planszowych, którą posiada biblioteka.

Z młodzieżą Konsul spotkała się osobiście, wygłaszając krótki wykład o tym jak wygląda droga do objęcia funkcji w dyplomacji i jak na co dzień wygląda praca w ambasadzie lub konsulacie. Druga część spotkania z młodzieżą to sesja pytań. Licealiści byli zainteresowani sprawami społecznymi Stanów Zjednoczonych (Z jakimi trudnościami borykają się migranci w USA? Dlaczego opieka zdrowotna jest taka droga? Co leży u źródła narastającego problemu bezdomności? Czy kiedykolwiek uda się rozwiązać problem z łatwym dostępem do broni palnej?) oraz tematami związanymi z edukacją i szkolnictwem w USA. Nie zabrakło również pytania o amerykański system wyborczy.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla jest dumna z możliwości realizacji projektu „Welcome – Library for Everyone”, dzięki wsparciu finansowemu i personalnemu Ambasady i Konsulatu USA w Polsce.

Gallery - Welcome: spotkanie z konsul
Download
Read more
[PL]Metody ustalania  i realizacji celów - spotkanie z Patrycją Chomiczewską
Wed
17
Apr
Category:[PL]Spotkanie w bibliotece
Date of event:17.04.2024
hr.:18:00
Place:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Organizer:Wypożyczalnia Główna, MiPBP w Raciborzu
[PL]

Życie jest z natury ryzykowne. Jest tylko jedno duże ryzyko, którego należy unikać za wszelką cenę – jest to ryzyko nicnierobienia. 17 kwietnia biblioteka w Raciborzu zorganizowała drugie spotkanie z trenerką mentalną Patrycją Chomiczewską. Spotkanie przybrało formę warsztatu, podczas którego skupiono się na metodach ustalania i realizacji celów. Innymi słowy, skupiono się na metodach realizacji marzeń!

Pierwsze spotkanie z Patrycją Chomiczewską odbyło się w marcu, podczas którego trenerka pokazała jak zarządzać czasem. Wiedząc już jak znaleźć czas na samorealizację, można wprowadzać zmiany, które pomogą w spełnianiu ciągle odkładanych marzeń. Patrycja Chomiczewska w młodości trenowała biegi górskie. Inspiracją do podjęcia takiej a nie innej aktywności fizycznej, był jej ojciec – trener wychowania fizycznego, który ze złamanymi żebrami przebiegł wymarzony maraton. Ojciec Patrycji Chomiczewskiej inspiruje nadal - jego „sześć lekcji” uczy jak zaufać procesowi zmian i poszerzyć strefę komfortu. Lekcja pierwsza to akceptacja zmiany jako nieodłącznej części naszego życia. Nie nastawiajmy się, że sukces przyjdzie z łatwością – ludzie z natury nisko cenią to, co przychodzi im zbyt łatwo, a każdy sukces wymaga wysiłku. Spotkaniu w bibliotece towarzyszyło dużo ćwiczeń praktycznych, rozmów i dzielenie się własnymi przemyśleniami oraz doświadczeniami we wprowadzaniu mniejszych lub większych zmian do swojego życia. Dobrym narzędziem jest tu metoda błyskawicznej motywacji Pantalona, która polega na rozbudzeniu wewnętrznej motywacji oraz metoda ustalania celów – SMART.

Kolejne spotkanie już 12 czerwca! Tym razem Patrycja Chomiczewska podpowie jak wyeliminować złe nawyki i wprowadzić dobre. Serdecznie zapraszamy!

Projekt „Biblioteka z Pasją” realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Racibórz 2023/2024.

