
Contact
![]()
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu 47-400 Racibórz Telefon: 32 415 37 24 Telefon kom.: +48 515 276 475
Numer konta bankowego: NIP: 639-11-83-679 Godziny pracy sekretariatu:
X
Contact us Events taking place at this subsidiary News archive![]() Tue 28 Jun Tue 30 Aug
[PL] Kim jest Bibbi Bokken? Czy sól rzeczywiście cenniejsza jest od złota? Czym wygodniej podróżować - latającym dywanem czy może smokiem nad Chinami? Aby się o tym przekonać i poznać tajemnicze miejsca bądź z nami w wakacje. Zapraszamy na Baśniowe Lato z Biblioteką w każdy wtorek i czwartek wakacji. Zajęcia dla dzieci od 5 roku życia. Obowiązują zapisy. Wszelkich informacji udziela Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Regulamin "Lata z biblioteka 2022" oraz karta zapisu do pobrania na dole strony. Wakacje w mieście nie muszą być nudne! W tym roku razem biblioteką spędzisz je z najpiękniejszymi baśniami, bajkami i legendami z całego świata! W towarzystwie bohaterów znanych i dotąd nieznanych, przemierzymy baśniowe krainy, odkryjemy nieznane lądy, pokonamy smoki i inne stwory i uratujemy niejedną księżniczkę!
Program Baśniowego Lata z Biblioteką 2022 w Eurece - Wypożyczalni Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12:
* Zgłoszenia na wycieczki przyjmowane będą w trakcie trwania zajęć, najpóźniej tydzień przed planowaną wycieczką
Baśniowe LATO Z BIBLIOTEKĄ w filiach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu: Filia Publiczno-Szkolna nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1 „Aktywne środy” – baśnie z dalekich krajów plus robotyka i dużo ruchu. Tik –Tok - warsztaty czyli ciekawe kręcenie filmików i ich montaż. Robotyka Lego WeDo 2.0. – warsztaty Filia Publiczno-Szkolna nr 5 Płonia, ul. Sudecka 2 „Ale Meksyk!” – zajęcia w trakcie, których uczestnicy zwiedzą najbardziej znane miejsca Meksyku, poznają ciekawostki na temat tego kraju oraz najbardziej znane święta. Nie zabraknie baśni meksykańskiej oraz pracy plastycznej w tematyce Meksyku. „HOWGH!” – zajęcia w trakcie, których uczestnicy odwiedzą wioskę Indian, zapoznają się z ich bogatą kulturą oraz poznają baśń indiańską. Nie zabraknie pracy plastycznej, którą będzie charakterystyczny atrybut indiański – pióropusz. Filia Publiczno-Szkolna nr 8 Ocice, ul. Żorska 2 „Planszówkowe lato z Ósemką” – oferta dla miłośników planszówek, podczas których będzie można pograć w ulubione gry oraz poznać nowe Filia nr 9, Brzezie, ul. Myśliwca 9 „Baśnie z różnych krańców świata” – każde zajęcia będą poświęcone baśniom z innego kraju. W trakcie spotkań uczestnicy poznają nie tylko baśnie ale również kulturę, geografię i ciekawostki danego kraju. ZAPRASZAMY!
RELACJE
28.06.2022 - Zaproszenie do indiańskiej wioski Na pierwszych wakacyjnych zajęciach w bibliotece dzieci zaproszono do indiańskiej wioski. W ten sposób Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu rozpoczęła Baśniowe Lato z Biblioteką, czyli cykl zajęć organizowanych w ramach Lata w mieście 2022. Już na pierwszym spotkaniu bibliotekę odwiedziło 60 dzieci! Tematem inauguracyjnego spotkania były baśnie i legendy indiańskie. Na początku pokazano dzieciom prezentację multimedialną dotyczącą kultury i zwyczajów Indian. Później, uczestnicy poznali najciekawsze opowieści indiańskie, bohaterów i legendy. Odbyły się również zabawy integracyjne, a w bloku plastycznym dzieci wykonały węże z drucików kreatywnych, bransoletki i pióropusze z papieru. Z ozdobami wzorowanymi indiańskim stylem uczestników nie trzeba było już zachęcać do dalszej zabawy. Nowopowstałe plemię Indian z dumą zapozowało również do wspólnego zdjęcia. Na koniec każdy uczestnik mógł wypożyczyć tematyczną książkę lub grę planszową.
