Events calendar
News archiveCategory: | [PL]Klub biblioteczny |
Date of event: | 14.02.2024 |
hr.: | 16:00 |
Place: | Biblioteka, ul. Kasprowicza 12 |
Organizer: | MiPBP w Raciborzu |
W lutym uczestnicy Klubu szachowego doskonalili się w maksymalnym wykorzystywaniu figur:
Gra gońcami- gońce najlepiej przydatne są w momencie, kiedy działają wspólnie, ponieważ są w stanie kontrolować zarówno białe jak i czarne pola. A ich użyteczność ujawnia się, kiedy kontrolują długie, niezablokowane przekątne.
Gra skoczkami- najlepszym położeniem dla skoczka jest centrum szachownicy, skąd mogą kontrolować nawet osiem pól! Do tego skoczki dobrze współpracują z Hetmanem oraz sprawdzają się w blokowaniu.
Gra wieżami- są drugimi najaktywniejszymi figurami w szachach, jednak tylko w tedy kiedy gracz potrafi odpowiednio skorzystać z nich. Wieże powinno się ustawiać na otwartych liniach- takich które nie są blokowane przez pionki. Dobrze działają też na półotwartych liniach, czyli atakując piona przeciwnika albo broniąc własnego. Najbardziej efektywne są, kiedy współpracują na otwartej linii pionowej lub poziomej, a ich najlepszym miejscem do działania jest przedostatnia linia, gdzie nie tylko atakuje piony przeciwnika, ale również odcina królowi drogę ucieczki.
Gra pionami- grając pionkami warto pamiętać o ich czterech głównych celach: 1. Pionki są w stanie kontrolować kluczowe pola np.: centrum. Jeśli gracz ma pod kontrolą centrum, to automatycznie blokuje dostęp przeciwnika do możliwości ustawienia figur na aktywnych polach. 2. Bronią figur przed zbiciem. 3. Pełnią funkcję tarana do rozbijania pozycji króla przeciwnika. 4. Za pomocą promocji pionki mogą zostać zamienione na inne figury, kiedy dotrą do pola przemiany!
Gra Hetmanem- inaczej Królowa, jest najpotężniejszą figurą, dlatego należy uważać by jej nie stracić. Z tego powodu Hetmana należy nie wprowadzać do gry za wcześnie, najlepiej zacząć od rozwinięcia lekkich figur. Królowa jest najlepszą figurą do przypuszczenia ataku na Króla, oczywiście jeżeli posiada wsparcie innych figur.
Gra Królem- dzieli się na kilka części: w początkowej fazie rozgrywki warto zabezpieczyć Króla (najczęściej poprzez zrobienie roszady). Natomiast w końcówce warto wyjść Królem z ukrycia, włączyć go do akcji by pomagał pionom w maszerowaniu do pola przemiany. Król pomimo swoich wolnych ruchów potrafi być silną figurą!
Współpraca figur- wszystkie figury powinny ze sobą współpracować, żeby osiągnąć sukces. Ponieważ jedna potężna figura nie wygra rozgrywki w której będzie toczyć walkę z wieloma figurami, współpracującymi ze sobą.
Uczestnicy po zapoznaniu się z wyżej opisanymi tematami wspólnie wykonywali ćwiczenia a następnie przystąpili do grania w parach.
Tagi: szachy w bibliotece