Gallery - Patrycja Chomiczewska
Download

Tagi: patrycja chomiczewska, biblioteka z pasją

Read more
[PL]Niezła sztuka - kółko plastyczne dla dzieci
Wed
17
Apr
Category:, , [PL]Warsztaty, [PL]Zrób to sam
Date of event:17.04.2024
hr.:15:00 - 16:30
Place:Filia nr 9 Brzezie, ul. Myśliwca 9
Organizer:Filia Nr 9 Brzezie, MiPBP w Raciborzu
[PL]

Kółko plastyczne dla dzieci daje przestrzeń do swobodnej pracy twórczej. Tutaj nikt nie martwi się wylaną na podłogę farbą. Tu eksperymentujemy, ćwiczymy rękę i oko oraz rozwijamy wyobraźnię!

Liczba miejsc ograniczona - obowiązują wcześniejsze zapisy: tel. 32 415 68 78; e-mail: f9@biblrac.pl

Download
Read more
[PL]Baśniobór - konkurs wiedzy
Tue
16
Apr
Category:Konkursy wiedzy
Date of event:16.04.2024
hr.:16:00
Place:Eureka - Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży, ul. Kasprowicza 12
Organizer:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzież
[PL]

19 śmiałków zmierzyło się we wtorkowe popołudnie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu z tajemnicami bestsellerowej serii Brandona Mulla „Baśniobór”! To uwielbiane na całym świecie książki, które przenoszą czytelników w fantastyczny świat pełen czarodziejskich stworzeń, takich jak trolle, czarownice, chochliki czy wróżki.

Pytania konkursowe dotyczyły trzech pierwszych części serii: „Baśniobór”, „Gwiazda wieczorna wschodzi” oraz „Plaga Cieni”. Uczestnicy nie mieli trudności z odpowiedzią na takie pytania jak: Co babcia zaoferowała trollowi w zamian za informację, gdzie jest dziadek? Jaki eliksir przygotował Tanu dla Setha i Kendry podczas ich pierwszego szkolenia z przyrządzania eliksirów? czy Kim był Christopher Vogle? O tym, że „Baśniobór” nie ma przed wiernymi czytelnikami tajemnic, niech świadczy fakt, że zwycięzca zdobył aż 144 punkty na 160 możliwych!

Wyniki konkursu:

I miejsce: Emilia Branicka

II miejsce: Ewelina Stopa

III miejsce: Anna Kaliniak

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy dodatkowo nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy!

Gallery - Baśniobór
Download
Baśniobór_regulamin_2024.pdf(plik PDF, 283.19 KB)
Baśniobór_karta_zgloszenia_niepelnoletni_2024.pdf(plik PDF, 270.15 KB)
Baśniobór_karta_zgloszenia_pelnoletni_2024.pdf(plik PDF, 269.44 KB)

Tagi: konkurs wiedzy, Baśniobór, Brandon Mull

Read more
[PL]ODWOŁANE! Warsztaty modelarskie z Andrzejem Beraczem
Mon
15
Apr
Category:[PL]Klub biblioteczny
Date of event:15.04.2024
hr.:16:00
Place:Filia Publiczno-Szkolna nr 8, Żorska 2
Organizer:Filia Nr 8
[PL]

KWIETNIOWE SPOTKANIE KLUBU MODELARSTWA ODWOŁANE!

 

Szukasz nowej pasji? Możesz zainspirować się w Filii nr 8. Wycinamy, kleimy, tworzymy! Kolejny raz pod okiem Andrzeja Beracza młodzi adepci będą poznawać tajniki modelarstwa.

Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

Download

Tagi: warsztaty modelarskie

Read more
[PL]Rodzinny konkurs wiedzy „Przygody Mikołajka”
Sat
13
Apr
Category:Konkursy wiedzy
Date of event:13.04.2024
hr.:10:00
Place:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Organizer:Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzież, MiPBP w Raciborzu
[PL]

Seria książek „Mikołajek” napisanych przez René Goscinnego i zilustrowanych przez Jean-Jacques'a Sempégo uchodzi za jeden z klasyków literatury dziecięcej. W ramach kolejnego rodzinnego konkursu wiedzy z cyklu „Czytał dziadek, czytał tata, czytasz Ty?”, młodzi czytelnicy i ich rodzice zmierzyli się z pytaniami z pierwszych dwóch części: „Mikołajek” i „Rekreacje Mikołajka”.