30.06.2022 - W magicznej bibliotece Bibbi Bokken 30 czerwca 62 młodych uczestników wybrało się do Norwegii, aby poznać jej tradycję, ciekawostki, architekturę, muzykę, zobaczyć zorzę polarną oraz poznać najpopularniejszych bohaterów norweskich legend i książek. Jak bardzo ciekawym miejscem na mapie jest Norwegia nikogo nie trzeba przekonywać. O ile jednak opowieści o Trollach, historia Thora lub zjawisko nocy polarnej każdemu coś mówi, to odpowiedź na pytanie „Co to był norweski kryzys maślany?” wywołała niemałą konsternację i spowodowała wiele śmiechu. Dzieci poznały też bohaterów najpopularniejszych norweskich książek, między innymi bohaterkę „Magicznej biblioteki Bibbi Bokken”. Po krótkiej prezentacji, pokazującej wielką różnorodność Norwegii, wykonały zajęcia praktyczne. Najpierw dzieci pisały i rysowały listy z odległej krainy, które zapakowały do kopert, aby je wysłać przy najbliższej możliwej okazji. Później młodzi podróżnicy poznali charakterystyczny alfabet runiczny i musieli zmierzyć się hasłami napisanymi runami. Po ciężkich łamigłówkach dzieci udały się na sąsiadujący z biblioteką Orlik, aby zagrać i pobawić się na świeżym powietrzu.
05.07.2022 - Ale Meksyk! W kraju Azteków i Fridy Kahlo We wtorek 5 lipca dzieci udały się na wycieczkę do kolorowego Meksyku. Podczas zajęć zatytułowanych „Ale Meksyk! W kraju Azteków i Fridy Kahlo” bajkowi podróżnicy poznali geografię, historię, kulturę i legendy tego ciekawego kraju. Bardzo ambitnie dzieci podeszły do wykonania własnych Sombrero, z którymi spędzili dalszą część zajęć pośród kłujących kaktusów, kolorowych wzorów, tajemniczych zagadek, meksykańskich opowieści i wesołej muzyki.
07.07.2022 - Sól cenniejsza od złota - bajki czeskie 7 lipca odbyły się kolejne zajęcia zatytułowane „Sól cenniejsza od złota – bajki czeskie”. W pierwszej części zajęć dzieci poznały Czechy w multimedialnej podróży po miastach, zabytkach, w którą udały się razem z bohaterami czeskich bajek między innymi Krecikiem. Potem przyszedł czas na zabawy na boisku i śpiewanie piosenek, a po krótkiej przerwie dzieci udały się na zajęcia w grupach. Podczas gdy jedna grupa słuchała baśni Bożeny Niemcowej pt. „Sól cenniejsza od złota”, druga uczyła się podstawowych zwrotów w języku czeskim, a w trzeciej grupie dzieci opowiadały o swoich ulubionych bajkach podczas zabawy „Moją ulubioną bajką jest…”. Na koniec, uczestnicy bajkowej wycieczki do Czech udali się na zajęcia plastyczne, podczas których wyklejały postaci Makowej Panienki, rysowały Motyla Emanuela, a także bawiły się w reżyserów filmów animowanych wymyślając scenopis przygód Krecika.
12.07.2022 - "Rękawiczka i inne казки - bajki ukraińskie" We wtorek 12 lipca Baśniowe Lato z Biblioteką odwiedziło Ukrainę. Przewodnikami po ukraińskiej kulturze byli m.in. Darina, Slava, Mira, Artem i Sofija. Po raz pierwszy podczas wakacyjnych zajęć w bibliotece to uczestnicy przejęli stery i uczyli wszystkich podstaw ukraińskiego. Jedno spotkanie o Ukrainie to zdecydowanie za mało, żeby opowiedzieć o bogactwie kultury naszych wschodnich sąsiadów. Słoneczniki, soroczki z pięknymi haftami, folkowe i eurowizyjne piosenki – współczesne i dawne symbole splatały się podczas zajęć „Rękawiczka i inne kazki – baśnie ukraińskie”.
