
News
Biblioteka informuje!
Czytelnicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu w 2023 r. będą mogli korzystać z dostępu do Legimi na tych samych zasadach jak w roku 2022.
Biblioteka będzie wydawała nowe kody od 4 stycznia 2023. Będą one ważne do 31 grudnia 2023. Czytelnicy, którzy już teraz korzystają z dostępu do Legimi, a których dostęp wygasł, również powinni zgłosić się ponownie do biblioteki, celem wydania nowych kodów. Usługa, w dalszym ciągu, jest darmowa dla czytelników raciborskiej biblioteki!
Poniżej znajdziecie Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku z wypożyczaniem e-booków z zasobów Legimi:
Ile kosztuje wypożyczanie e-booków?
Dzięki pozyskanej dotacji wypożyczanie jest całkowicie darmowe.
Czy muszę być użytkownikiem biblioteki, by wypożyczyć ebooka?
Możliwość wypożyczania mają wyłącznie osoby zapisane do biblioteki.
Jak uzyskać kod dostępu?
Indywidualny kod można uzyskać osobiście w jednej z filii lub oddziałów raciborskiej biblioteki.
Czy osoby, które korzystały z Legimi w 2022 roku muszą zgłosić się do biblioteki?
Tak, osoby te muszą zgłosić się po nowy kod dostępu, po wygaśnięciu starego.
Jak aktywować kod otrzymany w Bibliotece?
Należy zarejestrować bezpłatne konto Legimi na stronie: http://www.legimi.pl/dbpw/. Wtedy można już wybierać, wypożyczać i pobierać e-booki bezpośrednio w aplikacji Legimi.
Na jak długo mogę wypożyczać e-booki?
Wszystkie kody wydane czytelnikom przez Bibliotekę w Raciborzu i aktywowane przez nich na stronie http://www.legimi.pl/dbpw/ są ważne do końca roku 2023.
Jaki jest limit wypożyczeń dla czytelnika?
W ramach zamówionego przez bibliotekę limitu stron do przeczytania każdy czytelnik wypożyczyć może dowolną liczbę książek.
Na jakich urządzeniach mogę czytać wypożyczone e-booki?
Na urządzeniach z systemami operacyjnymi, dla których dostępna jest aplikacja Legimi: iOS (iPhone, iPad), Android (w tym niektóre czytniki ebooków), Windows Phone, Windows 8 i 10.
Każdy czytelnik może czytać w chmurze® jednocześnie na 2 urządzeniach.
Czy wypożyczane z biblioteki w ramach usługi Legimi e-booki mogę czytać na Kindle?
Wypożyczane ebooki można czytać na Kindle.
Czy muszę być online, by czytać e-booki?
Po pobraniu ebooki można czytać również offline. Jeżeli czytelnik pozostaje offline przez 7 dni, otrzymuje powiadomienie o konieczności połączenia się z internetem w celu aktualizacji statusu swojego konta w Legimi.
W serwisie KNIGO GO można pobrać za darmo bez rejestracji lub czytać online książki w języku ukraińskim w różnych formatach: fb2, rtf, epub, txt na iPada, iPhone'a, Androida i Kindle. Na stronach jest udostępniona bogata oferta książek dla dzieci, w tym sporo klasyki międzynarodowej: https://knigogo.com.ua/zhanri/dityachi-knigi/. Książki do bezpłatnego pobrania bez rejestracji są oznaczone tekstem: "Cкачати" - pobieranie
Ukraińskie Wydawnictwo Stary Lew (Видавництво Старого Лева) bezpłatnie udostępnia na swojej stronie: https://starylev.com.ua/promotion/elektronni-dytyaci-knygy-bezkostovno? sześć ebooków dla dzieci. W tym przypadku wymagana jest rejestracja i m.in. podanie numeru telefonu, na który przychodzi kod umożliwiający zalogowanie się i pobranie ebooków.
Swoją książkę "Afryka Kazika" udostępnił bezpłatnie w języku ukraińskim autor Łukasz Wierzbicki.