Jakie role i komu przydzieliła pani w sztuce Tomcio Paluch i Kot w butach? W jaki sposób Kleofas złamał rękę? Kto chciał być na fotografii całej klasy Marsjaninem? Dlaczego tata zgodził się kupić nos Mikołajkowi? Co podano na podwieczorek u Ananiasza? Do konkursu w bibliotece zgłosiło się pięć drużyn, które musiało zmierzyć się m.in. z takimi, bardzo szczegółowymi pytaniami. Po zaciekłym boju najwyższe miejsce na podium zajęła Ewelina z tatą Grzegorzem, zaledwie jednym punktem wyprzedzając brata Władysława z mamą Barbarą. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.

Wyniki konkursu:

I miejsce: Ewelina Stopa, Grzegorz Stopa

II miejsce: Władysław Stopa, Barbara Stopa

III miejsce: Stefan Maj, Dorota Gruszkowska

IV miejsce: Filip Frydrych, Katarzyna Frydrych

V miejsce: Jan Bzumowski, Piotr Bzumowski, Marcin Bzumowski

Gallery - Mikołajek-konkurs rodzinny
Download
Przygody_Mikołajka_Karta zgłoszenia_2024.pdf(plik PDF, 542.4 KB)
Przygody_Mikołajka_regulamin_2024.pdf(plik PDF, 224.92 KB)

Tagi: rodzinny konkurs wiedzy

Read more
[PL]Kafejka językowa
Sat
13
Apr
Category:
Date of event:13.04.2024
hr.:12:00
Place:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Organizer:Wypożyczalnia Główna, MiPBP w Raciborzu
[PL]

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu raz w miesiącu, w ramach projektu „Welcome – Library for Everyone”, odbywają się integracyjne spotkania Kafejki Językowej, gdzie w swobodnej atmosferze, przy kawie i herbacie gromadzą się osoby chcące podszkolić swoją znajomość języka polskiego i poznać nowych sąsiadów. Za nami kwietniowe spotkanie…

Na spotkaniu, które odbyło się w sobotę 13 kwietnia rozmawiano m.in. o tym czy w języku polskim jest więcej wyrażeń, które jednym słowem tłumaczą jakieś zjawisko lub miejsce. Kafejka Językowa to okazja by przyjrzeć się językowi z wnikliwością językoznawców i kulturoznawców – kwestia braku smażalni ryb w Ukrainie (są sklepy rybne, ale nie restauracje specjalizujące się wyłącznie w grillowaniu i smażeniu ryb) okazuje się pretekstem do poznania polskich nazw ryb i do podzielenia się patentami na ich domowe suszenie. Ciepła aura za oknem nakierowała rozmowę na możliwości spędzania wolnego czasu w mieście, oraz na… zbiory ziemniaków, które w położonym na południu Chersoniu odbywają się dwa razy do roku! Z Chersonia kafejkowicze udali się w podróż po innych zakątkach Ukrainy, m.in. rozmawiając o tym co koniecznie trzeba zwiedzić we Lwowie.

Kolejne spotkanie Kafejki Językowej odbędzie się 18 maja (sobota) o godzinie 12.00. Będzie to wyjątkowa okazja do rozmowy o Dniu Wyszywanki i tradycyjnych haftowanych koszulach.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Welcome – Library for Everyone” dofinasowanego z funduszy Ambasady i Konsulatu USA w Polsce.

u.s._color_high_res

 img_0200

Download

Tagi: kafejka językowa

Read more
Fri
12
Apr
Category:[PL]Inne dla młodzieży
Date of event:12.04.2024
hr.:11:00
Place:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]

W piątek 12 kwietnia Biblioteka w Raciborzu uczciła rozpoczynający się Europejski Tydzień Młodzieży zapraszając raciborską młodzież do debaty. W tym roku Europejski Tydzień Młodzieży odbywa się pod hasłem „Voice your vision. Democracy in action”. Demokracja w dzianiu to między innymi aktywne dzielenie się swoimi opiniami i wysłuchanie opinii innych.