14.07.2022 - Wycieczka do Funzeum - Muzeum Światła i Koloru w Gliwicach 14 lipca odbyła się pierwsza wycieczka w ramach tegorocznego Baśniowego Lata z Biblioteką. Funzeum - Muzeum Światła i Koloru w Gliwicach okazało się wyjazdowym strzałem w dziesiątkę. Dziesiątki interaktywnych i przestrzennnych instalacji oraz eksponaty, które bawią i uczą wywołały euforię zadowolenia wśród młodych uczestników wycieczki. Efekt był tym bardziej emocjonujący, że na wycieczkę wybrała się bardzo zgrana i żądna przygód grupa dzieci. Wszystko zostało udokumentowane na pamiątkowych zdjęciach i filmie. 19.07.2022 - „Łauma i Królowa węży” We wtorek 19 lipca uczestnicy Baśniowego Lata z Biblioteką przenieśli się do kraju naszych sąsiadów, aby poznać kulturę Litwy oraz najważniejsze legendy i baśnie, które do dziś są opowiadane litewskim dzieciom. Uczestnicy poznali historię bogini Łaumy oraz Egle, która zmuszona została wyjścia za mąż za podstępnego węża i znana jest pod przydomkiem „Królowa węży”. W części plastycznej dzieci wykonały z papieru elementy, z których po złączeniu powstał baśniowy wąż. Podczas zajęć młodzi podróżnicy poznali także ciekawostki dotyczące historii i geografii Litwy oraz litewskie specjały, takie jak kwas chlebowy czy ulubione litewskie słodycze. 21.07.2022 - „Od gór do morza. Bajki polskie” Po krótkim wprowadzeniu i prezentacji dzieci udały się do Młodzieżowego Domu Kultury na przedstawienie „Szewczyk dratewka” w wykonaniu najmłodszych aktorów grupy teatralnej Czwarta Ściana. Przedstawienie w konwencji czarnego teatru bardzo spodobało się uczestnikom zajęć - widowisko odgrywane było na ciemnej scenie przy użyciu specjalnego oświetlenia i gry świateł i cieni. Po zasłużonej przerwie w Ogrodzie Jordanowskim dzieci wróciły do biblioteki, gdzie wysłuchały legendy „O pięknej pastereczce i księciu z Raciborza”. W trakcie zajęć plastycznych tworzono m.in. papierowego smoka wawelskiego. 09.08.2022 - "Baśnie Andersena- bajki nie zawsze z happy endem"
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji z której uczestnicy Lata dowiedzieli się dlaczego Andersen zaczął pisać baśnie, poznali tytuły najpopularniejszych baśni, zobaczyli piękne ilustracje z pierwszych wydań i poznali różnicę między bajką a baśnią. Baśnie Andersena nie zawsze kończą się szczęśliwie, ale niosą mądrość życiową i dlatego są ponadczasowe i inspirują do dziś. Niewątpliwą atrakcją zajęć było również wyjście na Plażę Miejską, gdzie część dzieci spokojnie leżakowało z książkami, gdy reszta tworzyła rzeźby z piasku w kształcie syreniego ogona.
"Baśnie Andersena- bajki nie zawsze z happy endem"
Gallery - 28.06.2022 - Zaproszenie do indiańskiej wioski Gallery - 30.06.2022 - W magicznej bibliotece Bibbi Bokken Gallery - 05.07.2022 - Ale Meksyk! W kraju Azteków i Fridy Kahlo Gallery - 07.07.2022 - Sól cenniejsza od złota - bajki czeskie Gallery - 12.07.2022 - "Rękawiczka i inne казки - bajki ukraińskie" Gallery - 14.07.2022 - wycieczka do Funzeum - Muzeum Światła i Koloru w Gliwicach Gallery - 19.07.2022 - „Łauma i Królowa węży” Gallery - 21.07.2022 - „Od gór do morza. Bajki polskie” Gallery - 09.08.2022_Lato_Andersen Gallery - 11.08.2022_Lato_Niemcy Download
Tagi: Read more ![]() Fri 01 Jul Mon 31 Oct
[PL] Każda rodzinna historia zasługuje na wysłuchanie i wyjście z domowego szranku. Raciborska biblioteka ogłasza konkurs na historię rodzinną związaną z Raciborzem i okolicami. Przyjazdy i wyjazdy, radości i smutki, narodziny i śmierć – ściany każdego domu są strażnikami pamięci, która czeka by ją (znów) odnaleźć.