Informacje o publikacji są dostępne na stronie: https://lukaszwierzbicki.pl/ak-ukraina/, a książkę można pobrać tutaj: https://lukaszwierzbicki.pl/wp-content/uploads/2022/03/Afryka-Kazika-Ukraina.pdf
Bezpłatne materiały edukacyjne w języku ukraińskim udostępniło Wydawnictwo Dwie Siostry: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/materialy-edukacyjne/dla-dzieci-i-rodzicow/materialy-w-jezyku-ukrainskim
7 bezpłatnych ebooków dla dzieci w języku ukraińskim (w formatach .epub, .mobi i .pdf) od KidKiddos Books - Uwaga! Tylko do użytku osobistego!(nie mogą być udostępniane, wysyłane dalej, czy odczytywane publiczne itp.): https://kidkiddos.com/collections/ebooks-in-ukrainian
Bezpłatne ebooki w formacie pdf. od Wydawnictwa Ranok udostępnione z podziałem na kategorie wiekowe (3+, 6+, 9+) na stronie serwisu Barabooka: http://www.barabooka.com.ua/yak-dopomagati-dityam-u-zamknenomu-prostori/
Ukraińskie bajki ludowe oraz wiersze do czytania online w serwisie Світ казок (Świat Bajek): https://svit-kazok.info/
Ukraińskie bajki ludowe do czytania online na stronie Українськa казкa poświęconej bajce ukraińskiej: https://kazky.org.ua/
Co czytać dzieciom w czasie wojny? Stowarzyszenie Osvitoria udostępniło na swoich stronach blisko 70 książek, specjalnie wybranych, kojących i zmniejszających niepokój dla dzieci w wieku od 3 lat:
https://osvitoria.media/opinions/knyzhka-zaspokoyuye-shho-pochytaty-dytyni-poky-tryvaye-vijna/?
Ukraina jest częścią Kosmosu
http://nowa.fundacjakosmos.org/ukraina/?fbclid=IwAR0R-oFLraM_w5-1ivri1Mb4wf-LqjYSLHv4ducmesNdSKjp9l9g-TJGba4
W związku z bardzo trudną sytuacją za naszą wschodnią granicą Miasto Racibórz solidaryzuje się z ofiarami rosyjskiej inwazji. W tym szczególnym czasie ważne jest aby pomoc kierowana do potrzebujących była dobrze zorganizowana i maksymalnie efektywna.
Miejsca zbiórki:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
LISTA DARÓW zgodna z zapotrzebowaniem otrzymanym od władz Tyśmienicy. Oprócz zbieranych dotychczas produktów partnerzy z Tyśmienicy zwracają się do nas o dodatkowe sprzęty dla Sił Zbrojnych:
- opaski uciskowe i bandaże medyczne, apteczki
- nakolanniki
- ochraniacze na łokcie
-rękawice taktyczne
- cyfrowe stacje radiowe o zasięgu powyżej 3 km
- latarki z wymiennymi bateriami
- powerbanki
-buty wojskowe
- bielizna męska
- bielizna termiczna
-karimaty
- śpiwory
-czapki z polaru
- rękawiczki polarowe
- kominiarki
- żywność do długotrwałego przechowywania
Zbieramy nie tylko dla Tyśmienicy. Prowadzimy także zbiórkę produktów pierwszej potrzeby głównie dla kobiet i dzieci. Dla tych obywateli Ukrainy, dla których to Racibórz od teraz jest nowym domem.
Tagi: Ukraina
Zajęty cały dzień? Godziny pracy pokrywają się z godzinami otwarcia biblioteki? A może w trosce o własne bezpieczeństwo musisz unikać odwiedzin w bibliotece? To wcale nie oznacza, że musisz zrezygnować z naszych usług.
Zamów książki – odbierz w paczkomacie! Biblioteka uruchomiła specjalną usługę – „Książka w paczkomacie”. Wszystko po to by wyjść naprzeciw nowym potrzebom swoich czytelników.
Paczkomaty są dostępne 24 godziny na dobę i rozsiane na terenie całego Raciborza. Obecnie w naszym mieście funkcjonuje ich dwadzieścia pięć! Dzięki temu niespodziewane nadgodziny lub inne komplikacje nie staną na drodze odbioru oczekiwanych książek.
Usługa jest bezpłatna i skorzystać z niej mogą wszyscy czytelnicy biblioteki. Jednorazowo – do jednej paczki – można zamówić 5 egzemplarzy. Dostawę w paczkomacie realizują wszystkie filie i oddziały biblioteki.
Jak to działa?
