
News
Masz pomysł, nie masz środków na jego realizację – ten konkurs jest dla Ciebie! Raciborska biblioteka ogłasza konkurs na inicjatywy oddolne w projekcie „Łączy nas biblioteka” w ramach programu BLISKO finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Celem konkursu jest wspieranie oddolnych inicjatyw kulturotwórczych i projektów edukacyjno-animacyjnych, które wzmocnią rolę biblioteki jako „trzeciego miejsca” – przestrzeni spotkań, wspólnej pracy, działalności twórczej, aktywności czytelniczej, odpoczynku i integracji społeczności Raciborza oraz przyczynią się do promocji czytelnictwa. Dodatkowo punktowane będą projekty skierowane do młodzieży w wieku 13-19 lat oraz do mężczyzn w każdym wieku.
Wnioskodawcami w konkursie mogą być mieszkańcy Raciborza i powiatu raciborskiego występujący jako grupa nieformalna, formalna (stowarzyszenie, fundacja, koło) lub osoba prywatna. Kwota przeznaczona na realizację projektów to 26 800 PLN a w ramach konkursu zrealizowane zostaną minimum 3 projekty (maksymalny koszt projektu to 8 900 PLN).
Termin złożenia wniosku upływa 18 lutego. Realizacja projektów musi zamknąć się w terminie od 1 marca do 30 września 2023 r.
Regulamin konkursu i wniosek do pobrania pod artykułem.
Osoby zainteresowane udziałem w konkursie zapraszamy na konsultacje w bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12 (sekretariat, II piętro) 1 lutego w godz. 15.00-17.00.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025
BLISKO_Regulamin konkursu na inicjatywy oddolne z załącznikami.pdf(plik PDF, 236.35 KB) | |
BLISKO_Załącznik nr 2 do Regulamin konkursu na inicjatywy oddolne w projekcie pt.docx(plik DOCX, 189.69 KB) |
Tagi: Łaczy nas biblioteka, BLISKO, projekt, inicjatywy lokalne
Drodzy czytelnicy!
Informujemy, że podczas ferii zimowych nieczynne będą:
a) od 16 do 20 stycznia - Filia Publiczno-Szkolna nr 3 Ocice oraz Filia Publiczno-Szkolna nr 8 Żorska,
b) od 23 do 27 stycznia - Filia nr 4 Szpital oraz Filia nr 9 Brzezie,
c) Filia nr 5 Płonia w środę czynna od 9.00 do 13.00, w czwartek nieczynne.
Pozostałe biblioteki są otwarte bez zmian.
Za utrudnienia przepraszamy i zapraszamy w te dni do pozostałych naszych placówek!
Biblioteka informuje!
Czytelnicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu w 2023 r. będą mogli korzystać z dostępu do Legimi na tych samych zasadach jak w roku 2022.
Biblioteka będzie wydawała nowe kody od 4 stycznia 2023. Będą one ważne do 31 grudnia 2023. Czytelnicy, którzy już teraz korzystają z dostępu do Legimi, a których dostęp wygasł, również powinni zgłosić się ponownie do biblioteki, celem wydania nowych kodów. Usługa, w dalszym ciągu, jest darmowa dla czytelników raciborskiej biblioteki!
Poniżej znajdziecie Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku z wypożyczaniem e-booków z zasobów Legimi:
Ile kosztuje wypożyczanie e-booków?
Dzięki pozyskanej dotacji wypożyczanie jest całkowicie darmowe.
Czy muszę być użytkownikiem biblioteki, by wypożyczyć ebooka?
Możliwość wypożyczania mają wyłącznie osoby zapisane do biblioteki.
Jak uzyskać kod dostępu?
Indywidualny kod można uzyskać osobiście w jednej z filii lub oddziałów raciborskiej biblioteki.
Czy osoby, które korzystały z Legimi w 2022 roku muszą zgłosić się do biblioteki?
Tak, osoby te muszą zgłosić się po nowy kod dostępu, po wygaśnięciu starego.
Jak aktywować kod otrzymany w Bibliotece?
Należy zarejestrować bezpłatne konto Legimi na stronie: http://www.legimi.pl/dbpw/. Wtedy można już wybierać, wypożyczać i pobierać e-booki bezpośrednio w aplikacji Legimi.
Na jak długo mogę wypożyczać e-booki?
Wszystkie kody wydane czytelnikom przez Bibliotekę w Raciborzu i aktywowane przez nich na stronie http://www.legimi.pl/dbpw/ są ważne do końca roku 2023.
Jaki jest limit wypożyczeń dla czytelnika?
W ramach zamówionego przez bibliotekę limitu stron do przeczytania każdy czytelnik wypożyczyć może dowolną liczbę książek.
Na jakich urządzeniach mogę czytać wypożyczone e-booki?
Na urządzeniach z systemami operacyjnymi, dla których dostępna jest aplikacja Legimi: iOS (iPhone, iPad), Android (w tym niektóre czytniki ebooków), Windows Phone, Windows 8 i 10.
Każdy czytelnik może czytać w chmurze® jednocześnie na 2 urządzeniach.
Czy wypożyczane z biblioteki w ramach usługi Legimi e-booki mogę czytać na Kindle?
Wypożyczonych ebooków nie można czytać na Kindle.