W nieco zmienionej i dostosowanej do naszych potrzeb formule debaty oksfordzkiej, wystąpiły cztery drużyny, które debatowały nad dwiema postawionymi przez organizatorów tezami.

Debata pierwsza nad tezą ”Należy popierać wykluczenie państw posiadających niski wskaźnik przestrzegania praw człowieka z międzynarodowych wydarzeń sportowych” postawiła przeciw sobie drużynę z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu. Drużyna propozycji w składzie Edyta Blokesz, Piotr Martzinek, Vanessa Kapłanek i Oliwia Zgórska broniła postawionej tezy, natomiast drużyna opozycji w składzie Jakub Błaszczyk, Filip Kwaśniak, Beniamin Śliwa i Sonia Śliwa starali się tezę obalić. Oceniającymi wystąpienia drużyn była zgromadzona na sali publiczność. Zarówno przed debatą jak i po zostało przeprowadzone głosowanie nad tezą, aby mieć możliwość porównania czy argumenty przywołane w debacie wpłynęły na opinię publiczności.

Przed debatą zdecydowana większość głosowała za wykluczeniem z imprez sportowych państw łamiących prawa człowieka. Po debacie trzy osoby zmieniły zdanie, co świadczy o trafności przywoływanych przez opozycję argumentów i pierwszą debatę zwyciężyła drużyna opozycji.

Druga debata nad tezą „Współczesna młodzież nie jest tolerancyjna” postawiła naprzeciw siebie drużyny mieszane z I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu i Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu. Drużyna propozycji w składzie Anna Kubiak, Marta Musioł, Tatiana Tomas i Oliwia Zgórska broniła postawionej tezy, natomiast drużyna opozycji w składzie Dominika Jezusek, Vanessa Kapłonek, Ala Kuschnik i Milena Fuks starała się tezę obalić.

Debata o tolerancję rówieśników rozgrzała raciborską młodzież do czerwoności! Pod koniec debaty wywiązała się gorąca dyskusja za i przeciw, uczestnicy i publiczność przerzucała się pytaniami i argumentami.

Głosowanie przed debatą wskazało niemal po równo głosy za i przeciw (8 osób głosowało za tezą, 7 osób przeciw, 6 osób wstrzymało się od głosowania). Już sam ten wynik wskazał, że młodzież nie jest jednogłośna w tym temacie. Po debacie zdecydowana większość publiczności poparła tezę o nietolerancji dzisiejszej młodzieży, co świadczy o tym, że drużyna propozycji przekonała do swoich argumentów więcej osób niż drużyna próbująca udowodnić wysoki poziom tolerancji swojego pokolenia.

Pomimo tego wyniku drugą debatę zwyciężyła drużyna opozycji, która zdaniem oceniających lepiej przygotowała się do debaty i zaprezentowała większa swobodę wypowiedzi oraz zaangażowanie w temat.

Dziękujemy uczestnikom za solidne przygotowanie do tematów oraz za zaangażowanie oraz pani Annie Rozłuckiej-Jankowskiej oraz panu Łukaszowi Kąś za przygotowanie drużyn do debaty.

Gallery - Europejski Tydzień Młodzieży 2024: Debata Młodych
Download
Debata Młodych 2024 regulamin.pdf(plik PDF, 445.52 KB)
Debata Młodych 2024 zgłoszenie zbiorcze i zgoda opiekuna.pdf(plik PDF, 210.96 KB)
Debata Młodych 2024 zgoda niepelnoletni.pdf(plik PDF, 270.75 KB)

Tagi: debata młodych

Read more
[PL]Biblioteczny Klub Filmowy
Fri
12
Apr
Category:[PL]Biblioteczny Klub Filmowy
Date of event:12.04.2024
hr.:18:00
Place:EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Kasprowicza 12
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]

W kwietniu zapraszamy na opowieść o ekscentrycznym twórcy czekolady w musicalowym stylu z doborową obsadą w reżyserii Paula Kinga.

