Events calendar
News archiveCategory: | |
Date of event: | 08.04.2014 |
hr.: | 8:50 |
Place: | Eureka ul. Kasprowicza 12 |
Organizer: | Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzież |
[PL]
„Facebook powinien być dozwolony od 18 lat” – nad tak postawioną tezą dyskutowali 8 kwietnia w bibliotece na ul. Kasprowicza 12 uczniowie kl. II Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Raciborzu pod kierunkiem polonistki Joanny Gizowskiej – Kurek.
Jednak zanim do tego doszło zaproponowano małą rozgrzewkę. Zabawa polegała na dodawaniu do swojego imienia przymiotnika związanego z cechami charakteru. Każdy uczestnik miał za zadanie określenie siebie jedną cechą np. „wesoły”, „szlachetny”, „cierpliwy”, szczęśliwy”. Kolejnym zadaniem było dokończenie zdania: „Wolność to dla mnie…”. Dla uczestników spotkania wolność to m.in.: niezależność, spełnianie marzeń, szczęście, brak ograniczeń, wolny wybór i utopia. Po wysłuchaniu krótkiej wypowiedzi o wolności z cyklu „Dzieci wiedzą najlepiej” rozpoczęła się zasadnicza część spotkania.
Dyskusję oparto na zasadach debaty oksfordzkiej. Jest to rodzaj debaty, w której udział biorą przeciwnicy tezy, jej obrońcy oraz publiczność niemająca zdania.
Debata w bibliotece przebiegała w zupełnie innej atmosferze niż te, które można oglądać w środkach masowego przekazu. Wzajemny szacunek, mówienie na temat, słuchanie siebie – te zasady były respektowane przez obie strony, choć żywiołu i emocji nie brakowało.
Grupa broniąca postawionej tezy podkreślała przede wszystkim niebezpieczeństwa związane z udostępnianiem swoich danych i uzależnieniem od Facebooka, na które narażone są szczególnie młodsze dzieci.
Z kolei grupa broniąca pełnej dostępności do Facebooka uważała, że nie państwo ale rodzice powinni kontrolować korzystanie z portalu przez małoletnich. Trudno jednak było im znaleźć metodę tej kontroli. Dość radykalny sposób znaleźli obrońcy tezy, którzy zaproponowali opłaty za korzystanie z Facebooka dokonywane kartą płatniczą.
Debatę zakończyło podsumowanie obu stron i głosowanie publiczności. Publiczność podzieliła się niemal na połowę, wynik 10:9 dla przeciwników tezy. Debata tak bardzo podobała się jej uczestnikom, że umówiono już kolejne spotkanie. Nie bez znaczenia były tu zasady obowiązujące w trakcie dyskusji, które pokazały młodzieży, że można spierać się w sposób kulturalny, bez obrażania strony przeciwnej, mówiąc na temat i słuchając innych.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu ”Wolność: czujesz to?”. Jest to akcja realizowana wspólnie przez wydawnictwo Zysk i S-ka, Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Raciborska biblioteka bierze udział w konkursie na najlepszą relację z przeprowadzonych debat, gdzie nagrodą jest spotkanie z prof. Leszkiem Balcerowiczem w trzech bibliotekach.
Tagi: wolność, debata, facebook, młodzież