[PL]
[PL]
Bliżej siebie Zajęcia organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski mające na celu zapoznanie z problemem niepełnosprawności oraz kształtowanie pozytywnych postaw ludzi widzących wobec osób niewidomych. Dzieci mogą zobaczyć przedmioty ułatwiające funkcjonowanie osobom niewidomym i słabowidzącym np. skarpetnik, czujnik na wodę i białą laskę. Wyjątkową rzeczą są tabliczki i rylce do pisania alfabetem Braille`a, które każdy uczestnik może wypróbować. (październik-listopad) Co ze mnie wyrośnie? Podczas spotkania próbujemy odpowiedzieć m.in. na pytania: Kim jest wulkanizator? Czy pisarz-widmo to autor książek o duchach? Zajęcia są również okazją do rozmowy i odkrywania swoich talentów, pasji oraz zainteresowań. Podczas zabawy poznajemy tajemnicze i zaskakujące zawody. Chcemy też pokazać dzieciom, że to czym będą zajmować się w życiu, może być zgodne z ich zainteresowaniami.
Jak ty komu, tak on tobie. Historia Pawła i Gawła Spotkanie inspirowane wierszem „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredry. Dzieci biorą udział w inscenizacji a następnie rozmawiają na temat zachowania obu bohaterów. Jednocześnie uczą się zasad dobrego wychowania, empatii i właściwych relacji międzyludzkich.
Chcesz być Mistrzem? Trenuj z głową, co dzień czytaj książkę nową Zajęcia mają na celu zachęcenie do czytania i korzystania ze zbiorów biblioteki a także propagują zdrowy tryb życia. Głośne czytanie wesołych książek W. Drabika (m.in. „Mała mysz skacze czyli Myszomania”, „W czepku urodzona czyli Foczka Motylia”, „Korzonek na chodzie czyli Sport zawsze w modzie”) zachęci dzieci do rozmowy o różnych dyscyplinach sportu a zabawa w kalambury będzie sprawdzianem wiedzy. Marzycielska Poczta Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Adresy i historie dzieci znajdują się na stronie MarzycielskaPoczta.pl Uczestnicy poznają historie Marzycielskich Dzieci, uczą się pomagać i uwrażliwiają na trudną sytuację rówieśników. Bezpiecznie w Internecie Internet jest doskonałym źródłem wiedzy a także rozrywki. Jednak brak należytej ostrożności w sieci może być dla dziecka niebezpieczny. Dlatego w sposób przystępny i zrozumiały uczymy dzieci bezpiecznego korzystania z Internetu i zapoznajemy z zasadami netykiety.
Biblioteka i jej zbiory. Pierwsze odwiedziny w bibliotece Pierwsza wizyta w bibliotece jest dla dzieci niezwykłym przeżyciem. Przytulny kolorowy Kącik Malucha, samodzielny dostęp do książek, poznanie sympatycznego Molika, który pomaga wybierać książki stanowią atrakcję dla przedszkolaków. Jest to również zachęta do regularnego odwiedzania naszej wypożyczalni już z rodzicami.
Kubuś Puchatek i jego Przyjaciele ze Stumilowego Lasu Spotkanie z ulubionym przez dzieci misiem i jego przyjaciółmi. Dzieci poznają historię powstania książki o Kubusiu Puchatku, w czym pomaga przygotowana prezentacja multimedialna. Oprócz głośnego czytania, dzieci wykonują pracę plastyczną oraz wspólnie odpowiadają na zagadki dotyczące Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Dwanaście miesięcy w czterech porach roku. Zajęcia literacko-plastyczne. Dzieci poznają utwory związane z różnymi porami roku oraz dzielą się informacjami na temat zmian w przyrodzie. Następnie wykonują pracę plastyczną inspirowaną rozmową, ilustracjami i czytaną literaturą. Razem wyrywamy rzepkę - inscenizacja na podstawie utworu „Rzepka” Juliana Tuwima Zajęcia wprowadzające dzieci w świat polskiej poezji. Na uczestników czeka wspólna zabawa: każdy po uważnym wysłuchaniu utworu „Rzepka” ma okazję wziąć udział w inscenizacji utworu przebierając się za konkretną postać. Po co swary, po co kłótnie… Poznajemy wiersze Jana Brzechwy Przedszkolaki poznają tytuły najpopularniejszych utworów, słuchają wiersza „Na straganie”, a następnie próbują powiedzieć krótką kwestię inscenizowanej przez siebie postaci. Następnie w grupach wykonują ilustracje owoców, które zebrane i złożone razem utworzą książeczkę.
Światowy Dzień Pluszowego Misia Od wielu lat 25 listopada mają święto wszystkie pluszowe misie. Z tej okazji zapraszamy dzieci do biblioteki razem ze swoją ulubioną maskotką-misiem. Podczas zajęć przedszkolaki oglądają prezentację o okolicznościach powstania święta i słynnych książkowych misiach, uczestniczą w zabawach i wykonują pracę plastyczną.
Jak Koziołek Mądra Głowa szukał w świecie Pacanowa Prezentacja multimedialna o niezwykłych przygodach najsławniejszego w świecie koziołka, opracowana na podstawie komiksów autorstwa Kornela Makuszyńskiego. Dzieci wraz z Koziołkiem przemierzają w poszukiwaniu Pacanowa niemal cały świat - jest to okazja do poznania wielu ciekawych miejsc.
Japonia – Kraj Kwitnącej Wiśni Prezentacja multimedialna przedstawiająca egzotykę, kulturę i obyczaje Japonii. Uczniowie poznają kuchnię japońską, tradycyjny strój, charakterystyczne dla Japonii budownictwo oraz pojęcia: origami, ikebana, bonsai a następnie wykonują nieskomplikowane orgiami. Egzotyka to Afryka Prezentacja multimedialna przedstawiająca przyrodę, kulturę i obyczaje ludów Afryki. Dzieci poznają różnorodność flory i fauny oraz życie codzienne najmłodszych mieszkańców Czarnego Lądu. Na zakończenie zajęć uczestnicy wykonują pracę plastyczną związaną z tematem.
Szlakiem polskich legend. Wars i Sawa Czym jest legenda? Kto jest najpopularniejszym bohaterem? Które miasto ma najwięcej legend? Na te i inne pytania przedszkolaki znajdą odpowiedź w prezentacji multimedialnej. Ponadto poznają legendę warszawską przedstawioną w formie slajdowiska. Zajęcia dla dzieci są urozmaicone o zajęcia plastyczne dostosowane do grupy wiekowej. Szlakiem polskich legend. Legenda o Raciborze Dzieci lubią słuchać opowieści o dawnych czasach. Tym razem bibliotekarki przedstawią inscenizację legendy o dzielnym księciu Raciborze i powstaniu miasta oraz zaproszą do pracowni plastycznej.
Filemon i inne bajkowe koty Zajęcia plastyczno- literackie związanie ze Światowym Dniem Kota obchodzonym w Polsce 17 lutego, mające podkreślić znaczenie kotów i zwierząt w życiu człowieka, niesienie pomocy bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwienie dzieci na często trudny koci los. Dzieci oglądają prezentację o słynnych bajkowych kotach, książki i wykonują pracę plastyczną do wysłuchanej opowieści.
Poznajemy zawody: bibliotekarz, policjant, cukiernik, weterynarz Cykl spotkań dla dzieci przedszkolnych, podczas których poznają popularne zawody. Zajęcia przygotowane w oparciu o serię książek „Mądra Mysz” . Prezentacja książek o podobnej tematyce i zajęcia plastyczne. (czas trwania lekcji: 45-60 minut)
|