
News
Spędź Majówkę w towarzystwie dobrej książki i… biblioteki!
1 i 3 maja biblioteka będzie nieczynna, natomiast 2 maja zaprasza czytelników do uzupełniania książkowych zapasów.
Godziny otwarcia biblioteki 2 maja
- Wypożyczalnia Główna, EUREKA - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży (ul. Kasprowicza 12): czynne w godz. 10.00-18.00
- Stacja Młodych (Plac Dworcowy 1): czynna w godz. 10.00-21.00
- Filia nr 2 Ostróg (ul. Bielska 12): czynna w godz. 10.00-18.00
- Filia nr 3 Ocice (ul. Tuwima 1): nieczynna
- Filia nr Szpital (ul. Gamowska 3): nieczynna
- Filia nr 5 Płonia (ul. Sudecka 2): nieczynna
- Filia nr 8 (ul. Żorska 2): nieczynna
- Filia nr 9 Brzezie (ul. Myśliwca 9): nieczynna
- Filia nr 10 (ul. Jordana 6): czynna w godz. 9.00-15.00
Drodzy Czytelnicy!
Informujemy, że Filia Publiczno-Szkolna nr 5 na Płoni (ul. Sudecka 2) będzie nieczynna od 22 kwietnia do 4 maja.
Seniorze! Jeśli nie wiesz jak wysłać wiadomość SMS, jak zrobić zdjęcie telefonem albo zainstalować aplikację – skorzystaj z bezpłatnych konsultacji dotyczących obsługi smartfonów i komputerów! Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza do skorzystania z nowej, bezpłatnej usługi – godziny dostępności. Sprawdź szczegóły!
Z bezpłatnych konsultacjimożna skorzystaćw Wypożyczalni Głównej przy ul. Kasprowicza 12 oraz filiach bibliotecznych w dzielnicach Ostróg i Ocice oraz w bibliotece przy ul. Żorskiej. Konsultacje są darmowe i odbywają się we wskazanych poniżej terminach. Zalecane jest wcześniejsze umówienie telefoniczne!
Wypożyczalnia Główna, ul. Kasprowicza 12
Czwartki 11.00-12.00
Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
Czwartki 15.00-16.00
Filia nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1
Wtorki 15.00-16.00
Filia nr 8, ul. Żorska 2
Poniedziałki 15.00-16.00
Tagi: godzina dostępności
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób z dysfunkcją wzroku – Edycja 2024”realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. To doskonała wiadomość dla osób niewidzących, słabowidzących czy seniorów, którzy nie chcą rezygnować z przyjemności czytania!
Czytaki to urządzenia przeznaczone do odtwarzania audiobooków, słuchowisk i muzyki. Odtwarzacz przystosowany jest dla osób niewidzących i słabowidzących, przyjazny dla Seniorów - wielkością przypomina telefon bezprzewodowy i wyposażony jest w radio FM, głośniki oraz wejście na słuchawki. Charakteryzuje się bardzo prostą obsługą i dobrą jakością dźwięku. W łatwy sposób pozwala czytelnikom korzystać z dobrodziejstw książki mówionej. Biblioteka wypożycza urządzenia osobom z dysfunkcją wzroku oraz osobom niepełnosprawnym, które ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą czytać normalnego druku. W ramach projektu raciborska biblioteka otrzymała nieodpłatnie najnowszy model odtwarzacza cyfrowych książek mówionych – Czytak 4.
Udostępniony nam przez Stowarzyszenie „Larix”, które od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabowidzących, księgozbiór liczy aktualnie 3865 książeki będzie wciąż powiększany o nowe ciekawe pozycje książkowe.
Czytaki są dostępne są w Wypożyczalni Głównej przy ul. Kasprowicza 12. Wszystkie tytuły przystosowane do odtwarzania na Czytaku można znaleźć w katalogu bibliotecznym pod linkiem:https://katalog.biblrac.pl/collection/391?name=Ksi%C4%85%C5%BCki%20m%C3%B3wione%20(Czytak)
Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Korzystanie z serwisu Legimi - który oferuje dostęp do ebooków i audiobooków – cieszy się ogromną popularnością wśród czytelników Biblioteki w Raciborzu. Tak dużą, że od 2024 r. konieczne stało się wprowadzenie kilku zmian, które będą obowiązywały również w 2025 r.
Pierwsza zmiana dotyczy osób uprawnionych do otrzymania kodu dostępu do Legimi – kody będą rozdawane wyłącznie czytelnikom, którzy są mieszkańcami Raciborza lub powiatu raciborskiego (dodatkowy warunek: ukończenie 16 roku życia). Kody nadal są darmowe, przy czym ich ilość jest ograniczona.
Po drugie, pierwszeństwo w otrzymaniu kodu otrzymują osoby już zapisane do biblioteki w Raciborzu – po kody można zgłosić się do każdego oddziału i filii bibliotecznej od 7 stycznia 2025 r. Raciborzan i mieszkańców powiatu, którzy chcieliby otrzymać kod do Legimi, ale nie korzystali z Biblioteki w 2024 r., zapraszamy 14 stycznia 2025 r. Wszystkich, którzy nie będą mogli się już doczekać na Legimi, zachęcamy w międzyczasie do sięgnięcia po tradycyjną, papierową książkę (oddziały i filie będą otwarte 2 stycznia zgodnie z harmonogramem).
Kody do Legimi dla czytelników są darmowe, co niestety nie oznacza, że ta usługa nic nie kosztuje. Zapewnienie dostępu do serwisu dla wszystkich chętnych osób, przez cały rok, wiąże się z ogromnymi wydatkami. Dlatego zachęcamy każdego czytelnika, który poznał zalety Legimi, o dorzucenie tzw. „cegiełki” o dowolnej wartości – tak, aby móc cieszyć się z darmowego dostępu do Legimi przez kolejne 12 miesięcy.
W przypadku braku środków finansowych na zakup dostępu do Legimi, zastrzegamy sobie możliwość wyłączenia usługi w dowolnym momencie roku.
Jak aktywować kod otrzymany w Bibliotece?
Kod należy aktywować na stronie: http://www.legimi.pl/dbpw/