Bliżej siebie Zajęcia organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski mające na celu zapoznanie z problemem niepełnosprawności oraz kształtowanie pozytywnych postaw ludzi widzących wobec osób niewidomych. Uczniowie mogą zobaczyć przedmioty ułatwiające funkcjonowanie osobom niewidomym i słabowidzącym np. skarpetnik, czujnik na wodę i białą laskę. Wyjątkową rzeczą są tabliczki i rylce do pisania alfabetem Braille`a. Uczestnicy zajęć nie są tylko biernymi słuchaczami, biorą także udział w warsztatach. (czas trwania lekcji: 60 minut) Co ze mnie wyrośnie? Podczas spotkania próbujemy odpowiedzieć m.in. na pytania: Kim jest wulkanizator? Czy pisarz-widmo to autor książek o duchach? Zajęcia są również okazją do rozmowy i odkrywania swoich talentów, pasji oraz zainteresowań. Podczas zabawy poznajemy tajemnicze i zaskakujące zawody. Chcemy też pokazać dzieciom, że to czym będą zajmować się w życiu, może być zgodne z ich zainteresowaniami. (czas trwania lekcji: spotkanie może trwać od 45 do 90 minut) Jak ty komu, tak on tobie. Historia Pawła i Gawła Spotkanie inspirowane wierszem „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredry. Uczestnicy biorą udział w inscenizacji a następnie rozmawiają na temat zachowania obu bohaterów. Jednocześnie uczą się zasad dobrego wychowania, empatii i właściwych relacji międzyludzkich. (czas trwania lekcji: 45 minut) Chcesz być Mistrzem? Trenuj z głową, co dzień czytaj książkę nową Zajęcia mają na celu zachęcenie do czytania i korzystania ze zbiorów biblioteki a także propagują zdrowy tryb życia. Głośne czytanie wesołych książek W. Drabika (m.in. „Mała mysz skacze czyli Myszomania”, „W czepku urodzona czyli Foczka Motylia”, „Korzonek na chodzie czyli Sport zawsze w modzie”) zachęci dzieci do rozmowy o różnych dyscyplinach sportu a zabawa w kalambury będzie sprawdzianem wiedzy.
Ocalimy Świat Ekoprogram z charakterem „Ocalimy Świat” to wyjątkowa inicjatywa edukacyjna, która łączy poszerzanie wiedzy ekologicznej uczniów z kształtowaniem ich postaw i charakteru oraz podnoszeniem umiejętności społecznych i kompetencji cyfrowych.
Bezpiecznie w Internecie Internet jest doskonałym źródłem wiedzy a także rozrywki. Jednak brak należytej ostrożności w sieci może być dla dziecka niebezpieczny. Uczymy zatem dzieci bezpiecznego korzystania z Internetu i zapoznajemy z zasadami netykiety. (czas trwania lekcji: 45 minut) Biblioteka i jej zbiory. Pierwsze odwiedziny w bibliotece Zaproszeni do biblioteki uczniowie poznają bibliotekę, jej zbiory i zasady wypożyczania. Pierwsze pozytywne wrażenie z wizyty to okazja do regularnego odwiedzania naszej wypożyczalni. (czas trwania lekcji: 45 minut) Kubuś Puchatek i jego Przyjaciele ze Stumilowego Lasu Spotkanie jest okazją do poznania historii powstania książki o Kubusiu Puchatku i prezentacji różnych jej wydań. Uczniowie w grupach rozwiązują krzyżówkę i zagadki dotyczące Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. (czas trwania lekcji: 45 minut) Dwanaście miesięcy w czterech porach roku. Zajęcia literacko-plastyczne. Uczniowie poznają utwory związane z różnymi porami roku oraz dzielą się informacjami na temat zmian w przyrodzie. Następnie wykonują pracę plastyczną inspirowaną rozmową, ilustracjami i czytaną literaturą. (czas trwania lekcji: 45 minut) Razem wyrywamy rzepkę - inscenizacja na podstawie utworu „Rzepka” Juliana Tuwima Zajęcia wprowadzające dzieci w świat polskiej poezji. Na wstępie uczniowie poznają postać autora znanych im wierszy. Na uczestników czeka wspólna zabawa: każdy po uważnym wysłuchaniu utworu „Rzepka” ma okazję wziąć udział w inscenizacji utworu przebierając się za konkretną postać. (czas trwania lekcji: 45 minut) Po co swary, po co kłótnie… Poznajemy wiersze Jana Brzechwy Zajęcia wprowadzające dzieci w świat polskiej poezji. Uczniowie poznają postać autora wesołych wierszy i czytają „Na straganie”. Następnie wykonują ilustracje owoców, które zebrane i złożone razem utworzą książeczkę. (czas trwania lekcji: 45-90 minut)
Jak Koziołek Mądra Głowa szukał w świecie Pacanowa Prezentacja multimedialna o niezwykłych przygodach najsławniejszego w świecie koziołka, opracowana na podstawie komiksów autorstwa Kornela Makuszyńskiego. Dzieci wraz z Koziołkiem przemierzają w poszukiwaniu Pacanowa niemal cały świat Jest to okazja do poznania wielu ciekawych miejsc. (czas trwania lekcji: 60 minut) Japonia – Kraj Kwitnącej Wiśni Prezentacja multimedialna przedstawiająca egzotykę, kulturę i obyczaje Japonii. Uczniowie poznają kuchnię japońską, tradycyjny strój, charakterystyczne dla Japonii budownictwo oraz pojęcia: origami, ikebana, bonsai a następnie wykonują nieskomplikowane orgiami. (czas trwania lekcji: 60 minut) Egzotyka to Afryka Prezentacja multimedialna przedstawiająca przyrodę, kulturę i obyczaje ludów Afryki. Uczniowie poznają różnorodność flory i fauny oraz życie codzienne najmłodszych mieszkańców Czarnego Lądu. Na zakończenie zajęć uczestnicy wykonują pracę plastyczną związaną z tematem. (czas trwania lekcji: 45 minut) Szlakiem polskich legend Czym jest legenda? Kto jest najpopularniejszym bohaterem? Które miasto ma najwięcej legend? Na te i inne pytania uczniowie znajdą odpowiedź w prezentacji multimedialnej. Podczas zajęć nie może zabraknąć informacji o legendach raciborskich oraz quizów i zagadek. (czas trwania lekcji: 45 minut)
|