- Zamów książki przez katalog biblioteczny i skontaktuj się z biblioteką (mail lub telefon) w sprawie wysyłki do paczkomatu. Do nadania paczki będziemy potrzebować twojego maila i numer telefonu oraz numer wybranego paczkomatu.
- Paczka zostanie dostarczona do wybranego przez czytelnika paczkomatu firmy InPost sp. z o.o., na terenie Raciborza i powiatu raciborskiego.
- Termin dostarczenia zbiorów do paczkomatu wynosi zazwyczaj do 3 dni roboczych od przygotowania zamówienia. O terminie odbioru paczki z paczkomatu powiadamia InPost e-mailem/sms-em.
- Zwroty zbiorów wypożyczonych i dostarczonych do paczkomatów przyjmowane są wyłącznie w placówkach bibliotecznych (nie ma możliwości zwrotu zbiorów przez paczkomat).
Pełen regulamin usługi „Książki w paczkomacie”
Tagi: książki z paczkomatu, paczkomat, książkomat
ADRES NOWEGO KATALOGU BIBLIOTECZNEGO: https://katalog.biblrac.pl/
UWAGA! Logowanie do konta bibliotecznego możliwe jest tylko za pomocą zarejestrowanego w bibliotece adresu e-mail (pamiętaj o zgłoszeniu jego zmiany).
Jeden adres e-mail = jedno konto czytelnika!
Jeżeli dotychczas nie podałeś w bibliotece swojego adresu e-mail – musisz zgłosić się do biblioteki osobiście!
WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE LOGOWANIA:
- Ustalone hasło do logowania musi zawierać 8 znaków, w tym przynajmniej jedną wielką literę, jedną cyfrę i jeden znak specjalny.
- Ze względów bezpieczeństwa zaleca się zmienianie hasła co 30 dni (system będzie przypominał o konieczności zmiany hasła).
- Klucz aktywacyjny wysłany z biblioteki na adres e-mail czytelnika jest ważny 24 godziny.
- Aby zalogować się na konto dziecka, rodzic/opiekun musi użyć osobnego/innego adresu e-mail (rodzic/opiekun nie może zalogować się na konto dziecka używając własnego adresu e-mail, jeśli jest on już przypisany do konta czytelnika).
Masz problem z logowaniem? Zadzwoń! Tel. 515 276 612
Jeśli jesteś czytelnikiem biblioteki i podałeś już w bibliotece swój adres e-mail:
Logowanie – MIGRACJA KONTA
- Kliknij ikonę „zaloguj się”
w prawym górnym rogu.
- Wybierz polecenie „MIGRACJA KONTA”.
- Wpisz dotychczas używany login, czyli swoje „imięnazwisko” (np. jędrzejżuk – pamiętaj o POLSKICH ZNAKACH!!!)
- Na Twój adres e-mail zostanie wysłana wiadomość z linkiem aktywacyjnym (tytuł wiadomości "Reset Hasła").
- Kliknij w otrzymany link aktywacyjny.
- Otwiera się okno z miejscem na klucz aktywacyjny, które wypełnia się automatycznie.
- Wpisz swoje nowe hasło i je potwierdź.
- Kliknij ikonę w prawym górnym rogu i zaloguj się dotychczasowym loginem („imięnazwisko”) i nowym hasłem.
- Zaakceptuj regulaminy.
- Kliknij „Loguj się”.
Przy każdym następnym Logowaniu do konta posługuj się już nowym loginem (Twój adres e-mail) oraz ustalonym przez siebie hasłem.
Jeśli zapisałeś się do biblioteki po 19.02.2021, podałeś swój adres e-mail i chciałbyś aktywować swoje konto internetowe:
Logowanie – REJESTRACJA KONTA – AKTWUJ KONTO
- Kliknij ikonę „zaloguj się”
w prawym górnym rogu.
- Kliknij pole REJESTRACJA.
- Kliknij polecenie„Aktywuj konto”.
- Wpisz swój adres e-mail.
- Na Twój adres e-mail zostanie wysłana wiadomość z linkiem aktywacyjnym (tytuł wiadomości "Reset Hasła").
- Kliknij w otrzymany link aktywacyjny.
- Wpisz swoje hasło – powtórz hasło – kliknij „Ustaw hasło”.
- Zaloguj się: login – twój adres e-mail; hasło: nowoustawione hasło