Praca konkursowa powinna być napisana prozą, w języku polskim i obejmować nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 stron znormalizowanego maszynopisu (wydruk komputerowy w formacie A4 o parametrach: interlinia 1,5 wiersza, czcionka Times New Roman w stopniu 12).
Konkurs odbywa się w ramach projektu „Pamięć (znów) odnaleziona”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Download
Tagi: Read more ![]() Tue 19 Jul Fri 23 Sept
[PL] „Uniwersum Śródziemia”- konkurs literacki z okazji 130 rocznicy urodzin J.R.R. Tolkiena Do udziału w konkursie zakwalifikowana zostanie praca pisana prozą, nawiązująca do tematu „Uniwersum Śródziemia” - Co mogłoby się wydarzyć, gdyby bohaterowie powieści Tolkiena podjęli inne decyzje? Jakie przygody mogliby przeżyć? Jakie historie mogłyby powstać? Ostateczny termin nadsyłania prac mija 23 września 2022 roku. Prace zgłoszone po tym terminie nie będą brane pod uwagę (decyduje data wpływu pracy konkursowej do siedziby Organizatora). Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 14 października 2022 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu, ul. Jana Kasprowicza 12.
Regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa do pobrania poniżej. Download
Tagi: Read more ![]() Sat 03 Sept
[PL] Może to, co teraz Ci powiem, wyda Ci się nierealne, ale usiądź i posłuchaj mnie uważnie…. Fanatyczni Kultyści próbują przywołać do życia Wielkich Przedwiecznych. Właśnie rozpoczęli pradawny rytuał, aby otworzyć wrota do niewyobrażalnie koszmarnych wymiarów... Z ich trzewi wydostają się ohydne stwory, które wspierają ich w tym plugawym planie. Potwory, które dawniej żyły na ziemiach raciborskich i znowu budzą się do życia. Jeżeli otworzy się zbyt wiele bram, na świat uwolni się istota o niezgłębionej mocy! Świat się kończy… Jeśli chcemy zaburzyć rozpoczęty rytuał będziemy musieli użyć różnych umiejętności... Będziecie zmuszeni dokonać trudnych wyborów. Musisz być odważny, by walczyć z budzącym się do życia złem. To będzie trudne zadanie, ale wytrzymaj to! Weź swoją broń, bo to coś, tak jak wszystko inne krwawi. Daj się wciągnąć w szaleństwo, zdobądź wszystkie pieczęcie, aby przerwać rytuał zanim zbudzi się przedwieczny! Kiedy przedwieczny się przedostanie! Już będzie za późno. Jedyną drogą do zwycięstwa jest szaleństwo, więc przygotuj się i pamiętaj… „Nie jest umarłym ten, który może spoczywać wiekami Nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami”
Gra miejska – co to jest? Wyobraź sobie Racibórz i jego dzielnice jako ogromną planszę do gry. Ty, Twoi przyjaciele i rodzina jesteście pionkami poruszającymi się w plątaninie uliczek, po skwerach, parkach, a nawet w lesie. Waszym zadaniem jest w wyznaczonym czasie przejść z punktu A do B, rozwiązując po drodze zagadki związane np. z miejską legendą, wykazując się artystycznie, sprawnościowo lub interpersonalnie. Udział w Grze Gra zostanie przeprowadzona w dniach 3 i 10 września w godz. 10-16 na terenie centrum i dzielnic Raciborza. W Grze mogą wziąć udział osoby powyżej 13 roku życia (zwani dalej Uczestnikami). Drużyny są 2-6 osobowe. Przynajmniej 1 osoba w drużynie musi być pełnoletnia. Osoba pełnoletnia w drużynie odpowiada za przestrzeganie regulaminu Gry oraz za bezpieczeństwo swojej drużyny podczas trwania Gry. W Grze uczestniczyć będzie maksymalnie 30 drużyn. Warunkiem udziału w Grze jest rejestracja Drużyny – wypełnienie karty zapisu. O udziale w grze decyduje kolejność zapisów. Każda z osób uczestniczących w Grze powinna być w dobrym stanie zdrowia, umożliwiającym udział w Grze. Organizatorzy nie zapewniają dla osób uczestniczących w Grze opieki medycznej. Zapisy do 30 lipca 2022 r. pod numerem telefonu: 501 572 397, email: F9@biblrac.pl - z dopiskiem gra miejska "Tonące miasto" Zgłoszenia do Gry przyjmowane są do 30 lipca 2022 r. w każdej filii i oddziale Biblioteki. Gra przeprowadzona będzie w ramach projektu „Pozytywnie zaBOOKowani”, który Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu realizuje dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Download