Czy muszę być online, by czytać e-booki?
Po pobraniu ebooki można czytać również offline. Jeżeli czytelnik pozostaje offline przez 7 dni, otrzymuje powiadomienie o konieczności połączenia się z internetem w celu aktualizacji statusu swojego konta w Legimi.
Korzystaj bezpłatnie z tysięcy tytułów dzięki współpracy Empik Go z Twoją biblioteką! Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu dołączyła do programu „Empik GO dla bibliotek”. Dzięki temu na czytelników raciborskiej biblioteki czekają darmowe 30-dniowe kody dostępu do aplikacji Empik GO.
Jak to działa?
Kod dostępu do aplikacji Empik GO może otrzymać wyłącznie czytelnik zarejestrowany w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu. Kod jest ważny przez 30 dni od daty aktywacji i musi zostać aktywowany w miesiącu swojej ważności – najpóźniej ostatniego dnia miesiąca (kod z datą aktywacji w maju musi zostać aktywowany najpóźniej 31 maja). Biblioteka przekazując kod poinformuje o dacie jego ważności.
Abonament biblioteczny zapewnia dostęp do prawie 32 tysięcy ebooków, ponad 6 tysięcy audiobooków i ponad 12 tysięcy podcastów. Użytkownik może przeczytać/odsłuchać do 20 książek (w przypadku seriali audio lub podcastów jeden sezon jest traktowany jako jedna książka) . W ramach abonamentu można odsłuchiwać/czytać książki maksymalnie na dwóch urządzenia (telefon, tablet, czytnik Pocketbook i inkBook) i jednym czytniku Kindle.
Czy można przedłużyć abonament biblioteczny po 30 dniach? Ponowny dostęp można uzyskać dzięki kodowi na kolejny miesiąc. Miesięczna pula kodów jest ograniczona!
Biblioteka zaczyna wydawanie kodów od 2 maja. Kod dostępu do platformy Empik Go można uzyskać w każdym oddziale i filii raciborskiej biblioteki.
Szczegółowy Regulamin korzystania z dostępu do Empik Go w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu dostępny jest pod linkiem: https://tiny.pl/9sql1.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
W serwisie KNIGO GO można pobrać za darmo bez rejestracji lub czytać online książki w języku ukraińskim w różnych formatach: fb2, rtf, epub, txt na iPada, iPhone'a, Androida i Kindle. Na stronach jest udostępniona bogata oferta książek dla dzieci, w tym sporo klasyki międzynarodowej: https://knigogo.com.ua/zhanri/dityachi-knigi/. Książki do bezpłatnego pobrania bez rejestracji są oznaczone tekstem: "Cкачати" - pobieranie
Ukraińskie Wydawnictwo Stary Lew (Видавництво Старого Лева) bezpłatnie udostępnia na swojej stronie: https://starylev.com.ua/promotion/elektronni-dytyaci-knygy-bezkostovno? sześć ebooków dla dzieci. W tym przypadku wymagana jest rejestracja i m.in. podanie numeru telefonu, na który przychodzi kod umożliwiający zalogowanie się i pobranie ebooków.
Swoją książkę "Afryka Kazika" udostępnił bezpłatnie w języku ukraińskim autor Łukasz Wierzbicki.
Informacje o publikacji są dostępne na stronie: https://lukaszwierzbicki.pl/ak-ukraina/, a książkę można pobrać tutaj: https://lukaszwierzbicki.pl/wp-content/uploads/2022/03/Afryka-Kazika-Ukraina.pdf
Bezpłatne materiały edukacyjne w języku ukraińskim udostępniło Wydawnictwo Dwie Siostry: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/materialy-edukacyjne/dla-dzieci-i-rodzicow/materialy-w-jezyku-ukrainskim
7 bezpłatnych ebooków dla dzieci w języku ukraińskim (w formatach .epub, .mobi i .pdf) od KidKiddos Books - Uwaga! Tylko do użytku osobistego!(nie mogą być udostępniane, wysyłane dalej, czy odczytywane publiczne itp.): https://kidkiddos.com/collections/ebooks-in-ukrainian
Bezpłatne ebooki w formacie pdf. od Wydawnictwa Ranok udostępnione z podziałem na kategorie wiekowe (3+, 6+, 9+) na stronie serwisu Barabooka: http://www.barabooka.com.ua/yak-dopomagati-dityam-u-zamknenomu-prostori/
Ukraińskie bajki ludowe oraz wiersze do czytania online w serwisie Світ казок (Świat Bajek): https://svit-kazok.info/
Ukraińskie bajki ludowe do czytania online na stronie Українськa казкa poświęconej bajce ukraińskiej: https://kazky.org.ua/
Co czytać dzieciom w czasie wojny? Stowarzyszenie Osvitoria udostępniło na swoich stronach blisko 70 książek, specjalnie wybranych, kojących i zmniejszających niepokój dla dzieci w wieku od 3 lat:
https://osvitoria.media/opinions/knyzhka-zaspokoyuye-shho-pochytaty-dytyni-poky-tryvaye-vijna/?
Ukraina jest częścią Kosmosu
http://nowa.fundacjakosmos.org/ukraina/?fbclid=IwAR0R-oFLraM_w5-1ivri1Mb4wf-LqjYSLHv4ducmesNdSKjp9l9g-TJGba4