Wydarzenie dla osób 16+

Download

Tagi: biblioteczny klub filmowy

Read more
[PL]GraMY w Ósemce
Thu
11
Apr
Category:[PL]Gry planszowe
Date of event:11.04.2024
hr.:14:00
Place:Filia Publiczno-Szkolna nr 8, Żorska 2
Organizer:Filia Nr 8
[PL]

Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej gry! Jeśli lubisz grać w gry planszowe, ale potrzebujesz kompana, jeśli chcesz sprawdzić co takiego jest w tych planszówkach, że inni ciągle o nich wspominają, jeśli masz ochotę na nowe wyzwania i przygody w fantastycznym świecie – celem twej wędrówki niech będzie Filia nr 8!

Na spotkanie nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Download

Tagi: gry planszowe, gramy w ósemce

Read more
[PL]Klub LEGO
Thu
11
Apr
Category:[PL]Klub biblioteczny
Date of event:11.04.2024
hr.:16:00
Place:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Organizer:MiPBP w Raciborzu
[PL]

Klub LEGO to klub przeznaczony dla dzieci od 8-10 roku życia. Na bezpłatnych spotkaniach dzieci będą konstruować helikoptery, wiatraki, łaziki oraz inne ciekawe konstrukcje, które będą ożywały dzięki technice programowania. Liczba miejsc ograniczona!

Obowiązują wcześniejsze zapisy: e.florek@biblrac.pl, tel. 515 276 612

Download

Tagi: klub lego

Read more
[PL]Pełni życia dzięki diecie – spotkanie z dietetykiem Magdaleną Kopel [PRZEŁOŻONE NA INNY TERMIN!!!]
Thu
11
Apr
Category:[PL]Spotkanie w bibliotece
Date of event:11.04.2024
hr.:17:00
Place:Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Organizer:Wypożyczalnia Główna, MiPBP w Raciborzu
[PL]

Czy odczuwałeś kiedyś zmianę poziomu energii po posiłku? Pomimo tego, że na twoim talerzu nie było zbyt dużo tłuszczy lub węglowodanów, to ty czułeś się zmęczony i ociężały. Biblioteka w Raciborzu zaprasza na spotkanie z dietetykiem Magdaleną Kopel, która wyjaśni jak dietą wpłynąć na prawidłową regenerację naszego organizmu, aby po pracy czuć się pełnym energii.

Po części wykładowej będzie możliwość osobistej konsultacji z dietetykiem.

Projekt „Biblioteka z Pasją” realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Racibórz 2023/2024.

 

INFORMUJEMY, ŻE SPOTKANIE ZOSTAŁO PRZEŁOŻONE NA 13 CZERWCA!

Download

Tagi: kopel, dietetyk

Read more
How do I...
Choose page
Sing up to library?
Order/reserve a book?
Extend returing time?
[PL]przetwarzanie danych osobowych
Calendar
Tue
23
Apr
[PL]Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich: Mikołajkowe potyczki w bibliotece
Category: Światowy Dzień Książki
date: 23.04.2024
hr.: 9:00
Place: EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Kasprowicza 12
Tue
23
Apr
[PL]Klub Malucha: Jak krasnal wiosny szukał
Category: [PL]Klub Malucha
date: 23.04.2024
hr.: 9:00
Place: Filia nr 2 Ostróg, Bielska 12
Tue
23
Apr
[PL]Klub Przyjaciół Biblioteki
Category: [PL]Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu
date: 23.04.2024
hr.: 17:00
Place: Filia nr 2 Ostróg, Bielska 12
Zaproponuj tytuł
 
If you want to send message, click here piłke.
Zapytaj bibliotekarza
 
If you want to send message, click here piłke.
Portal https://www.biblrac.pl/ wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij