zaloguj się bip Szukaj
Zamknij
Find book, music, movie...

News

Add date: 21.11.2023
[PL]

Drodzy Czytelnicy!

Informujemy, że Filia nr 9 w Raciborzu-Brzeziu będzie zamknięta do 6 grudnia 2023.

Za utrudnienia przepraszamy!

[PL]

Tagi: Brzezie, filia

Read more
[PL]Odeszli w 2023 roku...
Add date: 31.10.2023
[PL]

 

 

 

 

 

 

 

Pisarze, aktorzy, muzycy, dziennikarze, politycy… Znani z pierwszych stron gazet i Ci, którzy tworzyli bez rozgłosu. Raciborska biblioteka wspomina osoby kultury, które odeszły w 2023 roku!

[PL]
 • Milan Kundera - czeski i francuski pisarz i eseista, autor książek Nieznośna lekkość bytu, Żart czy Śmieszne miłości.
 • Wanda Półtawska - doktor nauk medycznych oraz specjalistka w dziedzinie psychiatrii. Autorka książek I boję się snów, Z prądem i pod prąd czy Beskidzkie rekolekcje.
 • Aleksander Krawczuk - polski historyk starożytności, eseista, autor książek Poczet cesarzy rzymskich, Pan i jego filozof czy Rzym i Jerozolima.
 • Cormac McCarthy – amerykański pisarz, scenarzysta i dramaturg, autor powieści To nie jest kraj dla starych ludzi czy scenariusza do filmu Ridleya Scotta Adwokat.
 • Martin Louis Amis – angielski pisarz i nauczyciel akademicki, autor powieści Forsa, Pola Londynu czy Strefa interesów.
 • Martin Walser – niemiecki pisarz, autor książek Śmierć krytyka, Dom pod Łabędziem czy Jednorożec.
 • Anna Czerwińska – polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi. Autorka serii książek „GórFanka”
 • Paweł Smoleński – polski dziennikarz, reporter i pisarz, związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor książek Pochówek dla rezuna, Irak. Piekło w raju czy Izrael już nie frunie.
 • Szewach Weiss – izraelski politolog, polityk i dyplomata, ambasador Izraela w Polsce.
 • Janusz Weiss – polski dziennikarz, artysta kabaretowy, prezenter związany z Radiem Zet oraz z Programem I PR. Znany m.in. z audycji „Dzwonię do Pani, Pana w bardzo nietypowej sprawie”.
 • Leonard Pietraszak - polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, znany z filmów „Vabank”, „Kariera Nikodema Dyzmy” czy z serialu „Czterdziestolatek. 20 lat później”.
 • Jane Birkin – brytyjska aktorka, piosenkarka, ikona mody lat 60. i 70. XX wieku. Znana z filmów „Basen”, „Zło czai się wszędzie” czy „Piękna złośnica”.
 • Gina Lollobrigida – włoska aktorka filmowa i fotoreporterka. Była jedną z najbardziej znanych europejskich aktorek lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych – międzynarodowym symbolem seksu. Znana z filmów „Dzwonnik z Notre Dame” czy „Fanfan Tulipan”.
 • Raquel Welch – amerykańska aktorka filmowa i modelka. Zagrała w ponad 30 filmach i 50 serialach m.in. „Trzej muszkieterowie” czy „Legalna blondynka”.
 • Matthew Perry – amerykańsko-kanadyjski aktor, znany głównie z roli Chandlera Binga w serialu „Przyjaciele”.
 • Sinéad O’Connor – irlandzka piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Jej największy hit to „Nothing Compares 2 U” (1990), cover piosenki napisanej przez Prince’a.
 • Tina Turner – amerykańska piosenkarka soulowa i rockowa, autorka tekstów, Znana z przebojów takich jak „Goldeneye”, „The Best” czy „We Don’t Need Another Hero”.
 • Jeff Beck – brytyjski muzyk, wirtuoz gitary. Sześciokrotny laureat nagrody Grammy.
 • Marek Gaszyński – polski dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek oraz autor książek o tematyce muzycznej.
 • Harry Belafonte – amerykański piosenkarz, aktor filmowy, teatralny i telewizyjny oraz aktywista społeczny.
 • Tony Bennett – amerykański wokalista jazzowy pochodzenia włoskiego. Wielokrotnie wyróżniany nagrodą Grammy.
 • Wojciech Korda – polski wokalista rockowy, gitarzysta, kompozytor, współtwórca muzyki do pierwszej polskiej rock-opery „Naga”. Związany z zespołem „Niebiesko-Czarni”.

odeszli

Read more
[PL]Wyprawki czytelnicze dla przedszkolaków do odbioru w naszej bibliotece
Add date: 19.10.2023
[PL]

Do naszej biblioteki dotarła właśnie świeża dostawa wyprawek czytelniczych w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”! Chętne przedszkolaki, które odwiedzą EUREKĘ-Wypożyczalnię dla dzieci i młodzieży oraz filie biblioteczne, otrzymają bezpłatne książeczki na dobry czytelniczy start.

[PL]

Do tegorocznej edycji projektu zgłosiło się aż 6765 bibliotek publicznych z całej Polski. W tym także oczywiście raciborska biblioteka! Ogólnopolska kampania „Mała książka - wielki człowiek” ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania. Każde dziecko w wieku 4-6 lat, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą. Pokochany przez Małych Czytelników i ich rodziców „Krasnal w Krzywej Czapce” Wojciecha Widłaka powrócił w tegorocznej edycji projektu, by swoimi opowieściami skraść serca kolejnego pokolenia przedszkolaków. Opowieść wzbogacają piękne ilustracje Aleksandry Krzanowskiej, które rozbudzą wyobraźnię każdego Małego Czytelnika. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, przedszkolak otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Pakiety są dostępne w filiach i oddziałach MiPBP w Raciborzu:

- EUREKA- Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12

- Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12

- Filia nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1

- Filia nr 4 Szpital Rejonowy, ul. Gamowska 3

- Filia nr 5 Płonia, ul. Sudecka 2

- Filia nr 8, ul. Żorska 2

- Filia nr 9 Brzezie, ul. Myśliwca 9

- Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tagi: mała książka, wielki człowiek

Read more
[PL]Kraina Cienia-gra terenowa
Add date: 17.10.2023
[PL]

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu serdecznie zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w grze terenowej „Kraina Cienia” - gamifikacji historii Raciborza w klimacie Stranger Things.

[PL]

Gra została wymyślona i zaprojektowana przez młodzież podczas warsztatów, które odbyły się w czerwcu 2023 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu. Do udziału w grze potrzebny jest smartfon lub tablet z dostępem do Internetu i zainstalowaną bezpłatną aplikacją ACTION TRACK. Grę można przejść w dowolnym czasie (jednak nie krótszym niż 1 godzina zegarowa). Wystarczy przyjść pod Bibliotekę na ulicy Kasprowicza 12, zeskanować kod QR i rozpocząć wielką przygodę.

Szczegółowych informacji udziela Dział Promocji MiPBP w Raciborzu: Bożena Plis Grochowicz, tel. 32 415 37 24 w.23; e-mail: b.plisgrochowicz@biblrac.pl

Opis gry: Poplamione czarną substancją książki, które same oddają się do biblioteki, czytelnicy z ciemnymi kropkami na dłoniach, którzy jak w amoku recytują teksty książek, dwa przenikające przez siebie światy. Mroczna tajemnica, którą tylko Ty jesteś w stanie rozwiązać, odwiedzając kolejne punkty w miejskiej przestrzeni, gdzie czekać będą na Ciebie różnorodne zadania związane z historią Raciborza.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025

 

Read more
[PL]Łączy nas biblioteka. Prośba o wypełnienie ankiety
Add date: 11.10.2023
[PL]

Piknik integracyjny, spotkania autorskie ze Szczepanem Twardochem, Zbigniewem Masternakiem, Joanną Bator czy Dariuszem Szpakowskim, warsztaty na temat historii Raciborza, spotkania podróżnicze, mobilna gra terenowa a nawet mecz Polska kontra Czechy… Projekt „Łączy nas biblioteka” w ramach programu BLISKO realizowany przez naszą bibliotekę powoli dobiega końca. Czas na ocenę!

 

[PL]

Projekt „Łączy nas biblioteka” jest realizowany od 2022 roku. Raciborskiej bibliotece udało się pozyskać łącznie 137 500 zł na działania, których partnerami zostali Unia Racibórz, Muzeum w Raciborzu, Arboretum Bramy Morawskiej i Stowarzyszenie Odra 1945. W pierwszym roku realizacji zadania, w partnerstwach zrealizowane zostały projekty edukacyjno-animacyjne adresowane do lokalnej społeczności, których podstawowym zadaniem było przyciągnięcie nowych grup czytelników i użytkowników biblioteki. W drugim roku, przeprowadzony został konkurs na inicjatywy oddolne, w wyniku którego wybrane i zrealizowane zostały projekty zgłoszone przez przedstawicieli lokalnej społeczności. Równolegle, wraz z partnerami prowadzone były działania w ramach projektu edukacyjno-animacyjnego. Podsumowaniem zadania „Łączy nas biblioteka” było stworzenie gry mobilnej, która łączy tematy przewodnie tj. historię, przyrodę i pasje w oparciu o literaturę i dokumenty źródłowe. Relacje z wszystkich wydarzeń projektu można zobaczyć na stronie internetowej https://blisko.biblrac.pl/

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety ewaluacyjnej, która pozwoli nam na jeszcze lepszą realizację podobnych projektów w przyszłości: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdiD1Cmp6zhUjiCnsIKfLotAZVSZnqH6d5t36-6ydoy80DZyQ/viewform?usp=sf_link

Projekt „Łączy nas biblioteka” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025

Tagi: blisko, łączy nas biblioteka

Read more
How do I...
Choose page
Sing up to library?
Order/reserve a book?
Extend returing time?
[PL]przetwarzanie danych osobowych
Calendar
Fri
08
Dec
[PL]Klub Gier Planszowych
Category: [PL]Gry planszowe
date: 08.12.2023
hr.: 15:00
Place: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Mon
11
Dec
[PL]Bombki z opłatka-warsztaty
Category: [PL]Warsztaty
date: 11.12.2023
hr.: 16:30
Place: Filia Publiczno-Szkolna nr 10 Markowice, ul. Jordana 6
Tue
12
Dec
[PL]Klub Malucha: spotkanie z dogoterapeutką
Category: [PL]Klub Malucha
date: 12.12.2023
hr.: 9:00
Place: Filia nr 2 Ostróg, Bielska 12
Zaproponuj tytuł
 
If you want to send message, click here piłke.
Zapytaj bibliotekarza
 
If you want to send message, click here parasol.
Portal https://www.biblrac.pl/ wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij