
News
Drodzy Czytelnicy!
Informujemy, że Filia nr 9 w Raciborzu-Brzeziu będzie zamknięta do 6 grudnia 2023.
Za utrudnienia przepraszamy!
Pisarze, aktorzy, muzycy, dziennikarze, politycy… Znani z pierwszych stron gazet i Ci, którzy tworzyli bez rozgłosu. Raciborska biblioteka wspomina osoby kultury, które odeszły w 2023 roku!
- Milan Kundera - czeski i francuski pisarz i eseista, autor książek Nieznośna lekkość bytu, Żart czy Śmieszne miłości.
- Wanda Półtawska - doktor nauk medycznych oraz specjalistka w dziedzinie psychiatrii. Autorka książek I boję się snów, Z prądem i pod prąd czy Beskidzkie rekolekcje.
- Aleksander Krawczuk - polski historyk starożytności, eseista, autor książek Poczet cesarzy rzymskich, Pan i jego filozof czy Rzym i Jerozolima.
- Cormac McCarthy – amerykański pisarz, scenarzysta i dramaturg, autor powieści To nie jest kraj dla starych ludzi czy scenariusza do filmu Ridleya Scotta Adwokat.
- Martin Louis Amis – angielski pisarz i nauczyciel akademicki, autor powieści Forsa, Pola Londynu czy Strefa interesów.
- Martin Walser – niemiecki pisarz, autor książek Śmierć krytyka, Dom pod Łabędziem czy Jednorożec.
- Anna Czerwińska – polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi. Autorka serii książek „GórFanka”
- Paweł Smoleński – polski dziennikarz, reporter i pisarz, związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor książek Pochówek dla rezuna, Irak. Piekło w raju czy Izrael już nie frunie.
- Szewach Weiss – izraelski politolog, polityk i dyplomata, ambasador Izraela w Polsce.
- Janusz Weiss – polski dziennikarz, artysta kabaretowy, prezenter związany z Radiem Zet oraz z Programem I PR. Znany m.in. z audycji „Dzwonię do Pani, Pana w bardzo nietypowej sprawie”.
- Leonard Pietraszak - polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, znany z filmów „Vabank”, „Kariera Nikodema Dyzmy” czy z serialu „Czterdziestolatek. 20 lat później”.
- Jane Birkin – brytyjska aktorka, piosenkarka, ikona mody lat 60. i 70. XX wieku. Znana z filmów „Basen”, „Zło czai się wszędzie” czy „Piękna złośnica”.
- Gina Lollobrigida – włoska aktorka filmowa i fotoreporterka. Była jedną z najbardziej znanych europejskich aktorek lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych – międzynarodowym symbolem seksu. Znana z filmów „Dzwonnik z Notre Dame” czy „Fanfan Tulipan”.
- Raquel Welch – amerykańska aktorka filmowa i modelka. Zagrała w ponad 30 filmach i 50 serialach m.in. „Trzej muszkieterowie” czy „Legalna blondynka”.
- Matthew Perry – amerykańsko-kanadyjski aktor, znany głównie z roli Chandlera Binga w serialu „Przyjaciele”.
- Sinéad O’Connor – irlandzka piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Jej największy hit to „Nothing Compares 2 U” (1990), cover piosenki napisanej przez Prince’a.
- Tina Turner – amerykańska piosenkarka soulowa i rockowa, autorka tekstów, Znana z przebojów takich jak „Goldeneye”, „The Best” czy „We Don’t Need Another Hero”.
- Jeff Beck – brytyjski muzyk, wirtuoz gitary. Sześciokrotny laureat nagrody Grammy.
- Marek Gaszyński – polski dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek oraz autor książek o tematyce muzycznej.
- Harry Belafonte – amerykański piosenkarz, aktor filmowy, teatralny i telewizyjny oraz aktywista społeczny.
- Tony Bennett – amerykański wokalista jazzowy pochodzenia włoskiego. Wielokrotnie wyróżniany nagrodą Grammy.
- Wojciech Korda – polski wokalista rockowy, gitarzysta, kompozytor, współtwórca muzyki do pierwszej polskiej rock-opery „Naga”. Związany z zespołem „Niebiesko-Czarni”.
Do naszej biblioteki dotarła właśnie świeża dostawa wyprawek czytelniczych w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”! Chętne przedszkolaki, które odwiedzą EUREKĘ-Wypożyczalnię dla dzieci i młodzieży oraz filie biblioteczne, otrzymają bezpłatne książeczki na dobry czytelniczy start.