Tagi: Read more ![]() Fri 16 Sept
[PL] Biblioteka zaprasza wszystkich zainteresowanych poszukiwaniami swoich korzeni do udziału w warsztatach genealogicznych. Warsztaty odbędą się 16 września w ramach 30 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Warsztaty poprowadzą genealodzy ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce będący z wykształcenia historykami i archiwistami. Stowarzyszenie to zajmuje się przede wszystkim szerzeniem wiedzy na temat genealogii. Poszukiwanie korzeni swojej rodziny to fascynujące zajęcie, które niejednokrotnie prowadzi do zaskakujących odkryć. Takie odkrycia rzucają zupełnie nowe światło na nasze rodzinne historie, a przede wszystkim sprawiają, że pamięć o naszych przodkach pozostaje żywa. Jeśli interesujesz się rodzinną historią i nie wiesz od czego zacząć poszukiwania, jeżeli w twoim rodzinnym szranku skrywają się tajemnice do rozwikłania, to warsztaty genealogiczne wskażą Ci drogę. Podczas warsztatów użytkownicy dowiedzą się od czego zacząć takie poszukiwania genealogiczne. Będzie również mowa o archiwach domowych - w jaki sposób je tworzyć i jakie informacje w nich gromadzić. Pracownicy Stowarzyszenia omówią również podstawowe źródła do badań genealogicznych i przedstawią bazy internetowe, która pozwolą na przeprowadzenie poszukiwań bez konieczności ruszania się w domu. Zapisy: Wypożyczalnia Główna (ul. Kasprowicza 12) Warsztaty genealogiczne są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.
Warsztaty odbędą się 16 września o godzinie 17.00 w Bibliotece przy ul. Kasprowicza 12.
Europejskie Dni Dziedzictwa to projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o zasięgu ogólnoeuropejskim. Co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy, również te niedostępne na co dzień, oraz wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych.
Warsztaty genealogiczne zostaną przeprowadzone w ramach projektu „Pamięć (znów) odnaleziona”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Download
Tagi: Read more [PL] Drogi Czytelniku! Prosimy abyś przy przedłużaniu terminu zwrotu zbiorów za pośrednictwem poczty elektronicznej podawał każdorazowo w treści e-maila swoje imię i nazwisko oraz nazwę filii lub oddziału, w którym wypożyczyłeś zbiory. Jeżeli w naszych zbiorach nie znalazłeś szukanej pozycji książkowej, muzycznej czy filmowej możesz korzystając z funkcji zapytaj bibliotekarza przesłać nam jej tytuł. Postaramy się przy najbliższym zakupie spełnić Twoje oczekiwania. Wszystkich, którzy chcieliby być informowani na bieżąco o tym co się dzieje w Bibliotece lub otrzymywać informacje o najnowszych nabytkach prosimy o podanie swego e-maila w funkcji Newsletter Skargi i wnioski dotyczące funkcjonowania biblioteki Czytelników w sprawie skarg i wniosków przyjmuje Dyrektor biblioteki w każdy wtorek w godzinach 10.00-12.00. Wszystkie skargi i wnioski kierowane do Biblioteki pocztą lub drogą elektroniczną powinny zawierać adres zamieszkania (w tym kod pocztowy) wnoszącego skargę lub wniosek w celu umożliwienia udzielenia odpowiedzi drogą pocztową. Skargi i wnioski nie zawierające imienia i nazwiska oraz adresu pozostawione będą bez rozpoznania. |