Do tegorocznej edycji projektu zgłosiło się aż 6765 bibliotek publicznych z całej Polski. W tym także oczywiście raciborska biblioteka! Ogólnopolska kampania „Mała książka - wielki człowiek” ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania. Każde dziecko w wieku 4-6 lat, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą. Pokochany przez Małych Czytelników i ich rodziców „Krasnal w Krzywej Czapce” Wojciecha Widłaka powrócił w tegorocznej edycji projektu, by swoimi opowieściami skraść serca kolejnego pokolenia przedszkolaków. Opowieść wzbogacają piękne ilustracje Aleksandry Krzanowskiej, które rozbudzą wyobraźnię każdego Małego Czytelnika. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, przedszkolak otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Pakiety są dostępne w filiach i oddziałach MiPBP w Raciborzu:
- EUREKA- Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
- Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
- Filia nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1
- Filia nr 4 Szpital Rejonowy, ul. Gamowska 3
- Filia nr 5 Płonia, ul. Sudecka 2
- Filia nr 8, ul. Żorska 2
- Filia nr 9 Brzezie, ul. Myśliwca 9
- Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tagi: mała książka, wielki człowiek
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu serdecznie zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w grze terenowej „Kraina Cienia” - gamifikacji historii Raciborza w klimacie Stranger Things.
Gra została wymyślona i zaprojektowana przez młodzież podczas warsztatów, które odbyły się w czerwcu 2023 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu. Do udziału w grze potrzebny jest smartfon lub tablet z dostępem do Internetu i zainstalowaną bezpłatną aplikacją ACTION TRACK. Grę można przejść w dowolnym czasie (jednak nie krótszym niż 1 godzina zegarowa). Wystarczy przyjść pod Bibliotekę na ulicy Kasprowicza 12, zeskanować kod QR i rozpocząć wielką przygodę.
Szczegółowych informacji udziela Dział Promocji MiPBP w Raciborzu: Bożena Plis Grochowicz, tel. 32 415 37 24 w.23; e-mail: b.plisgrochowicz@biblrac.pl
Opis gry: Poplamione czarną substancją książki, które same oddają się do biblioteki, czytelnicy z ciemnymi kropkami na dłoniach, którzy jak w amoku recytują teksty książek, dwa przenikające przez siebie światy. Mroczna tajemnica, którą tylko Ty jesteś w stanie rozwiązać, odwiedzając kolejne punkty w miejskiej przestrzeni, gdzie czekać będą na Ciebie różnorodne zadania związane z historią Raciborza.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025
Piknik integracyjny, spotkania autorskie ze Szczepanem Twardochem, Zbigniewem Masternakiem, Joanną Bator czy Dariuszem Szpakowskim, warsztaty na temat historii Raciborza, spotkania podróżnicze, mobilna gra terenowa a nawet mecz Polska kontra Czechy… Projekt „Łączy nas biblioteka” w ramach programu BLISKO realizowany przez naszą bibliotekę powoli dobiega końca. Czas na ocenę!
Projekt „Łączy nas biblioteka” jest realizowany od 2022 roku. Raciborskiej bibliotece udało się pozyskać łącznie 137 500 zł na działania, których partnerami zostali Unia Racibórz, Muzeum w Raciborzu, Arboretum Bramy Morawskiej i Stowarzyszenie Odra 1945. W pierwszym roku realizacji zadania, w partnerstwach zrealizowane zostały projekty edukacyjno-animacyjne adresowane do lokalnej społeczności, których podstawowym zadaniem było przyciągnięcie nowych grup czytelników i użytkowników biblioteki. W drugim roku, przeprowadzony został konkurs na inicjatywy oddolne, w wyniku którego wybrane i zrealizowane zostały projekty zgłoszone przez przedstawicieli lokalnej społeczności. Równolegle, wraz z partnerami prowadzone były działania w ramach projektu edukacyjno-animacyjnego. Podsumowaniem zadania „Łączy nas biblioteka” było stworzenie gry mobilnej, która łączy tematy przewodnie tj. historię, przyrodę i pasje w oparciu o literaturę i dokumenty źródłowe. Relacje z wszystkich wydarzeń projektu można zobaczyć na stronie internetowej https://blisko.biblrac.pl/
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety ewaluacyjnej, która pozwoli nam na jeszcze lepszą realizację podobnych projektów w przyszłości: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdiD1Cmp6zhUjiCnsIKfLotAZVSZnqH6d5t36-6ydoy80DZyQ/viewform?usp=sf_link
Projekt „Łączy nas biblioteka” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025
Tagi: blisko, łączy nas biblioteka